Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Ați vrea reintroducerea armatei?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#1
Oklah

Oklah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.05.2014
Salut, sunt curios câți dintre voi ar vrea reintroducerea armatei. Daca da, de ce?

Edited by althea, 03 July 2018 - 09:41.
nu ai voie să promovezi petitii pe forum


#2
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Pentru asemenea propunere neconstitutionala, poti sa infunzi bulaul, se cheama "propaganda in favoarea statului totalitar", ba chiar atatare la razboi si propaganda militarista. Interzise de Codul Penal. Romania a semnat niste acorduri, ca sa poata fi primita in UE.
Mai ales ca initiativa provine dintr-o sursa cu caracter turburent, bigot., antisemit.Alte initiative ale aceluiasi autor:

Quote

Sistemul Juridic al României condamnă specific fiecare contravenție enumerată și în B135: violența fizică, insulta, calomnia - prin Codul Penal al României. Deci de ce Constituția și Codul Penal al Romăniei nu-i ajung cetățeanului Român Silviu Vexler? Singura explicație a faptului că deputatul Vexler nu găsește suficiente Legile Romăniei pentru cetățenii Români de tradiție Ebraică este că deputatul Silviu Vexler caută să legifereze un statut imunitar privilegiat de singularizare a Evreilor deasupra celorlalți cetățeni Români. Atragem atenția că acordarea unui astfel de privilegiu este neconstituțională, cât și o insultă la adresa fiecărui cetățan Român inclusiv de tradiție Ebraică nealiniați deputatului Vexler.

Edited by H6D-100c, 03 July 2018 - 09:28.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Sa reintroduci armata unde ?
Banuiesc ca te referi la serviciul militar obligatoriu care a fost suspendat in 2007

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 H6D-100c, on 03 iulie 2018 - 09:24, said:

Pentru asemenea propunere neconstitutionala, poti sa infunzi bulaul, se cheama "propaganda in favoarea statului totalitar", "ba chiar atatare la razboi si propaganda militarista. Interzise de Codul Penal. Romania a semnat niste acorduri, ca sa poata fi primita in UE.
Care bre? Armata obligatorie nu s-a desfiintat pentru ca cineva ura armata si vroia civilism ci pentru ca ce rezolvai inainte cu 500  000 de oameni astazi rezolvi cu 3000 de rachete nucleare, asa ca armata obligatorie nu isi mai are rostul ci un numar de personal strict raportat la cate arme exista in posesia armatei respective.

Edited by karax, 03 July 2018 - 09:28.


#5
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Serviciul militar obligatoriu e o prostie, acesta nefiind adaptat la nevoile actuale ale forțelor armate ale României. Beneficii auxiliare precum "patriotismul", buna educație sau altele se pot obține din școală, fără nevoia apucăturilor totalitare.

Unde nu mai punem că tu nu vrei să lansezi o dezbatere, ci să promovezi o petiție.

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Da.Forjeaza caracterul.Ar fi ultimul pas,dupa tot ce inseamna invatamant sa intri in viata reala.Pierzi 6 luni,un an.Sau nu.Sant enorm de multi care pierd mai multi ani,cocolositi,si tot asa acolo raman.

#7
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 MikeSpike, on 03 iulie 2018 - 09:28, said:

Da.Forjeaza caracterul.Ar fi ultimul pas,dupa tot ce inseamna invatamant sa intri in viata reala.Pierzi 6 luni,un an.Sau nu.Sant enorm de multi care pierd mai multi ani,cocolositi,si tot asa acolo raman.
Atunci imi permit sa te iau cu mine(fortat!) la o filmare subacvatica, sa te scufunzi la 40 m la Cap Midia, nu conteaza ca nu ai aptitudini, ca nu-ti plac scufundarile, ca nu vrei, te oblig sa-ti pui un aparat Rouquayrol-Denayrouze si sa sari in apa.Pierzi sange, scapi de cocolosala, poate crapi. Dar asa vreau eu. Sa te transform in scafandru autonom fara voie, sa vezi minunile marii.K?

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ma uitam pe niste date ale Institutului Naţional de Statistică de unde rezulta ca sunt aprox 600.000 tineri intre 18~21 ani.
Pe langa ei vor mai rasari inca vreo 300.000 de "tablagii" + inca vreo 300.000 auxiliari.
Va dati seama ce cheltuiala uriasa ar reprezenta pentru stat daca s-ar reintroduce serviciul militar obligatoriu ?

Si asa suntem vai de mama nostra - nu ar fi mai bine sa folosim banii astia pentru altceva ?
Propun sa fie folositi pentru EDUCATIE
Asta ne trebuie cu adevarat acum

#9
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Ar fi binevenita sa invete si tinerii ce e disciplina, sa vada si ei cum e sa stai un an fara telefon, Internet, etc. facand sectoare, plantoane si munci agricole, le-ar cali spiritul si ar invata ce inseamna patriotismul!

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Forjeaza pe dracu'. Te chinuie un tablagiu imbecil si incult care nici militian n-a reusit sa se faca.

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Iti permit. Chiar doresc.Cu tot ce inseamna viata cazona.Problema-I alta,ce te faci cu mine daca ,chiar imi place?,sau (banuiesc ca nu)nu rezisti tu?

#12
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
nu

#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 danvlas, on 03 iulie 2018 - 09:37, said:

Forjeaza pe dracu'. Te chinuie un tablagiu imbecil si incult care nici militian n-a reusit sa se faca.
Crezi ca in alte armate e altfel?

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008
Never, ever, armata obligatorie a fost cel mai mare cretinism al omenirii. De mic mi-a fost teama dar am scapat, primul meu vot a fost Constitutia din 2003 si am votat DA cu sete, cu toate astea, tot a venit ordinul de recrutare in 2004. Dar atat.

Puscarie obligatorie doar pentru vina de a fi baiat, No Thanks.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Acum ca nu mai pot fi inrolat, DA! :)

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,804
  • Înscris: 14.10.2008

 Aldulescu, on 03 iulie 2018 - 09:36, said:

Ar fi binevenita sa invete si tinerii ce e disciplina, sa vada si ei cum e sa stai un an fara telefon, Internet, etc. facand sectoare, plantoane si munci agricole, le-ar cali spiritul si ar invata ce inseamna patriotismul!
Au net si centrala termica la cazarma acum. In foisor se sta pe Feisbuc.

#17
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 danvlas, on 03 iulie 2018 - 09:37, said:

Forjeaza pe dracu'. Te chinuie un tablagiu imbecil si incult care nici militian n-a reusit sa se faca.
Foarte bine, ar fi o lectie de viata foarte importanta pentru tineri - or sa invete ca nu cei mai destepti si mai merituosi ajung in varf, o sa ii invete ca viata inseamna si umilinte, si supunere, armata ofera o gramada de astfel de lectii foarte folositoare.

 Neaceasca85, on 03 iulie 2018 - 09:48, said:

Au net si centrala termica la cazarma acum. In foisor se sta pe Feisbuc.
Pai asta nu mai e armata atunci, e boierie!

Edited by Aldulescu, 03 July 2018 - 09:49.


#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010

 Aldulescu, on 03 iulie 2018 - 09:36, said:

Ar fi binevenita sa invete si tinerii ce e disciplina, sa vada si ei cum e sa stai un an fara telefon, Internet, etc. facand sectoare, plantoane si munci agricole, le-ar cali spiritul si ar invata ce inseamna patriotismul!

Vedeti voi...inca suntem...comunisti. Nu armata face educatie, nu armata intareste caracterul, desi asa ne invata filmele americane.Tot ce conteaza se invata in cei 7 ani (de-acasa), apoi in scoala. Aramata nu te invata decat sa fii prost, sa nu gandesti, sa executi, eventual sa crapi ca ultimul fraier in primul rand, pentru ca vreun smecher s-a simtit lezat de alt smecher asa de rau, incat ar risca sa mori pentru onoarea lui.Ce-am facut in Razboi? Daca stateam linistiti, cum am fi iesit mai rau?Eu nu am vrut sa fac armata. Ar fi fost sase luni irosite, aruncate. Caracterul mi l-am intarit acasa, muncind, respecatand, salutand oamenii. Nu aveam nevoie de vreun gogosar care sa-mi bage disciplina in cap. Pentur ca daca simt ca nu sunt respectat, dezvolt obiceiuri periculoase, asa ca mi-a fost bine unde sunt.Nu mai asteptati sa va intareasca altii dupa regulile lor. Lupta suprema se da cu sine. Sunteti gata?In 2018, sa trimiti soldati pe campul de lupta este mai bataie de joc decat pe vremuri. Si vom vedea asta atunci cand urmatorul conflict de amploare va fi castigat cu nu stiu cat la zero, din spatele unui calculator si cu aer conditionat, eventual o bere in mana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate