Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Tristete mare cum rezolv?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Salut,  ma cunoasteti mai toti pe forum aici. Stiti  ca iau rispolept consta injectii la 2 saptamani pentru schizofrenie paranoida. Ce se intampla...zilele astea am avut un fel de trezire la realitate.  Am deja 32 de ani , sunt de vreo 6 ani pe tratament , am stat in tot timpul asta sedat. Nici inainte nu am avut o viata usoara , avand destule probleme inca din copilarie. Si ma trezesc acum la  32 de ani dupa atata sedare si realizez ca am pierdut tot. Scoala...pai scoala am facut si facultate dar nu ceea ce imi placea dand la istorie desi nu prea mia placut , dar am acceptat pentru ca avusesem niste esecuri groaznice cu materiile de real/info in  generala si liceu. Am dat vina atunci pe faptul ca eram prea timid si aveam prea multe necazuri. In fine...deci scoala ratata pentru ca nici la varsta asta nu am invatat materia care imi place si anume fizica particulelor (+ calculatoare ca si software-ul si hardware-ul ma pasioneaza ...yep am mari motive sa cred ca as face parte din tagma aia de geeksi...) pentru ca ..n probleme. SI acum daca  n-am invatat cand mai invat? Cine dracu ma mai angajeaza ,ca se cauta sange proaspat in materia asta , nu batrani de 32 de ani care si asa stresati au pierdut la neuroni din creier de n-a mai ramas decat vre o jumate probabil?
Prietena/sotie? Pai am pierdut de mutl o anume fata care imi placea nespus ....dar ,  n motive iarasi m-au facut sa nu ma apropii de ea. SI la 32 de ani..cine dracu s-ar mai intoarce la un baiat cand la varsta asta fetele deja au copii si sunt casatorite?
Viata sociala ? N-am mai iesit din casa de luni , poate ani de zile ...ca sedare....asa ca toti cunsocutii mei au plecat si acum desi am trezirea asta si am  inceput sa ies pe afara , sa merg in orasul in care stateam , ma simt atat de singur si trist.....
Practic sunt o epava, trist si cu cat ma trezesc mai mult la realitate realizez ca asa este. Au trecut vreo 6 ani de cand sunt sedat , de cand am stat in casa, de cand n-am mai jucat fotbal, de cand n-am mai fost  la un disco/club, 6 ani de cand m-am mai miscat si eu  ....practic 6 ani de cand sunt izolat ...
Ce sfaturi aveti pentru mine?

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Niciodata nu e prea tarziu, dar trebuie sa iti constientizezi problemele si limitarile.
Dupa ce accepti asta, abia apoi poti merge mai departe.

Vad din ce in ce mai multi utilizatori cu probleme asemanatoare pe forum, unii fara a avea medicatie...

Daca viata ti-a dat o lamaie, fa cu ea limonada.

E greu sa devii acum programator sau fizician, mai ales daca background-ul in materiile de real a fost praf si acum 10 ani.

Poate ca ma repet, dar tara are mai multe nevoie de:
- soferi de tir
- mecanici
- dulgheri
- electricieni
- instalatori

Invata o meserie si fa sport.

Incepi intai cu sportul; alearga.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Tu esti de 1000 de ori mai ok decat multi idioti care se pretind sanatosi si "inteligenti". Nu te deprima si nu renunta sa-ti cauti o fata.

#4
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
eu cand sunt trist ma gandesc  '' nu are rost, oricum mor sau vine apocalipsa curand''  si parca imi mai revin..

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mi-a trecut zilele astea prin cap ca poate cea mai buna solutie e tocmai coboratul in depresie si constientizarea tuturor problemelor. Si sa le zic clar la toate problemele pe nume indiferent ca ceea ce imi spun ma intristeaza.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu lua nimic in serios.

#7
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Si eu ma simteam trist ca sunt singur... Posted Image si tu ai o varsta ceva mai inaintata ca a mea Posted Image Stii cum se spune o sa vina si vremea noastra nu poti fi la infinit trist si nici la infinit fericit. Eu nu mai imi bat capul cu astea cu cat te gandesti mai mult cu atat iti daunezi, e important doar sa traiesti... sa iei totul asa cum e cu bune si cu rele cu cat te implici prea mult cu atat iti dauneaza mai mult. Iti spun din experienta caci si eu am suferit si nu se mai merita sa fi om bun cu cine nu trebuie doar sa fi puternic si sa treci peste Posted Image Si sa nu mai pui la suflet nicio rautate fiindca ei doar incearca sa te faca pe tine nefericit din cauza nefericirii lor.

Dar asta nu ma facut sa ma schimb sa fiu alt om in ciuda a tot. Conteaza sufletul omului daca cineva e in stare sa-l vada bine daca nu aia e. Decat sa ai o relatie de forma asa doar de dragul de a avea mai bine sa nu mai ai deloc.

Edited by hwplanet, 16 July 2018 - 18:42.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 karax, on 16 iulie 2018 - 18:26, said:

Mi-a trecut zilele astea prin cap ca poate cea mai buna solutie e tocmai coboratul in depresie si constientizarea tuturor problemelor. Si sa le zic clar la toate problemele pe nume indiferent ca ceea ce imi spun ma intristeaza.
Tocmai ai făcut-o, deci asta-i rezolvată :)
Vrei să schimbi ceva, sau nu te simți în stare?

#9
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Vei gasi rezolvare la toate problemele tale!
Continua pe acest drum si iti va fi din ce in ce mai bine!
Iti vei gasi si o prietena\ iubita, doar sa ii arati cine esti tu cu adevarat.
Conversie profesionala au facut unii si la 50 de ani daramite la 32.

Baga sport, iesi prin parc la alergat, mergi la o sala si vei incepe sa ai viata sociala si pe langa asta vei arata mai frumos.

#10
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
In primul rand trebuie sa iesi din casa. Chit ca doar te plimbi sau duci gunoiul. Daca poti fa sport. Ai grija ce mananci. Si spune-i psihiatrului tau ce simti. Exista medicatie mai buna ca Rispolept Consta ce se face la 2 saptamani. Exista un derivat de risperidona care se face o data la 3 luni si nu sedeaza asa tare.

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 althea, on 16 iulie 2018 - 18:33, said:

Tocmai ai făcut-o, deci asta-i rezolvată Posted Image
Vrei să schimbi ceva, sau nu te simți în stare?
As vrea sa schimb ceva , dar mie si frica de schimbare , fiind obisnuit cu sedarea, pe de  alta parte as si vrea sa schimb, asa cum spuneam...

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
E mai greu primul pas. Trebuie doar sa incepi.

#13
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 karax, on 16 iulie 2018 - 18:26, said:

Mi-a trecut zilele astea prin cap ca poate cea mai buna solutie e tocmai coboratul in depresie si constientizarea tuturor problemelor. Si sa le zic clar la toate problemele pe nume indiferent ca ceea ce imi spun ma intristeaza.
Constientizarea problemelor e ok, coborarea-n depresie nu.

#14
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 karax, on 16 iulie 2018 - 18:15, said:

... calculatoare ca si software-ul si hardware-ul ma pasioneaza ...yep am mari motive sa cred ca as face parte din tagma aia de geeksi...) pentru ca ..n probleme. SI acum daca  n-am invatat cand mai invat? Cine dracu ma mai angajeaza ,ca se cauta sange proaspat in materia asta , nu batrani de 32 de ani ...

Nu vrei să știi (sau poate vrei) ce sunt în stare recruiter-ii și firmele de IT să accepte în ziua de azi, dacă ai nițel habar de un limbaj de programare și una două tehnologii de bază pe lângă.

E foame mare de angajați, dacă zici că ai afinitate pentru așa ceva, continuă și studiază că nu ai ce pierde. Vârsta chiar nu are importanță.

Ca exemplu, o cunoștință a intrat ca junior la o firma oarecare, luna trecută. Are 43 de ani.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 karax, on 16 iulie 2018 - 18:15, said:

Viata sociala ? N-am mai iesit din casa de luni , poate ani de zile ...ca sedare....asa ca toti cunsocutii mei au plecat si acum desi am trezirea asta si am  inceput sa ies pe afara , sa merg in orasul in care stateam , ma simt atat de singur si trist.....
Practic sunt o epava, trist si cu cat ma trezesc mai mult la realitate realizez ca asa este. Au trecut vreo 6 ani de cand sunt sedat , de cand am stat in casa, de cand n-am mai jucat fotbal, de cand n-am mai fost  la un disco/club, 6 ani de cand m-am mai miscat si eu  ....practic 6 ani de cand sunt izolat ...
Ce sfaturi aveti pentru mine?

Sedeaza-te la loc si las-o drku de tristete. Viata e un eveniment trist de asta multi prefera realitatea virtuala (retelele sociale).... Inclusiv Tzucarber a spus ca viata e de kkt si se ateapta ca miliarde de oameni sa se refugieze complet intr-o realitate virtuala imbunatatita la care Facebook lucreaza din greu.

In rest ai dreptate.  Cu cat te trezesti mai repede (spiritual vorbind) cu atat vrei mai repede sa te culci la loc, dandu-ti seama despre ce este vorba in aceasta viata.

Asa ca.. sedeaza-te la loc.

#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
cand o sa scriu eu cartea mea :)), te asigur, o sa iesi din depresie... asta e doar un moment pe care l-ai avut, cu siguranta nu e singurul;), dar poate ai uitat :) se intampla... nebunia inseamna sa repeti lucrurile asteptand un rezultat diferit :)... dar, toti facem asta, ceea ce inseamna ca toti suntem nebuni,e ceva normal :)

Cum am spus, cartea mea va rupe :)...

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
@karax, O școală nouă se poate face și la 50 de ani. Majoritatea nu stau mult mai bine ca tine, la 30+ ani încă "fură curent"

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 karax, on 16 iulie 2018 - 18:57, said:

As vrea sa schimb ceva , dar mie si frica de schimbare  
Clar că ți-e frică, dar trebuie.
Prima oară poți face o schimbare care nu costă nimic: să te plimbi, sau să alergi dacă poți dar asta cred că nu se poate așa, din prima.  Fă-ți un plan zilnic de plimbare și obligă-te să-l respecți. Măcar o jumătate de oră. E foarte probabil să fii mândru de tine că reușești să te ții de el. Iar dup-aia să-l mărești cu câte puțin, cât crezi tu că reușești. Cred că e important să nu-ți fixezi țeluri mărețe, ia-o încet, cu pași mărunți dar fii constant.

Schimbările majore cer resurse mai mari, poate n-ar trebui să-ți faci planuri pe termen lung ci s-o iei ușor. După ce o să poți ieși din casă relaxat te poți gândi și la o profesie care să-ți aducă bani, dat tot așa: ceva realizabil. Dacă ești îndemânatic n-ar fi rău deloc să alegi ceva care oricând îți poate aduce un bănuț, fără prea mare efort.

Cred că mai ai o problemă: psihiatrul. Ar trebui să faci tot posibilul să ajungi și la alt medic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate