Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Facultate sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Salutare, trec anul acesta in clasa a 12 a.Mda a venit bacul:))), dar nu despre asta este vorba.As dori sa dezbatem altceva.Ma gandeam sa nu fac o facultate in Romania.As dori sa fac cursuriile companiei Treehouse.inc(din America).Eu personal ,am ajuns la aceasta optiune,deoarece as vrea sa devin front end developer si chiar nu mi-ar convenii sa fac 3-4 ani de poli sau fmi doar pentru o tampita de diploma.Da sunt de acord ca e utila si diploma de licenta, dar cine spune ca trebuie sa fie neaparat de la o facultate din Romania.Mai ales ca in Romania cred ca stiti cu totii ca o facultate in IT  e mai mult apa de ploaie,profesori lenesi,predare proasta si sistem de invatamant vechi si prost.As vrea oricum sa lucrez in strainatate si nu in tara,deci nu stiu parca o certificare de la o companie destul de renumita ar cantarii mai mult decat orice diploma de la poli(poli din Romania evident).Voi ce credeti merita sa las facultatea pentru cursuriile de la treehouse?(va las sa cautati www.treehousetrack.ro).Apropo mentionez ca stiu foarte bine diferenta dintre un limbaj de programare,scripting etc si algoritmica(stiu deci cu ce se mananca programarea procedurala,OOP inca nu stiu).Astept raspunsuri si va multumesc tuturor anticipat!!!

Edited by astf123, 16 July 2018 - 08:26.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Facultate intr-o tara din UE nu? Eu asa as face.

Cursuri? Ce e aia? Indienii fac cursuri.

Ce vei scrie pe CV in 20 de ani? Ca ai facut un tutorial video? Vor rade si curcile de tine.

#3
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Dăcât că nu sti sa scri! :P
In aceste conditii, la ce ti-ar trebui (si) facultate? Vrei sa certifici prostia cu diploma?

#4
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
sigur vei ajunge sa faci doar cursuri online, mintindu-te ca "aia cu facultate e prosti si isi pierde vremea"!
de facultate nici nu putem vorbi, ca tu nu vei trece bacul, pt ca habar nu ai sa scrii (sau oare cu un "i", sau sa fie cu 3 de "i"?)

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 08:17, said:

nu mi-ar convenii sa fac 3-4 ani de poli sau fmi doar pentru o tampita de diploma
Chestiunea e ca si studiul individual ori in alt format tot iti consuma anii astia daca vrei cu adevarat sa devii meserias. Asa ca de ce sa nu iei si o hartie la final (ce o putem categorisi in fel si chip dar care-i buna la dosar), ambele moduri mergand in directii comune.

Edited by neagu_laurentiu, 16 July 2018 - 09:22.


#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
diplome poti sa iei si de la lynda pt parcurgerea diverselor cursuri de front end

#7
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Baiatu meu, nici o facultate din lume nu o sa te invete cum sa pui maglavais pe caramida, sau sa sti cata parte de apa da pui in betoniera. Daca sti ca esti din ala cu dotare cenusie insuficienta si ai avut note la limita admisa de liceu, eu zic sa nu mergi mai departe sunt niste ani pierduti si bani aruncati pe apa sambetei. Cu sau fara bac nimeni nu face discriminare. Marii miliardari ai lumii nu au nici o facultate facuta

#8
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View PostOriginalCopy, on 16 iulie 2018 - 08:36, said:

Facultate intr-o tara din UE nu? Eu asa as face.

Cursuri? Ce e aia? Indienii fac cursuri.

Ce vei scrie pe CV in 20 de ani? Ca ai facut un tutorial video? Vor rade si curcile de tine.
Mai baiatule poate de tine v or rade curciile.Chiar asa"un tutorial video"uitate mai bine ca sunt cursuri cu certificari si cel putin 500 de videouri pe un track(ca tie lele sa le parcurgi ca sa vezi cate sunt ...asta da te cred si eu).Apropo eu cred ca tu incurci oalele intre ele si nu prea e bine.Spune mi, tu crezi ,ca eu nu stiu, ca pe langa cursuri, mai trebuie sa si fac proiecte,sa lucrez suplimentar etc.Dar diploma de facultate e buna...dao incolo tot o hartie e si aia.Macar facand cursuri inveti intr o ora ceea ce ti trebuie mai mult decat  un idiot imbracat in costum si care se cheama"profesor" incearca sa ti explice in cateva lectii o gramada de cacaturi.Scuze poate fusai cam dur ,dar mna.In legatura cu facultatea in strainatate nu mi permit daca te intereseaza raspunsul asta.Un om intelept mi a spus candva:"O facultate de IT niciodata nu o sa te poata pregati cum trebuie pentru un job,tine cont de asta!".Si nu nu era mos craciun sau bunicul:))).

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006

View Postjames_tont89, on 16 iulie 2018 - 09:47, said:

Marii miliardari ai lumii nu au nici o facultate facuta

Asta-i argumentul suprem al capitalismului.

pos.
Intr-adevar,ca sa devii miliardar nu-i nevoie de scoala.Ajunge daca ai tupeu cat cuprinde,esti ipocrit,ai veleitati de delapidator si te incanta hotia.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 09:59, said:

In legatura cu facultatea in strainatate nu mi permit daca te intereseaza raspunsul asta.
Daca esti sarac, lucreaza o perioada pe santier, cara saci de ciment pana ai bani de facultate, apoi mergi afara si fa facultatea.

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 09.08.2005

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 08:17, said:

cursuriile
cursuriile
o cursurie, două cursurii?
De convenii și cantarii nu mai zic.

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 08:17, said:

cine spune ca trebuie sa fie neaparat de la o facultate din Romania.
o certificare de la o companie destul de renumita
Nimeni. Dar o diplomă de facultate nu certifică doar acumularea de cunoștințe ci, în principal, faptul că ești capabil să le acumulezi și în ce măsură. Un certificat că ai urmat niște cursuri online nu are aceeași greutate în fața unui potențial angajator.
Sigur, există și varianta în care aduni cunoștințele pe care le consideri necesare, te pui pe programat și trăiești din ce produci și vinzi.

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 09:59, said:

curciile.
o curcie, două curcii?

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 09:59, said:

Dar diploma de facultate e buna...dao incolo tot o hartie e si aia.
vezi mai sus.

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 09:59, said:

Un om intelept mi a spus candva:"O facultate de IT niciodata nu o sa te poata pregati cum trebuie pentru un job,tine cont de asta!".
Facultatea - în general, nu doar IT - îți dă un set de cunoștințe. Cum le aplici și dezvolți concret după, ține de tine și de locul unde muncești. Omul a vrut să zică ceva, tu ai ales să interpretezi altfel.

Edited by radunic, 16 July 2018 - 10:13.


#12
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 08:17, said:

cursuriile
Eu personal ,am ajuns
convenii
Da sunt de acord
cantarii

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 09:59, said:

Mai baiatule poate
v or rade curciile.
uitate
dao incolo tot o hartie e si aia.


Mai, baiatule, dar tu esti sigur ca iei bac-ul ala?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 09:59, said:

Dar diploma de facultate e buna...dao incolo tot o hartie e si aia.
Omenirea asta a ales (nici numai conteaza de ce si cum) niste repere in viata, printre ele se numara si cel de invatamant superior. Si nu-l inlocuieste nimeni.

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 09:59, said:

Macar facand cursuri inveti intr o ora ceea ce ti trebuie mai mult decat  un idiot imbracat in costum si care se cheama"profesor" incearca sa ti explice in cateva lectii o gramada de cacaturi.
Te crezi Fat-Frumos, numai el crestea intr-o zi cat altii intr-un an! Dar numai in basme se intampla asta.
Bazele se predau in facultate de catre "idioti" care stiu sa separe o notiune general valabila de una trecatoare (ce tine de lecturarea unui manual tehnic). Daca vrei sa ai studii superioare trebuie si tu sa poti separa/intelege cele doua aspecte fiindca la o schimbare de tehnologie sa nu trebuiasca sa vii iar la "idioti" sa te invete cu creta pe tabla, deja ai cele necesare sa poti pricepe noul manual tehnic.

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 09:59, said:

facultatea in strainatate nu mi permit
Nu-i o problema ori rusine. O poti face in tara, e mai ieftin.

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 09:59, said:

"O facultate de IT niciodata nu o sa te poata pregati cum trebuie pentru un job,tine cont de asta!"
Asa si este. Dar tu ai sarit peste talcul ei si ai luat doar ce ti-a convenit. Ia mai pitroceste la ce a vrut sa spuna autorul.

Edited by neagu_laurentiu, 16 July 2018 - 10:50.


#14
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View PostTaxon, on 16 iulie 2018 - 10:26, said:

Ma fraiere ce mi insirasi tu sunt niste cuvinte scoase din ce am scris,scrise corect doar ca nu am pus diacriticele tu esti prost sau esti prost?Nu am nici un chef si nici nu cred ca trebuie sa ma justific la tine ca nu folosesc diacriticele.




Mai, baiatule, dar tu esti sigur ca iei bac-ul ala?


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Nu sunt scrise corect acele cuvinte si nu la diacritica se referea omul.

Edited by neagu_laurentiu, 16 July 2018 - 11:24.


#16
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

sunt cursuri cu certificari si cel putin 500 de videouri pe un track


Well that changes everything.

Cine dorește (mai ales în domeniul de website building) învață și din piatră seacă dacă dorește, dar problema e că competiția e pe măsură. La fel cum înveți tu Javascript de pe YouTube (chipurile), la fel învață și alții. E nevoie ori de talent deosebit, ori de o versatilitate mai mare care să permită omului să-și câștige existența nu numai din saituri, ci și din aplicații mobile sau drone autonome (care și alea tot Javascript folosesc).

Edited by britneysbitch, 16 July 2018 - 11:21.


#17
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

View Postastf123, on 16 iulie 2018 - 11:15, said:

Acum serios, tu chiar nu vezi ca ai facut mai multe greseli gramaticale !? Ex: cursuriile, convenii cantarii , v or, uitate, dao .

#18
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
@astfsinumaistiucum

Da, si eu te iubesc, admir, respect, etc.
Mult succes in viata, cu sau fara facultate.
Ca aia e deocamdata ultimul lucru de care ai nevoie.

Edited by Taxon, 16 July 2018 - 11:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate