Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

SSD pe PC vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Freeps

Freeps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.02.2014
Salut ! Am un PC vechi si as vrea sa cumpar acest SSD https://www.emag.ro/...g/pd/DTF30DBBM/ .
As vrea sa stiu daca merita sa-l cumpar pentru ca eu nu am in bios AHCI... Am doar RAID si IDE si vreau sa stiu daca primeste un boost PC-ul. merita sa-l cumpar ? Se maresc si FPS-urile in jocuri ?
Placa de baza: http://www.asrock.co...68-GE/index.asp

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
FPS nu se mareste cu SSD!
In rest obtii un sistem mai sprinten cu el.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Ssd-ul scade foarte mult timpul accesarii datelor vs hdd, DAR tu ai procesor din ~2006... deci nu stiu daca merita, imo nu.

FPS sigur NU creste

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce CPU și GPU ai?

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,265
  • Înscris: 06.01.2007
Daca are SATA si vrei sa salvezi computerul, merita SSD ii va tripla viteza cam la orice, nu si la FPS insa.
In plus cand va crapa calculatoriul poti recupera SSDul din el sa-l pui pe altceva, pe leptopul lui mamaie sau altundeva.
Eu cred ca merita, nu-i o avere.

Edited by maccip, 13 July 2018 - 13:45.


#6
Freeps

Freeps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.02.2014
CPU: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ 2,11 GHz ( Cu OC la 2,51 GHz )
GPU: Amd Radeon R7 240 128 Bit 1GB GDDR5

#7
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Vei simti diferenta de viteza chiar daca nu ai AHCI. Transferul in rafala va fi la jumatate din viteza maxima suportata de HDD insa ce conteaza cel mai mult este timpul de acces. Aici vei castiga multa fata de HDD.
Clar, merita.
FPS-urile nu se maresc . Numai daca vei schimba placa Video cu una mai rapida.

Cam aceeasi configuratie Hardware am avut si eu , si s-a simtit diferenta la utilizarea de zi cu zi a calc.  insa nu si la numarul de cadre pe secunda randate.

Edited by vldc, 13 July 2018 - 13:52.


#8
juNk

juNk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.07.2006
de mers, merge montat. Insa pentru fps-urile de care zici tu in jocuri nu o sa creasca considerabil, sunt mai multe chestii care ar trebuii luate in seama.

Daca instalezi windowsul pe ssd-ul asta si de asemenea ( dau un exemplu ) steam-ul sa te te joci cs:go, da o sa creasca putin insa nu iti imagina ca iti sar fpsurile de la 30 la 60-100. Un impact real il are, ca de obicei... placa video. apoi putem vb de procesor - rammi  si hard. Cam asta ar fi ordinea. Evident multa lume nu tine cont de sursa care si aceasta are un factor destul de important.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La cs go care e foarte competitiv si nu se joaca pe setari mari defapt conteaza foarte mult procesorul.

#10
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

 sirgoofy, on 13 iulie 2018 - 13:40, said:

Ssd-ul scade foarte mult timpul accesarii datelor vs hdd, DAR tu ai procesor din ~2006... deci nu stiu daca merita, imo nu.

FPS sigur NU creste
Din experienta nu merita, ba poti sa ai surprize neplacute: dupa ce-am accelerat cu succes un Dell Vostro 3550 din 2011 cu un SSD, am zis ia sa fac la fel cu un Dell Inspiron 9400 din 2007. Nu-s daca din cauza de Windows XP sau alte chestii, dar se bloca continuu, mergea din ce in ce mai prost, am revenit la HDD, merge in continuare perfect (ma rog cu viteza lui d-acu 11 ani).

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Freeps, on 13 iulie 2018 - 13:14, said:

Salut ! Am un PC vechi si as vrea sa cumpar acest SSD https://www.emag.ro/...g/pd/DTF30DBBM/ .
As vrea sa stiu daca merita sa-l cumpar pentru ca eu nu am in bios AHCI... Am doar RAID si IDE si vreau sa stiu daca primeste un boost PC-ul. merita sa-l cumpar ? Se maresc si FPS-urile in jocuri ?
Placa de baza: http://www.asrock.co...68-GE/index.asp

Da.. poti sa-l iei, nu are neaparat nevoie de AHCI.. merge si pe IDE ... Iti va imbunatati viteza dar nu si calitatea video care depinde de placa video.

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Lui ii trebuie alt PC, alta placa video e degeaba cu acel junghi de procesor/ platforma..

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Asa este. Pentru jocuri ii trebuie calculator nou.. dar, daca are de gand sa mai traga o vreme de calculatorul vechi un SSD ajuta.. plus ca il poti folosi in calculatorul nou, nu cere de mancare.

#14
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Vezi ca e 130 de lei la altii...

#15
totjealex

totjealex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.06.2014
Dacă aveți instalat Windows 7 + merită investitia
.

Edited by totjealex, 14 July 2018 - 11:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate