Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Tristete mare cum rezolv?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de acord cu althea , cu diferenta ca chiar n-am cum sa vorbesc cu alt psihiatru...

#20
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Sedeaza-te la loc si las-o drku de tristete. Viata e un eveniment trist de asta multi prefera realitatea virtuala (retelele sociale).... Inclusiv Tzucarber a spus ca viata e de kkt si se ateapta ca miliarde de oameni sa se refugieze complet intr-o realitate virtuala imbunatatita la care Facebook lucreaza din greu.
In rest ai dreptate.  Cu cat te trezesti mai repede (spiritual vorbind) cu atat vrei mai repede sa te culci la loc, dandu-ti seama despre ce este vorba in aceasta viata.
Asa ca.. sedeaza-te la loc.

Corect. Si ia sa ghicim... cine e de vina, cine e de vina ca viata e asa? Cine-i de vina ia sa vedem. Oamenii sunt de vina! Dumnezeu nu cred ca a vrut ca lumea sa fie asa, Dumnezeu a vrut o lume in care toata lumea sa fie fericita. Din pacate insa nu se prea poate in lumea actuala.

Edited by hwplanet, 16 July 2018 - 19:29.


#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 karax, on 16 iulie 2018 - 19:25, said:

de acord cu althea , cu diferenta ca chiar n-am cum sa vorbesc cu alt psihiatru...
Lasa psihiatrul, daca nu se poate, nu se poate. Iesi zilnic din casa, impune-ti un program de doar 1, 2 minute de alergare pe zi. Ai sa vezi ca deja o sa simti diferenta.

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 althea, on 16 iulie 2018 - 19:12, said:

Clar că ți-e frică, dar trebuie.
Prima oară poți face o schimbare care nu costă nimic: să te plimbi, sau să alergi dacă poți dar asta cred că nu se poate așa, din prima.  Fă-ți un plan zilnic de plimbare și obligă-te să-l respecți. Măcar o jumătate de oră. E foarte probabil să fii mândru de tine că reușești să te ții de el. Iar dup-aia să-l mărești cu câte puțin, cât crezi tu că reușești. Cred că e important să nu-ți fixezi țeluri mărețe, ia-o încet, cu pași mărunți dar fii constant.

Schimbările majore cer resurse mai mari, poate n-ar trebui să-ți faci planuri pe termen lung ci s-o iei ușor. După ce o să poți ieși din casă relaxat te poți gândi și la o profesie care să-ți aducă bani, dat tot așa: ceva realizabil. Dacă ești îndemânatic n-ar fi rău deloc să alegi ceva care oricând îți poate aduce un bănuț, fără prea mare efort.

Cred că mai ai o problemă: psihiatrul. Ar trebui să faci tot posibilul să ajungi și la alt medic.

din experienta mea de viata xd, ceea ce ai zis e complet fals.... schimbarea trebuie sa fie radicala, nu merge cu jumatati de masura, fie faci ceva, fie nu...greseli vor fi la tot pasul, dar mergi inainte, chiar daca nu e conform planului...

#23
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 jimi91, on 16 iulie 2018 - 19:33, said:


din experienta mea de viata xd, ceea ce ai zis e complet fals.... schimbarea trebuie sa fie radicala, nu merge cu jumatati de masura, fie faci ceva, fie nu...greseli vor fi la tot pasul, dar mergi inainte, chiar daca nu e conform planului...
Pai in cazul unei schimbari radicale e o problema..ca te confrunti cu problemele si realizezi cat de jos esti ca psihic si cum nu te compari cu altii gen nu stiu , luptatori SRI sau ceva care au o tarie exceptionala a nervilor. Si in momentul ala cazi in depresie de nici dracu nu te mai scoate. Mai bine ar fi pe sistemul multiculti sau ceva , in care esti luat cu usurelul si incurajat mereu si in care te si minti nitel ca poti mai mult si in care doar incet incet esti expus la probleme astfel reusind incet incet sa intelegi mai clar care ti-e locul si nivelul fara sa mai cobori in depresie , pentru ca sa ai un relapse este extrem de periculos in psihiatrie. Dracu te mai scoate odata ce ai un relapse...

#24
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Ti-am citit toate posturile, cu toata ca am devenit alergic la ele, ca altii la ambrozie. Sa stii ca oricat ai posta pe forum/forumuri, oricat te-ai plange pe ele, oricat te-ai prezenta ca victima,NU aici vei gasi rezolvare. SINGURA rezolvare corecta si exacta poate fi gasita doar in domeniul medical si in propria ta persoana. Atat. Restul e filozofie, nula si neavenita.  Parerea mea e ca in loc sa te ajute, postarile si raspunsurile de pe forum nu fac decat sa-ti adanceasca starea de depresie si sentimentul de inutilitate.  Asa incat va trebui sa iei hotarari de unul singur, daca intr-adevar doresti sa intri in rand cu oamenii sanatosi.
Si inchei aici prima si probabil ultima postare serioasa  adresata tie.
Uite pana si cand e vorba de tine si de sanatatea ta, o dai pe filozofie de doi le. Ma refer la ultima ta postare, pe care am citit-o dupa ce am scris cele de mai sus

Edited by wagmich, 16 July 2018 - 19:47.


#25
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 pexCom, on 16 iulie 2018 - 19:05, said:

Ca exemplu, o cunoștință a intrat ca junior la o firma oarecare, luna trecută.Are 43 de ani.
Chiar? La varsta asta creierul ar trebui sa fie cam consumat.

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 jimi91, on 16 iulie 2018 - 19:33, said:

din experienta mea de viata xd, ceea ce ai zis e complet fals.... schimbarea trebuie sa fie radicala, nu merge cu jumatati de masura, fie faci ceva, fie nu...greseli vor fi la tot pasul, dar mergi inainte, chiar daca nu e conform planului...
O fi fals, dacă tu zici. Poate ai reușit să faci așa ceva și vorbești din experiență...?
Nu știu dacă impresia mea despre karax e corectă, însă nu-l văd pregătit psihic să facă schimbări bruște și radicale. Și nu cred că doar lui, care are motive medicale, i-ar fi greu să ia astfel de decizii și să se și țină de ele.

 wagmich, on 16 iulie 2018 - 19:46, said:

Parerea mea e ca in loc sa te ajute, postarile si raspunsurile de pe forum nu fac decat sa-ti adanceasca starea de depresie si sentimentul de inutilitate.  Asa incat va trebui sa iei hotarari de unul singur, daca intr-adevar doresti sa intri in rand cu oamenii sanatosi.
Subestimezi puterea comunicării.

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 althea, on 16 iulie 2018 - 20:02, said:

O fi fals, dacă tu zici. Poate ai reușit să faci așa ceva și vorbești din experiență...?
Nu știu dacă impresia mea despre karax e corectă, însă nu-l văd pregătit psihic să facă schimbări bruște și radicale. Și nu cred că doar lui, care are motive medicale, i-ar fi greu să ia astfel de decizii și să se și țină de ele.



da, exact din experienta mea spun:), dar suna putin cringe :))... multi am avut perioade unde efectiv suntem blocati psihic, in cazul meu, a fost pierderea unei persoane dragi , uite, ca ma victimizez putin aici pentru a-mi sustine punctul de vedere... am realizat ca nu voi fi niciodata implinit din cauza asta... si a mers, am reusit sa depasesc momentul. Eu vorbeam de mentalitate, nu de ceea ce faci... nu ai cum sa fii mereu motivat, pentru ca se pierde pasiunea aia, ramane un singur lucru... pragmatismul in viata :), lucrurile practice ne mentin

iar acea "mica" subtilitate xd,  eu spun doar ca asta inseamna schimbare :)... indiferent daca esti nebun sau nu :)

#28
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 althea, on 16 iulie 2018 - 20:02, said:

O fi fals, dacă tu zici. Poate ai reușit să faci așa ceva și vorbești din experiență...?
Nu știu dacă impresia mea despre karax e corectă, însă nu-l văd pregătit psihic să facă schimbări bruște și radicale. Și nu cred că doar lui, care are motive medicale, i-ar fi greu să ia astfel de decizii și să se și țină de ele.


Subestimezi puterea comunicării.
Ia urmareste raspunsurile la postarile lui, ti se  par incurajatoare? E drept ca si subiectele,.....

#29
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Baiete atita timp cit esti in stare sa recunosti ca ai o problema de natura medicala , esti constient de aceasta afectiune si ti de tratamentul recomandat , nu vei avea nici o problema ,vei trai bine mersi si poti fi chiar fericit.

#30
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Cu conditia sa nu se multumeasca sa-si planga de mila si atat

#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZQTGc4uaiRM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


majoritatea oamenilor sunt ca el, asta e normalitatea...

Edited by jimi91, 16 July 2018 - 21:33.


#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Primul pas l-ai facut aici pe forum ca socializezi cu lumea.
La 32 ani ai tot timpul din lume sa faci o meserie care iti place, te imprietenesti cu persoane care au aceleasi pasiuni sau te mai intalnesti cu prieteni vechi. Mai iesi apoi cu prietenii sa vezi cum se manifesta femeile si cum trebuie abordate , apoi te bagi si tu pe felie in timp :)

#33
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010

 YourFan, on 16 iulie 2018 - 19:54, said:

Chiar? La varsta asta creierul ar trebui sa fie cam consumat.

Chiar crezi prostia asta??

#34
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
daca esti barbat si ai 32 de ani, abia acum incepe viata ta.

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
sănătatea este de mai multe feluri... tot ce trebuie să faci este să ai grijă ce sistem de referință îți alegi
ABSOLUT toți „uamenii” pot alege greșit și să fie niște nefericiți

pe românește? ai grijă ce-ți dorești, că dacă-ți dorești luna de pe cer tot nefericit vei fi...

și aleargă!!!
(dar asta ți s-a mai zis!)

Edited by gushpi, 17 July 2018 - 13:33.


#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mda ....  tocmai ce am ascultat "when i grow up" a lui wiz khalifa ...si sincer m-a apucat un plans ...chiar n-am putut sa ma abtin

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate