Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Declinul inteligentei emotionale la noile generatii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Tocmai am citit acest articol:

http://intelligence....tei-emotionale/

Quote

Mintea umană se dezvoltă sub influența stimulării neuronale. Pentru tineri, consecințele negative ale folosirii excesive a tehnologiei se traduc prin:
– diminuarea răbdării. Tinerii doresc răspunsuri imediate și rezultate rapide, nu au răbdare să verifice acuratețea informațiilor și credibilitatea surselor, considerând că dețin toate răspunsurile;
– izolarea în lumea virtuală, care privează tânărul de interacțiunea socială față în față, afectând dezvoltarea abilităților sociale;
– dependența de tehnologie, ce se manifestă prin nevoia de a fi permanent aproape de device-ul preferat;
– Generația Z nu agreează să lucreze într-o organizație cu sistem ierarhic pe verticală. Balanța serviciu-timp liber înclină în favoarea timpului liber. Tinerii sunt mai individualiști, pun pe primul plan interesele personale, astfel că se așteaptă să muncească la primul angajator maxim 1 an de zile;
– utilizarea excesivă a emisferei stângi diminuează capacitatea de empatie.

Ce parere aveti despre aceste opinii? Scade inteligenta emotionala la noile generatii? Eu imi aduc aminte cum se legau prietenii in tren, acum toata lumea e cu castile in urechi si cu ochii in telefon. Nu mai este nimeni interesat sa lege noi conversatii, noi prietenii. Pana si in cluburi se butoneaza telefonul. Ba chiar la nunta, am ramas tablou.

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Acum se leaga prietenii pe facebook.
Legat de tren, acum se leaga doar vagoane, locomotive si altele.

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De cand are SRI revista online?

#4
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Cum se leaga prietenii pe feisbuc? Facebook chiar sanctioneaza agatatul pe site si adaugarea de persoane pe care nu-i cunosti ca prieteni.

#5
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pai daca e cineva cu care vreau sa ma bag in seama pe undeva o sa ma bag in seama dar decat sa fac conversatie cu toti imbecilii mai bine imi pun castile in urechi si-mi vad de treaba.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDormi_Hete, on 24 iunie 2018 - 19:47, said:

Ce parere aveti despre aceste opinii? Scade inteligenta emotionala la noile generatii? Eu imi aduc aminte cum se legau prietenii in tren, acum toata lumea e cu castile in urechi si cu ochii in telefon. Nu mai este nimeni interesat sa lege noi conversatii, noi prietenii. Pana si in cluburi se butoneaza telefonul. Ba chiar la nunta, am ramas tablou.

Sunt corecte. Inteligenta a scazut dramatic cu totul, nu numai cea emotionala. Interactiunea cu tehnologia a facut oamenii sa nu mai aiba nevoie de nimic in afara de acest surogat de comunicare faciliatat de smartphone si reteaua sociala, oamenii nu mai interactioneaza decat tastand mesaje, creierul este stimulat exclusiv in acest mod.  Izolarea urbana ii face pe oameni sa nu stie ca mai exista si alte moduri de comunicare, locuri in care viata se desfasoara altfel.  Daca zambesti cuiva pe strada sau incerci sa intri in vorba se uita lung ca ai un interes ascuns...

View Postdon_dannielo, on 24 iunie 2018 - 19:53, said:

De cand are SRI revista online?

De multa vreme si au si cativa psihologi buni pe acolo.. Daca o sa citesti cu atentie o sa vezi ca contentul e mai de calitate decat in alte surse tabloide unde se contrafac articole.

E interesant ca generatia care se refugiaza in online NU mai simte nevoia sa interactioneze uman (nu are nevoie de relatii interumane), surogatul fiind suficient pentru creier, fapt care faciliteaza spalarea creierelor de catre grupurile interesate.

Pe de alta parte societatea actuala dispretuieste manifestarea emotionala sau o considera patetica, puerila, demna de oameni slabi.  Oamenii care simt nevoia sa interactioneze social, sa fie iubiti, apreciati si nu isi pot acoperi aceasta nevoie, ajung la depresie oricat de bine ar castiga si oricat de realizati profesional ar fi.

Edited by rosix, 24 June 2018 - 20:04.


#7
iplesanu

iplesanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.10.2014

View PostDjMx, on 24 iunie 2018 - 19:54, said:

Pai daca e cineva cu care vreau sa ma bag in seama pe undeva o sa ma bag in seama dar decat sa fac conversatie cu toti imbecilii mai bine imi pun castile in urechi si-mi vad de treaba.
Si daca ala gandeste exact ca tine si isi pune castile pe urechi ??

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu doar emotionale, la unii e declin total. Noapte. Negura. Dar nu se lasa ca sunt caposi.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDjMx, on 24 iunie 2018 - 19:54, said:

Pai daca e cineva cu care vreau sa ma bag in seama pe undeva o sa ma bag in seama dar decat sa fac conversatie cu toti imbecilii mai bine imi pun castile in urechi si-mi vad de treaba.

Pai, cam asa reactionam toti.. adica ne consideram, la nivel de ego, suficient de inteligenti si de informati pentru a nu mai avea nevoia sa auzim pe nimeni cum deschide gura si spune o banalitate... dar e doar o pacaleala... Interactiunea umana nu se face strict pentru schimb de informatie, ca informatie avem kklau peste tot... Nu asta este motivul pentru care oamenii se apropie si fac conversatie.

Daca o sa mergeti vreodata la o actiune la care sunt multi tineri (ex: voluntariat) in gama de varste 18-27 de ani, o sa vedeti ca toti sunt plin in creier de ideile lor, nu interactioneaza si dau o senzatie ca "sunt rezolvati in toate". Este iluzia creata de mediul virtual... acesti tineri fiind deosebit de "analfabeti functional" ca tot e la moda, sau mai precis lipsiti de imaginatie si orizont practic.

Spun ca este o iluzie pentru ca, acesti tineri, daca ii lasi fara telefon, sunt ca robotii aia la care le-ai scos modulul cu microprocesorul si care nu mai au niciun orizont si nu stiu sa lege nimic concret.  De aceea, pe langa licee, se aud mai mult tzipete si zbierete decat vreo discutie coerenta intre tineri.  E tzipatul indobitocirii de masa prin mijloace online.

Edited by rosix, 24 June 2018 - 20:11.


#10
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018
La unele aspecte, tinerii din ziua de azi au mai multă inteligență emoțională
decât generațiile anterioare.

La partea de socializare, este discutabil:
unii chiar nu au skill-urile necesare,
în schimb există și grupul acela de oameni,
care pur și simplu nu joacă jocul social, pentru că nu vor
- și asta este ceva noutate față de generațiile anterioare.

Mai demult oamenii făceau conversație că voiau, că nu voiau
- că așa erai obișnuit de părinți și erai forțat ca să formezi relații cu vecini și rude și colegi,
astfel că îți intra așa de mult în sânge că ajungeai să discuți și cu oameni care nu te interesează.

Generația asta elimină această condiționare și își ia libertatea să zică
”Voi socializa atunci când vreau și cu cine vreau.”
și asta e un fel de evoluție dpdv al individualității personale;
iar față de generațiile anterioare, caracterizate de materialism și preocupate de statutul social,
mulți din generația de azi nu mai sunt interesați de aceste lucruri,
ori știu să dozeze aceste aspecte în funcție de cât vor să obțină în viață.

Și mai este ceva: de multe ori oamenii consideră asocial pe cineva,
când de fapt acea persoană pur și simplu nu este interesată de compania altora;
asta e din nou o libertate care generația actuală și-o ia,
și care e greu de înghițit de oamenii care se consideră atât de speciali
încât cred că toată lumea este interesată de persoana lor.

Edited by Daredevil666, 24 June 2018 - 20:23.


#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDjMx, on 24 iunie 2018 - 19:54, said:

Pai daca e cineva cu care vreau sa ma bag in seama pe undeva o sa ma bag in seama dar decat sa fac conversatie cu toti imbecilii mai bine imi pun castile in urechi si-mi vad de treaba.
Sa stii asta cand vezi unul cu casti la urechi , crede ca esti  imbecil.
Cei ce nu reusesc sa converseze in realitate au probleme cu comunicarea.

#12
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postiplesanu, on 24 iunie 2018 - 19:59, said:

Si daca ala gandeste exact ca tine si isi pune castile pe urechi ??
Ce-am avut? si ce-am pierdut?
Nu cred ca era rost de un futai, la destinatie aveam fiecare treabusoara lui.

View Postpacopaco1967, on 24 iunie 2018 - 20:27, said:

Cei ce nu reusesc sa converseze in realitate au probleme cu comunicarea.
Barfitul este comunicare?
Care este scopul comunicarii cu o persoana pe care o intalnesti in metrou? sau in trten?

Edited by OPEDI, 24 June 2018 - 20:34.


#13
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018
Un exemplu bun la ce am scris înainte

Îmi amintesc în facultate trei colegi și două colege tachinau o colegă:
- Tu de ce ești așa de flegmatică ? De ce nu discuți cu noi ? De ce, de ce, de ce, de ce.... ?  Cu toată lumea ești așa antisocială ? Să știi că izolarea nu îți face bine. Suntem ființe sociale și trebuie să comunicăm. Dacă ești timidă nu ne deranjează, e bine și pentru tine dacă începi de pe acum să interacționezi cu oamenii.
- Băieți....poate că pur și simplu nu mă interesați.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Problemele noilor generatii ma afecteaza in privinta eventualei partenere, pe cele din generatia mea ('85) le-am ratat pentru ca in liceu m-am dus la Uman ca sa scap de Matematica, dar bunaciunile s-au dus la Real(inclusiv vecina mea), iar la vecina nu am avut acces, in 2001 era sa-mi iau bataie pe strada de la unul din gasca ei.

Pe urma, am incercat in 2011 amicitie cu una din generatia Y (nascuta in 1993 cred ca Y este), obsedata de Facebook si de o inteligenta cu un mare minus, mai ales pe emotional, in nici un caz nu ma intelegea pe mine care sunt mai emotiv si mai ciudat, dar nici IQ-ul n-o fost stralucit ca a picat Bacul de 3 ori si la facultate nu a mai reusit sa continue dupa anul II (la Contabilitate), s-a maritat repede cu un muncitor la fabrica de cauciucuri, om fara facultate, nu a ajuns la mare sau la munte dar s-a pus pe facut copii pe banda rulanta, ca deh, daca de altceva nu a fost in stare, face copii.Posted Image

Vecina din generatie cu mine isi traieste viata, nu a facut plozi aiurea, e cu actualul partener inca din 2001, au bani amandoi, masini, calatorii, distractii, nu vor acte si nici copii. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 24 June 2018 - 20:52.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDaredevil666, on 24 iunie 2018 - 20:23, said:

Și mai este ceva: de multe ori oamenii consideră asocial pe cineva,
când de fapt acea persoană pur și simplu nu este interesată de compania altora;
asta e din nou o libertate care generația actuală și-o ia,
și care e greu de înghițit de oamenii care se consideră atât de speciali
încât cred că toată lumea este interesată de persoana lor.

Nu e vorba de libertate e o forma de indobitocire, sunt chestii diferite. Caracterul social al omului e o chestie legata de traiul in societate nu de tot felul de interese.  
Un om normal la cap nu ar inlocui o nevoie sociala fireasca cu un surogat.  inainte vreme oamenii comunicau ca faceau oarecum si un schimb de informatii alaturi de schimbul de confirmare sociala.
In prezent schimbul de info e anulat - gasesti orice pe net, iar mangaierea sociala (validarea reciproca) se pare ca nu mai are nicio valoare in lipsa de ceva concret.  

Oamenii care se simt confirmati, validati social pe net, nu mai simt nevoie de validare sociala efectiva. 5 Like-uri pe zi sunt suficiente, se pare, pentru Ego-ul unui tanar, indiferent cat de prosti ar fi cei care acorda Like-urile respective.   E o forma de amagire, identica cu pastila care nu combate boala dar amelioreaza simptomul.. durerea de masea.

Probelma cu aceste generatii de terminati este ca ei NU cunosc viata reala, in forma practica, in afara globului de cristal in care traiesc.. Daca le-ai luat telefonul din mana intra in servraj, daca trebuie sa faca conversatie la o coada reala la ANAF, adica daca trebuie sa intre in relatie cu altii mai terminati decat ei.

Dezinteresul unora sau altora e doar o amanare a integrarii in viata reala. De regula acesti tineri, cand anjung pe la 40 de ani si isi dau seama ca nu mai da nici drku doi bani pe Like-urile lor, ajung in depresie sau pun mana pe o arma si deschid focul in tineri nevinovati prin licee in SUA.

Cea mai mare drama pentru un om dependent de net este sa realizeze ca Like-urile pe care le primeste nu valoreaza nici doua parale in privinta vietii de kkt reale (nu virtuale) pe care o are.

Edited by rosix, 24 June 2018 - 20:58.


#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostDaredevil666, on 24 iunie 2018 - 20:32, said:

Un exemplu bun la ce am scris înainte

Îmi amintesc în facultate trei colegi și două colege tachinau o colegă:
- Tu de ce ești așa de flegmatică ? De ce nu discuți cu noi ? De ce, de ce, de ce, de ce.... ?  Cu toată lumea ești așa antisocială ? Să știi că izolarea nu îți face bine. Suntem ființe sociale și trebuie să comunicăm. Dacă ești timidă nu ne deranjează, e bine și pentru tine dacă începi de pe acum să interacționezi cu oamenii.
- Băieți....poate că pur și simplu nu mă interesați.
Eu am avut probleme de genul acesta in gimnaziu si in liceu, in facultate nu, a fost boierie, am socializat cu persoane asemeni mie, a tunat si i-a adunat. Posted Image

#17
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006

View PostDaredevil666, on 24 iunie 2018 - 20:23, said:

La unele aspecte, tinerii din ziua de azi au mai multă inteligență emoțională
decât generațiile anterioare.

La partea de socializare, este discutabil:
unii chiar nu au skill-urile necesare,
în schimb există și grupul acela de oameni,
care pur și simplu nu joacă jocul social, pentru că nu vor
- și asta este ceva noutate față de generațiile anterioare.

Mai demult oamenii făceau conversație că voiau, că nu voiau
- că așa erai obișnuit de părinți și erai forțat ca să formezi relații cu vecini și rude și colegi,
astfel că îți intra așa de mult în sânge că ajungeai să discuți și cu oameni care nu te interesează.

Generația asta elimină această condiționare și își ia libertatea să zică
”Voi socializa atunci când vreau și cu cine vreau.”
și asta e un fel de evoluție dpdv al individualității personale;
iar față de generațiile anterioare, caracterizate de materialism și preocupate de statutul social,
mulți din generația de azi nu mai sunt interesați de aceste lucruri,
ori știu să dozeze aceste aspecte în funcție de cât vor să obțină în viață.

Și mai este ceva: de multe ori oamenii consideră asocial pe cineva,
când de fapt acea persoană pur și simplu nu este interesată de compania altora;
asta e din nou o libertate care generația actuală și-o ia,
și care e greu de înghițit de oamenii care se consideră atât de speciali
încât cred că toată lumea este interesată de persoana lor.


Bine zis, de vreo cativa ani am invatat ca aceasta socializare iti mananca timp, nervi, energie cu unii oameni, nu trebuie realizata intotdeauna, e ca o "chimie" legatul prieteniilor si atat. Nu te obliga nimeni sa te imprietenesti cu toti ca la tara, sa ii saluti pe toti care trec pe ulita.


L.E. Mai nou lipsa acestei "socializari" se face simtita si la motociclisti, ca inainte se salutau cand treceau 2 , unul pe langa celalalt iar acum este deja obositor, sunt din ce in ce mai multi. Chiar mi s-a intamplat sa mi se reproseze ca nu salut din mers alti colegi...si i-am dat exemplul ca ajungem exact ca aia cu salutatul pe ulita.

Edited by ct03nut, 24 June 2018 - 21:04.


#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Era un stres la tara sa fiu obligat sa salut pe toti, nu-mi placea, am crescut la tara in primii 7 ani si stiu despre ce e vorba.

Si la tara casatoriile sunt in mare parte aranjate. Posted Image Dar eu am iubit (platonic) doar 2 vecine nu pentru ca am crescut la tara ci pentru ca sunt prea comod ca sa caut in alte parti, de altfel vreau sa fie de aproape, din oras, si in Slatina oferta e tare precara, mai ales pe noile generatii. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate