Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ați vrea reintroducerea armatei?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,817
  • Înscris: 14.10.2008
Armata chiar nu educa cu nimic, am auzit de virgini la peste 30 de ani chiar daca au facut armata. Posted Image

Cate relatii de dragoste a distrus armata, cate melodii s-au facut pe tema asta.

Vama Veche rulz. Am sa ma intorc barbat.

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,159
  • Înscris: 15.05.2008

View PostAldulescu, on 03 iulie 2018 - 09:48, said:

Foarte bine, ar fi o lectie de viata foarte importanta pentru tineri - or sa invete ca nu cei mai destepti si mai merituosi ajung in varf, o sa ii invete ca viata inseamna si umilinte, si supunere, armata ofera o gramada de astfel de lectii foarte folositoare.

Pai asta nu mai e armata atunci, e boierie!
hai sa-ti descretesc putin ce ai deasupra umerilor
toti hotii si penalii care sunt acum la putere, au facut stagiul militar
s-a dres niste caractere din ei. jos basca

#21
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Obligatorie in nici un caz, e cea mai mare idiotenie si risipa de timp si bani, dar voluntar un weekend pe an, inclusiv doamnele si domnisoarele, ar trebui sa se existe posibilitatea. Te duci, faci ceva gimnastica si sectoare eventual pui mana pe o arma adaca nu privesti crucis, daca vrei sa faci si o sedinta de tragere platesti ceva acolo munitia instructorul  si asta e, toata lumea iese castigata.

#22
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Simplu: Da!
Si nu sunt genul comunist.
Am facut armata la cerere, avand nevoie de "stagiul militar satisfacut". A fost chiar fun!

#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postarab, on 03 iulie 2018 - 09:43, said:

Crezi ca in alte armate e altfel?
Nu, dar asta nu schimba cu nimic realitatea.

View PostAldulescu, on 03 iulie 2018 - 09:48, said:

Foarte bine, ar fi o lectie de viata foarte importanta pentru tineri - or sa invete ca nu cei mai destepti si mai merituosi ajung in varf, o sa ii invete ca viata inseamna si umilinte, si supunere, armata ofera o gramada de astfel de lectii foarte folositoare.
Pai de ce mai e nevoie de armata obligatorie? N-o avem pe Vasilica Viorica Dancila prim-ministru, care ne arata asta in fiecare zi?

#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,817
  • Înscris: 14.10.2008

View PostReactor2015, on 03 iulie 2018 - 10:04, said:

Simplu: Da!
Si nu sunt genul comunist.
Am facut armata la cerere, avand nevoie de "stagiul militar satisfacut". A fost chiar fun!
Aia era o conditie pusa la angajare ca sa nu te angajezi si apoi sa pleci in armata.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostH6D-100c, on 03 iulie 2018 - 09:35, said:

Atunci imi permit sa te iau cu mine(fortat!) la o filmare subacvatica, sa te scufunzi la 40 m la Cap Midia, nu conteaza ca nu ai aptitudini, ca nu-ti plac scufundarile, ca nu vrei, te oblig sa-ti pui un aparat Rouquayrol-Denayrouze si sa sari in apa.Pierzi sange, scapi de cocolosala, poate crapi. Dar asa vreau eu. Sa te transform in scafandru autonom fara voie, sa vezi minunile marii.K?
20.000 de leghe sub mări.

#26
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
acu, ca tot au fost santajati sa aloce 2% din PIB pentru a fi lasati sa conduca tara , ma gandesc si eu ca acum excedent de arme avand, le curg balele sa captureze si ceva carne de tun ca sa traga cu ele...Posted Image  ca la cotu Donului armele nu trag singure, si toate incercarile penibile cu "rezervistii voluntari" au esuat patetic...
mars inapoi! nepotii lui Basescu, copiii lui Iohannis, Dragnea si Tariceanu sa mearga sa faca armata si sa mearga la razboi.Si a restului clicii politice de slugoi.  :yes:

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaceasca85, on 03 iulie 2018 - 09:53, said:

Armata chiar nu educa cu nimic, am auzit de virgini la peste 30 de ani chiar daca au facut armata. Posted Image

Cate relatii de dragoste a distrus armata, cate melodii s-au facut pe tema asta.

Vama Veche rulz. Am sa ma intorc barbat.
"In the Army Now" - Status Quo. Pe vremea când Tudor Chirilă se juca-n ţărână şi Vama Veche era un sat pescăresc la graniţa cu R.P. Bulgară.

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAldulescu, on 03 iulie 2018 - 09:36, said:

Ar fi binevenita sa invete si tinerii ce e disciplina, sa vada si ei cum e sa stai un an...
Tu ai calculat cam cati bani ai pierde intr-un an? Sa vorbim doar de 500 euro/ luna salariu, si pierzi 6000 euro. Adica o masina cat de cat acceptabila, sau un concediu demential in Maldive, Las Vegas sau Dubai!

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,817
  • Înscris: 14.10.2008

View PostPSC, on 03 iulie 2018 - 10:21, said:

"In the Army Now" - Status Quo. Pe vremea când Tudor Chirilă se juca-n ţărână şi Vama Veche era un sat pescăresc la graniţa cu R.P. Bulgară.
Da, da, da, nu uit nici piesa aia niciodata. Pe Youtube e uploadata de catre un roman.

#30
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostKarhu, on 03 iulie 2018 - 10:25, said:

Tu ai calculat cam cati bani ai pierde intr-un an? Sa vorbim doar de 500 euro/ luna salariu, si pierzi 6000 euro. Adica o masina cat de cat acceptabila, sau un concediu demential in Maldive, Las Vegas sau Dubai!
Eu si asa nu muncesc asa ca nu pierd nimic...
Dar in armata, as fi hranit, imbracat si cazat de stat, asa ca economisesc bani!

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAldulescu, on 03 iulie 2018 - 10:28, said:

Eu si asa nu muncesc asa ca nu pierd nimic...
Dar in armata, as fi hranit, imbracat si cazat de stat, asa ca economisesc bani!
Incredibil, ce-mi fu dat să citesc.
Şi ne mai mirăm de ce ne guvernează PSD.
Stimate domnule, din banii cui crezi matale că ai fi cazat, hrănit şi îmbrăcat? Din banii armatei? Numai dacă ai fi mercenar!
Altfel, banii provin fix de la cei care nu vor armată obligatorie, în schimb cotizează, prin angajatorii lor, la bugetul de stat, ca să huzureşti în armată şi să dai ordine!

#32
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
La momentul actual nu e nevoie de stagiu militar obligatoriu. Armata actuala (oricat de rahat ar fi) este de 20 de ori mai eficienta fata de ce era in 90, cand grosul era format din zeci de mii de răcani incorporati obligatoriu, dar care habar nu aveau sa traga cu arma.
Daca situatia geopolitica s-ar schimba in rau, da... poate. dar deocamdata nu. O zice unul care a facut armata si nu a fost chiar asa de marcat precum altii.

#33
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostAldulescu, on 03 iulie 2018 - 10:28, said:

Dar in armata, as fi hranit, imbracat si cazat de stat, asa ca economisesc bani!
Si in puscarie la fel ;)

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAldulescu, on 03 iulie 2018 - 10:28, said:

Dar in armata, as fi hranit, imbracat si cazat de stat, asa ca economisesc bani!
Fa repede cerere sa te ia cu contract!
Daca nu-ti iese, poti incerca la puscarie, cum zice colegul ;)

#35
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Postdanvlas, on 03 iulie 2018 - 10:34, said:

Si in puscarie la fel Posted Image
si ii trebuie la fel de multa ambitie pentru a ajunge acolo

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cine vrea (re)introducerea armatei sa si-o bage ei undeva, nu sa decida ce fac altii cu timpul si viata lor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate