Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Frugal Living / Minimalism aplicat la toata familia.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma gandeam daca aveti exemple de genul cum economisti voi, cum cumparati produse bulk sa prindeti un pret mai mic.
Gatiti acasa sa reduce bugetul pentru mancare.
Luati plasa la voi cand mergeti la cumparaturi.
Stingeti becul cand iesiti din camera, v-ati montat becuri economice.

Nu aveti masina. Folositi transportul public etc...

Frugal Living sau Minimalism aplicat la nivel de familie.
Cumparati mancare proaspata de la carmangerie si cumparati doar cat aveti nevoie sa nu irositi mancare.
ETC...
[ https://acultivatednest.com/wp-content/uploads/2016/11/top-10-frugal-living-books-the-minimalist-budget.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Raspunsul meu, valabil pt. tot ce ai spus mai sus: da, cateodata.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ești bogat nu e cazul să te omori cu stresul ăsta.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Romanii dau 80% din salariu pe mancare si intretinere.
Crezi ca o "maculatura" d'asta gen - Cum sa economisim bani - poate face minuni ?
http://www.ziare.com...etinere-1511754

#5
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rãu

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostArgent, on 11 iulie 2018 - 09:03, said:

Gatiti acasa sa reduce bugetul pentru mancare.
Luati plasa la voi cand mergeti la cumparaturi.
Ideile astea clar sunt din alte tari. Majoritatea romanilor gatesc acasa la fel cum aproape toti avem acasa o plasa care e plina cu alte plase goale.

#6
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View PostLipsum, on 11 iulie 2018 - 09:13, said:

aproape toti avem acasa o plasa care e plina cu alte plase goale.

...in care indesam alte plase goale si (aproape) niciodata nu luam din acea plasa una sa o folosim :)

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
"Stingeti becul cand iesiti din camera, v-ati montat becuri economice."

Becuri economice - nu mai exista becuri normale. Nu se mai gasesc in magazine, sunt interzise. Eu cel putin n-am mai vazut de foarte multa vreme. De cand cu becurile led, poti uita lumina aprinsa fara probleme. Costurile sunt infime. INFIME.
---------
"Luati plasa la voi cand mergeti la cumparaturi."

Cand mergi la cumparaturi in Carrefour, Auchan, Metro, Lidl etc, mergi cu masina iar in magazin ai cosul dupa tine cu care desigur ajungi inapoi la masina. Presupun ca oricine are in masina o sacosa, punga. Deci in cazul in care ai cumpara pungi, o faci degeaba.
-------
"Gatiti acasa sa reduce bugetul pentru mancare."

Am vazut ce au gasit inspectorii opc la un restaurant de langa mine. Am zis ca nu mai mananc in viata mea. Restaurantul era foarte ok.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu folosesc sacoșă textilă. Posted Image
Am becuri LED de peste 5 ani, dar la capitolul economisire stau prost, fiindcă cheltuiesc tot. Posted Image

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Eu sunt minimalist fiindca nu am timp :)

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Romanul are in sange asta, cel putin unele generatii.

Problema apare cand cel putin la mancare, ieftin = prost si chiar periculos.

#11
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View PostAdm, on 11 iulie 2018 - 09:44, said:

Problema apare cand cel putin la mancare, ieftin = prost si chiar periculos.
Stai oleaca, frugal nu inseamna cheap!
Tocmai aici e farmecu, cand cumperi putin iti permiti sa cumperi de calitate (Cel putin dpdv al mancarii).

#12
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostAdm, on 11 iulie 2018 - 09:44, said:

Romanul are in sange asta, cel putin unele generatii.

Problema apare cand cel putin la mancare, ieftin = prost si chiar periculos.

Hai.sa iti spun cum.sta treaba prin UK.
Cele mai ieftine legume, fructe, carnuri sunt la Lidl.
Si culmea, desi.sunt mai ieftine sunt mai naturale decat ceea ce gasesti prin Tesco...

#13
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Nu stiu cata relevanta are daca iti iei plasa la tine atata timp cat iei plasa oricum daca te duci la cumparaturi...cel putin in Romania...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r_qXBiHzfxI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by RazvanBercea, 11 July 2018 - 10:36.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 11 iulie 2018 - 09:03, said:

Ma gandeam daca aveti exemple de genul cum economisti voi, cum cumparati produse bulk sa prindeti un pret mai mic.
Gatiti acasa sa reduce bugetul pentru mancare.
Luati plasa la voi cand mergeti la cumparaturi.
Stingeti becul cand iesiti din camera, v-ati montat becuri economice.

Nu aveti masina. Folositi transportul public etc...

Frugal Living sau Minimalism aplicat la nivel de familie.
Cumparati mancare proaspata de la carmangerie si cumparati doar cat aveti nevoie sa nu irositi mancare.
ETC...


Da.. stingem becul inclusiv in frigider cand inchidem usa... ar fi si pacat sa arda gazul degeaba, cat timp usa e inchisa.
Normal ca gatim acasa, cautam cel mai bun raport pret/calitate la mancare, plimbam sacosa unde e mai ieftin... cumparam cat mai grupat din hipermarket sa ne ajunga o luna si tot asa.  Si nu aruncam nimic, ca nu apuca sa se strice.  Masina o miscam doar cand e nevoie in rest metrou, RATB si mers pe jos.. nene...

Si luptam zi de zi impotriva capitalismului corupt si deshantzat care incearca prin toate mijloacele sa ne ia banii, oferind la schimb, produse indoielnice (China).

View PostRazvanBercea, on 11 iulie 2018 - 10:36, said:

Nu stiu cata relevanta are daca iti iei plasa la tine atata timp cat iei plasa oricum daca te duci la cumparaturi...cel putin in Romania...

View Postursamajor, on 11 iulie 2018 - 09:24, said:

Eu folosesc sacoșă textilă. Posted Image
Am becuri LED de peste 5 ani, dar la capitolul economisire stau prost, fiindcă cheltuiesc tot. Posted Image

Bai.. depinde pe ce cheltui.. tata... Daca ii footi numai pe tzigari si bauturi falsificate prin cluburi si cafenele... e pacat de tine. Daca in schimb ii spargi pe un hobby sau drumetii esti mai castigat.

Edited by rosix, 11 July 2018 - 10:51.


#15
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Nu așa economisești. Ieși din cameră, te duci și faci un duș, iar când te întorci îți dai seama că ai lăsat becul aprins. Cât a stat aprins? 15 min? Cât economiseai dacă îl stingeai? Eu la DIGI plătesc până în 40 de lei factura la curent. Dacă aș fi obsedat să sting becurile sau TV-ul sau mai știu eu ce numai ca să economisesc, cât aș economisi? Câțiva lei? Pe plase/pungi/sacoșe cam cât ai economisi dacă ți-ai lua de acasă? Tot câțiva lei. La sfârșitul lunii din economiile astea e posibil să nu-ți poți cumpăra nici măcar un pachet de țigări.

Eu, personal, nu aș putea duce o viață din asta în care să fiu obsedat să economisesc. Mănânc mâncare gătită, nu fac cine știe ce exces la cumpărături să cumpăr prea mult față de ce mănânc, nu cumpări căcaturi care nu îmi sunt de folos, dar nu mă gândesc că economisesc, ci mi se pare ceva normal ce fac.

#16
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View PostWShow13, on 11 iulie 2018 - 10:53, said:

Eu, personal, nu aș putea duce o viață din asta în care să fiu obsedat să economisesc.
Faceti o confuzie foarte mare!
Frugal inseamna ca cumperi doar ce ai nevoie. Nu ce este mai ieftin!
De exemplu, ai nevoie sa iti schimbi masina de 5 de ani care inca merge brici cu una noua ?
Ai nevoie sa iti schimbi tv de 50' cu unul 60' ?
Ai nevoie de Ice T cu nspe chimicale in el ?

#17
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Nu făceam referire la Frugal, am și zis că nu cumpăr excesiv. Nu numesc asta "Frugal Living" și nici nu leg asta de economie, ci mi se pare ceva normal.

Eu mă refeream la faptul că dacă aș ieși pe afară, nu m-aș abține să mănânc doar pentru că am mâncare gătită acasă. Am văzut că mulți fac așa, când ies pe afară se abțin de la diverse atracții sau pofte, motivând că economisesc.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Fiti atenti insa.. corporatiile capitaliste promoveaza si ele un gen de minimalism pentru omul simplu - adica musamaua chinezeasca si plasticul de lighean (China) la preturi mai mari decat face.
Asa se face ca in magazinele presupus onorabile, de brand, (IKEA, JYSK, KIKA, etc.) veti gasi multa marfa promovata ca produs minimalist dar de doi bani ca si calitate si vanduta la preturi ca si cand ar fi brand suedez sau mai stiu eu ce.

Spuneti un NU hotarat musamalei chinezesti, plasticului prost, poliuretanului oribil si altor materiale "ieftine" de acest tip. Va garantez ca, in utilizare, sunt si mai ieftine decat par.

Edited by rosix, 11 July 2018 - 11:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate