Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Medic acuzat de 131 de ori pt mita dupa majorarea salariilor

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#37
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Latri la copacul care nu trebuie. Am fost la veterinara, am prieteni medici si rezidenti, deci stiu despre sistem si dificultatile lor. In acelasi timp aceleasi cacaturi cu mita si etc se intampla in ambele domenii (cauta sa vezi daca ai vreo sansa sa iei in arenda vreo zona ca medic veterinar debutant). Aici nu se discuta despre calitatea serviciilor prestate , nu devia de la subiect, ci de  CONDITIONAREA ACTULUI MEDICAL PRIN MITA. Ai impresia ca medicii foarte buni (in general cei din centre universitare, oameni de calibru in lumea medicala) nu iau mita?

#38
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 xeleron, on 21 iunie 2018 - 18:48, said:

nu devia de la subiect

Eu am scris răspuns la un coleg, care a venit cu o generalizare contraproductivă la adresa medicilor,
care are foarte mult de-a face cu mentalitatea și atitudinea care există în această țară față de domeniul medical.

Data viitoare fii atent(ă) la ce răspunzi.

#39
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
In Romania toată lumea încearcă să își creeze diferite avantaje adiționale la locul de muncă.
Oriunde ar fi locul acela de munca.



#40
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,115
  • Înscris: 04.08.2007

 Daredevil666, on 21 iunie 2018 - 17:31, said:

Învață să respecți oamenii și nu generaliza în prostie.
exact cum respecta oamenii medicul ala, fara numar.

#41
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

 xeleron, on 21 iunie 2018 - 18:48, said:

Ai impresia ca medicii foarte buni (in general cei din centre universitare, oameni de calibru in lumea medicala) nu iau mita?

Nu am impresia asta.
Pentru că nu contează funcția, contează ce tip de oameni sunt.

Pe de altă parte, tipul de om este format de mediul său.
Citește despre cum în Canada, medicii au refuzat să li se mărească salariul,
pe motiv că ”Primim o sumă corectă pentru performanța noastră,
iar banii aceia pot fi folosiți pentru problemele mai mari care există în țara asta.”
Dar degeaba zicem că ”canadienii au alt sânge”, cu asta nu vom ajunge mai departe
și ne tăiem și șansele de a evolua în această țară.

Trebuie să te gândești că poți exact să ajungi la nivelul la care ajunge unul din străinătate,
doar că este nevoie de schimbări radicale, atât în tine ca și individ, cât și în mediul tău.
Ori într-un mediu precum România, unde oamenii frustrați și cu gândire înceată
preferă să se certe că un medic primește sau nu primește bomboane (!)
ghici ce efect va avea asupra medicilor care se formează aici
și ce fel de oameni vor deveni aceștia.

Vă tot așteptați la doctori omenoși, dar de unde să iasă aceștia ?
Din mentalitatea infectă care o reprezintă 90% din oamenii din această țară ?
Explică-i tu unuia de 27 de ani de ce să nu ia mită,
după ce este batjocorit, subestimat, nerespectat
și pus într-o oală cu toți șpăgarii de către toate geniile de la colț de stradă și de pe forumuri.

Asta e problema esențială, pot să vorbești de condiționare de act medical
cât e ziua de lungă,
există un motiv pentru care acel act nu este respectat.

Dar deocamdată așa este încă românul,
folosește strategia pe care a învățat-o la grădiniță,
”hai să-ți torn un pic de nisip în spate să-ți arăt eu!”,
doar că aici doctorii care au cap își iau jucăriile și pleacă
și rămâneți voi aici cu africanii, cu arabii și cu indienii
care vin să vă trateze și care desigur vă vor purta tare aproape de inimă.

Deci business-ul este unul prost:
se pierd doctori buni, se umple țara de doctori proști,
politicienii își văd de buzunarele lor, că oricum merg în străinătate dacă au vreo operație de făcut,
iar majoritatea dintre români rămân cu ideile lor glorioase și cu un sistem medical praf.

Edited by Daredevil666, 21 June 2018 - 19:21.


#42
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 fansat, on 21 iunie 2018 - 16:19, said:

He, he, he.! De cate ori n-am scris eu pe aici ca pot sa le dea medicilor carute de bani ca salariu, ca unii dintre ei tot vor pretinde mita. Ma bucur ca mi se confirma ce am scris. 100 000 de euro daca le-ar da salariu lunar, si tot ar lua mita unii dintre ei.
100.000 unui bradisteanu? un salariu de mizerie....... Va bateti joc de "marile valori" ale medicinei romanesti.

Edited by myshyk, 21 June 2018 - 19:21.


#43
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Asistentele tv. iubesc bărbații saraci si urâți pentru sufletul si inteligenta lor, iar la facultatea de medicina se da din pasiune.

Tot din pasiune medicul care lucrează la stat te trimite la cabinetul lui particular.

Edited by cataspo, 22 June 2018 - 07:02.


#44
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

 Platon, on 21 iunie 2018 - 16:24, said:

O parte din viata trista care o avem se datoreaza genelor, avem in sange hotia, spaga, mita, furaciunea, combinatiile, astea sunt in genele noastre, nu prea avem ce face
N-are legatura cu genele, dar esti pe-aproape, are legatura cu cei care transmit gene si pe langa asta si "educatie" Parintii, aia sacrii de al caror bun renume sa nu te atingi nici cu o floare.

Edited by iulian_k, 22 June 2018 - 08:47.


#45
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 22.04.2017

 unbrutus, on 21 iunie 2018 - 16:19, said:

Percheziţii la spitalele Universitar, Colentina şi Cantacuzino din Capitală. Este vorba despre decontări fictive pentru servicii medicale care nu ar fi fost oferite.

https://www.digi24.r...capitala-951019
Nu sunt bani.....nu sunt bani.... pai daca ce nu furati, sifonati. Ce nu sifonati, risipiti. Si de ce ramane nu va pasa..... De unde pana mea sa fie bani???!!!

#46
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 unbrutus, on 21 iunie 2018 - 16:19, said:

Percheziții la spitalele Universitar, Colentina și Cantacuzino din Capitală. Este vorba despre decontări fictive pentru servicii medicale care nu ar fi fost oferite.

https://www.digi24.r...capitala-951019

Voi de ce credeti ca e facut de cacat sistemul ala automat cu card. Interesant ar fi sa poata fiecare roman sa vada ce cheltuieli sunt puse pe seama lui. Atunci ne vom da seama unde se duc banii si de ce nu avem siringi si medicamente in spitale.

#47
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Ciuma Rosie a lasat in cele 7 decenii in care a bantuit(4 decenii cu furie), cicatrici urate...

#48
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 a_user, on 22 iunie 2018 - 08:49, said:

Nu sunt bani.....nu sunt bani.... pai daca ce nu furati, sifonati. Ce nu sifonati, risipiti. Si de ce ramane nu va pasa..... De unde pana mea sa fie bani???!!!

Singura solutie e privatizarea masiva a spitalelor astfel incat sa existe multiplii ofertanti de servicii medicale (nu sa se obtina 1-2 cu oligopoluri si monopoluti zonale), decontare rapida si eficienta de la bugetul de stat, posibilitatea cetateanului de a verifica fisa sa si a raporta nereguli (de genul a mers sa faca un control si spitalul raporteaza fals RMN, analize de sange, internare 2 zile etc).

In momentul actual, cand bugetul de asigurari, spitalele, doctorii si inspectorii sunt toti ai statului nu exista nici o motivatie a nici unei componente de a verifica pe celelalte.

#49
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Deci o mita jumatate pe zi, aia dovedita... ca probabil mai sunt inca de vreo 10 ori alea facute mai discret. Ca asa e in viata, te prinde cu maxim 10% din furaciunile/infractiunile facute.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate