Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Nelămurire partaj

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta se intampla cand casatoriile din ziua de azi se fac pe interes si nu din iubire pura.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
don't feed the troll ;)

#21
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Eu am iubit- o şi i- am fost fidel. Nu sunt vinovat.
Aveam aceeaşi stare materială când ne- am luat. Nu am luat- o din interes.

#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Discuta cu un avocat.
Oricum ai nevoie de un avocat pentru divort.
Ea a fost mai rapida cu 5 minute, csf n-ai csf ;)
Nasol.

#23
katnia

katnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.12.2007
Dar femeia aia cu care ai fost căsătorit rămâne cu ceva? Văd că zici că ți- a luat 25%, legea zice jumate- jumate. Tu văd că nu eşti mulțumit şi vrei să o laşi şi fără jumătate din banii pe care îi are.

#24
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
La asta ma gandeam si eu, a fost de treaba sotia si a luat doar 25%. Putea sa ia linistita 100%; sau macar 50% ca sa fie fix pe jumatate.

Era unu' care a facut credit ca sa mearga in vacante cu amanta; si dupa cateva luni, expertize peste expertize, acte peste acte, amanari multiple, judecatorul a hotarat sa plateasca amandoi ratele, pentru ca era "bun" din timpul casatoriei.

#25
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Veti imparti la partaj tot ce aveti impreuna la data deciziei de divort , obtinut in timpul casatoriei . Ce s-a dat/scos/bagat pana acum....asa ramane , nu vei mai putea recupera nimic ! Spor !

Edited by Supermax, 22 June 2018 - 18:53.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 katnia, on 22 iunie 2018 - 18:45, said:

Dar femeia aia cu care ai fost căsătorit rămâne cu ceva? Văd că zici că ți- a luat 25%, legea zice jumate- jumate. Tu văd că nu eşti mulțumit şi vrei să o laşi şi fără jumătate din banii pe care îi are.
Nu e prea clara treaba:

 Marbeam, on 22 iunie 2018 - 17:47, said:

....exista o anume suma de bani in conturi bancare(unul in care erau tinute economiile comune, unul in care imi erau virati banii de salariu).
Sotia a scos fara acordul meu din contul meu de salariu o suma echivalenta cu 25% din suma totalizata din ambele conturi,.....
.....singura exceptie fiind banii existenti in contul de salariu al sotiei.



#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 Marbeam, on 22 iunie 2018 - 18:05, said:

Avea relatii pe net cu tot felul de barbati. Am aflat dupa ce i- am spart emailul.
Nu avem copii sau altceva in afara de bani care sa fie pe numele unuia dintre noi.
Masina e cumparata inainte de casatorie si am terminat de achitat la o luna dupa casatorie cu banii de la nunta, dar e vorba de un rest de 1000 de euro.
Eu unul spun sa nu te mai incriminezi.
Cat despre retragerea sumei de bani de catre (fosta) sotie, mie imi este evident ca avea drepturi asupra contului, de altfel banca i-ar fi refuzat cererea.
Dupa cum spunea un coleg mai sus, partajul se face la ce constata evaluatorul daca nu se ajunge la o intelegere in lipsa sa.
Restul sunt detalii cusute cu ata alba.

#28
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Înainte de cererea de divort erau 3 conturi: al meu unde îmi primisem salariul, al ei și un cont de economii facut pe numele meu.
Daca voia sa fie cinstita, putea sa astepte partajul sa fie totul transparent, nu sa fure din contul MEU de salarii.
I- am propus sa faca un cont in care sa puna banii pe care i- a luat, cu clauza ca niciunul dintre noi sa nu poata scoate bani de acolo pana nu se pronunta instanta, dar nu a fost de acord.
Ea nu a avut nicio contributie la banii aceia.
Cat am stat acasa fara serviciu un an si ceva eu faceam curat, mancare, si banii cheltuiti erau din banii economisiti de mine.
Nu stiu la ce detalii cusute cu ata alba te referi tu. Ea a abuzat de increderea pe care i- am dat- o cand am favut- o imputernicit.
Cum poti dovedi ca i- am spart mailul? I- am gasit parolele intr- un fisier pe un calculator comun.

Edited by Marbeam, 22 June 2018 - 19:10.


#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Sa inteleg ca in contul de economii facut pe numele tau erai singurul care depunea bani?

Tot nu ne este clar cum avea ea acces la contul tau de salarii.

Edited by MarianG, 22 June 2018 - 19:10.


#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Marbeam, on 22 iunie 2018 - 19:08, said:


Daca voia sa fie cinstita,....
Cinstea nu este un criteriu de care se tine cont la partaj.

Edited by pasilla, 22 June 2018 - 19:11.


#31
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Contul de economii a fost facut din banii care ne- au ramas dupa ce am achitat cheltuielile facute cu nunta si dupa ce am stins creditul pentru masina.
Eu i- am oferit jumatate din cont chiar inainte de a pleca de acasa, dar ea a fost mai lacoma si si- a facut singura dreptate.
Eu eram titularul ambelor conturi, dar ea era imputernicita doar pe contul meu de salarii, din pacate cel mai consistent.

Edited by Marbeam, 22 June 2018 - 19:36.


#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

 Marbeam, on 22 iunie 2018 - 19:08, said:

Cat am stat acasa fara serviciu un an si ceva eu faceam curat, mancare, si banii cheltuiti erau din banii economisiti de mine.
Cum ai tu cont de salarii daca nu muncesti ?

 Marbeam, on 22 iunie 2018 - 19:12, said:

Contul de economii a fost facut din banii care ne- au ramas dupa ce am achitat cheltuielile facute cu nunta si dupa ce am stins creditul.
Eu i- am oferit jumatate din cont chiar inainte de a pleca de acasa, dar ea a fost mai lacoma si si- a facut singura dreptate.
Cum? ca banca nu-mi da bani doar ca spun "stiti mi-a dat X voie"

 Supermax, on 22 iunie 2018 - 18:52, said:

Veti imparti la partaj tot ce aveti impreuna la data deciziei de divort , obtinut in timpul casatoriei . Ce s-a dat/scos/bagat pana acum....asa ramane , nu vei mai putea recupera nimic ! Spor !
Practic o poate da in judecata pentru suma respectiva daca poate dovedi ca a retras fara acordul lui.

 Marbeam, on 22 iunie 2018 - 19:08, said:

Cum poti dovedi ca i- am spart mailul? I- am gasit parolele intr- un fisier pe un calculator comun.
(PENAL) "Infracţiuni contra siguranţei şi integrităţii sistemelor şi datelor informatice
Art. 360 Accesul ilegal la un sistem informatic
(1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă."

Art. 302. - Violarea secretului corespondenţei
(1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

Edited by MarianG, 22 June 2018 - 19:19.


#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MarianG, on 22 iunie 2018 - 19:14, said:

Practic o poate da in judecata pentru suma respectiva daca poate dovedi ca a retras fara acordul lui.
Poate, dar cine il baga in seama ?
Era in perioada cand erau casatoriti.

#34
Marbeam

Marbeam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.06.2018
Asta vreau sa fac inainte de partaj.Sa o dau in judecata pentru banii pe care i- a luat fara acordul meu. Am un sms in care recunoaste ca i- a luat fara acordul meu. A incercat sa se justifice de ce a luat tocmai suma aceea si nu alta.


Chiar nu mai există dreptate pe lumea asta? Face cineva ce vrea, cum vrea? Nu zic ca m- a inselat si era o fire agresiva, a tipat la mine chiar de fata cu familia mea.

Edited by Marbeam, 22 June 2018 - 19:22.


#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
@pasilla Chiar si asa, el sustine ca a fost din contul de salarii, nu din cel comun.

@Marbeam vorbeste cu un avocat, mult succes.

Edited by MarianG, 22 June 2018 - 19:21.


#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Marbeam, on 22 iunie 2018 - 19:20, said:

Asta vreau sa fac inainte de partaj.Sa o dau in judecata pentru banii pe care i- a luat fara acordul meu. Am un sms in care recunoaste ca i- a luat fara acordul meu. A incercat sa se justifice de ce a luat tocmai suma aceea si nu alta.
Scuze, dar e o proasta. Trebuia sa ia tot.

Nu te necaji si ar fi bine ca sa iti canalizezi energiile spre altceva.

 MarianG, on 22 iunie 2018 - 19:20, said:

@pasilla Chiar si asa, el sustine ca a fost din contul de salarii, nu din cel comun.

La care cont a avut imputernicire. Nu a spus clar daca asa e. Poate ca i-a furat cardul si pin-ul. Atunci e altceva.

Edited by pasilla, 22 June 2018 - 19:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate