Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Frugal Living / Minimalism aplicat la toata familia.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#19
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 Naijax, on 11 iulie 2018 - 09:13, said:

Romanii dau 80% din salariu pe mancare si intretinere.
Crezi ca o "maculatura" d'asta gen - Cum sa economisim bani - poate face minuni ?
http://www.ziare.com...etinere-1511754
Intrebarile nu fac minuni, comportamentul responsabil da. Poate face minuni daca ai un venit cat de cat rezonabil. Daca ai salariul minim pe economie  tu si restul familiei nu prea mai ai din ce economisi pentru ca probabil ca nu iti poti permite oricum mare lucru in materie de cheltuieli. De exemplu eu mi-am schimbat in toata casa becurile clasice cu becuri led si platesc pe luna cu peste 100 de lei mai putin curent. Am cumparat un aparat de facut paine, faina de mai multe tipuri, seminte si-mi fac paine. Pe termen scurt poate nu economisesti din asta calculand amortizarea aparatului de paine desi daca te tine de la 3 ani in sus deja ajungi sa iti scoti investitia. Economisesti in schimb daca iei in calcul calitatea painii obtinute si beneficiile de sanatate. Iau in calcul ofertele si in general imi programez din vreme ce doresc sa iau si urmaresc fluctuatia preturilor asa incat sa prind oferte reale nu glume.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 WShow13, on 11 iulie 2018 - 10:53, said:

Nu așa economisești. Ieși din cameră, te duci și faci un duș, iar când te întorci îți dai seama că ai lăsat becul aprins. Cât a stat aprins? 15 min? Cât economiseai dacă îl stingeai? Eu la DIGI plătesc până în 40 de lei factura la curent. Dacă aș fi obsedat să sting becurile sau TV-ul sau mai știu eu ce numai ca să economisesc, cât aș economisi? Câțiva lei? Pe plase/pungi/sacoșe cam cât ai economisi dacă ți-ai lua de acasă? Tot câțiva lei. La sfârșitul lunii din economiile astea e posibil să nu-ți poți cumpăra nici măcar un pachet de țigări.

Deci, in primul rand, ar trebui sa te lasi de fumat. Tigarile provoaca o catastrofa in bugetul minimalist lunar. In al doilea rand.. nu e vorba de plimbat punga degeaba. Cei 2-3 lei pe care ii economisesti lunar ii poti considera o reducere din aia 40 lei cat e factura de curent.  Plus ca pungile de plastic daca le tot aduci acasa... la un moment dat trebuie sa faci ceva cu ele. Daca le arunci la gunoi.. nu e ok.

Eu stiu ca viata asta e scurta pentru a te concentra pe nimicuri, dar asta inseamna in fapt sa traiesti ecologic, minimalist.. fara sa decartezi mai mult decat trebuie la guverne, banci si corporatii.

#21
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 rosix, on 11 iulie 2018 - 11:09, said:

Fiti atenti insa.. corporatiile capitaliste promoveaza si ele un gen de minimalism pentru omul simplu - adica musamaua chinezeasca si plasticul de lighean (China) la preturi mai mari decat face.
Asa se face ca in magazinele presupus onorabile, de brand, (IKEA, JYSK, KIKA, etc.) veti gasi multa marfa promovata ca produs minimalist dar de doi bani ca si calitate si vanduta la preturi ca si cand ar fi brand suedez sau mai stiu eu ce.

Spuneti un NU hotarat musamalei chinezesti, plasticului prost, poliuretanului oribil si altor materiale "ieftine" de acest tip. Va garantez ca, in utilizare, sunt si mai ieftine decat par.
Si ai iluzia ca restul nu sunt facute in china ?
Te poftesc la o portie de Albatros.

#22
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 MembruAnonim, on 11 iulie 2018 - 09:23, said:

"Stingeti becul cand iesiti din camera, v-ati montat becuri economice."

Becuri economice - nu mai exista becuri normale. Nu se mai gasesc in magazine, sunt interzise. Eu cel putin n-am mai vazut de foarte multa vreme. De cand cu becurile led, poti uita lumina aprinsa fara probleme. Costurile sunt infime. INFIME.
Da de unde, e plin in magazinele mai mici de becuri normale aduse de la rusi. Cred ca si in supermarketuri gasesti. Am si din alea vreo cateva in caz ca mi se arde vreun bec led in weekend.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 WShow13, on 11 iulie 2018 - 11:06, said:

Nu făceam referire la Frugal, am și zis că nu cumpăr excesiv. Nu numesc asta "Frugal Living" și nici nu leg asta de economie, ci mi se pare ceva normal.

Eu mă refeream la faptul că dacă aș ieși pe afară, nu m-aș abține să mănânc doar pentru că am mâncare gătită acasă. Am văzut că mulți fac așa, când ies pe afară se abțin de la diverse atracții sau pofte, motivând că economisesc.

Depinde ce ai alege sa mananci. Daca ai manca o mancare calitativa nutritional e absolut ok.. daca insa o arzi in chpsuri si brezel.. nu mai e ok. Practic te pacalesti pe tine.

#24
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 elbjorn, on 11 iulie 2018 - 09:56, said:

Stai oleaca, frugal nu inseamna cheap!
Cam inseamna! Ca nu poti zice ca esti frugal daca o arzi cu caviar si prosciutto di parma, chiar daca in cantitati mai mici.

 elbjorn, on 11 iulie 2018 - 10:57, said:

Frugal inseamna ca cumperi doar ce ai nevoie. Nu ce este mai ieftin!
De exemplu, ai nevoie sa iti schimbi masina de 5 de ani care inca merge brici cu una noua ?
Ai nevoie sa iti schimbi tv de 50' cu unul 60' ?
Nevoile adevarate sunt putine, gen ceva papica sa nu mori de foame. Hai poate si un acoperis deasupra capului daca avem pretentia ca am depasit conditia omului de pestera.
In rest, mofturi de diverse nivele. Ce nevoie ai putea avea de un TV de 50'? Unii nu au TV deloc. Idem cu masina.

Sa cumperi chestii scumpe dar putine nu are legatura cu conceptul de trai minimalist.

#25
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012

 rosix, on 11 iulie 2018 - 11:13, said:

Deci, in primul rand, ar trebui sa te lasi de fumat. Tigarile provoaca o catastrofa in bugetul minimalist lunar. In al doilea rand.. nu e vorba de plimbat punga degeaba. Cei 2-3 lei pe care ii economisesti lunar ii poti considera o reducere din aia 40 lei cat e factura de curent.  Plus ca pungile de plastic daca le tot aduci acasa... la un moment dat trebuie sa faci ceva cu ele. Daca le arunci la gunoi.. nu e ok.

Eu stiu ca viata asta e scurta pentru a te concentra pe nimicuri, dar asta inseamna in fapt sa traiesti ecologic, minimalist.. fara sa decartezi mai mult decat trebuie la guverne, banci si corporatii.

Ehe, încerc să mă las de țigări, dar nu "pot". Dacă stau o zi nefumat, a doua zi fumez cât pentru 3 zile...

Să zicem că economisesc 5 lei pe lună din becuri și sacoșe, la sfârșit de lună chiar nu o să am nicio satisfacție. Nu e vreo sumă care să mă ajute în vreun fel, astfel încât să merite faptul că am stat cu un fluturaș pe cap care să-mi zică să sting becul sau să iau pungă la mine.

 rosix, on 11 iulie 2018 - 11:15, said:


Depinde ce ai alege sa mananci. Daca ai manca o mancare calitativa nutritional e absolut ok.. daca insa o arzi in chpsuri si brezel.. nu mai e ok. Practic te pacalesti pe tine.

Nu-s vreun obsedat de sănătate. Dacă eu am poftă de ceva, nu stau să mă gândesc cât de nesănătoasă e pofta aia a mea. Cu cât o să mor mai repede? 10 ani? 20 ani? Oricum nu vreau să depășesc cu mult 60 ani. Nu vreau să ajung povara cuiva, nu vreau să ajung să mă chinui în vreun fel, pentru că în momentul ăla nu se mai numește viață.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 WShow13, on 11 iulie 2018 - 11:24, said:

Să zicem că economisesc 5 lei pe lună din becuri și sacoșe, la sfârșit de lună chiar nu o să am nicio satisfacție. Nu e vreo sumă care să mă ajute în vreun fel, astfel încât să merite faptul că am stat cu un fluturaș pe cap care să-mi zică să sting becul sau să iau pungă la mine.

Nu-ti mai bate capul cu stinsul becului. Intelege ca nu faci nicio economie. Le poti lasa si aprinse. Posted Image
Exemplu cat iti consuma un bec lasat o ora aprins, bec echivalent 75W

0.0095 X 0,6 = 0,0057 LEI  pe ORA

Adica in doua ore de lasat continuu becul aprins, vei consuma ABIA un ban 0.01 LEI.

Edited by MembruAnonim, 11 July 2018 - 11:34.


#27
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Nici nu îmi bat capul, ci încercam să explic că nu în felul ăsta se face economie.

Vrei economie? Păi atunci când cauți să-ți schimbi telefonul, nu te duce direct în primul magazin să-l cumperi. Caută să aștepți, un pic, să cauți pe net alternative mai ieftine. Poți economisi zeci sau sute de lei având un pic de răbdare. Vrei TV? Faci la fel, aștepți să prinzi o reducere ceva la produsul pe care ți-l dorești. Evident, nu aștepți un an, în schimb o lună sau două poți face asta.

Poți să faci economie și renunțând, în zilele super-aglomerate, la mașină. Poți să închiriezi o biclă de pe Ape Rider să te duci la muncă.

#28
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Eu cred că înainte de a te gândi ce mărunțișuri sa mai economisești, ar trebui sa vezi ce poți face sa îți crești veniturile .

Ai salariul mic sau nu ai primit o creștere salarială in ultimul timp? Cere una

Crezi că perspectivele in jobul sau domeniul tău sunt slabe? Încearcă să schimbi domeniul

Orele suplimentare sunt plătite mai bine, poate chiar dublu ? Încearcă pentru o scurta perioadă, vezi dacă merita

Exista alte poziții mai bine plătite în compania ta? Vezi ce poți să faci pentru a ocupa un astfel de post

Ai resurse care pot genera venituri suplimentare? Gen ai cunoștințe în anumite domenii, timp, terenuri la tara etc. Poți să încerci să le valorifici

Sau soluții mai radicale - Crezi că te poți adapta in străinătate? Cauta-ti un job acolo :D

Edited by Damascus77, 11 July 2018 - 12:13.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Damascus77, on 11 iulie 2018 - 12:12, said:

Eu cred că înainte de a te gândi ce mărunțișuri sa mai economisești, ar trebui sa vezi ce poți face sa îți crești veniturile .


N-are treaba salariul. Cunosc persoane cu 7000 de lei salariu si care tot se plang ca nu le ajung. Este vorba sa ai un echilibru intre salariu si consum. Daca tu esti mana sparta, poti sa ai si 10.000 de euro salariu ca tot nu iti vor ajunge.

Edited by MembruAnonim, 11 July 2018 - 12:17.


#30
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Nu cred că dacă mergi la cumpărături fara plase ci îți cumperi de acolo te incadrezi la mana sparta :lol:

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
stilul asta de viata il aplic eu. eu m-am deconectat de la cablu tv si mi-am pus antena pe satelit.
in schimb becurile, initial mi-am pus led dar am inteles ca sunt periculoase. le-am inlocuit cu halogen.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iti dai seama ca aia nu este economie.

0.6 lei/sacosa x 7zile intr-o luna = ~5 lei cheltuiti intr-o luna.
Oricum, cum bine spunea un coleg mai sus.. faci colectie de sacose acasa? Trebuie sa le refolosesti.

#33
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Eu le refolosesc. Dacă plec de acasă la cumpărături și nu uit, iau o pungă la mine. Dar de obicei fac cumpărăturile când vin de undeva spre casă.

Pungile le folosești fără să-ți dai seama de multe ori. Pe câți nu îi vezi plimbându-se cu pungi de la P&B, H&M, New Yorker sau mai știu eu ce magain din mall? Și eu practic asta. Sunt pungi un pic mai decente și nu stau să mă car cu rucsacul după mine.

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 arsmundis, on 11 iulie 2018 - 11:12, said:

Intrebarile nu fac minuni, comportamentul responsabil da. Poate face minuni daca ai un venit cat de cat rezonabil. Daca ai salariul minim pe economie  tu si restul familiei nu prea mai ai din ce economisi pentru ca probabil ca nu iti poti permite oricum mare lucru in materie de cheltuieli. De exemplu eu mi-am schimbat in toata casa becurile clasice cu becuri led si platesc pe luna cu peste 100 de lei mai putin curent. Am cumparat un aparat de facut paine, faina de mai multe tipuri, seminte si-mi fac paine. Pe termen scurt poate nu economisesti din asta calculand amortizarea aparatului de paine desi daca te tine de la 3 ani in sus deja ajungi sa iti scoti investitia. Economisesti in schimb daca iei in calcul calitatea painii obtinute si beneficiile de sanatate. Iau in calcul ofertele si in general imi programez din vreme ce doresc sa iau si urmaresc fluctuatia preturilor asa incat sa prind oferte reale nu glume.

E mult amortizarea in 3 ani pentru un rahatzis mai ieftin de 500 lei.  Faci bine ca urmaresti fluctuatiile de pret, numai ca cei care vand stiu acest lucru (urmaresc traficul pe site) si te ard la pret cand ti-e lumea mai draga - vezi Emag, care fixeaza preturile din start foate sus.. tocmai ca sa aiba de unde opera false reduceri.

 rich1974, on 11 iulie 2018 - 12:18, said:

stilul asta de viata il aplic eu. eu m-am deconectat de la cablu tv si mi-am pus antena pe satelit.

Adica care e diferenta intre Anten3 vazuta pe cablu si cea vazuta pe satelit?  Sa fim seriosi.  Stil de viata inseamna sa te rupi de tot ce inseamna televizor, ca esti bombardat cu reclame... Pentru 10 min de continut ai 30 min de reclame, adica tzeapa.

 MembruAnonim, on 11 iulie 2018 - 12:15, said:

N-are treaba salariul. Cunosc persoane cu 7000 de lei salariu si care tot se plang ca nu le ajung. Este vorba sa ai un echilibru intre salariu si consum. Daca tu esti mana sparta, poti sa ai si 10.000 de euro salariu ca tot nu iti vor ajunge.

Asa este dar, in Romania, la 7000 lei pe luna abia iti ajung banii de mancare, toate fiind foarte scumpe. Pe de alta parte, daca castigi 10.000 lei pe luna, nu mananci semnificativ mai mult dar, poate, faci imbunatatiri calitative.  In Romania se poate cumpara jenant de putina mancare dintr-un salariu minim, practic se cam face rabata la calitate si se cam rabda de foame la capitolul carne, fructe, legume, etc., alegand numai ce e mai ieftin.

 Damascus77, on 11 iulie 2018 - 12:12, said:

Eu cred că înainte de a te gândi ce mărunțișuri sa mai economisești, ar trebui sa vezi ce poți face sa îți crești veniturile .

Nu cred, pentru ca viata asta este dupa principiul "nu poti tu munci, cat pot ei scumpi" de aceea sistemul ticalos trebuie subminat undeva de la baza. Daca iti ei un job suplimentar doar pentru a putea plati scumpirile la alimente, la ROBOR sau la gaze se numeste ca muncesti ore in plus pentru escrocii de capitalisti, nu ca sa-ti imbunatatesti viata, achitand de fapt, din venitul suplimentar scumpirile acestora si cresterile de taxe - deci tzeapa. In cativa ani iti vei compromite sanatatea si te va costa infinit mai mult sa o refaci.

Viata asta nu este despre cum sa castigi mai mult ci despre cum sa platesti taxe cat mai mici si sume cat mai reduse in hipermarket (toate sunt purtatoare de taxe).

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rosix, on 11 iulie 2018 - 12:42, said:


Asa este dar, in Romania, la 7000 lei pe luna abia iti ajung banii de mancare,


Hai sa nu exageram totusi.
Nemtii castiga 2000 de euro. adica 9000 lei. Vrei sa spui ca abia isi duc traiul de pe o zi pe alta?!

#36
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 rosix, on 11 iulie 2018 - 12:42, said:


Adica care e diferenta intre Anten3 vazuta pe cablu si cea vazuta pe satelit?  Sa fim seriosi.  Stil de viata inseamna sa te rupi de tot ce inseamna televizor, ca esti bombardat cu reclame... Pentru 10 min de continut ai 30 min de reclame, adica tzeapa.

antena 3 pe satelit se vede mai bine decat pe cablu. are SR-ul mai mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate