Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Viata in Los Angeles (Orasul Ingerilor)

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 balakul, on 12 iulie 2018 - 00:00, said:

Legat de GTA 5, baietii de la Rockstar chiar au facut treaba buna.

Deci câți ani ziceai că ai locuit în  Los Angeles? Că am impresia că îl cunoști atât de bine, de parcă l-ai fi văzut într-un joc video.

În ce oraș ai locuit, cât și când?


#56
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,446
  • Înscris: 15.06.2007

balakul said:


cartierele bogate cu oraseni putrezi de bogati, dar superficiali in gandire, egoisti, lacomi, neavand griji, avand cate 2-3 masini si  viloaie cu piscine




Cum iti dai seama in joc de un personaj ca e superficial in gandire, ca e lacom etc?
Tu iti dai seama ca tot ce ai pus tu acolo sunt doar prejudecatile tale?

 vrajitoruldinoz, on 09 iulie 2018 - 02:19, said:

România e o țara foarte buna de născut din care te poți duce in orice tara.
Adică responsabilitate proprie nu mura-n gura.
E plin sudul Californiei de romani la prima generație, deci se poate.

Eu ma refeream la "iepoca de aur".

#57
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

 Cazimi, on 12 iulie 2018 - 06:18, said:



Deci câți ani ziceai că ai locuit în  Los Angeles? Că am impresia că îl cunoști atât de bine, de parcă l-ai fi văzut într-un joc video.

În ce oraș ai locuit, cât și când?


Din joc, google maps, poze si filme de pe YT, e un paradis fata de Bucuresti

Dar bine ca te-ai trezit tu romanule sa critici al doilea cel mai mare oras american.

Edited by balakul, 12 July 2018 - 13:07.


#58
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018
Voi realizati ca mor de ras si la ora asta de cand am citit fraza asta?

Quote

În unele privințe se găsește la un nivel de civilizație pe care România îl depășise deja bine în 1990.


Hai, spuneti cam in ce privinte  Bucurestiul  a depasit Los Angeles  in 1990 ca pana la urma,  doar imaginile din satelit spun adevarul, nu filmele, pozele retusate si jocurile.  


București - Google Maps

Los Angeles - Google Maps


Maine-poimaine o sa citesc  cum o sa spuna unul  ca orasul Calafat  a depasit San Francisco sau Mamaia a depasit San Diego !  Posted Image

Edited by balakul, 12 July 2018 - 14:55.


#59
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 balakul, on 12 iulie 2018 - 13:06, said:

Dar bine ca te-ai trezit tu romanule sa critici al doilea cel mai mare oras american.

Ai dreptate, am înțeles greșit. Nu știu ce-o fi fost in mintea mea să cred că într-un topic numit "Păreri despre orașul X" te-ar interesa părerea cuiva care chiar locuiește în orașul X.

De fapt, tu ai nevoie doar de un public care sa te aplaude când emiți părerile exclusiv pozitive despre orașul în chestiune.

Poate schimbi titlul cu ceva gen "Los Angelesul este un oraș care are doar calități. Haideți să vă explic de unde știu", ca să nu mai vină tot soiul de neaveniți care cred că viața reală e o sursă de informații mai veridică decât GTA, YouTube, Wikipedia sau onestul satelit.

Edited by Cazimi, 12 July 2018 - 17:29.


#60
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Mosotti, on 06 iulie 2018 - 11:30, said:

Au pe dracu, de-aia sint 200 de jafuri la 100.000 de locuitori. Politistii vin dupa jaf si se uita daca n-ai fost impuscat si daca ai fost impuscat, daca sa cheme ambulanta sau morga. Si ambulanta probabil o sa te puna s-o platesti citeva mii de dolari daca n-ai asigurare corespunzatoare. The good life Posted Image
Orasele port au criminalitate mare.

 Karhu, on 06 iulie 2018 - 11:16, said:

E ok, dar totusi mai slabut decat San Francisco ori San Diego. Eu l-am strabatul de la sud la nord cu masina, la plimbare pe jos am fost doar pe Hollywood Boulevard si in Beverly Hills (zona Rodeo Street si prin imprejurimi).
IMHO cel mai fain de locuit in California sunt oraselele mici si linistite de la ocean, asa numitele coastal towns.
Toate oraselele mici sunt superbe.  San Clemente si Oxnard sunt orase mari si aproape de LA.
San Francisco e scump, spre deosebire de LA care e cam pe la jumatate la cheltuieli, dar cu salarii si oportunitati mai mari. In plus, LA (cu zona metro) e cam cat Romania, deci ai ce face si de unde alege.
Periferiile sunt curate, ieftine si foarte linistite, dar traficul e horror.

Edited by Owidiu, 13 July 2018 - 00:39.


#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Nici LA nu e ieftin, o casa intr-o zona decenta e 1 milion. E drept, e mai ieftin deit SF, poate pe la jumatate, dar in afara de case restul costa cam la fel.
Dar:
- distantele si traficul sint mai naspa
- clima e nasoala, prea cald vara, mai ia si foc, iarna aia alunecari de teren.
- imprejurimi mai putin placute din pdv natural
- e urit frate... probabil cel mai urit oras mare din lumea civilizata, excluzind asia. Bineinteles in unele locuri e chiar foarte frumusel, dar ma refer la imaginea generala. SF e un oras foarte frumusel, spectaculos chiar.
+ baie tot nu prea poti sa faci dar e ceva mai bine

Apropo, ma refer la LA ca megalopolis nu la orasul LA in sine care e numai o mica parte.

#62
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 vrajitoruldinoz, on 13 iulie 2018 - 01:22, said:

Nici LA nu e ieftin, o casa intr-o zona decenta e 1 milion. E drept, e mai ieftin deit SF, poate pe la jumatate, dar in afara de case restul costa cam la fel.
Dar:
- distantele si traficul sint mai naspa
Mie mai aglomerat mi s-a parut SF, dar poate si pt ca am prins acolo exact inceputul lui iulie, si era plin de turisti...

#63
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Da dar SF il traversezi in 2h de mers pe jos, LA in 2h cu masina daca nu prea e trafic.

#64
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Adevarat, insa e deosebire uriasa intre dimensiunile acestor doua orase. Oricum si SF iti ia 2 ore doar pe transversal (est la vest, sau invers) ca are forma de asa natura. Golden Gate Park necesita el singur vreo 40 de minute sa-l parcurgi.

#65
balakul

balakul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2018

 Owidiu, on 13 iulie 2018 - 00:32, said:

. In plus, LA (cu zona metro) e cam cat Romania
Nu baga lumea in eroare.

Los Angeles, orasul in sine, are  1,302.15 km2
Ca metropola are  12,562 km2.
Ca comitat are 12,310 km2
Ca regiune urbana are 87,490 km2.  
Ca megalopolis Sansan/Sudul Californiei  sau MegaRegiune Urbana cu tot cu Los Angeles, San Diego, San Francisco .....poate atunci putem vorbi ca e mai mare ca tara noastra.

In comparatie, Bucurestiul are 228 km2, iar Romania -  238,397 km2.



 vrajitoruldinoz, on 13 iulie 2018 - 01:22, said:

Nici LA nu e ieftin, o casa intr-o zona decenta e 1 milion. E drept, e mai ieftin deit SF, poate pe la jumatate, dar in afara de case restul costa cam la fel.

Apropo de costuri intre LA si Bucuresti, tocmai am gasit asta
Cost of Living Comparison Between Los Angeles, CA, United States And Bucharest, Romania



Quote

Indices Difference Info
Consumer Prices in Bucharest are 47.70% lower than in Los Angeles, CA
Consumer Prices Including Rent in Bucharest are 62.91% lower than in Los Angeles, CA
Rent Prices in Bucharest are 81.55% lower than in Los Angeles, CA
Restaurant Prices in Bucharest are 50.85% lower than in Los Angeles, CA
Groceries Prices in Bucharest are 56.41% lower than in Los Angeles, CA
Local Purchasing Power in Bucharest is 48.99% lower than in Los Angeles, CA




Salariul mediu

Quote

LA - 3,573.56 $ (14,284.23 lei)
B -  676.18 $ (2,702.81 lei)   

Edited by balakul, 13 July 2018 - 14:23.


#66
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 balakul, on 13 iulie 2018 - 14:17, said:

Nu baga lumea in eroare.
Ma refeream la populatie. Puterea de cumparare este foarte mare, lumea deschisa spre chestii noi, deci oportunitati cate vrei.

#67
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 balakul, on 06 iulie 2018 - 11:56, said:

Mai rau ca-n Bucuresti n-are cum sa fie!
Eu zic ca da.

Daca ai drept de munca, poti si vrei sa muncesti e chiar ok in LA.

Edited by arg, 17 July 2018 - 07:57.


#68
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

 Cazimi, on 11 iulie 2018 - 17:38, said:

L.A.-ul din filme, turistic sau de pe Wikipedia este semnificativ diferit de L.A.-ul real.
În unele privințe se găsește la un nivel de civilizație pe România îl depășise deja bine în 1990.
Ce bine ne-ar lamuri niste poze...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate