Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Constructie casa Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
nicolalinC

nicolalinC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.09.2015
Ziua Buna,Posted Image

Ma numesc Cezar si am inceput sa ma gandesc de cativa ani sa revin in tara si sa facem o casuta a noastra( P+E). Proiectul este la primaria Bod din Jud. Brasov si astept de o luna si jumatate autorizatia pentru a depune certificatul de urbanism pentru utilitati...Foarte greu se misca autoritatile din localitatea Bod..termenul de 30 de zile a fost depasit de 2 saptamani...dar asta e!Posted Image
Buun, am gasit o echipa prin recomandari, de unguri foarte priceputi si in 3 saptamani ne apucam de sapaturi, pun niste resprezentari grafice ale casei aici Posted Image

Echipa de constructori zice ca nu este nevoie de diriginte de santier insa am auzit ca este obligatoriu de ceva timp...aveti ceva cunostinte in acest domeniu? Cat costa?Cum se contracteaza?

PS: Mai am multe intrebari dar sunt curios daca este cineva pe aici interesat.

Attached Files



#2
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018
Salutare!
Dupa noile legi, pentru constructie ai nevoie de RTE(Responsabil Tehnic cu Executia) care ar trebui sa fie al firmei care ridica casa, si Diriginte de santier, care trebuie sa verifice, in numele tau, ca executia casei este facuta asa cum trebuie.
Daca neoficial, merge si fara RTE, desi nu as recomanda, Diriginte de santier, e musai sa ai pe cineva de incredere, care chiar sa vina si sa verifice etapele, nu doar sa semneze, sa ia banii si sa plece. Personal, am discutat cu Dirigintele meu si il platesc per vizita, sunt cateva obligatorii, unde trebuie sa fie prezent, iar ce vreau eu extra, platesc suplimentar

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Foarte faină casă pe exterior! Arată superb.
Pe interior cum doriți s-o compartimentați?

Cu dirigintele de șantier trebuie întrebat la primărie; la unele nu-ți dau nici proces verbal de recepție fără diriginte, la altele nici nu se pune problema să solicite așa ceva (de facto).

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din ce materiale faci zidaria casei ?
Dirigintele e obligatoriu altfel risti ceva amenzi nu tocmai mici , Acesta verifica daca s-a respectat planul si-i trage de urechi pe mesterii unguri care nu-si fac treaba bine . Costul depinde de om si de zona .

#5
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Ambii,Dirigintele si RTE-ul vor trebui sa semneze Procesele Verbale necesare la Receptia Casei impreuna cu Structuristul...teoretic puteti si fara ei...cum vi s-a spus...practic cineva trebuie sa semneze Actele acelea...
Spor

#6
nicolalinC

nicolalinC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.09.2015
Salutare,

Bun bun, am inteles, am primit astazi o oferta de 2000 de lei pentru dirigintele de santer, ce parere aveti?
Casa o sa fie facuta din caramida porotherm de 30 pe peretii exteriori si vata bazaltica de 10cm.
Am atasat aici compartimentarea pe nivele

Inteleg, sincer nu am auzit de RTE pana acum, insa o sa ma interesez. Aveti ceva recomandari daca sunteti din Brasov...?

Edited by nicolalinC, 04 July 2018 - 23:12.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sterge rapid datele beneficiar si adresa !

#8
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Dacă își face treaba și nu vine doar de decor, cred că e ok. Eu în județul Timiș (la oraș) am plătit 2500, dar a făcut treabă foarte bună de banii ăia. A măsurat tot ce era de măsurat cu rigla, pistolul laser și toate cele. Dacă vine numai "să fie la dosar", mai mult de 1200 de lei nu face.

#9
nicolalinC

nicolalinC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.09.2015
Am ascuns si datele personale Posted Image

Am sa intreb in stanga-dreapta sa vad daca gasesc pe cineva din recomandari sau de pe net...

Sunt in faza in care discut cu diferite firme pentru acoperis si am primit pana acum o oferta de la Bilka de tigla metalica modelul de top cu granule pe ea la un pret de 4200 de euro cu tot cu accessorii insa constructorul spune ca tigla ceramica ar fi cea mai buna optiune...cica au schimbat multe acoperisuri de tigla metalica cu cea ceramica...voi ce ziceti?

Attached Files


Edited by nicolalinC, 04 July 2018 - 23:27.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu zic ca depinde de montatori . Majoritatea habar nu au sa monteze tigla de tabla si de aici problemele . Daca firma iti ofera 10 ani garantie pe montaj si tabla e ok , daca se codesc cauta alta firma !
Cum e acoperisul ? 2 sau mai multe ape ? Daca e doar in 2 ape  e mai usor pt " montatori , daca e in mai multe ape nici nu vreau sa ma gandesc ce improvizatii pot sa faca unii ( mai ales la hornuri ) .
Acuma ca m-am uitat mai atent iti zic parerea mea : nu imi place proiectul cu atatea colturi , dpmdv iti ridica costurile inutil . Terasa ar fi fost ok sa nu fie inglobata in casa ... etc
Proiectul arata bine insa costurile vor fi cam mari da poate banii nu-s o problema ...

Edited by Baxon, 05 July 2018 - 00:19.


#11
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Poate în loc de dressing2 cu intrarea din dormitor ajunge o baie cu intrarea din hol (la etaj)?

În rest, baftă și bani.

#12
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Stai linistit,1.5 luni pentru acte imi pare destul de putin,pe mine in Brasov m-au tinut 12 luni, doar cu autorizatia.
Obligatoriu dereginte si RTE,si actele sa fie in regula si constructia conform proiect. Am avut controale peste controala cu reautorizare, foarte strict iti spun ca am patit pe lelea mea.
Succes.

#13
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Buget disponibil ?

#14
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Ar merge doua bai la etaj, una e cam putin la 3 dormitoare.

#15
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
La tigla metalica cand ploua se aude destul de tare ,trebuie izolat in pod cu polistiren  sau vata pentru fonic ,plus izolare la tavane ,Tigla metalica e tabla de grosime prelucrata doar atat ,dar este diferenta de pret.

Edited by Cristiann70, 05 July 2018 - 10:11.


#16
nicolalinC

nicolalinC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.09.2015
Salut Baxon,
Acoperisul este in 4 ape destul de simplu si mai am retragerea de la nivel fata de parter care mai este un pic de acoperis. Constructorul este foarte bun pe tigla ceramica insa pe metalica a zis ca nu se pricepe si nu vrea sa faca ceva doar sa imi ia banii...referitor la terasa, am inglobat-o in casa pentru a reduce pierderea de caldura prin placa si personal imi place cum arata. Banii sunt o problema destul de mare...o sa facem pe etape pentru ca nu ne permitem sa o terminam din prima...Posted Image

Buna Iladi, Avem o baie la etaj si una la parter, momentan suntem 2 si in Septembrie ne marim echipa cu un baietel Posted Image

Salut Vivaconsult, Am inteles, sper ca o sa gasesc pe cineva capabil pentru asta. Tu esti multumit de cei cu care ai lucrat? Imi poti recomanda?

 sergiu_psc, on 05 iulie 2018 - 09:21, said:

Ar merge doua bai la etaj, una e cam putin la 3 dormitoare.
Salut Sergiu,
Nu stiu ce sa zic cu doua bai la etaj....

 Cristiann70, on 05 iulie 2018 - 10:11, said:

La tigla metalica cand ploua se aude destul de tare ,trebuie izolat in pod cu polistiren  sau vata pentru fonic ,plus izolare la tavane ,Tigla metalica e tabla de grosime prelucrata doar atat ,dar este diferenta de pret.
Sunt curios, tu ce ai pe casa? Nu ma deranjeaza sunetul de ploaie, oricum o sa izolam sa reducem pierderea de caldura pe cat posibil

Edited by nicolalinC, 05 July 2018 - 10:14.


#17
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Felicitari pentru baietel.

In ceea ce priveste tabla pe casa, daca ai izolatie corespunzatoare nu se aude ploaia pe acoperis. Decat in cazuri extreme, de vijelie, moment in care oricum nu bataia ploii in acoperis e grija ta cea mai mare.

#18
nicolalinC

nicolalinC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.09.2015

 iladi, on 05 iulie 2018 - 10:21, said:

Felicitari pentru baietel.

In ceea ce priveste tabla pe casa, daca ai izolatie corespunzatoare nu se aude ploaia pe acoperis. Decat in cazuri extreme, de vijelie, moment in care oricum nu bataia ploii in acoperis e grija ta cea mai mare.
Tu ce ai pe casa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate