Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ați vrea reintroducerea armatei?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#145
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In facultate, in camin, baia avea niste cabine de dus improvizate. N-aveau usa, dar puteai pune un cearceaf sau un prosop in locul ei.
In armata, in schimb, era o sala de dusuri cam ca la Auschwitz. Iar apa calda era foarte rece. Normal, n-am vazut nici un apv-ist sa faca dus acolo.

#146
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostKokoshmare, on 13 iulie 2018 - 14:18, said:

Depinde de fonduri.
Sigur ca ar fi ideal ca toți sa aibă o garsoniera la cei neinsurati dar nu se intampla chiar asa și se recurge la dormitorul comun sau camera comuna de cămin.
Dus ai facut la comun? Ai zis ca în facultate ai stat în gazda și nu la cămin.
Evident ca nu, dus la comun doar la puscarie sa existe. Puscaria trebuie sa nu aiba deloc confort, altfel ne-ar da mai multi in cap.

Am stat in gazda, primii 2 ani cu fratele si cumnata, dar ei erau mai mult plecati, noaptea ce dormeau acolo, apoi ultimii 2 ani singur si a fost beton, pe langa ca tin la intimitate, sunt si singuratic, cu atat mai mult gasesc horror baia si dusul la comun sau camerele la comun.

Horror erau toaletele din preuniversitar, turcesti-fugeam acasa daca era vorba de treaba mare, iar pentru cea mica imi alegeam ora si proful la care sa intarzii ca sa se termine pauza si sa iasa toate elementele negative care fumau acolo, fum sa-l tai cu cutitul, usi ce nu prea se inchideau, aveau multa vizibilitate si se deschideau usor la un sut cu piciorul, WC-urile de gimnaziu/liceu identice sau mai rele decat cele de la penitenciar.

In facultate insa super misto, faceam orice nevoie linistit, usile se incuiau, nu se fuma, doar dusul lipsea, in rest era tzaiss, apa calda la chiuvete.

Edited by Neaceasca85, 14 July 2018 - 00:27.


#147
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Ce realizari are armata romana in istorie ?

Apropo.... a avut Romania vreodata armata ?

#148
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cum nu? Vrei sa,ti povestesc cum o taiat ai nostri cu laseru tancurile rusilor?

#149
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Da chiar asa, Romania a fost lașă mereu, puteam sa nu avem armata ca tot aia era. Cu ce folos sa ai armata daca nici macar nu incerci sa opui rezistenta, te predai sa iti ocupe inamicul capitala fara nici un glont tras? Sau la fel predai Basarabia, Ardealul, Cadrilaterul, etc. si multe altele.
La fel s-ar intampla si in viitor daca ar fi/va fi cazul.

Edited by LunaCrystal, 15 July 2018 - 10:34.


#150
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Asta am remarcat eu in scoala la istorie, materie pe care am preferat-o la Capacitate si Bacalaureat in locul Geografiei/Matematicii. Ce imperii am avut in Europa:

- Roman (aia care vorbeau latina si au cucerit Dacia)
- Otoman (si azi e destul de mare tara lor, imi plac tarile cu mult teritoriu)
- Habsburgic
- Austroungar
- Rus

Noi de ce nu am avut imperiu si nu am cucerit teritorii? Am fost si pasalac turcesc, de la ei avem sarmalele si destule cuvinte precum si bijnita. Plateam tribut la Inalta Poarta. Doar ne-am aparat putinul teritoriu pe care il aveam. Trist e ca Romania a fost mai mare inainte de al 2-lea Razboi Mondial.

Edited by Neaceasca85, 16 July 2018 - 02:10.


#151
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Nea Ceașcă, cu cine făcuși, bre istoria? Vezi ca niciuna dintre tarile romane NU a fost pasalac, bișnița nu are nicio treaba cu turca, e un barbarism lingvistic apărut argou romanesc cu influente evreiești după război iar sarmalele au turcește mai degrabă numele (sarmalak - a infasura) pentru ca rețeta e balcanico-anatoliana folosita cu mult înainte sa apară turcii inclusiv în actuala Turciei.


#152
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Am mai uitat. M-am uitat pe Wikipedia la Ottoman Empire si era cu verde si sudul Romaniei.

#153
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,649
  • Înscris: 09.05.2008

View PostNeaceasca85, on 16 iulie 2018 - 02:03, said:

Noi de ce nu am avut imperiu si nu am cucerit teritorii?
Deoarece trebuia sa mergem prin straini si aia n-aveau cacastori individuale. Plus ca faceau dus la comun.

#154
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostHamutovski, on 14 iulie 2018 - 05:31, said:

Ce realizari are armata romana in istorie ?

A fost trimisa neinarmata in bataia cuiburilor de mitraliera austro-ungare si germane ca dupa-aia Ionice Brateanu sa poata boci la Conferinta de pace de la Paris ca  sacrificii, cam ca pacala, nevasta moarta si boierul sau tanti cu fuste colorate care-si arunca copiii in fata masinilor ca sa ceara despagubire.. Deci armata are nevoie de tine sa mori ca sa-ti deplanga apoi jertfa eroica cu pistolul la tampla.

Edited by iulian_k, 17 July 2018 - 09:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate