Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

cum pot realiza acest lucru?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Salut

Am o intrebare: doresc sa angajez un director de vanzari care sa se ocupe de tot ceea ce inseamna semnarea de contracte KA. Doresc ca remuneratie sa ii ofer 25% din firma. Cum pot realiza acest lucru, fiind ambele parti acoperite (el ca nu il dau afara dupa semnarea contractelor, eu ca ii ofer 25% din firma si el nu face nimic pentru firma)?

#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
unde KA = ...

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
despre ce forma vorbim? SRL ? SA ? PFA ? Exista contracte, poti transmite parti sociale adica 25%, acum nu stiu despre ce firma vorbim. Normal se face prin contract notarial.

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
- unele decizii se iau doar in unanimitate de voturi, deci daca dai la cineva 25% tine minte ca s-ar putea sa ai nevoie de semnatura lui in anumite "hartii"
- administratorul decide dar adunarea asociatilor bate uneori administratorul ...deci cei 25% sunt la altul
- 25% din firma inseamna cred ca impartirea atat a castigurilor cat si a pierderilor...Daca tu decizi unde se duc banii (cheltuielile) de ce ar accepta 25% din nimic in cazul in care profitul la final este mic sau mai grav este in pierdere ?
- poate merge cu procent din contracte incheiate, cu plata comision la contracte incheiate pe termen de x luni

Sunt cazuri si cazuri dar depinde de specificul firmei si persoanele implicate. Uneori nu mai scapi de un angajat "rau" sau alteori iti pleaca daca nu ai grija de el (ala bun evident).

Eu as face contract beton pe o perioada limitata si apoi daca este in regula se face asociat in firma. Timpul rezolva de obicei ...

Edited by superm, 05 July 2018 - 16:53.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
eu iti recomand sa il bagi ca asociat pana in 25%, adica 24,9 % maxim. Altfel o sa ai nevoie de semnatura lui in diferite treburi, exact cum a spus colegul mai sus. Mai departe ti-as recomanda sa plateasca capital pentru procentajul respectiv. Astfel el este "obligat" sa lucreze pe serios, ca altfel il doare cand pierde banul.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbogdan_world, on 05 iulie 2018 - 16:25, said:

Salut

Am o intrebare: doresc sa angajez un director de vanzari care sa se ocupe de tot ceea ce inseamna semnarea de contracte KA. Doresc ca remuneratie sa ii ofer 25% din firma. Cum pot realiza acest lucru, fiind ambele parti acoperite (el ca nu il dau afara dupa semnarea contractelor, eu ca ii ofer 25% din firma si el nu face nimic pentru firma)?
n-ai cum sa te asiguri de la inceput ca el o sa faca treaba buna pt firma. ideea de a-i oferi de la inceput o parte din firma mi se pare foarte proasta. mai degraba comision corect la vanzari si asociere in timp (gen 5% pe an timp de 5 ani), cu posibilitatea de a rascumpara partea lui daca decide sa plece din firma la un pret prestabilit (un procent oarecare din profitul net pe anul anterior, sa zicem).

View Postbusiness11, on 05 iulie 2018 - 17:04, said:

eu iti recomand sa il bagi ca asociat pana in 25%, adica 24,9 % maxim. Altfel o sa ai nevoie de semnatura lui in diferite treburi, exact cum a spus colegul mai sus. Mai departe ti-as recomanda sa plateasca capital pentru procentajul respectiv. Astfel el este "obligat" sa lucreze pe serios, ca altfel il doare cand pierde banul.
bravo, cere-i bani ca sa-l angajezi Posted Image tare as vrea sa-l vad pe ala care ar plati pentru asta. si e si capabil sa faca treaba buna, ca altfel poate s-ar gasi cativa incompetenti.

Edited by born2lose, 05 July 2018 - 17:51.


#7
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

View Postbusiness11, on 05 iulie 2018 - 16:35, said:

despre ce forma vorbim? SRL ? SA ? PFA ? Exista contracte, poti transmite parti sociale adica 25%, acum nu stiu despre ce firma vorbim. Normal se face prin contract notarial.
Vorbim despre un SRL.

View Postsuperm, on 05 iulie 2018 - 16:52, said:

- unele decizii se iau doar in unanimitate de voturi, deci daca dai la cineva 25% tine minte ca s-ar putea sa ai nevoie de semnatura lui in anumite "hartii"
- administratorul decide dar adunarea asociatilor bate uneori administratorul ...deci cei 25% sunt la altul
- 25% din firma inseamna cred ca impartirea atat a castigurilor cat si a pierderilor...Daca tu decizi unde se duc banii (cheltuielile) de ce ar accepta 25% din nimic in cazul in care profitul la final este mic sau mai grav este in pierdere ?
- poate merge cu procent din contracte incheiate, cu plata comision la contracte incheiate pe termen de x luni

Sunt cazuri si cazuri dar depinde de specificul firmei si persoanele implicate. Uneori nu mai scapi de un angajat "rau" sau alteori iti pleaca daca nu ai grija de el (ala bun evident).

Eu as face contract beton pe o perioada limitata si apoi daca este in regula se face asociat in firma. Timpul rezolva de obicei ...
25% inseamna mult la firma respectiva avand in vedere ca discutam despre o fabrica cu utilaje industriale si capacitati mari de productie.

View Postbusiness11, on 05 iulie 2018 - 17:04, said:

eu iti recomand sa il bagi ca asociat pana in 25%, adica 24,9 % maxim. Altfel o sa ai nevoie de semnatura lui in diferite treburi, exact cum a spus colegul mai sus. Mai departe ti-as recomanda sa plateasca capital pentru procentajul respectiv. Astfel el este "obligat" sa lucreze pe serios, ca altfel il doare cand pierde banul.
Adica? Poti dezvolta ideea?

View Postborn2lose, on 05 iulie 2018 - 17:51, said:

n-ai cum sa te asiguri de la inceput ca el o sa faca treaba buna pt firma. ideea de a-i oferi de la inceput o parte din firma mi se pare foarte proasta. mai degraba comision corect la vanzari si asociere in timp (gen 5% pe an timp de 5 ani), cu posibilitatea de a rascumpara partea lui daca decide sa plece din firma la un pret prestabilit (un procent oarecare din profitul net pe anul anterior, sa zicem).
Pai tocmai asta este ideea. M-am saturat de angajatii care vin doar sa isi ia salariul si apoi paralel isi dezvolta propria firma.

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbogdan_world, on 05 iulie 2018 - 16:25, said:

Salut

Am o intrebare: doresc sa angajez un director de vanzari care sa se ocupe de tot ceea ce inseamna semnarea de contracte KA. Doresc ca remuneratie sa ii ofer 25% din firma. Cum pot realiza acest lucru, fiind ambele parti acoperite (el ca nu il dau afara dupa semnarea contractelor, eu ca ii ofer 25% din firma si el nu face nimic pentru firma)?

Vânzarea de a 1/4 din activele societății, asta-i singura variantă a ceea ce vrei tu să faci. Dar nu e benefic pentru niciunul dintre voi. Nu știu, depinde de cifrele societății. El preia și 25% din pierderi dacă firma e pe pierdere, așa că n-are niciun rost să facă așa ceva, să tragă să o aducă pe profit, doar ca să ia pe urmă 25% din profitul net ca dividende și să nu prea aibă control asupra investițiilor. În condițiile astea și-ar face firma lui. Iar pentru tine n-ar fi ok pentru că ai avea mereu ăia 25% blocați. Nu știi ce are de gând, dacă o avea nevoie de bani o vrea dividende, tu poate vrei să strângi jumătate de an să-ți iei ceva echipamente.

Convenabil pentru ambele părți e contractul de muncă cu un salariu bun, iar parte din vânzări comision. Pentru că practica e salariu minim și procent din vânzări. Problema cu asta e că unii preferă să se ducă să-și facă singuri societate oricând apar anumite discuții sau situații. Dar dacă au salariul bunicel, nu prea le convine să plece.


Diferă în funcție de situația în care se află firma în momentul ăsta. Eu am impresia că tu vrei să vinzi pielea ursului din pădure. Firma ta nu prea are vânzare, vrei să găsești un agent de vânzări, să-l atragi cu "îți dau 25% din afacere", iar el să tragă să ajungă să-i fie profitabil cei 25% din dividende. Ori asta e aproape imposibil de realizat din motive pe care cred că le-ai observat și tu dacă spui că-ți tot pleacă agenții. Poate ar trebui să te gândești că nu agenții sunt problema, ci produsele tale sau modul în care gestionezi afacerea.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postborn2lose, on 05 iulie 2018 - 17:51, said:

bravo, cere-i bani ca sa-l angajezi Posted Image tare as vrea sa-l vad pe ala care ar plati pentru asta. si e si capabil sa faca treaba buna, ca altfel poate s-ar gasi cativa incompetenti.

el se cumpara in companie, devine asociat in acelasi timp. Exista asociati si angajati in acelasi timp. Daca ii oferi 25 % din companie, pe vorbe bune, el nu munceste nimic si il doare in banana, dar are minoritate de blocare adica el in cazul in care doreste sa schimbe lucruri importante in companie, mai ales ca este un SRL, nu poate fara accordul acestui asociat. Clar ca trebuie sa plateasca pentru a primi cele 25 %. Sau tu vinzi cuiva un 1/4 din companie, si astepti si sper ca toate sa fie bune si el sa iti readuca banii pierduti.

View Postbogdan_world, on 05 iulie 2018 - 19:45, said:

Vorbim despre un SRL.

Adica? Poti dezvolta ideea?


intr-un SRL spre exemplu orice asociat care are 25% + un vot, poate bloca multe voturi in intalnirea asociatilor (spre exemplu blocarea cesiunii partilor sociale, etc.). Un actionar minoritar are drepturi uneori foarte puternice. Firma ta are o valoare spre exemplu 1 milion de €. Tu sa zicem ca in momentul de fata detii 100 % din capital. Daca doresti ca el sa intre ca asociat cu 25%, eu in schimb iti recomand sa intre cu 24,5 % ca asa are doar dreptul votului, dar nu te poate opri din a lua decizii importante. La 1 mil €, el trebuie sa plateasca 245.000 pentru cele 24,5% spre exemplu.

Din pacat nu cunosc in detaliu legiile SRL romanesti, dar stiu ca sunt asemanatoare cu cele din Austria.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
te ferști să dai detalii despre firmă dar cu asociatul ți-l bagi pe dracu-n casă

ce sunt contractele KA? și ce vinzi?

#11
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

View PostSmurfK, on 05 iulie 2018 - 20:54, said:


Vânzarea de a 1/4 din activele societății, asta-i singura variantă a ceea ce vrei tu să faci. Dar nu e benefic pentru niciunul dintre voi. Nu știu, depinde de cifrele societății. El preia și 25% din pierderi dacă firma e pe pierdere, așa că n-are niciun rost să facă așa ceva, să tragă să o aducă pe profit, doar ca să ia pe urmă 25% din profitul net ca dividende și să nu prea aibă control asupra investițiilor. În condițiile astea și-ar face firma lui. Iar pentru tine n-ar fi ok pentru că ai avea mereu ăia 25% blocați. Nu știi ce are de gând, dacă o avea nevoie de bani o vrea dividende, tu poate vrei să strângi jumătate de an să-ți iei ceva echipamente.

Convenabil pentru ambele părți e contractul de muncă cu un salariu bun, iar parte din vânzări comision. Pentru că practica e salariu minim și procent din vânzări. Problema cu asta e că unii preferă să se ducă să-și facă singuri societate oricând apar anumite discuții sau situații. Dar dacă au salariul bunicel, nu prea le convine să plece.


Diferă în funcție de situația în care se află firma în momentul ăsta. Eu am impresia că tu vrei să vinzi pielea ursului din pădure. Firma ta nu prea are vânzare, vrei să găsești un agent de vânzări, să-l atragi cu "îți dau 25% din afacere", iar el să tragă să ajungă să-i fie profitabil cei 25% din dividende. Ori asta e aproape imposibil de realizat din motive pe care cred că le-ai observat și tu dacă spui că-ți tot pleacă agenții. Poate ar trebui să te gândești că nu agenții sunt problema, ci produsele tale sau modul în care gestionezi afacerea.
Nu am zis ca imi pleaca, ci ca fura afacerea.

Salariul era 7200 lei/luna in mana + cazare de lux in bucuresti + decontarea transportului saptamanal acasa (400km) + decontarea tuturor deplasarilor si alte cheltuieli + program flexibil + 5000 euro la semnarea unui contract + 3% din vanzari. Acum daca altii or lucra pe 1 mil de euro pe zi, eu nu pot oferi acesti bani, dar cred ca am oferit CEL MAI MARE salariu din domeniul acesta.

View PostEMPP, on 06 iulie 2018 - 14:20, said:

te ferști să dai detalii despre firmă dar cu asociatul ți-l bagi pe dracu-n casă

ce sunt contractele KA? și ce vinzi?
Contractele KA inseama KEY ACCOUNT, adica contracte cu multinationalele: carrefour, cora, auchan, metro, etc. Fabrica de textile.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Dacă ești interesat, îți recomand o persoană pentru poziția asta, fără să-i dai nimic din afacere și care nu e interesată să-și facă afacerea proprie. Ar fi putut-o face de mulți ani până acum, dar pur și simplu nu e interesată de asta.
Dacă vă înțelegeți au ba, e treaba voastră.

Edited by sfantu.dracu, 08 July 2018 - 01:46.


#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
în ce zonă a țării este fabrica?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate