Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

OnePlus 6 Vs Samsung Galaxy S9

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
NanciuDragos

NanciuDragos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.07.2018
Buna ziua,
As dori sa aflu parerile voastre despre aceste doua smartphone-uri, daca ati avut experiente de utilizare cu ele, ce feeling va lasat, sunt niste daily drivere pentru un an jumate, chiar doi, sau mai multi ani, va dezamagit in vreun fel ?

#2
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu ma tot gandesc sa iau un OP6... sunt in dubii. Mai ales ca recent am descoperit ca si unele telefoane de 200 euro imi plac cum se misca.

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
LE: Ai topic aici https://forum.softpe...st__p__23198587

Edited by YourFan, 13 July 2018 - 19:09.


#4
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Pai S9 are display mai bun, camera mai buna, wireless charging, sunet mai bun.
Op6 are baterie mai buna, performanta mai buna, software mai bun, incarcare pe fir mai rapida, pret mai mic.
Tu stii ce primeaza pentru tine. Ambele sunt telefoane foarte bune si clar sunt "daily driver material" fara probleme.
Pentru mine bateria de pe S9 a fost dealbreaker-ul, ca si eu eram foarte tentat sa iau unul, mai ales ca e la 3000 de lei la PCGarage. Dar nu sunt dispus sa dau 3000 de lei pe un telefon si sa am grija bateriei. Si nici software-ul Samsung nu m-a convins.

Asa ca... eu am ales OP6. A contat si ca e rosu. :P O sa il tin cat il tin, eventual il vand cand apare ceva ce imi place mai mult. Deocamdata nu stiu sa iti dau un feedback, ca nu l-am primit. Dar ca idee cam stiu cu ce se mananca.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
S9 cu lag ? In ce viata paralela sunteti ? Am 3 rude cu S8-uri si una cu S9 si nu au lag.

#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Lag nu am mai vazut la Samsung de mult timp. Cel putin la modele de varf, de la S7 &S7 Edge nu am mai vazut lag. La modele mai ieftine Samsung, da este lag.
Si eu am avut de ales intre OP6, Huawei P20 Pro si S9+. Pana la urma a primat pretul raportat la calitate si aici OP6 este campion.
OP6 este un telefon foarte rapid, soft curat(este considerat "al doilea Pixel", suport software, hardware de ultima generatie, baterie excelenta, incarcare rapida pe cablu, display foarte bun, camera destul de buna(este printre granzi) si pretul EXCELENT.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Baterie excelenta la OP6 ? :)

#8
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Da, spre surprinderea ta chiar are baterie ok.

#9
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Da, asa citisem si eu, ca e foarte ok bateria pe OP6. Cam la nivel de S9+ cu Snapdragon.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
S9+ are autonomia buna, nu foarte buna. Si e mai buna ca la OP6. Atunci un J7 2017 e battery phone ? Sau A7 2017 ?
Probabil ati avut ceva cu autonomie proasta inainte.

#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Vorbim de S9 nu S9+
Iar diferenta la baterie intre OP6 si S9+ este neglijabila.
Inainte de OP am avut S7 Edge. Ca ai baterie ok pe seria A sau J este altceva.... Ce hardware au acele modele?

Edited by feribalint, 13 July 2018 - 19:57.


#12
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View PostTruculMagic, on 13 iulie 2018 - 19:45, said:

S9+ are autonomia buna, nu foarte buna. Si e mai buna ca la OP6.
Greșit. Nu e mai bună ca pe OP6. Caută și tu teste de baterie pe YT. Nici S9+ cu Snap nu are baterie mai bună ca OP6, de Exynos nu mai zic.
De unde le scoți?

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Sa nu uitam si de avantajele tehnologiei Dash Charge de pe telefoanele OnePlus in comparatie cu tehnologia Adaptive Fast Charging de la Samsung:
- timpi mai mici de incarcare
- telefonul nu se incalzeste tare in timpul incarcarii
- poti sa te joci sau sa faci altceva in timp ce se incarca, fiindca nu e nevoit sa treaca la incarcarea normala, lenta (cum e la Samsung)

Edited by Hider141, 13 July 2018 - 21:13.


#14
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Cum am spus si pe alt topic,eu zic ca OP6 se bate cu S9+.

#15
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
In urma cu 2-3 ani nici eu nu as fi putut acccepta ca o chinezarie sa ajunga la nivelul unui flagship Samsung si aproape la jumatate de pret.... dar cu performante asemanatoare in proprtie de 90%. Si mai lasati-ma cu incarcare wireless. La S7 si S7 Edge nu am folosit deloc aceasta varianta de incarcare. Nu toata lumea este innebunita dupa aceasta varianta de incarcare. In schimb Dash Charge chiar face minuni. Ma opresc intr-o benzinarie si intr-o pauza de cafea de 15 minute am baterie pt jumatate de zi, daca stau 30 minute am deja baterie pt toata ziua.
Restul este cancan.....

PS. Veti vedea in 3-5 ani cat de mult se or ridica unele marci chinezesti. Ma uit doar la OnePlus si Xiaomi, sau chiar Huawei. Unde au fost si unde au ajuns.....

#16
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Se ridica pentru ca sunt seriosi si fac treaba buna,dar uite ca huawei a ajuns sa ceara 4000 de lei pe un smartphone in conditiile in care are ceva minusuri,display mediocru,lipsa wireless charging,procesor 2017 iar cele 3 camere care nu sunt totusi asa cum le prezinta ei,filmare 4k fara stabilizare...
Daca oneplus raman pana in 3000 de lei,probabil vor creste enorm de la an la an,eu am avut op1,acum imi face iar cu ochiul op6.

#17
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsilviu03, on 14 iulie 2018 - 14:47, said:

huawei a ajuns sa ceara 4000 de lei pe un smartphone in conditiile in care are ceva minusuri,display mediocru,lipsa wireless charging,procesor 2017 iar cele 3 camere care nu sunt totusi asa cum le prezinta ei,filmare 4k fara stabilizare...
Orice companie mai dă și rateuri. Mă aștept ca Mate 20 Pro să repare toate defectele lui P20 Pro.

#18
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Inteleg rateurlei software,hardware nu sunt rateuri,sunt pacaleli!
Sa tai de peste tot si sa plusezi la pret,asta nu e rateu,este nesimtire.

Edited by silviu03, 14 July 2018 - 15:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate