Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Viata in Los Angeles (Orasul Ingerilor)

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018
Ce parere aveti despre acest  megalopolis din California cu o populatie multietnica de 3,999,759  de locuitori fondat in 1781 si cu climat mediteranean ?
Nici nu putem vorbi de o comparatie intre Bucurestiul si acest oras care e cu ani lumina mai avansat infrastructural.  
Este  pe locul 9 ca orasul cu cea mai dezvoltata economie si centrul industriei cinematografice, al turismului, modei, al industriei jocurilor video  si al comertului global. De asemenea, are si industrie aerospatiala si industrie petroliera dezvoltate.
Populatia e alcatuita din 36 % albi, 28% hispanici, 22% asiatici, 7% africani...
Este considerat si capitala creativa a lumii, fiind orasul unde majoritatea locuitorilor sunt artisti, autori de carti, regizori, scenaristi, actori, dansatori, cantareti. Viata este insa si foarte scumpa, preturile fiind foarte mari pentru imigrantii de rand si oamenii cu venituri mici.  
Los Angeles exceleaza si in sport, mai ales in fotbalul american,  avand stadioane masive si gazduind doua jocuri olimpice pana acum. Exceleaza si in educatie, avand multe universitati si colegii, mai ales pe domeniul cinematografiei si artelor liberale.
In privinta transportului, Los Angeles are porturi, vreo 4 aeroporturi si un sistem feroviar avansat.  
Este administrat de un guvern ales ce consta din Consiliul Orasului alcatuit din 15 membri  (14 democrati si un republican in prezent)  si Primarul care opereaza sub un primar-consiliu guvernamental, statul Californiei fiind condus de un guvernator.  
Cu toate astea, nu e chiar un oras fericit fiindca rata infractionalitatii e foarte ridicata, mai ales in ce priveste atacurile cu arme, multi cetateni posedand arme.   Rata infractionalitatii este de 7,85 la 100 000 de locuitori, iar revoltele din 1992 este un episod de trista amintire in istoria orasului.  Totusi, infractionalitatea e in scadere datorita noilor masuri de securitate si avand in vedere ca in anii 80 era crescuta la peste 30 la 100 000 locuitori.  


Los Angeles este totusi un punct de reper pentru dezvoltarea urbana si orasul ideal spre care atintim cu totii.  
Si cred ca multora dintre noi ne pare rau ca nu ne-am nascut acolo, mai ales cei care visam sa devenim artisti bine platiti.   Pana la urma e firesc sa fim invidiosi fiindca toti atintim spre acest nivel de dezvoltare!  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R7OT38McKMM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LlXJ5pgI84g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8omXt5FRAtw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PQknTiAb7Sw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by balakul, 06 July 2018 - 11:10.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Iti dai seama ca filmarile toate sunt facute "artistic" si arata doar partile wow :))

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 balakul, on 06 iulie 2018 - 10:55, said:

Ce parere aveti despre acest  metropolis din California

Eu am o parere buna.
As fi curios insa de a ta parere ca sa avem ce dezbate,fiind pe aria cu acelasi nume.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am o parere foarte buna.. Cunosc acest oras cosmopolit din filme.. Melros Place, Beverly Hills si altele la care cascam cu totii gura cand eram mai tineri.
Parca si Monica (fost Columbeanu) isi facea veacul pe acolo.. prin cercuri selecte.

#5
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

 TruculMagic, on 06 iulie 2018 - 10:57, said:

Iti dai seama ca filmarile toate sunt facute "artistic" si arata doar partile wow Posted Image)

Pai are si parti rele. Cu toate astea,sa fim sinceri,  chiar si cartierele mai sarace arata mai bine decat tot Bucurestiul. Pipera de exemplu e sat pe langa cartierele sarace ale LA.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E7HozzSGakA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by balakul, 06 July 2018 - 11:08.


#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu-I metropolis e megapolis.Si sigur are mult mai mult de 4.000k populatie. O duc bine,au si ei asistatii lor+Falia Andreas sub asphalt.In rest totu bine.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Viaţa în L.A.?
Trebuie să fii pregătit să nimereşti între două grupări rivale, din întâmplare.
LAPD are foarte mult de lucru. S-a făcut un serial pe tema asta.
Riscul seismic este foarte mare. Şi despre asta s-au făcut filme.
Apropierea de Mexic este şi ea de luat în seamă.
Trebuie să te gândeşti dacă frumuseţea naturii, clima de tip subtropical şi alte avantaje merită, în favoarea acestor dezavantaje.

#8
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

 PSC, on 06 iulie 2018 - 11:09, said:

Viaţa în L.A.?
Trebuie să fii pregătit să nimereşti între două grupări rivale, din întâmplare.
LAPD are foarte mult de lucru. S-a făcut un serial pe tema asta.
Riscul seismic este foarte mare. Şi despre asta s-au făcut filme.
Apropierea de Mexic este şi ea de luat în seamă.
Trebuie să te gândeşti dacă frumuseţea naturii, clima de tip subtropical şi alte avantaje merită, în favoarea acestor dezavantaje.


Fata de Bucuresti, chiar merita!  

Ce daca are falie seismica?
Si Romania are. Doar ca spre deosebire de noi, cladirile din LA sunt mai bine proiectate si pot rezista unui cutremur de 8 grade. La noi, si la un cutremur de 7 grade, o sa fie prapad, practic vom ajunge in colaps de nu ne vom mai reveni zeci de ani.  

Macar Los Angeles are LAPD, nu ca la noi unde politistii lucreaza doar sa   amendeze fraierii in timp ce interlopii si proxenetii scapa basma-curata, iar justitia e acaparata de politicieni corupti.

Apropiere de Mexic....dar noi care avem clanuri de rromi care se bat mai tot timpul, iar jandarmeria n-are cojones sa intervina fiindca stiu ca statul roman e demult supus clanurilor interlope si bulibaselor?
Californienii sunt amenintati de mexicani, dar pot sa-i deporteze,   noi suntem amenintati de invazia imigrantilor musulmani, multi cu idei radicale si suntem nevoiti sa-i primim ca asa ne dicteaza UE.

Edited by balakul, 06 July 2018 - 11:16.


#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Orasul ingerilor doar daca ai bani....

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
E ok, dar totusi mai slabut decat San Francisco ori San Diego. Eu l-am strabatul de la sud la nord cu masina, la plimbare pe jos am fost doar pe Hollywood Boulevard si in Beverly Hills (zona Rodeo Street si prin imprejurimi).
IMHO cel mai fain de locuit in California sunt oraselele mici si linistite de la ocean, asa numitele coastal towns.

#11
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

 YourFan, on 06 iulie 2018 - 11:16, said:

Orasul ingerilor doar daca ai bani....
Poate fi Orasul Ingerilor si pentru cei care n-au bani, dar au idei, talente si competente pentru a fi mai bine valorificate acolo decat in Romania.
Nu cred ca toti care traiesc acolo s-au nascut bogati.
Poti sa te imbogatesti daca muncesti si acumulezi cunostinte pe care sa le aplici in propria ta afacere mai tarziu.  


In LA ideile tale chiar conteaza!


 Karhu, on 06 iulie 2018 - 11:16, said:

E ok, dar totusi mai slabut decat San Francisco ori San Diego. Eu l-am strabatul de la sud la nord cu masina, la plimbare pe jos am fost doar pe Hollywood Boulevard si in Beverly Hills (zona Rodeo Street si prin imprejurimi).
IMHO cel mai fain de locuit in California sunt oraselele mici si linistite de la ocean, asa numitele coastal towns.

Ca tot se spune ca clipurile din postarea initiala ar fi prelucrate,  sa vedem cum se vede LA din masina.
In mod incredibil, nu-i aglomerat ca-n Bucuresti, orasul pare mai aerisit.  

E chiar placut sa conduci in LA.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cw0d-nqSNE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by balakul, 06 July 2018 - 11:47.


#12
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Omuciderile sint 7 la 100.000, nu infractionalitea in general... 200 de jafuri la 100.000 de locuitori. ENORM. In Cluj ar trebui sa fie 800 de jafuri pe an :lol:

#13
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

 Mosotti, on 06 iulie 2018 - 11:21, said:

Omuciderile sint 7 la 100.000, nu infractionalitea in general... 200 de jafuri la 100.000 de locuitori. ENORM. In Cluj ar trebui sa fie 800 de jafuri pe an Posted Image
Macar au politisti sa-i opreasca pe infractori ! Si ce mai politisti! Ai zice ca sunt soldati.

Ca daca vezi pe unul din asta care te opreste pe strada, fie ca pieton, fie ca sofer, te opresti si stai incremenit de frica, nu stai sa te certi cu el cum am vazut in tara asta cand un interlop marunt manelar isi permite sa se ia la cearta cu politistul rutier atunci cand ii opreste masina si pe care il mai si scuipa si il injura.  

La noi, politistii  sunt mai mult functionari doar sa incaseze amenzi, tinuti bine in frau de stat, iar cand vine vorba de batai pe strada sau violenta,  nici n-au voie sa traga cu arma. Numai pentru un simplu glont si ala de avertizare  ca politist roman trebuie sa semnezi nu stiu cate foi.  

[ https://pp.userapi.com/c830309/v830309186/d9788/85xTvcbqB9w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://format-com-cld-res.cloudinary.com/image/private/s--V-n_y2V4--/c_limit,g_center,h_1200,w_65535/a_auto,fl_keep_iptc.progressive,q_95/LAPD_GRADS_27_qf76fv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by balakul, 06 July 2018 - 11:44.


#14
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 balakul, on 06 iulie 2018 - 11:26, said:

Macar au politisti sa-i opreasca pe infractori! Si ce mai politisti...ai zice ca sunt soldati. Ca daca vezi pe unul din asta care te opreste pe strada, fie ca pieton, fie ca sofer, te opresti si stai incremenit de frica.  

Au pe dracu, de-aia sint 200 de jafuri la 100.000 de locuitori. Politistii vin dupa jaf si se uita daca n-ai fost impuscat si daca ai fost impuscat, daca sa cheme ambulanta sau morga. Si ambulanta probabil o sa te puna s-o platesti citeva mii de dolari daca n-ai asigurare corespunzatoare. The good life Posted Image

Uite cit de tare e politia ta :lol:

Quote

Los Angeles Police Underreported Crime Stats for 8 Years

http://time.com/4074...igher-assaults/

Tu pui botu la niste uniforme :lol:

Edited by Mosotti, 06 July 2018 - 11:32.


#15
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

 Mosotti, on 06 iulie 2018 - 11:30, said:

Au pe dracu, de-aia sint 200 de jafuri la 100.000 de locuitori. Politistii vin dupa jaf si se uita daca n-ai fost impuscat si daca ai fost impuscat, daca sa cheme ambulanta sau morga. Si ambulanta probabil o sa te puna s-o platesti citeva mii de dolari daca n-ai asigurare corespunzatoare. The good life Posted Image
Pai n-ai asigurare medicala, dar ai salariu mare in schimb pe care il poti gestiona cum vrei. Da, the good life  cum ai spus!
De ce ar trebui sa decida statul sau altcineva ce-i mai bine pentru mine?  

Si la noi sunt jafuri zilnice, jafuri la scara mare fiindca suntem zilnic jefuiti prin acest sistem fiscal dubios facut special  de politicieni sa te tina sarac, zilnic tepuiti de distribuitori de produse din mari lanturi de magazine, zilnic abuzati de sistemul bugetar.  Ce e in LA sunt jafuri marunte comise de infractori marunti ca la noi opereaza infractori grei.  

In California, un politician borfas prins pentru coruptie ia vreo cativa zeci de ani de puscarie sau pe viata pe cand la noi primeste condamnare de 3 ani cu executare si tot e in libertate si in functie inalta, ba chiar si mai trece o lege prin care schimba codul penal, iar alti borfasi  trebuie doar sa scrie niste carti   si dupa cativa ani sunt eliberati pe cautiune.
In America nu merge cu astea!

 Mosotti, on 06 iulie 2018 - 11:30, said:

Uite cit de tare e politia ta Posted Image
Poate le mai scapa ca e populatia mare, asta e, nu sunt roboti,  dar cand ii prind, ii mananca pe infractori cu fulgi cu tot. In LA nu merge cu spaga.

Edited by balakul, 06 July 2018 - 11:45.


#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
am vizitat LA-ul de aproximativ 6 ori pana acum si de fiecare data am realizat si mai mult ce inseamna "the american dream". LA-ul cred ca este cel mai diferit oras care l-am vazut vreodata, deoarece diferenta dintre bogat si sarac este incredibila. Omul mijlociu nu exista, iar daca nu ai bani viata in LA este extrem de scumpa. Cunoscusem intr-un bar un cetatean care imi spunea ca plateste 1950 de dolari pentru 41 de metri patrati. Prima oara el mi-a spus ca avea 250 metri patrati si eu ma gandeam ah marfa. Dar in America nu am inteles exact cum, dar se calculeaza mai multe lucruri la suprafata, gen inclusiv tot spatiul comun + apartamentul tau. Din aia 250 metri patrati care banuiesc ca includeau holuri, scari, salon de spalat, balcon, etc. el avea doar 41 metri patrati si platea 1950 dolari. Salariu in LA fara facultate este undeva la 40-45.000$ brut, iar cei cu facultati incep pe la 70-80.000$ brut.

Tipul asta studiase ceva economie lucra intr-o companie de asigurari si castiga undeva la 85.000$ brut care prima oara m-a dat pe spate. Dupa care incepea sa imi povesteasca ca telefonul mobil il costa 70$ pe luna, asigurarea la masina 180$, TV-ul 110$, si pe langa chirie trebuie sa platesti si curent, apa si asa mai departe. Mancarea este foarte scumpa si in America platesti cam totul separat, nimic nu este oferit de stat. El a zis ca se ajunge cu banii dar un angajat cu 40-45.000 foarte greu.

Pe langa financiar, sa vorbim si de oameni care in LA mi se par neprietenosi si reci in comparatie cu alte orase din America. Am vazut multe metropole si stiu ca oamenii dintr-o metropola sunt mult mai neprietenosi datorita stresul de la oras, dar in LA erau chiar intr-un numar mare. Iar multe parti ale orasului sunt ghetto-uri. In general noi stim doar LA-ul de la TV care arata viata oamenilor cu bani si partiile frumoase ale orasului, dar nu, nu este chiar asa.

Edited by business11, 06 July 2018 - 11:49.


#17
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cind o sa ai un negrotei cu un pistol la cap care o sa te impuste oricum, pentru 20 de dolari, ca restu salarului ala mare e oricum pe card, in timp ce-ti zboara creierii in toate directiile, poate o sa intelegi cu ultima suflare diferenta intre un jaf real si un jaf metaforic. :lol:

#18
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

 Mosotti, on 06 iulie 2018 - 11:47, said:

Cind o sa ai un negrotei cu un pistol la cap care o sa te impuste oricum, pentru 20 de dolari, ca restu salarului ala mare e oricum pe card, in timp ce-ti zboara creierii in toate directiile, poate o sa intelegi cu ultima suflare diferenta intre un jaf real si un jaf metaforic.
Pai incearca sa-ti recuperezi banii furati de ANAF, ENEL, emag si Parlamentul Romaniei in ultimii 30 de ani. Alte reactii in afara de niste pulane in spate, injuraturi si flegme nu vad.

Jaful, metaforic sau real, e acelasi.

Edited by balakul, 06 July 2018 - 11:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate