Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cap surub rupt, cum scot surubul?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Salut! Am incercat sa prind balustrada de exterior inapoi (dupa ce s-a pus gresia) si cand am strans suruburile ultimul s-a rupt. Este vorba de un surub 10x40 cu cap hexagonal. Probabil am strans prea tare si capul i s-a rupt. Am incercat cu un tarod sa il scot, dar fara reusita. Cum l-as putea totusi scoate?

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Incearca un burghiu pe stanga sau un extractor.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu un scotator de suruburi ?

Surubul de proasta calitate ? Cam greu sa rupi un surub de 10.

Edited by pasilla, 14 July 2018 - 22:24.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Spargi betonul si îl scoți.
Ori lasi asa, fara un surub, daca ține.

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Dai cu un burghiu la fel de gros cat surubul, o gaura in surub, pana il faci praf, si bagi altul.

Apropo, e surub sau holz-surub?

Sau scoti toate suruburile afara, iei jos balustrada, si surubul rupt il rasucesti cu patentul sa-l scoti.

Apoi montezi totul fain-frumos inapoi.

 pasilla, on 14 iulie 2018 - 22:22, said:

Surubul de proasta calitate ? Cam greu sa rupi un surub de 10.

Am prins o priza trifazica la care s-au rupt capurile a doua suruburi. Bagai conductorul de cupru in gaura, strangeai, nici nu simteai ca a ajuns la capat si pac, s-a rupt capul.

Zici ca sunt mai nou toate facute de tot rahatul.

Edited by Phobos, 14 July 2018 - 22:27.


#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 andy18v, on 14 iulie 2018 - 22:16, said:

Salut! Am incercat sa prind balustrada de exterior inapoi (dupa ce s-a pus gresia) si cand am strans suruburile ultimul s-a rupt. Este vorba de un surub 10x40 cu cap hexagonal. Probabil am strans prea tare si capul i s-a rupt. Am incercat cu un tarod sa il scot, dar fara reusita. Cum l-as putea totusi scoate?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yKPfXJ9zyHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 Phobos, on 14 iulie 2018 - 22:26, said:

Dai cu un burghiu la fel de gros cat surubul, o gaura in surub, pana il faci praf, si bagi altul.

Daca dau cu un burghiu de 10, nu e riscul sa distrug filetul in care intra surubul? Nu ar fi mai indicat un burghiu de 9?

Edited by andy18v, 14 July 2018 - 22:42.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 andy18v, on 14 iulie 2018 - 22:16, said:

Salut! Am incercat sa prind balustrada de exterior inapoi (dupa ce s-a pus gresia) si cand am strans suruburile ultimul s-a rupt. Este vorba de un surub 10x40 cu cap hexagonal. Probabil am strans prea tare si capul i s-a rupt. Am incercat cu un tarod sa il scot, dar fara reusita. Cum l-as putea totusi scoate?

Surub de M10?Tre' ceva forta sa-l rupi.Pe apriu ca gaura n-a fost regulamentara.
Tarod?Scula respectiva este pentru dat filete.Interioare.
Fiind "de 10" poti da gaura si sa incerci sa-l scoti asa.Da' nu tu sa dai gaura,pentru ca daca ai rupt un surub de 10,vei rupe si burghiul/burghiile cu care dai gaura.

#9
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Scoti balustrada, infiletezi o piulita pe surub atat cat intra (daca nu intra pilesti putin pe surub pana intra), o sudezi iar mai apoi desfiletezi.

Asta e cea mai "curata" metoda pentru filetul interior.

Edited by baliosss, 14 July 2018 - 22:51.


#10
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 adisz, on 14 iulie 2018 - 22:45, said:


Surub de M10?Tre' ceva forta sa-l rupi.Pe apriu ca gaura n-a fost regulamentara.

Sa stii ca a cedat destul de usor, nu am fortat excesiv. Intrase in gaura aproape complet, dar am vrut sa strang un pic mai bine. Celelalte suruburi au intrat fara probleme si cred ca le-am strans chiar un pic mai tare.

#11
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Metoda mentionata de baliosss e cea mai potrivita. Ai grija cand sudezi ca stropii pot arde gresia.
Pune insa o poza, ca am o banuiala ca nu e surub metric ci autofiletant (holzsurub), si nu e de 10 e de 8. Sau de fapt de 6, si tu spui "10" referindu-te la cheie.
Scuze daca cumva ma insel.

#12
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 _bcristian_, on 14 iulie 2018 - 22:57, said:

Metoda mentionata de baliosss e cea mai potrivita. Ai grija cand sudezi ca stropii pot arde gresia.
Pune insa o poza, ca am o banuiala ca nu e surub metric ci autofiletant (holzsurub), si nu e de 10 e de 8. Sau de fapt de 6, si tu spui "10" referindu-te la cheie.
Scuze daca cumva ma insel.

Te inseli! Surubul e de 10 - metric, iar cheia cu care se insurubeaza e de 17. Metoda cu sudura e mai complicata, nu am aparat de sudura.

Edited by andy18v, 14 July 2018 - 23:09.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 andy18v, on 14 iulie 2018 - 23:06, said:

Te inseli! Surubul e de 10 - metric, iar cheia cu care se insurubeaza e de 17. Metoda cu sudura e mai complicata, nu am aparat de sudura.

Dai gaura cu burghiu de Ø7.5 si nu distrugi filetul, dar eu as da cu Ø5mm max, apoi cu ceea ce ti-a recomandat Passila la postul #3, e cea mai curata metoda.

Sa ai un punctator sa dai gaura exact pe mijlocul ciotului. Stii ce e aia sau iti explic?
Nu inteleg cum ai incercat tu sa scoti cu tarodul, dar gradina e mare

#14
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

 Tsunnnami, on 14 iulie 2018 - 23:29, said:

Dai gaura cu burghiu de Ø7.5 si nu distrugi filetul, dar eu as da cu Ø5mm max, apoi cu ceea ce ti-a recomandat Passila la postul #3, e cea mai curata metoda.

Sa ai un punctator sa dai gaura exact pe mijlocul ciotului. Stii ce e aia sau iti explic?
Nu inteleg cum ai incercat tu sa scoti cu tarodul, dar gradina e mare
Am dat deja gaura cu burghiul de 7. Gaura nu a fost data chiar pe mijloc, ci un pic excentric (aveam punctator, dar nu l-am gasit pe moment). Intr-adevar, am crezut initial ca trusa de tarozi pe care o aveam este pentru scos suruburi - mea culpa!!! In conditiile date, mai functioneaza treaba cu extractorul de suruburi? (cred ca surubul e destul de intepenit, probabil s-a si forfecat).

Eu tind sa incerc varianta de "distrugere" a surubului prin gaurire cu un burghiu cat mai apropiat de 10, dar mi-e un pic teama pentru filetul gaurii.

Edited by andy18v, 14 July 2018 - 23:37.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 andy18v, on 14 iulie 2018 - 23:35, said:

Eu tind sa incerc varianta de "distrugere" a surubului prin gaurire cu un burghiu cat mai apropiat de 10, dar mi-e un pic teama pentru filetul gaurii.
Cred ca nu [mai] ai posibilitatea asta, mai ales ca :

 andy18v, on 14 iulie 2018 - 23:35, said:

Gaura nu a fost data chiar pe mijloc, ci un pic excentric (aveam punctator, dar nu l-am gasit pe moment).

Edited by pasilla, 14 July 2018 - 23:40.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 andy18v, on 14 iulie 2018 - 23:35, said:

In conditiile date, mai functioneaza treaba cu extractorul de suruburi?

Bineinteles ca va merge

Diametrul la care nu distrugi filetul ideal este Ø7.4mm
Asta daca ai fi dat gaura exact pe centru si daca filetul este M10X1.5
Poti calcula si tu, M10 are diametrul maxim de 10.
Unghiul filetului e de 60° si pasul de 1.5mm, rezulta diametrul fundului de filet este Ø7.402mm, d-aia ti-am spus sa incerci cu Ø7.5, chiar daca mananci un pic din filet n-are nici pe dracu
Asta in cazul in care gaura e pe mijloc, acum ca te-ai grabit nu-ti ramane decat cu solutia cealalta.

Extractorul de suruburi NU este tarod, are filet pe sens invers asa ioncat apuca materialul si il forteaza sa se desfaca, tu infiletezi extractorul in sens INVERS acelor de ceas.

#17
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Deci daca gaura nu e pe mijloc nu mai am sanse cu distrugerea surubului?

Daca folosesc extractorul de suruburi, trebuie sa dau gaura pe toata lungimea surubului? Dupa aceea, cu ce scot surubul +  extractorul?

Edited by andy18v, 14 July 2018 - 23:56.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

 andy18v, on 14 iulie 2018 - 23:53, said:

Deci daca gaura nu e pe mijloc nu mai am sanse cu distrugerea surubului?

Mai omule, ai dat gaura cu Ø7mm, esti okay
Acum foloseste extractorul si o sa iasa.
Fac pariu pe cat vrei ca la Ø7mm iese cu extractorul fluierand

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate