Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Iata ce inseamna de fapt TOTALITARISMUL

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
74 replies to this topic

#37
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Moft, mi-ai scos afirmatia din context si ai comentat ceva ce e cu totul altceva fata de ce discutam cu colegul nostru.

#38
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
N-am contrazis ce am citat, ci am adaugat ceva ON-TOPIC.
Nu discutam doi cate doi, ci fiecare cu toata lumea.
Esti de acord cu ce am scris?

#39
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Gdans, oricum e aiurea, ca daca nu faci formal parte din comunitatea stiintifica... Aplica asta la istorie, economie si alte stiinte sociale.

Cat despre a doua parte...
Principiile conteaza oricine ar fi la guvernare! Fara principii nici macar nu ii poti analiza! Care iti e sistemul de referinta in analiza daca nu ai un set de principii in spate?
Si sa zici ca au aparut aia rai la conducere pentru ca ai prea multa libertate de exprimare...

Vezi, depinde de sistemul de valori. Pentru oamenii care iubesc libertatea, libertatea de expresia in sine e un deziderat. Deci fara e automat rau.

View Postmoftware, on 15 iulie 2018 - 10:09, said:

N-am contrazis ce am citat, ci am adaugat ceva ON-TOPIC.
Nu discutam doi cate doi, ci fiecare cu toata lumea.
Esti de acord cu ce am scris?

Nu am citit, ca eram prinsa in discutia cu gdnas. O sa citesc.
Spune-mi altceva: esti de acord ca poti avea dictatura de dreapta unde drepturile fundamentale (fara cele legate  de alegerea conducatorilor) sa fie respectate? In teorie poti avea.

Edited by catalina1, 15 July 2018 - 10:14.


#40
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,384
  • Înscris: 20.05.2005

View Postcatalina1, on 15 iulie 2018 - 10:13, said:

Principiile conteaza oricine ar fi la guvernare! Fara principii nici macar nu ii poti analiza! Care iti e sistemul de referinta in analiza daca nu ai un set de principii in spate?

Principiile nu se mai respecta de o putere corupta, m-am plictisit sa tot scriu asta si sa te faci ca nu intelegi.
Pentru a preintampina asa ceva nu trebuie sa lasi difuzarea minciunilor in mass-media altfel ajungi ca in Romania cu PSD la guvernare.

View Postcatalina1, on 15 iulie 2018 - 10:13, said:

Si sa zici ca au aparut aia rai la conducere pentru ca ai prea multa libertate de exprimare...
Vezi, depinde de sistemul de valori. Pentru oamenii care iubesc libertatea, libertatea de expresia in sine e un deziderat. Deci fara e automat rau.

Dar asta s-a intamplat, uita-te la istoria recenta.
Dupa dec 1989 fostii comunisti au acaparat televiziunea, libertatea de exprimare a fost maxima (puteai sa spui orice enormitate)
si au ajuns la guvernare cei care au mintit mai mult.

Se pare ca ti-a placut si mai vrei Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yX9yaAc4Of4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gdans, 15 July 2018 - 10:26.


#41
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Pe naiba. Poporul asta voia, poporul ala mult. Stiu ca e greu de inghitit, dar asta e...

#42
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postcatalina1, on 15 iulie 2018 - 10:13, said:

Spune-mi altceva: esti de acord ca poti avea dictatura de dreapta unde drepturile fundamentale (fara cele legate  de alegerea conducatorilor) sa fie respectate? In teorie poti avea.
Nu sunt de acord, aceea ar fi o democratie in care extrema dreapta detine temporar puterea. E adevarat ca asta poate conduce la permanentizare, adica la dictatura, dar in urma unei schimbari de regim politic, prin care sunt anulate cel putin partial drepturile fundamentale. In schimb, totalitarismul se poate instaura fara anularea formala/oficiala a depturilor fundamentale, ci prin anularea lor de facto, continuand sa le simuleze.

Edited by moftware, 15 July 2018 - 10:28.


#43
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Nu, nu ar fi. Dictator de dreapta, pe viata. In afara de dreptul de a alege alt conducator, drepturile fundamentale pot fi respectate 100%.

Da , totalitarismul poate fi si cum zici tu, nu neg asta.

#44
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,384
  • Înscris: 20.05.2005

View Postcatalina1, on 15 iulie 2018 - 10:23, said:

Pe naiba. Poporul asta voia, poporul ala mult. Stiu ca e greu de inghitit, dar asta e...

Nu este adevarat, romanii au fost singurii din estul Europei care au fost bombardati intens cu propaganda bolsevica la televiziune.
In celelalte tari fost comuniste, evolutia societatii a fost mai ferma spre occident.
Romanii au fost si singurii cu violente la revolutie.

La situatia de azi (cleptocratie) s-a ajuns cu o propaganda plina de minciuni, asa cum vrei tu.

.

Edited by gdans, 15 July 2018 - 10:37.


#45
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postcatalina1, on 15 iulie 2018 - 10:32, said:

Nu, nu ar fi. Dictator de dreapta, pe viata. In afara de dreptul de a alege alt conducator, drepturile fundamentale pot fi respectate 100%.
Pentru ca restul drepturilor fundamentale sa fie respectate 100% ar trebui ca dictatorul sa n-aiba niciun fel de drepturi. Pai... asta e monarhia constitutionala :D
Un dictator legifereaza si guverneaza, cu incalcarea drepturilor cetatenilor de a exercita aceste atributii prin reprezentantii lor.

#46
XRAM

XRAM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 24.05.2013
Totalitarism= expresia durerii celui care nu a ajuns la ciolan.In momentul cand se vede cu ciolanul in mana, uita subit de libertate, democratie, drepturile omului etc.
In fond si la urma urmei toti traim in dictatura, dictatura naturii, dictatura vietii.Nu-i pacat sa ne irosim viata in dispute politice interminabile, in loc sa ne dam mana si sa gasim solutii pentru a trece prin viata cat mai usor?
Nimic nu putem face contra naturii,dar putem trai linistit in sanul ei, sub dictatura ei, daca am apela la ratiunea cu care tot ea ne-a inzestrat.

#47
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmoftware, on 15 iulie 2018 - 10:47, said:


Pentru ca restul drepturilor fundamentale sa fie respectate 100% ar trebui ca dictatorul sa n-aiba niciun fel de drepturi. Pai... asta e monarhia constitutionala :D
Un dictator legifereaza si guverneaza, cu incalcarea drepturilor cetatenilor de a exercita aceste atributii prin reprezentantii lor.

Ba nu, ar trebui pur si simplu sa fie cu adevarat de dreapta.

#48
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
reguli simple duc la complexitate.
complexitatea permite probabilitatea care face posibila intamplarea.
consecinta!
cum ar fi posibila ziua mamei fara mine?
asa am ajuns aici.
mai conteaza ce ni s-a aplicat noua?
ce se intampla mai departe?
nu stiu, din toate variantele posibile probabil una.
usor de intuit.

dar vezi, si asta depinde.
pentru unii, tot ce nu este interzis este obligatoriu.
diferenta intre totalitarism si dictatura e subiectul, sau de ce se intampla?

semantica studiaza sensul, nu il stabileste.
cea mai buna forma de guvernare e tirania temperata de asasinate ocazionale.

realitatea e ce trebuie sa intelegem noi, politicienii nu vor disparea prin vot.
dar existenta lor poate fi ignorata.

reguli simple.

Edited by morenno, 15 July 2018 - 11:08.


#49
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postcatalina1, on 15 iulie 2018 - 10:55, said:

Ba nu, ar trebui pur si simplu sa fie cu adevarat de dreapta.
Adica un stat alcatuit numai din Armata, Politie si Justitie, fara Parlament, fiindca ar avea doar niste Coduri care suporta ceva modificari la interval de o generatie, si cu un Guvern limitat la un Fisc minimal, fiindca Armata, Politia si Justitia au administratii proprii. Am inteles bine?

OK, dar si in acest caz am avea partide de dreapta si de stanga, fie si ilegale, deoarece:
- oricat de mica ar fi fiscalitatea, unii ar vrea sa fie si mai mica Posted Image
- iar altii, fireste, ar vrea un stat cu mai multe atributii
+ o majoritate, de ambele parti, ar vrea sa participe la conducerea statului, ajungand sa dea jos dictatorul Posted Image
De altfel, asa a fost instaurata democratia, peste tot. Vrei sa repetam o istorie de 2 secole?

Edited by moftware, 15 July 2018 - 11:15.


#50
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Nu am zis ca vreau. Am zis ca dictatura e una, totalitarismul e alta

#51
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Avusesem impresia ca vrei stat minimal :peacefingers: si ca din acest motiv pledezi pentru acea forma a dictaturii. N-ar fi fost o surpriza in Poiana.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmoftware, on 15 iulie 2018 - 10:00, said:

"pentru o societate optima" nu se refera la o stare, ci la un proces, anume la o cautare, care e perpetua.
La fel ca in stiinta, societatea e optimizata continuu, fara a se ajunge vreodata la un rezultat "final".
Pentru a garanta evolutia societatii, democratia se bazeaza pe un set de reguli, care nu definesc un model de societate, ci un model de functionare a societatii politicii, si care pot suferi optimizari la randul lor, dar tot ca urmare a aplicarii lor.

Dictatura impune un model de societate, cu reguli care sustin explicit dictatorul si acolitii sai.
Totalitarismul ocoleste regulile, dar simuleaza respectarea lor, ca sa impuna un model de societate definit vag si adesea mincinos.
Exemple de simulare a regulilor, pentru un scop mincinos, au fost adoptarea modificarilor recente ale CPP si CP.

N.B. Romania e supusa unei ofensive totalitariste, dar inca nu e un stat totalitar. Tocmai de aceea putem discuta si trebuie sa o facem, cat inca mai putem.

View PostPhobos, on 15 iulie 2018 - 08:47, said:

Cel mai nasol este ca oamenii cred ca, daca avem dreptul la vot liber, avem automat si democratie.

Adica:

Democrația (în traducere literală „conducere de către popor”, din grecescul δημοκρατία - demokratia, de la demos, „popor” + kratos, „putere” = "puterea poporului") este un regim politic care se bazează pe voința poporului.


Asta e iluzia cu care se amagesc cei mai multi, ca simpla existenta a votului liber inseamna democratie.
Natiunea romana este creata special pentru totalitarism si dictatura. Ea nu are exercitiul libertatii imprimat in constiinta de sine. Se multumeste mereu sa fie abuzata si "indrumata" de catre un Tatic Puternic ... Am observat asta in cei 30 de ani de "democratie si libertate". Cetatenii nostri nu inteleg importanta Constitutiei, a Cartei Drepturilor Omului, libertatile fundamentale, si nici nu-i intereseaza... Imi pare rau ca nu am plecat din tara cand eram mai tanar :(  Am crezut ca boul in vorbele idiotului de Brucan si in cei 20 de ani termen de trezire la realitate.
Exemplu -un topic pentru oameni simpli si despre cum isi inteleg ei drepturile: https://forum.softpe...fic-fara-motiv/

#53
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
@moft
Vreau stat minimal. Dar nu impus prin dictatura decat daca sunt eu dictatoare. Ca in alt dictator nu am incredere ca nu va incalca drepturi fundamentale. :)

Edited by catalina1, 15 July 2018 - 11:52.


#54
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Toti suntem dictatori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate