Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

!Functionabil! Si nimic mai mult.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
De unde a aparut aceasta forma in scrierea de zi cu zi?
Pot intelege "sa aibe", "umpic", samd. Pentru ca, na, difera sensibil auditiv si unii este la prima oara a scrie. Posted Image
Insa de la o greseala de dactilografiere pana la a oferi o alta semantica (inexistenta, de altfel) unui cuvant relativ uzual, si anume FUNCTIONAL, mie imi pare lunga calea.

Am cautat pe forum, insa nu am gasit un subiect asemanator unde sa se dezbata chestiunea. Daca exista, rog sa ma scuzati si voi incerca sa imi rafinez cautarile.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
*"Ceva e putred in Danemarca !"
https://dexonline.ro...tie/funcțional
https://ro.wikipedia...e_funcțională


*Hamlet; Actul I, Scena IV

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Un print/copie de ,,pe undeva ", cu e(oroarea ) ?!

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View Postsuper8, on 21 iunie 2018 - 17:25, said:


Asa, si ?
Omul intreaba de "FUNCTIONABIL" vs "FUNCTIONAL"
Pt ca "aerele conditionate e functionabile" pe OLX, Autovit si nu numai. In general, la anunturile auto am vazut eu.

View Postcrisstonne, on 21 iunie 2018 - 17:51, said:

Un print/copie de ,,pe undeva ", cu e(oroarea ) ?!
Uite aici :

https://carzz.ro/vol...nt_1406359.html
https://lajumate.ro/...il-5149599.html
https://www.olx.ro/o...il-IDbeFNP.html

Edited by Magicwisewolf, 21 June 2018 - 17:54.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMagicwisewolf, on 21 iunie 2018 - 17:52, said:

Pt ca "aerele conditionate e functionabile" pe OLX, Autovit si nu numai. In general, la anunturile auto am vazut eu.
,,Funcționabile'' exprimă posibilitatea ca aerele condiționate (ce tare e asta :D ) să funcționeze. Sunt sinceri, n-au scris că-s funcționale.

Mie nu mi se pare un cuvânt aiurea dacă e folosit într-un context potrivit.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Aaaaa, păi ăia ie uameni care vinde mașini :D
Hai mai si voi, bagati in seama insignifăciuni" dinastea !!!

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Mda... si atunci ce mai zici de O yeah!, fuck! believe me... pus asa ca sa sara bine in ochi, cum ar veni "uita-te bine cat sunt de bou". Sunt o noua forma de cocalar. Cocalarul instruit, am aplicat la green card...
Exact cum zicea un coleg pe aici ( cuculili cred ), Caragiale s-ar rasuci in mormant. Tu initiator chiar te-ai legat de raul cel mai mic. Pe cei citati de tine in randul al doilea, nici nu-i consider prosti ci doar neinstruiti, iar asta-i ghinion, sau nesansa dar nu prostie.
Edit: nu stiu ce s-a intamplat aici dar eu n-am pus distantele astea intre randuri. Posted Image

Edited by althea, 21 June 2018 - 18:13.
font de 1800 :) cu spatiile nu stiu ce e


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postalthea, on 21 iunie 2018 - 17:58, said:


Mie nu mi se pare un cuvânt aiurea dacă e folosit...

... de uamenii potriviți ;)

#9
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Functionabil ca si cuvant este decat in anunturi pe olx. In dex nu exista.


Pe cand un topic despre "este decat" si unul despre "ca si" ?

Edited by dicdobre, 21 June 2018 - 18:44.


#10
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

View Postcrisstonne, on 21 iunie 2018 - 17:51, said:

Un print/copie de ,,pe undeva ", cu e(oroarea ) ?!

https://forum.softpe...veche-de-cusut/

Aici e ultima oara când am vazut folosita abominatia (si motivul pentru care am inceput sa caut un topic/creez pe acesta). Nu mai conteaza cine a folosit-o (este in corpul topicului), nu ma ajuta cu nimic, plus ca mama m-a invatat sa nu judec niciodata o persoana, fie ea cum o fi, pentru ca 100% se pricepe la ceva, orice, mai bine ca mine.

Pe mine ma intereseaza de unde, eventual cand, a aparut ea in folosirea cotidiana? Imi permit sa spun cotidiana pentru ca, desi nu zilnic, uzitarea cuvântului Functionabil (bleah, am regurgitat putin in gura când am scris) este des intalnita cum bine ati observat si dv.: OLX, Autovit, ...Softpedia...si nu numai.

@dicdobre: foarte bune si acele exemple. Desi, din nou, imi par putin mai pardonabile, daca imi permiteti exprimarea.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
A clar, si eu intrebam de curiozitate, nu stau sa corectez lumea, mai gresesc si eu.
Pai, de unde... probabil de la vinzatorii de masini :D

#12
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Funcționabil nu respectă regula după care se folosește elementul de compunere -abil (cu versiunea -ibil), și anume faptul că verbul trebuie să fie tranzitiv. Sensul lui -abil este „care poate primi acțiunea numită de verb”, și deci verbul nu poate fi decît dintre cele tranzitive. Exemple:

- explicabil = care poate fi explicat
- utilizabil = care poate fi utilizat
- dirijabil = care poate fi dirijat
- vizibil = care poate fi văzut

Or funcționabil ar însemna „care poate fi funcționat”, formulă incompatibilă cu caracterul intranzitiv al verbului.

Mult din aceste adjective au fost împrumutate ca atare din franceză (care le-a moștenit în parte din latină), încît uneori verbele de la care s-au format nu mai sînt analizabile. De exemplu amabil s-a format pe același model, dar dar ca să vezi verbul amare (și sensul inițial: „care poate fi îndrăgit”) trebuie să sapi pînă la latină. La fel: responsabil, oribil etc. Dar chiar și atunci verbele în cauză au fost tranzitive. Nu știu să existe excepții.

De aceea foarte mulți vorbitori îl resping pe aceste funcționabil, cu atît mai mult cu cît avem deja adjectivul funcțional, deci nu mai e nevoie de altul.

#13
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postalthea, on 21 iunie 2018 - 17:58, said:

,,Funcționabile'' exprimă posibilitatea ca aerele condiționate (ce tare e asta Posted Image ) să funcționeze. Sunt sinceri, n-au scris că-s funcționale.

Mie nu mi se pare un cuvânt aiurea dacă e folosit într-un context potrivit.
Greşeşti. Ei au scris că respectivele agregate chiar funcţionează, nu că ...poate că funcţionează, adică la ei funcţionabil e ceva care sigur funcţionează.

View PostPaz, on 21 iunie 2018 - 17:59, said:

Edit: nu stiu ce s-a intamplat aici dar eu n-am pus distantele astea intre randuri. Posted Image
Ai instalat probabil un Linux.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postionelmironescu, on 06 august 2018 - 17:05, said:

Greşeşti. Ei au scris că respectivele agregate chiar funcţionează, nu că ...poate că funcţionează, adică la ei funcţionabil e ceva care sigur funcţionează.
Glumeam, ce am vrut să spun e că nu mi se pare un cuvânt chiar de neacceptat într-un anumit context - sigur că nu în cel pe care l-au spus, în loc de funcțional.

#15
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postionelmironescu, on 06 august 2018 - 17:05, said:

Ai instalat probabil un Linux.
Te-nșeli!
Crede-mă, știu ce spun... Posted Image

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Posibil sa fie din argou.

Eu mai folosesc din argou, <complecta>, unii nu stiu ce inseamna, cine a facut armata, pricepe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate