Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Emigrare , viitor mai bun pentru copil.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View PostMikeSpike, on 17 iulie 2018 - 17:25, said:

OOI,NIGGA. Asta ca sa fim fair-play,Wiseguy76!

OI, matey :)) lets have a pint and watch the footies

#56
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdea_dimi, on 16 iulie 2018 - 20:04, said:

in America dac-ai bani traiesti, daca nu te chinui sa-ti platesti facturile medicale. In Franta nu-i chiar asa (si stiu mai multi din sistemul medical care-au ales sa vina in Franta din Romania)
In general pana pe la 50-60 de ani nu ai treaba cu medicii, esti sanatos beton.

#57
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postionutsb, on 17 iulie 2018 - 08:51, said:

asi putea ajunge si la 10.000 dar cu un imprumut. Important e ca aceste cheltuieli sa le amorsez, daca ma intorc in Ro cu 10.000 euro gaura e o problema grava in situatia mea.


N-ar fi greu sa fac rost de suma. Cu un imprumut asi rezolva. Problema e unde sa merg si toata chestia e sa amorsez cheltuielile ca daca ma intorc in Ro cu 10.000 euro gaura e o problema uriasa pentru mine, neavand locuinta si un apartament e 50.000-60.000 euro + inca o gaura= m-am nenorocit Posted Image

Raule , m-ai demoralizat. Nu am fite, caut doar un loc mai bun, ca am o fobie, poate nu sunt singurul.
Stai acasa. Nici romana nu o stapanesti bine.

#58
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostCristiann70, on 17 iulie 2018 - 09:28, said:

Imigrant sau nu depinde cum vezi tu lucrurile  ,daca te ai hotarat sa pleci aici este ......din ce in ce mai greu pentru VIITOR  ......,mergi singur 2,3 luni la inceput inchiriaza o casa si pe urma familia ,va fi greu dar nu imposibil ,este clar aici incep sa fie din ce in ce mai putine sanse sa se schimbe mentalitatea .....vrem o tara dezvoltata dar nu o putem avea  ,tarile nordice sunt mult mai ok dar trebuie sa intelegi mentalitatea ,nu ma intereseaza ce faci si poti sa ai mercedes si eu trabant este viata fiecaruia.La romani conteaza ce masina ai ,este primul factor prin care trebuie sa arati cine esti  ,ce masina am ,si am auzit de multe ori expresia ca masina ma reprezinta ,cu cat e mai de fite ,imi merge mai bine si ma respecta lumea..Cand romanul devine oficial rezident in alta tara ,primul lucru pe care il facea  se imprumuta la banca si  cumpara masina ......dar sunt multe .....in general cand depasesti 10/15  ani de  rezidenta continua in alt stat si interactionezi foare mult cu ei  ,ai sa vezi lucrurile altfel si sa intelegi forma de gandire .Cand vei veni in Romania si nu va fi prima intrebare   DAR CAT CASTIGI   SALARIU   atunci sa stii ca se schimba ceva.

in tarile din vest s-a creat zicatoarea cu pretul/puterea masinii este invers proportinal cu marimea membrului. deci si la ei sunt destui care se oftica.
in vest clasa mijlocie cam sta la case, deci in suburbii. se spune ca un ferrari sau un lamborghini se cumpara pt a putea sa conduci duminica dupaamiaza, incet, incet pe strazile suburbiilor pt a fii vazut si a demonstra altor barbati ca tu esti peste ei.

deci si in vest masina este vazuta ca un status simbol, dar asta in grupurile sociale ce isi permit masini peste pasat nou.
de ex in NA masini de status sunt cei 3 nemti si lexus. mai sus de asta sunt exotice. dar nu cadillac sau lincoln.
restul sunt legende create de romani pt a-si justifica anumite chestii.

View Postwiseguy76, on 17 iulie 2018 - 16:56, said:

Da, bine, nu vreau sa polemizez inutil. Arabii aia din Canary wharf nu sunt veniti cu pluta pe mediterana si dupa aia cu camionu prin eurotunel. La fel si aia de Harrods. Banii din petrol vin in 'city' la fel ca si banii de pe arme, droguri, etc, din toata lumea. Intra in zgarie-norii aia pe o parte si ies tocmai prin Virgin islands sau Panama. Dar asta este alta poveste.
Stii la ce arabi si negri ma refer. Si cat ar incerca mass media sa fie PC, englezii de rand tot le spun 'paki', 'wog', 'niggers' si 'coons'.

pai romanii majoritatea din UK sunt vazuti mai rau decat ceilalti. am stat mai mult de 2 ani in londra si de fiecare data cand la tv aratau camere unde stateau 6-8 oameni si le cereau actele erau pasapoarte/buletine romanesti NU asiatice sau africane.

Edited by avenirv, 17 July 2018 - 19:39.


#59
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postccdsah, on 17 iulie 2018 - 18:17, said:


Stai acasa. Nici romana nu o stapanesti bine.
Mersi, exact de un fraier era nevoie in topic , sa comenteze ca sa se afle in treaba.

#60
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postdea_dimi, on 17 iulie 2018 - 10:45, said:

A si mi-am mai adus aminte de ceva. In Norvegia exista Barnevernet, care-ti poate lua copilul (copii) pentru ca asa li se nazare lor. Exista cazuri documentate de romani care-au patit-o, o familie le-au fost luati TOTI cei 4 copii.

asta in cazul in care copilul nu este tratat ok. Ce spui tu aici era vorba despre o familie de pocaiti care isi chinuiau copii prin traditiile lor si mentalitatea lor.

#61
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postbusiness11, on 18 iulie 2018 - 09:16, said:


asta in cazul in care copilul nu este tratat ok. Ce spui tu aici era vorba despre o familie de pocaiti care isi chinuiau copii prin traditiile lor si mentalitatea lor.


Ii bateau, direct, pana s-a dus fiica-sa aia mare la politie si i-a reclamat.

#62
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Nu stiu norvegienii de traditii de-astea romanesti cu bataia e rupta din Rai...

#63
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postrosix, on 17 iulie 2018 - 05:11, said:

Sunt bani putini. Te costa min 10.000 de euro sa inchiriezi ceva si sa iei startul. Vinde masina sau sparge depozitele pe care le mai ai prin Romania.
Imi pari un tip pretentios, pretios in viata, va fi greu.
Minim 50.000, mai bine 100.000 să ai la tine ca să te descurci. :D

De unde scoateți sumele astea, frații mei albi? Țin și acum minte cum am plecat cu vreo 1000 de lire.

#64
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postionutsb, on 16 iulie 2018 - 18:27, said:

Unde ar fi sanse sa pot ajunge la cerintele actuale, eu , sotia si bebe ;p ?
Aplica la toate joburile disponibile, intreaba-ti si prietenii si cunoscutii, citeste forumurile romanilor din diaspora etc, si nu pleca decat atunci cand ai o oferta clara.
Mergi, stai si muncesti 2-3 luni, si daca treaba e ok si iti place acolo, iti aduci si familia. Daca nu-i ok, cauti in continuare.
Nu pleca fara oferta si nu pleca de la inceput cu toata familia.

#65
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View PostKarhu, on 19 iulie 2018 - 08:29, said:


Aplica la toate joburile disponibile, intreaba-ti si prietenii si cunoscutii, citeste forumurile romanilor din diaspora etc, si nu pleca decat atunci cand ai o oferta clara.
Mergi, stai si muncesti 2-3 luni, si daca treaba e ok si iti place acolo, iti aduci si familia. Daca nu-i ok, cauti in continuare.
Nu pleca fara oferta si nu pleca de la inceput cu toata familia.
Ms de sfaturi

#66
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmufa, on 18 iulie 2018 - 23:11, said:

Minim 50.000, mai bine 100.000 să ai la tine ca să te descurci. Posted Image

De unde scoateți sumele astea, frații mei albi? Țin și acum minte cum am plecat cu vreo 1000 de lire.

Kemosabe, eu am plecat cu 400 de euro. Adica, mi se pare redundant sa iau cu mine 10k ca sa ce? Plec sa fac bani nu sa-i cheltui pe aia pe care ii am.

#67
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
eu zic ca este importanta si perioada in care ati plecat, inainte cand romanii aveau si eu o imagine cat de cat ok, era mai usor. Acum mai greu sa inchiriezi un apartament fara un ban in buzunar mai ales ca in multe tari se cer 3 chirii cautiune. Plus ce mai ai nevoie de supravietuire in cazul esecului.

Acum conteaza si cat de masochist esti.

#68
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Din punctul meu de vedere, nu te muti cu toata familia pana nu esti cat de cat asigurat cu loc de munca si vezi cum merge treaba acolo(macar un 2 luni). Mai ales daca sotia/iubita are loc de munca in Romania, tot e o sursa de venit in caz ca lucrurile merg prost si esti nevoit sa te intorci. In plus, preferabil sa nu te arunci la chirie pe termen lung din prima, avand in vedere valoarea depozitului si faptul ca nu prea poti pleca mai repede de 1 an fara sa pierzi bani seriosi.

In cazul meu, am plecat in martie singur si am inchiriat un apartament pe 3 luni fara plata de depozit. Pretul platit pe luna a fost cam cu 50% in plus comparativ cu ce gaseam pt termen lung, dar aveam flexibilitate sa ma mut/renunt la contract fara sa imi provoc o gaura serioase in finante. Prietena mea a ramas in tara la inceput, ma mai vizita in cate-un weekend prelungit.

In momentul in care am trecut de luna de proba, am avut o discutie deschisa cu managerul meu, in care am clarificat asteptari si impresia lui despre mine. Cum feedback-ul a fost unul pozitiv si cum si prietena mea lucreaza in acelasi domeniu, am stabilit si o discutie pentru o eventuala angajare a ei(recomandare pentru interviu).

In iunie a inceput si ea la aceeasi companie, si abia atunci ne-am mutat la un apartament inchiriat pe termen lung.

Da, am pierdut probabil cam 800-1000E din cauza ca am stat 3 luni intr-un apartament in regim hotelier(termen scurt-mediu), dar in caz ca lucrurile nu mergeau bine impactul financiar era mult mai redus. Totodata n-am fost deloc presat sa imi gasesc un apartament foarte repede si am putut vedea mult mai multe variante.

#69
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostCorl, on 17 iulie 2018 - 09:27, said:

Pai serpi sunt peste tot . Doar nu iti inchipui ca in anumite tari colcaie pe strazi.

Totusi una sunt serpii in Germania sau Canada, si alta sunt in Australia. Mie-mi plac reptilele, am stat in Lousiana o vreme, erau aligatorii pe marginea drumului ca vacutele la noi la tara, dar poate fi deranjant pentru unii oameni.

Initiator, du-te fara familie initial. Nu are rost sa il tragi dupa tine fara sa ai un job si o locuinta.

Edited by Purpura, 20 July 2018 - 19:31.


#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
La fel cu imigrantii, la mine aici stau pe margine drumului ca vacutele dar poate fi deranjant pentru unii oameni :D

Daca-s asa, mai sensibili saracutii, desi n-au bani sa se pise in centru.

#71
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Un sfat de bun simt : mergi singur pana te pui pe picioare altfel totul se poate termina rapid si urat...indiferent unde ai alege sa mergi (P.S. Daca nu ai motivatia necesara nu vei reusi, pentru ca inceputul va fi de la greu la foarte greu... sincer vorbind)

#72
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postionutsb, on 16 iulie 2018 - 20:09, said:

Dar Franta e plina de imigranti....


Si tu daca emigrezi ce vei fi? Sau vrei sa mergi intr-o tara unde tu esti singurul imigrant?  Posibil sa iti reuseasca asta, dar doar prin Malawi sau Mauritania.

Acum serios vorind, tu vrei sa mergi undeva unde lumea nu e rasista si te priemste bine. Insa la randul tau ai o problema cu imigrantii francezi sau de prin alte tari. Asta nu e ok.
Trebuie sa te obisnuiesti tu mai intai cu gandul ca vei pleca, sa nu mai ai gandirea asta nationalista care nu se mai aplica lumii actuale.


Ca un sfat, poti alege sa gasesti 2 tipuri de locatii in strainatate:
- orase mari din tari dezvoltate (Londra, Roma, etc) unde sa fii primit la fel ca si ceilalti imigranti. Te descurci mai usor pt ca te mai "ajuta" vreun cunoscut, poate la inceput sa fie de ajuns limba engleza, sau chiar romana . Sanse de a gasi job fara limba mari, chirie si cheltuieli mari de tot, greu sa ramai cu ceva in mana.
- orase mici sau sate, zone rurale unde sa dai doar de localnici. Aici ai sanse sa castigi aceeasi bani ca in cazul 1, insa sa platesti pe chirie mult mai putin. Dezavantajul e ca s-ar putea sa fii privit ciudat (mai ales daca tu esti genul care se uita ciudat la alte persoane de alte rase sau natiuni). Sansele de a gasi un job in zonele astea sunt mult mai mici daca nu cunosti limba.

Pentru inceput cred ca singura solutie viabila e sa incerci, dar neaparat fara a lua sotia si copilul cu tine. Dupa ce te stabilizezi va mutati cu totii, dar s-ar putea sa dureze cateva luni, poate un an. Odata calmate lucrurile ai sanse sa fii mult mai ok.

PS: Germanii, austriecii sau olandezii or fi rai si reci pentru ca nu le cunosti limba. Gandeste-te ca vine un Hans care vorbeste doar germana in excursie in Romania si se opreste in vreun sat.....ce sanse are sa se inteleaga cu Gheorghe care are 60 de ani si vorbeste doar romana? Cam asa e si cu multi dintre cei ce ii intalnesti afara si nu reusesti sa te intelegi cat de cat cu ei.

Edited by giuliani, 23 July 2018 - 15:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate