Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Nu cumpărați acest Ford focus 2

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Postnotrust, on 25 iunie 2018 - 11:54, said:

Se poate repara la diferiti "mesteri" si la final masina e reparata, dar arata ca un c#r, iar siguranta e fix aia de dupa accident, adica -1...
acum din 2 faruri sparte și radiator rupt unde se pierde ,,siguranța,,mașinii?

#74
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
nu iti da nimeni dauna totala pentru 2 faruri si un radiator, nici macar la o dacie 1300. se da ori cand sunt suficiente piese deteriorate si valoarea reparatiei e mai mare decat valoarea masinii, ori cand sunt afectate elemente a caror reparatie se considera ca nu poate aduce masina la standardele de siguranta originale, sasiu, lonjeroane...

#75
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Postslai, on 26 iunie 2018 - 20:42, said:

pentru ca el nu o repara ieftin. sau pur si simplu nu isi bate capul cu reparat epave si incercat sa le vanda, in speranta ca scoate mai mult decat i-ar fi dat asiguratorul plus reparatia.
in general epavele sunt cumparate de service-uri, care repara la ieftineala maxima, incat sa ramana si loc de profit. din pacate nu exista o baza de date publica unde sa vezi aceste daune totale, de obicei omul mai afla ca masina a fost dauna totala cand vrea sa-i faca un casco. intre asiguratori exista o baza de date comuna cu daunele totale, si nici unul nu asigura casco o masina din acea baza de date.
nimeni nu face casco la nașini așa vechi.dacă te-ai duce la unu cu un Ford din ăsta ți-ar râde în nas

#76
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostEMPP, on 26 iunie 2018 - 20:52, said:

nimeni nu face casco la nașini așa vechi.dacă te-ai duce la unu cu un Ford din ăsta ți-ar râde în nas
Se face pana la o vechime de 10 ani.
Fordul din subiect abia a implinit 10 ani, iar modelul s-a fabricat pana-n 2011, deci alea 2011 pot fi asigurate CASCO pana-n 2021.

#77
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostEMPP, on 26 iunie 2018 - 20:52, said:

nimeni nu face casco la nașini așa vechi.dacă te-ai duce la unu cu un Ford din ăsta ți-ar râde în nas
dauna totala poate fi si la o masina de cateva luni. in general astea cat mai tinerele sunt reparate, ca nu sta nimeni sa-si bata capul cu un golf 2 de 500 de euro, chiar daca i l-ar da asiguratorul degeaba.

#78
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postslai, on 26 iunie 2018 - 20:42, said:

pentru ca el nu o repara ieftin. sau pur si simplu nu isi bate capul cu reparat epave si incercat sa le vanda, in speranta ca scoate mai mult decat i-ar fi dat asiguratorul plus reparatia.
in general epavele sunt cumparate de service-uri, care repara la ieftineala maxima, incat sa ramana si loc de profit. din pacate nu exista o baza de date publica unde sa vezi aceste daune totale, de obicei omul mai afla ca masina a fost dauna totala cand vrea sa-i faca un casco. intre asiguratori exista o baza de date comuna cu daunele totale, si nici unul nu asigura casco o masina din acea baza de date.
Exista si masini dauna totala neasigurate sau asigurate si fara stiinta asiguratorului, se repara. Alea scapa oricum de baza de date...comuna.

Edited by arab, 27 June 2018 - 06:56.


#79
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Evident, asiguratorii le stiu doar pe alea de le-au despagubit. Adica cand ai casco sau nu esti vinovat de accident, si apelezi la rcaul celuilalt. Restul dumnezeu cu mila. De fapt cam toate, cat timp baza aia de date nu e publica. Prin tarile cu apa calda, astea sunt de obicei radiate definitiv.
Cel mai nasol e ca nu stii daca un sasiu e adus cat de cat in pozitia originala sau daca airbagurile mai sunt functionale.

#80
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostEMPP, on 26 iunie 2018 - 20:32, said:

dar producătorul mașinii de ce ar face-o de calitate?el nu urmărește profit?


la o mașină relativ nouă ai accepta reparația service-ului cu piese din dezmembrări?

toti producatorii auto pt mase folosesc piese reconditionate. chiar scrie pe undeva prin documente. reparatiile (inclusiv la dealership) se fac masiv cu piese reconditionate pt care se garanteaza ca sunt in parametrii.
de unde s-or fi luand aceste piese reconditionate ?

#81
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nicidecum de la dezmembrari, poate doar din service-urile de marca.

#82
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
E diferenta intre electromotorul luat de pe masina veche, refacut in fabrica, pus pe masina ta, si electromotorul luat de pe masina veche si pus direct pe a ta. Si gama de piese care se reconditioneaza e destul de redusa.

#83
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Daca nu stii de unde iau piese reconditionate, de unde stii ca se fac reparatii masiv cu piese de-astea? :)

Daca distributia se face in reprezentanta, pompa de apa originala ramine la ei si ti se pune una reconditionata care costa ceva mai putin ca una luata de pe piata libera.
Idem cu ambreiajul.

Eu asa am procedat cu una din masini cind am facut a doua distributie, avind in vedere ca la prima mi-au pus in sacose piesele vechi.
Si nu te pot intepa pentru ca sint pe alt cod fata de piesa noua.

Iar in cazul de fata, daca ai timp si nervi, poti sa faci o masina care iti este data dauna totala cu bani buni.

#84
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Postnotrust, on 26 iunie 2018 - 21:01, said:

Se face pana la o vechime de 10 ani.
Fordul din subiect abia a implinit 10 ani, iar modelul s-a fabricat pana-n 2011, deci alea 2011 pot fi asigurate CASCO pana-n 2021.
poți dar costă casco cât mașina

#85
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postnotrust, on 26 iunie 2018 - 21:01, said:

Se face pana la o vechime de 10 ani.
Fordul din subiect abia a implinit 10 ani, iar modelul s-a fabricat pana-n 2011, deci alea 2011 pot fi asigurate CASCO pana-n 2021.

In cazul in care ai un contract vechi(in derulare) poti depasi lejer 10 ani la multe firme de asigurari.

Daca te duci azi sa-ti asiguri o masina din 2007 la Allianz , Ergo , Omniasig , etc nu exista nicio problema, insa poti plati mai mult (gen 200E/an pentru 3500E)

Edited by polizei, 28 June 2018 - 14:42.


#86
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Si uite asa il apuca pe cate unul sa dea aiurea din gura, si sta pe bara cateva zile! :w00t:

PS: nu am rabdare sa citesc toate aberatiile de pe topic, dar - cat am citit - m-am crucit cat de limitati sunteti unii dintre voi!

PPS: da, intamplator chiar asa se procedeaza cu masina dauna totala!

#87
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Dauna totala e o afacere, eu stiu caz concret cu nas-miu care a avut dauna totala a luat banii iar epava i s-a vandut, baiat destept fiind a pozat masina cu dauna in toate ipostazele cu vin la vedere, nu mai zic ca a scos-o pe olx, desi el nu o avea, dupa cateva luni primeste un mesaj ca sa scoata anuntul, samsarul a platit 100 milioane sa scoata carnatu' asta anuntu' ca nu putea sa vand masina  ca avea vin la vedere :)))

Culmea e ca masina nu figura cu daune la asiguratori

#88
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postpolizei, on 28 iunie 2018 - 14:37, said:

In cazul in care ai un contract vechi(in derulare) poti depasi lejer 10 ani la multe firme de asigurari.

Daca te duci azi sa-ti asiguri o masina din 2007 la Allianz , Ergo , Omniasig , etc nu exista nicio problema, insa poti plati mai mult (gen 200E/an pentru 3500E)
confirm si eu asta, daca asigurarea ai facut-o inainte ca masina sa aiba 10 ani si ai continuitate in asigurare, iti asigura si masini mai vechi de 10 ani.
eu am masina de 12 ani vechime la care am casco din 2009 la Generali si inca imi face asigurare casco la masina. suma asigurata e destul de mica, iar prima de asigurare e derizorie.

#89
balhas

balhas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.04.2010
se poate inchide masina s a vandut,sau cel putin nu mai este pe site urile de vanzari....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate