Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

DACII nu sunt strămoșii noștrii, dar nici romanii într-o manieră absolută

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#253
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Păi, bă, logicianule, eu scrisei că trece prin Cehia. Am cerut  exemple că Moldova ca nume există pe la germanici. Ai dat exemplu că există un rîu cu numele Moldau care izvorăște din Austria. Și ce e cu asta? Poate mai sint exemple. Eu nu am negat asta apriori, deci ieșirea ta e una de neam prost care strică discuțiile. Unde apari tu  numai așa faci.
Asta arată că Moldova e denumire germanică?
Ce porție dai tu? dai in vis.

#254
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postionelmironescu, on 24 august 2018 - 11:20, said:

Argumentul meu principal a fost că nu există denumiri de tip Moldova in țări  in care trăiesc germanici.

Moldau este o denumire germana a unui rau care curge prin teritorii germane, locuite de germani

Ia-ti portia pentru gogomaniile spuse in raspar cu adevarul, adevar prezentat de mine in fraza de mai sus. Posted Image Posted Image  Posted Image  Posted Image  Posted Image

Edited by Mount_Yerrmom, 26 August 2018 - 22:16.


#255
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Și de unde pluă ai scos tu că Moldau e denumire germană? In teritoriile locuite de germani sint și denumiri străine. In România sint numai denumiri românești cumva?
Arată de unde știi că e denumire germană, nu că...dacă curge prin Austria  gata denumire e germană.
Mai remarc o exprimare stingace și caraghioasă a montatorului: „Ia-ti porția pentru gogomaniile spuse in răspar cu adevărul”Posted Image  Nu am mai auzit exprimarea asta, „in răspăr cu adevărul”Posted Image
Altă prostie: „Moldau este o denumire germana a unui rau care curge prin teritorii germane, locuite de germani”
Moldau este denumirea germană a unui rîu care curge in cea mai mare parte in Cehia, unde poartă denumirea de Vâltava, deci el „nu curge prin teritorii germane locuite de germani”, decit vreo 40 Km.
In germană Moldau land este Moldova, adică teritoriu locuit de români.
Adică ai scris „în răspăr cu adevărul”. Posted Image

#256
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 03.03.2007
Inainte de slavi, zona aia era populata de triburi germanice gen marcomanii sau suebii. Asa cum denumiri dacice de rauri s-au pastrat pana in zilele noastre, nu vad de ce denumiri germanice de rauri nu s-ar fi putut pastra.

Nu trebuie sa amintesc si faptul ca Praga avea pana pe la mijlocul secolului 19 o populatie germana mai numeroasa decat cea ceha. In Boemia bilingvismul era o realitate.

#257
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Germanii traiau in patrulaterul boem inainte de asezarea celor ce vor deveni cehi prin sec VII

Chiar daca germanii sudeti [ma rog, sudetii propriu-zisi sunt inpre Silezia] sunt colonizati mai recent, dupa sec X-XI

Muntii dintre Cehia si Bavaria, de unde izvoraste Molda, au fost granita lingvistica si este foarte posibil, chiar probabil, ca toponimele din acea zona sa se fi pastrat de dinainte de asezarea slavilor.

#258
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostAlexandru H., on 27 august 2018 - 11:27, said:

Inainte de slavi, zona aia era populata de triburi germanice gen marcomanii sau suebii. Asa cum denumiri dacice de rauri s-au pastrat pana in zilele noastre, nu vad de ce denumiri germanice de rauri nu s-ar fi putut pastra.

Nu trebuie sa amintesc si faptul ca Praga avea pana pe la mijlocul secolului 19 o populatie germana mai numeroasa decat cea ceha. In Boemia bilingvismul era o realitate.
Asta e doar o ipoteză că marcomanii și suebii erau germani. dacă nu ai fapte sigure  nu o putem lua in considerație.
In Cehia riul se numește Vîltava. Nu e nici o urmă de indiciu că s-ar fi numit mai demult Moldau. Moldau il numesc numai nemții.
Are asta legătură cu denumirea Moldova?

View PostMount_Yerrmom, on 27 august 2018 - 13:33, said:

Germanii traiau in patrulaterul boem inainte de asezarea celor ce vor deveni cehi prin sec VII

Chiar daca germanii sudeti [ma rog, sudetii propriu-zisi sunt inpre Silezia] sunt colonizati mai recent, dupa sec X-XI

Muntii dintre Cehia si Bavaria, de unde izvoraste Molda, au fost granita lingvistica si este foarte posibil, chiar probabil, ca toponimele din acea zona sa se fi pastrat de dinainte de asezarea slavilor.
Nu cred că trăiau germani acolo in sec 7. In acel secol germanii nici nu trecuseră de Elba!
Nu e nici un indiciu că  in Cehia inainte de slavi era un riu care se numea Molda sau Moldau și nu e vreun indiciu că acolo au fost germani inainte de slavi.
care e legătura dintre Molda sau Moldau și Moldova?

#259
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postionelmironescu, on 27 august 2018 - 18:12, said:

Nu cred că trăiau germani acolo in sec 7. In acel secol germanii nici nu trecuseră de Elba!

Iti dau eu un indiciu de nu poti sa-l duci, habarnistule si degeaba-bagatorule-in-vorba:ciocan:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0b/Elbe_basin.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mount_Yerrmom, 27 August 2018 - 21:51.


#260
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMount_Yerrmom, on 27 august 2018 - 21:50, said:

Iti dau eu un indiciu de nu poti sa-l duci, habarnistule si degeaba-bagatorule-in-vorba:ciocan:

Ai dat o laie! Ăla e indiciu? De cind hărțile colorate de către istorici sint indicii sau dovezi?
Bă, dom arhitect fără servici, tu nu știi ce e un indiciu, o mărturie  sau o dovadă.  Că nu ai educație știe toată lumea. Nu ești in stare să scrii un mesaj fără să
jignești.
Mărturie este dacă cineva relatează ceva despre respectivii germanici.
Dovada este de natură materială, adică dacă se găsesc obiecte, monede,ceramică care să fi fost in mod sigur făcute de un popor germanic.
Indiciu NU e in nici un caz o hartă făcută de vreun istoric modern. Aia e ...PĂRERE.
la daci de ex avem dovezi: ceramică, obiecte (topoare, coase, secere, săbii...) monede de aur și de argint, ruine de cetăți, urme de gospodării țărănești și știm bine că sint de daci pt că avem și mărturii scrise de unii istorici antici.
Ai indiciu sau dovadă că Moldova iși trage numele de la niște germanici sau nu ai? Despre asta e discuția.
Am căutat și eu, dar nu am găsit. dacă imi aduci o dovadă sau un indiciu serios imi faci un mare serviciu, dar nu mai veni cu prostii de genul hărți coloerate de istorici visători, hărți care arată că Cehia a fost sub ocupație germană, dar nu că acolo ar fi fost germani și nu cehi.
Pe harta ta se vede un riu numit Vltava care spre izvor are denumirea germană trecută in paranteză: Moldau. Mai e acolo un afluent numit in cehă, Malșe și un altul numit tot in cehă, Otava. E clar că acolo trăia o populație compactă cehă, nu germană, deci Moldau , denumirea germană, a fost luat din altă parte.

#261
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postionelmironescu, on 28 august 2018 - 09:14, said:

Ai dat o laie! Ăla e indiciu? De cind hărțile colorate de către istorici sint indicii sau dovezi?

Acestor harti colorate de istorici le zice GEOGRAFIE* Posted Image

Molda este la Vest de Elba, habarnistule atroce Posted Image

Unde erau germanii care nu trecusera de Elba Posted Image

*harta reprezinta bazinul hidrografic al Elbei al carui tributar este Molda [si Mulde, btw]

Edited by Mount_Yerrmom, 29 August 2018 - 00:06.


#262
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 26 august 2018 - 19:13, said:

Asta arată că Moldova e denumire germanică?
eu ti-am aratat ca Moldau si Vltava sunt denumiri derivate din latina (probabil prin limba vlahilor):

Quote


vultoáre și vîltoáre f., pl. orĭ (lat. *voltoria îld. volutoria, d. volvere, volutum, a rostogoli, de unde și voltă, înrudit cu Moldova, care e numit ce Cehĭ Vltava, din răd. slavă bĭlt, vĭlt, mĭlt, mĭld [Bern. 1, 118]. Decĭ Moldova, Vltava sînt rîurĭ volburoase. V. și Arh. 29, 476). Anafor, vîrtej de apă. – Și hultoare (Mold.) și înv-. V. bulboană.

View PostAlexandru H., on 27 august 2018 - 11:27, said:

Nu trebuie sa amintesc si faptul ca Praga avea pana pe la mijlocul secolului 19 o populatie germana mai numeroasa decat cea ceha.  
si ca Praga vine de la Prahova.

#263
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMount_Yerrmom, on 29 august 2018 - 00:03, said:

Acestor harti colorate de istorici le zice GEOGRAFIE* Posted Image

Molda este la Vest de Elba, habarnistule atroce Posted Image

Unde erau germanii care nu trecusera de Elba Posted Image

*harta reprezinta bazinul hidrografic al Elbei al carui tributar este Molda [si Mulde, btw]
In afară de măgării, prostioare și nimicuri mai știi ceva?
Ți-am răspuns deja. Nu îți răspund la toate timpeniile.
De unde dracu reiese de aici că Moldova ar fi nume germanic?

View Postenough1453, on 29 august 2018 - 00:18, said:

eu ti-am aratat ca Moldau si Vltava sunt denumiri derivate din latina (probabil prin limba vlahilor):
si ca Praga vine de la Prahova.
1.Așa, bravo! Deci nu pot fi germanice cum zice Montatorul. dacă imi spui că vine din vlahă te cred, că are o noimă asta. Dacă imi zice montatorul că vine din dgermană nu pot să cred, mai ales că are explicații de doi bani.
Montatorul locuiește prin California avind in vedere că posteză cam la aceleași ore cu tine.
2.Eu chiar am remarcat cind am fost in Praga că acolo există un prag al apei, pe acel rîu.

#264
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostMount_Yerrmom, on 26 august 2018 - 22:14, said:

Moldau este o denumire germana a unui rau care curge prin teritorii germane, locuite de germani

Ia-ti portia pentru gogomaniile spuse in raspar cu adevarul, adevar prezentat de mine in fraza de mai sus. Posted Image Posted Image  Posted Image  Posted Image  Posted Image

Este chiar numele german al raului Valtava care trece prin Praga.

#265
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Asta a scris și Mont_Yerrmom. Tu ii atragi atenția ca și cum el ar fi spus altceva.
E vorba dacă denumirea Moldova e de origine germanică pt că există un rîu care se numește in germană Moldau.

#266
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,210
  • Înscris: 03.03.2007

View Postionelmironescu, on 30 august 2018 - 16:35, said:

Asta a scris și Mont_Yerrmom. Tu ii atragi atenția ca și cum el ar fi spus altceva.
E vorba dacă denumirea Moldova e de origine germanică pt că există un rîu care se numește in germană Moldau.

In tablitele de la Sinaia ce scrie despre chestiunea respectiva? Si-au exprimat lingvistii dacici din antichitate opinia vis-a-vis de numele de Moldova?

Edited by Alexandru H., 30 August 2018 - 18:13.


#267
fox212

fox212

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 15.09.2018

View PostOnan_Barbaru, on 24 iunie 2018 - 10:05, said:

Daca ne trageam din unguri, am fi fost si noi mai evoluati.
Mai degraba ne tragem din turci-tatari-indieni.

Nu e nevoie sa iti privesc de 2 ori moaca, ca sa ma conving ca esti ungur.
Chiar nu cunosti istoria stramosilor tai!
Ce scriau cronicarii acelor vremuri despre ei: barbari ( cu sens peiorativ), iar singurele lor indeletnici erau jaful si ...jaful!
Halal stramosi!  :Smiley:

#268
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 16.02.2017
Noi ca noi...dar cautati si cititi despre istoria francezilor ... o sa ramaneti foarte surprinsi.
Cum draq ma sa ne tragem noi din cioare indiene cand aia au aparut prima data prin zonele astea in "documente" pe la inceputul anului 1400 ?
Maine vad ca posteaza cineva care scrie "dupa dictare" ca Burebista era iubitor de manele si ca noi suntem rusi la origini.

#269
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postfox212, on 22 septembrie 2018 - 18:44, said:

Nu e nevoie sa iti privesc de 2 ori moaca, ca sa ma conving ca esti ungur.
Vezi de treabă, in ardeal nu faci diferență între români si unguri așa cum în regat, nouă ardelenilor ne e greu să facem diferența între români și rromi

#270
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Hai, las-o! Ma confunzi si pe mine cu un rrom? Poza mea e aici http://florincroitor...od.com/id1.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate