Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Recomandare smartphone 1500+ lei, inlocuire LG G3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#1
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
Sunt in cautarea unui inlocuitor pentru [mai] vechiul meu LG G3, care ruleaza in reluare de ceva vreme: are lag mare spre extraordinar de mare in tot ce ii dau sa faca – dar chestii elementare, nu ceva greu si e cam pe moarte bateria .

Ce urmaresc ca obiective:

- Ecran egal sau mai mare de 5,5” si cat mai bun (avand in vedere ca vin de pe un 1440*2560, cu o densitate a pixelilor de 538 ppi, o arie de 82,2 cm2 si un raport screen/body ratio de 75,30%);
- Camera foto (un criteriu important) principala buna, ideal sa aiba si o bruma de stabilizare, camera frontala nu conteaza, important e sa fiu recunoscut in convorbirile video Posted Image ; Pozele care vor fi facute sunt de arhitectura si de prin calatorii (deci un macro, portrete…).
- Baterie buna;
- Calitate buna a semnalului in conditii mai vitrege (ecranare data de betoane);
- Sa fie un telefon ok dpdv al [stabilitatii] softului pentru o oarecare perioada, nu sunt cel care sa stea sa tot bibileasca la updateuri, reseturi, draci, laci…
- Nu filme, nu jocuri.
- Un RAM si ROM de minim 4 / respectiv 64.
- Pretul sa fie undeva la 1500 – 1700 lei, este maximul pe care eu personal l-as aloca pentru un smartphone.

Cam la ce mi-au fugit ochii pana acum (ordinea este intamplatoare):

Nokia P7 Plus
[aspect, dimensiune ok (aria cea mai mare a ecranului: 92.4 cm2), camera foto care inteleg ca este decenta (Zeiss-urile alea or putea fi macar echivalate cu termenul “decent”), batería cea mai mare {3800} din cele vizate de mine, aparut februarie 2018 si soft nou – ca minus: rezolutia modesta de 1080/2160 si doar 403 ppi];

Huawei P20 Lite
[calitate ok a constructiei, arie ok, raportul screen/body ratio cel mai bun, de 80,50%, Android 8.0, l-am butonat si mi-a placut, optiuni destule pt foto, aparitie 2018 – ca minusuri, tot luate de pe hartie ca si la precedentul: rezolutia mai mica decat la G3–ul de acum si valoarea ppi);

LG G6
[dimensiuni si rezolutii bune (un 1440*2880 si o densitate 564 ppi), camere foto bune + stabilizare, opinii favorabile, baterie care pare rezonabila, Always on display – ca minusuri faptul ca are deja un an si jumatate de la aparitie (desi asta poate insemna si o maturitate de bun augur) plus faptul ca la actualul G3 faptul care nu mi-a placut (ca sa un spun ca m-a deranjat de-a binelea) este sensibilitatea la puterea semnalului: ramaneam de pera multe ori fara semnal cand ceilalti din jurul meu inca aveau];

Ma mai atrage si Nokia 8 (cea mai buna rezolutie a ecranului, de 1440*2560, 554 ppi, procesor care inteleg ca este bun, camere foto bune + stabilizare), mai ales vazand si faptul ca au inceput sa mai lase la pret, dar nu stiu daca pot trece peste diagonala de doar 5,3”.

Un alt smart despre care am  mai citit impresii ok este HTC U Ultra (dimensiuni in limitele avute in vedere, rezolutie idéntica Nokia 8 (1440*2560 si un 513 ppi), camere foto elogiate, pret foarte bun), nu am reusit sa vad unul in vreun showroom.


In principiu nu m-as grabi foarte tare, dar s-ar putea sa trebuiasca sa achizitonez ceva mult mai repede decat imi inchipui in acest moment. Daca m-ai deschide o notificare sms dupa 90 de secunde, a doua zi va anunt ce mi-am cumparat Posted Image

LE:
Nu Xiaomi!

Edited by BlueKing-69, 15 July 2018 - 19:06.


#2
nick5roo

nick5roo

    n nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe strad.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Nokia 7 plus

#3
dani_ell

dani_ell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 06.07.2007
tu l cauti pe S8 plus.

#4
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,226
  • Înscris: 23.10.2013
LG G6 e cel mai OK din lista ta. Nokia 8 are o camera mediocra, iar HTC U Ultra sta prost la autonomie.

Dintre mid-range-uri: Moto G6 Plus e mai performant decat Huawei P20 Lite si mai ieftin decat Nokia 7 Plus.

#5
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
Iar vad ca se vorbeste de chinezisme. Frate ia-ti Samsung sau Iphone.

#6
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 16.01.2010
LG G6
Știu c spuneai c nu ai fost mulțumit de semnal la vechiul LG G3 dar cred c sunt șanse slabe s fie tot același modul GSM n el.
Eu a-și risca și in posibilitatea n care e la fel a-și da retur. Ai drept de retur 14 zile parc dac nu m nșel dac l cumperi online.

Edited by yuukan, 15 July 2018 - 20:39.


#7
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Daca este sa alegi din cele enumerate mai sus, as merge pe LG G6 fara discutie.

#8
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
LG G6.
Ti-as recomanda si sa il iei de la eMag (Nu de la parteneri). Ai 30 de zile sa testezi ce vrei tu, timp in care il poti returna fara sa le dai un motiv anume, si de obicei angajatii nu comenteaza sau iti refuza acest drept. (Le-am "testat" aceasta politica in showroom-urile din Timisoara si niciodata nu m-au intrebat nimic angajatii, s-au uitat la produs sa fie in regula si gata)

Edited by uNNNk, 15 July 2018 - 20:45.


#9
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
"vand in vedere ca vin de pe un 1440*2560, cu o densitate a pixelilor de 538 ppi, o arie de 82,2 cm2 si un raport screen/body ratio de 75,30%"
jura-te ca ai observat densitatea de 538 ppi si raportul screen/body ratio de 75,30%

#10
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

View Postadicontakt, on 15 iulie 2018 - 21:00, said:

"vand in vedere ca vin de pe un 1440*2560, cu o densitate a pixelilor de 538 ppi, o arie de 82,2 cm2 si un raport screen/body ratio de 75,30%"
jura-te ca ai observat densitatea de 538 ppi si raportul screen/body ratio de 75,30%

Densitatea pixelilor probabil ca nu, dar marginile se vad urate ca dracu, una e sa ai margine fina de 2018 si una e sa ai margine de nokia 7 sau 8, telefoane cu design de 2013 vara

#11
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008
@ adicontakt:

Am si scris pe undeva, ma uit pe datele oferite "de hartie" - asta referitor la densitatea aia.
La aspectul raportului screen/body ratio... asta e ceva mai sesizabil sa zicem. Functie de design / constructie, poti sesiza marginile. Asta daca nu esti [total] nesimtit Posted Image

Una peste alta, desi nu le poti decela strict, aspectele astea conteaza cand un device iti face SAU NU cu ochiul atunci cand intri in contact cu el.

Edited by BlueKing-69, 15 July 2018 - 21:12.


#12
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postjames_tont89, on 15 iulie 2018 - 20:25, said:

Iar vad ca se vorbeste de chinezisme. Frate ia-ti Samsung sau Iphone.
Tu nu faci decat sa recomanzi alte chinezisme.

+1 Nokia 7 Plus

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Recomand P20 Lite, Samsung A6 si A8

#14
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostBlueKing-69, on 15 iulie 2018 - 19:03, said:

Sunt in cautarea unui inlocuitor pentru [mai] vechiul meu LG G3, care ruleaza in reluare de ceva vreme: are lag mare spre extraordinar de mare in tot ce ii dau sa faca – dar chestii elementare, nu ceva greu si e cam pe moarte bateria .

Ce urmaresc ca obiective:

- Ecran egal sau mai mare de 5,5” si cat mai bun (avand in vedere ca vin de pe un 1440*2560, cu o densitate a pixelilor de 538 ppi, o arie de 82,2 cm2 si un raport screen/body ratio de 75,30%);
- Camera foto (un criteriu important) principala buna, ideal sa aiba si o bruma de stabilizare, camera frontala nu conteaza, important e sa fiu recunoscut in convorbirile video Posted Image ; Pozele care vor fi facute sunt de arhitectura si de prin calatorii (deci un macro, portrete…).
- Baterie buna;
- Calitate buna a semnalului in conditii mai vitrege (ecranare data de betoane);
- Sa fie un telefon ok dpdv al [stabilitatii] softului pentru o oarecare perioada, nu sunt cel care sa stea sa tot bibileasca la updateuri, reseturi, draci, laci…
- Nu filme, nu jocuri.
- Un RAM si ROM de minim 4 / respectiv 64.
- Pretul sa fie undeva la 1500 – 1700 lei, este maximul pe care eu personal l-as aloca pentru un smartphone.

Cam la ce mi-au fugit ochii pana acum (ordinea este intamplatoare):

Nokia P7 Plus
[aspect, dimensiune ok (aria cea mai mare a ecranului: 92.4 cm2), camera foto care inteleg ca este decenta (Zeiss-urile alea or putea fi macar echivalate cu termenul “decent”), batería cea mai mare {3800} din cele vizate de mine, aparut februarie 2018 si soft nou – ca minus: rezolutia modesta de 1080/2160 si doar 403 ppi];

Huawei P20 Lite
[calitate ok a constructiei, arie ok, raportul screen/body ratio cel mai bun, de 80,50%, Android 8.0, l-am butonat si mi-a placut, optiuni destule pt foto, aparitie 2018 – ca minusuri, tot luate de pe hartie ca si la precedentul: rezolutia mai mica decat la G3–ul de acum si valoarea ppi);

LG G6
[dimensiuni si rezolutii bune (un 1440*2880 si o densitate 564 ppi), camere foto bune + stabilizare, opinii favorabile, baterie care pare rezonabila, Always on display – ca minusuri faptul ca are deja un an si jumatate de la aparitie (desi asta poate insemna si o maturitate de bun augur) plus faptul ca la actualul G3 faptul care nu mi-a placut (ca sa un spun ca m-a deranjat de-a binelea) este sensibilitatea la puterea semnalului: ramaneam de pera multe ori fara semnal cand ceilalti din jurul meu inca aveau];

Ma mai atrage si Nokia 8 (cea mai buna rezolutie a ecranului, de 1440*2560, 554 ppi, procesor care inteleg ca este bun, camere foto bune + stabilizare), mai ales vazand si faptul ca au inceput sa mai lase la pret, dar nu stiu daca pot trece peste diagonala de doar 5,3”.

Un alt smart despre care am  mai citit impresii ok este HTC U Ultra (dimensiuni in limitele avute in vedere, rezolutie idéntica Nokia 8 (1440*2560 si un 513 ppi), camere foto elogiate, pret foarte bun), nu am reusit sa vad unul in vreun showroom.


In principiu nu m-as grabi foarte tare, dar s-ar putea sa trebuiasca sa achizitonez ceva mult mai repede decat imi inchipui in acest moment. Daca m-ai deschide o notificare sms dupa 90 de secunde, a doua zi va anunt ce mi-am cumparat Posted Image

LE:
Nu Xiaomi!

Mai asteapta putin pana se lanseaza Note 9, sa scada pretul la S9/S9+ ca sa iti iei S8, se va iefteni si asta. Ca atuuri are: Performanta buna(procesor de top de anul trecut), autonomie buna, camera buna, body screen ratio bun, etc.
Bateria, am mai spus, nu este relevanta la un smartphone, decat daca vorbim de acelasi procesor, acelasi ecran si aceeasi optimizare.
O baterie de 4000 mah pusa pe un smartphone cu procesor de generatie mai veche(cu 16, 20nm,etc.marimea unui tranzistor) obtine mai putina autonomie ca una de 3000 mah pusa pe un smartphone cu Snapdragon 835, spre exemplu, procesor pe 10nm.
La fel de importante sunt marimea displayului si tipul acestuia: Oled/Amoled consuma mai putin.
Ca si concluzie, cauta pe net "pe ce" proces de fabricatie sunt procesoarele regasite pe telefoanele vizate de tine si o sa iti faci o idee asupra autonomiei(3000mah ..... 10nm, 4000..... 20nm inseamna ca cea de 4000mah are un echivalent de doar 2000 la un proces de fabricatie pe 10nm, mai conteaza desigur si viteza nucleelor, pentru o comparatie cat mai buna trebuie vazuta (si) frecventa maxima a acestora).

Edited by i0nut_tt, 16 July 2018 - 07:08.


#15
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Un A6+ nu te-ar interesa?

Ai scris mai sus ca nu filme nu jocuri. 3 RAM şi 32 ROM probabil ţi-ar fi suficiente.

Şi eu sunt în aceeaşi situaţie cu tine. Şi după ceva cautări/păreri/vizualizări între Nokia 7+ şi Samsung A6+ înclin spre cel din urmă.

Ce mă face să aleg Samsung A6+ sunt păreri strict personale dar poate te ajută şi pe tine să te edifici. Fiică-mea are Nokia 6 iar nevastă-mea un Samsung J7 aşa că am făcut o comparaţie cât de cât.

- lipsa ledului de la Nokia. Poate ţi se va părea o tâmpenie acest motiv dar sunt obişnuit să mă uit direct să văd dacă am primit vreo notificare au ba;
- calitatea pozelor este net superioară la Samsung. Da, ştiu, pentru poze există aparate foto dar totuşi...;
- diferenţa de preţ;
- pe aceeaşi reţea (Digi) şi în aceleaşi condiţii, samsungul are semnal mai bun;
- forma/aspectul mai prietenos la A6+

Vorbind strict de Samsung A6+ şi Nokia 7+ ca şi ecran, diferenţele de dimensiune şi de acoperire a ecranului sunt insesizabile. Cel puţin pentru mine. Am mers pe la Altex Unirii unde le-am comparat pe ambele.

#16
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 16.01.2010
Idee bun și asta @ionut dac mai poți s aștepți, note 9 se lanseaz din cte știu pe la sfrșitul lunii viitoare, asta nseamn 1 lun - jumate,  2 maxim. Nu e așa mult


#17
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Rundas, LG G3, telefonul lui curent, a fost flagship, la vremea lui, practic, pentru o experienta asemanatoare, in utilizare, ii trebuie tot un flagship. Cum bugetul ii este limitat => flagship de anul trecut sau de 2 ani maxim, nu A-uri de la Samsung, nu Nokia.

Edited by i0nut_tt, 16 July 2018 - 07:14.


#18
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

View Posti0nut_tt, on 16 iulie 2018 - 07:13, said:

Rundas, LG G3, telefonul lui curent, a fost flagship, la vremea lui, practic, pentru o experienta asemanatoare, in utilizare, ii trebuie tot un flagship. Cum bugetul ii este limitat => flagship de anul trecut sau de 2 ani maxim, nu A-uri de la Samsung, nu Nokia.

Ăăăăăăăă... păi la ce a enumerat el în primul post şi a spus că "i-au fugit ochii", vezi vreun flagship?

În opinia mea A6+ se cam încadrează în ce a enumerat el. Minus RAM şi ROM.

Io mă luai după materialul clientului Posted Image

Edited by Rundas, 16 July 2018 - 07:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate