Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Recomandare smartphone 1500+ lei, inlocuire LG G3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#37
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posti0nut_tt, on 16 iulie 2018 - 14:23, said:


Indiferent de cat consuma aplicatiile alea, spatiul ala este platit de mine si vreau sa ma folosesc de el. E vorba de principiu. Un card de 32GB costa, adica alti bani pe care ii dau, nu ii iau, iarasi o chestie de principiu.

A8 costa cam 1600 de lei. A5 2017 costa ~1000 de lei. Sunt telefoane excelente, cu o autonomie impresionanta si cu o camera mai slabuta. Mie mi se par telefoanele perfecte, pentru ca atunci cand fotografiez, o fac cu un mirrorless, nu cu gunoiul ala de camera scoasa in fata pentru marketing.

Midrange-ul are locul lui. Ti-am mai spus, in afara de jocuri, diferenta de timp in executarea de task-uri usuale, nu este mai mare de 1-2 secunde/zi. De ce as plati dublu pentru o autonomie mai scazuta si cateva gimmick-uri in plus? Mie daca imi cade A5-ul pe jos si se sparge, ma duc maine sa-mi iau altul. Daca imi cade pe jos un S9 sau un S8, ma costa mai mult decat un A5 sa-i inlocuiesc ecranul.

#38
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostBlueKing-69, on 15 iulie 2018 - 19:03, said:

Sunt in cautarea unui inlocuitor pentru [mai] vechiul meu LG G3, care ruleaza in reluare de ceva vreme: are lag mare spre extraordinar de mare in tot ce ii dau sa faca – dar chestii elementare, nu ceva greu si e cam pe moarte bateria .

Ce urmaresc ca obiective:

- Ecran egal sau mai mare de 5,5” si cat mai bun (avand in vedere ca vin de pe un 1440*2560, cu o densitate a pixelilor de 538 ppi, o arie de 82,2 cm2 si un raport screen/body ratio de 75,30%);
- Camera foto (un criteriu important) principala buna, ideal sa aiba si o bruma de stabilizare, camera frontala nu conteaza, important e sa fiu recunoscut in convorbirile video Posted Image ; Pozele care vor fi facute sunt de arhitectura si de prin calatorii (deci un macro, portrete…).
- Baterie buna;
- Calitate buna a semnalului in conditii mai vitrege (ecranare data de betoane);
- Sa fie un telefon ok dpdv al [stabilitatii] softului pentru o oarecare perioada, nu sunt cel care sa stea sa tot bibileasca la updateuri, reseturi, draci, laci…
- Nu filme, nu jocuri.
- Un RAM si ROM de minim 4 / respectiv 64.
- Pretul sa fie undeva la 1500 – 1700 lei, este maximul pe care eu personal l-as aloca pentru un smartphone.

Cam la ce mi-au fugit ochii pana acum (ordinea este intamplatoare):

Nokia P7 Plus
[aspect, dimensiune ok (aria cea mai mare a ecranului: 92.4 cm2), camera foto care inteleg ca este decenta (Zeiss-urile alea or putea fi macar echivalate cu termenul “decent”), batería cea mai mare {3800} din cele vizate de mine, aparut februarie 2018 si soft nou – ca minus: rezolutia modesta de 1080/2160 si doar 403 ppi];

Huawei P20 Lite
[calitate ok a constructiei, arie ok, raportul screen/body ratio cel mai bun, de 80,50%, Android 8.0, l-am butonat si mi-a placut, optiuni destule pt foto, aparitie 2018 – ca minusuri, tot luate de pe hartie ca si la precedentul: rezolutia mai mica decat la G3–ul de acum si valoarea ppi);

LG G6
[dimensiuni si rezolutii bune (un 1440*2880 si o densitate 564 ppi), camere foto bune + stabilizare, opinii favorabile, baterie care pare rezonabila, Always on display – ca minusuri faptul ca are deja un an si jumatate de la aparitie (desi asta poate insemna si o maturitate de bun augur) plus faptul ca la actualul G3 faptul care nu mi-a placut (ca sa un spun ca m-a deranjat de-a binelea) este sensibilitatea la puterea semnalului: ramaneam de pera multe ori fara semnal cand ceilalti din jurul meu inca aveau];

Ma mai atrage si Nokia 8 (cea mai buna rezolutie a ecranului, de 1440*2560, 554 ppi, procesor care inteleg ca este bun, camere foto bune + stabilizare), mai ales vazand si faptul ca au inceput sa mai lase la pret, dar nu stiu daca pot trece peste diagonala de doar 5,3”.

Un alt smart despre care am  mai citit impresii ok este HTC U Ultra (dimensiuni in limitele avute in vedere, rezolutie idéntica Nokia 8 (1440*2560 si un 513 ppi), camere foto elogiate, pret foarte bun), nu am reusit sa vad unul in vreun showroom.


In principiu nu m-as grabi foarte tare, dar s-ar putea sa trebuiasca sa achizitonez ceva mult mai repede decat imi inchipui in acest moment. Daca m-ai deschide o notificare sms dupa 90 de secunde, a doua zi va anunt ce mi-am cumparat Posted Image

LE:
Nu Xiaomi!

Ce atat de multa vorbarie (mai ales pentru comentatorii de meserie si fara cunostiinte)!

Nokia 7 Plus (si daca are cat de mic defect il schimbi pana este unul conform specificatiilor. Nu va mai lasati pacaliti de retaileri pe banii vostri).

Edited by breitner, 16 July 2018 - 14:43.


#39
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Sa o lasam mai usor cu autonomia impresionanta, ca iti demonstrez ca la un un telefon cu o baterie de 6000mah tine mai putin bateria decat la S9+, sunt destule chinezarii cu baterii gigant si procesoare mari consumatoare de energie.
Telefonul pe care l-ai dat exemplu are procesor pe 14nm si baterie de 3500mah. S9+ are baterie tot de 3500mah dar procesorul pe 10nm. Rezulta o baterie echivalenta de 2500mah pentru telefonul midrange.
Sa nu mai zic de faptul ca in utilizarea pentru chestii intensive, procesorul de 14nm sta mai "turat" iar cel de pe S9+ urca mai putin in frecventa, fiind si mai puternic.


View Postbreitner, on 16 iulie 2018 - 14:42, said:



Ce atat de multa vorbarie (mai ales pentru comentatorii de meserie si fara cunostiinte)!

Nokia 7 Plus (si daca are cat de mic defect il schimbi pana este unul conform specificatiilor. Nu va mai lasati pacaliti de retaileri pe banii vostri).

S8+ de pe siteurile de ocazii ce are?Desigur cu/in garantie.

Edited by i0nut_tt, 16 July 2018 - 14:55.


#40
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Nu stiu cat scoti tu cu S9, dar eu sot cu el 48 de ore de folosire cu 3ore SOT, asta in conditiile in care il tin numai pe 4G si conectat prin bluetooth la smartwatch si la laptop penttu autentificarea cu amprenta. Am Google Fit activ tot timpul, locatia este pe high accuracy si nu folosesc battery saver. Mie mi se pare ca e exceptional. Ce spui tu acolo sunt calcule pe hartie, in realitate depinde foarte mult de modul de folosire, aplicatii active, tipuri de conectare etc.

#41
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu este pe hartie, sunt chestiuni de eficienta, la anul Snapdragon si Exynos vor fi produse pe 7nm, procesoarele de Iphone, chiar din toamna, mi se pare. Daca nu conta nu mai reduceau "astia" marimea tranzistorilor.
SOT pe S9+ peste 7 ore in mod constant cu wifi folosit preponderent, luminozitate 70-80%, AOD, rezolutie WQHD+. Pe 4G in jur de 6 ore, pe 3G in jur de 5.
Nu ma intereseaza cate zile poate sa duca bateria fara incarcare, il incarc zilnic(seara), pentru ca SOT-ul vorbeste si pana la 00:00 ii dau "dauna totala". Am wireless charger in cotiera, daca tot imi trebuie reincarcare, prize in casa, plus Powerbank(unul in torpedou si unul cand ies cu bicicleta ce isi are locul lui in rucsac, in caz de "ceva").
Rolul telefonului este sa-l folosesti nu sa te uiti pe "furis"(SOT mic) si sa te tina multe zile.

Edited by i0nut_tt, 16 July 2018 - 15:08.


#42
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
N-am stat sa il forjez, sa vad cat scoate SOT efectiv, dar atata timp cat la modul meu de utilizare, telefonul are autonomie de 48 de ore, consider ca este excelent. referitor la dimensiunea tranzistorilor, nu este singurul criteriu care influenteaza autonomia. Vezi si viteza procesoarelor, ca si aia contribuie la consum, si schhipsetul video, si numarul de pixeli pe care ii "impinge telefonul, s.a.m.d.

#43
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Pai contribuie si viteza nu a zis nimeni, rezolutia se poate schimba, chiar si optimizarea.
O masina cu motor de 1.0 l consuma mai mult ca una cu un motor de 1.6 l in regim de utilizare intensa(drum de munte cu rampe, 4 pasageri si bagaje cat cuprinde), pentru ca prima ruleaza la maximul capacitatii motorului iar a doua la putin peste jumatate(motor mai putin turat=consum mai mic).
PS. Si da displayul costa cat midrange-ul tau. Dar il scap zilnic sau cum? Si daca sa zicem ca il scap se sparge sticla = 50% midrange.
Pe pricipiul asta ar trebui sa nu mai folosesc masina ca o busesc, nici sa merg prin padure sau sa mai sar un deal ceva, cu bicicleta, ca poate mor.
De pui mereu "daca" in fata nu o sa te bucuri de viata nici astazi si nici maine. Probabil o sa traiesti mai mult ca mine(nu se stie sigur) dar eu o sa mor fericit, implinit sau cum vrei sa ii zici,fara frica lui "daca".

Edited by i0nut_tt, 16 July 2018 - 15:31.


#44
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@Extinent: asa e, pe apple poti dezinstala cam orice. Dar ai asa mari probleme cu spatiul?
Mie imi plac multe chestii: si apple si samsung si huawei, etc

#45
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Eu am telefon Samsung si tableta Apple, imi plac ambele, dar mi se pare gresit, din principiu, sa-mi tin spatiul ocupat cu aplicatii pe care nu mi le doresc.

Inteleg, mail, contacte, calendar, dialer, browser, o aplicatie de notite, adica un minim necesar, dar nu o o intreaga suita office.

Edited by Extinct, 16 July 2018 - 16:47.


#46
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Fraților,  dar de ce nu intrați pe site-uri gen gsmarena și Mobilisimo să vedeți și voi fiecare telefon cum sta cu bateria? Că nu-l face S9+ pe Nokia 7 Plus la acest capitol nici pe Saturn. Asta deși din câte știu eu procesorul la Nokia e pe 14nm iar la S9 pe 10nm.

#47
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Sa nu facem confuzie una este timpul total alta este timpul de utilizare. S9+ consuma mai mult daca sta degeaba, fata de Nokia 7+ si autonomia generala pentru Nokia este mai mare. In utilizare insa Nokia 7+ este pa.
De altfel si scrie pe GsmArena, in engleza, ca ce il "impiedica" pe S9+ sa fie in top(general) este autonomia in stand by. Sa mai mentionam ca reviewul este facut la lansare si au mai fost n updateuri?
Ps. Cu ce te incalzeste ca ai 50  de ore de utilizare totala din care doar 1 ora ai avut efectiv aprins ecranul?
Eu nu reusesc, conform datelor de utilizare din ultima saptamana sa ating nici 24 de ore timp total dar obtin ce conteaza, SOT mare?

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 16 July 2018 - 17:30.


#48
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Calmeaza te ca P20 Pro da cu el de pamant la capitolul baterie.

#49
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Si nu am zis ca P20Pro are baterie mai buna? Da un search?

#50
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Ai zis ca poate :)
Oricum,este trist ca in loc sa te bucuri de vacanta,tu incerci sa convingi zeci de oameni ca s9+ este cel mai bun telefon :)

#51
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Posti0nut_tt, on 16 iulie 2018 - 17:23, said:

Sa nu facem confuzie una este timpul total alta este timpul de utilizare. S9+ consuma mai mult daca sta degeaba, fata de Nokia 7+ si autonomia generala pentru Nokia este mai mare. In utilizare insa Nokia 7+ este pa.
De altfel si scrie pe GsmArena, in engleza, ca ce il "impiedica" pe S9+ sa fie in top(general) este autonomia in stand by. Sa mai mentionam ca reviewul este facut la lansare si au mai fost n updateuri?
Ps. Cu ce te incalzeste ca ai 50  de ore de utilizare totala din care doar 1 ora ai avut efectiv aprins ecranul?
Eu nu reusesc, conform datelor de utilizare din ultima saptamana sa ating nici 24 de ore timp total dar obtin ce conteaza, SOT mare?

Eu pe Mobilisimo am văzut că Nokia 7 Plus scoate 11h de SOT.

#52
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Scoti din context nu este corect: "poate are autonomie mai buna P20pro dar..." era o comparatie.
Ma bucur si de vacanta dar azi a plouat si pentru ca "lipsa de activitate".

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 16 July 2018 - 18:21.


#53
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Esti foarte arogant si plin de tine,tu esti bo$$ si ai bani fata de colegul cu midrange ul,este foarte urat,

#54
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu sunt arogant, dar cum sa spui ca A6 este mai bun ca S9+, cum?

Edited by i0nut_tt, 16 July 2018 - 18:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate