Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Achizitionare masina !

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
puradino

puradino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2018
Salutare, este 4:40 dimineata si de o perioada buna tot strabat internetul in lung si-n lat in vederea achizitionarii unei masini.
Voi lua carnetul in iulie, si cum nu as vrea sa stau pe uscat dupa ce imi iau carnetul, as vrea sa-mi iau si o masina. Nu cred ca e ok sa dai de carnet si apoi sa "ingheti" o perioada mare, sa nu conduci deloc... Este ca mersul pe bicicleta ma gandesc, nu-l uiti, dar cu cat il practici mai bine, cu atat te descurci mai bine, cu mici diferente :)

Nu prea am fost pasionat de masini, nu am avut o masina in familie, tata si-a cumparat prima masina exact inainte sa plec la facultate :)) Plus ca nu prea am oameni in familie care sa fie asa pasionati, asa ca nu am avut de unde sa ma "inspir" .
Okay, let`s get straight.

Am 20 de ani, stau in Bucuresti de vreo 2 ani, si am buget cam 5000 de euro (Cu tot cu acte ar fi de preferat).

Am sa folosesc masina atat intra-urban cat si extra-urban. Facultate, oras... Dar as vrea sa plec si pe la mare, vine vara si ar fi dragut. Mereu au fost discutii in grupul nostru de prieteni ca vai ce bine ar fi o masina, sa nu ne mai chinuim cu CFR-ul , etc :)))
Asa ca am tot citit, si am tot citit, si m-am transformat intr-un burete de informatii, absolut tot ce se va discuta aici, voi retine.
Ideea e ca bugetul este de 5000 de euro, dar pot oferi si mai mult daca merita. In prima faza mi-ar placea niste sfaturi.
M-am tot gandit la un VW Golf 5 sau 6.

Eu avand 20 de ani, nu am 5 copii si o nevasta care-si cara casa cu ea cand iesim in oras.
Vreau ceva care sa consume putin si sa traga cat de cat bine. Nu prea as vrea nici sa investesc in ea pretul ei, si nu as vrea nici sa ma lase pe A2.
Golf-urile am tot citit ca sunt bune, consuma si putin, acum mno un 1.6 sau 1.4... Nu sunt setat pe Golf neaparat, orice alta optiune mai buna, este binevenita :)
Chiar mi-ar placea sa imi scrieti cat mai mult, am sa raspund la absolut orice intrebare, sunt incepator atat intre ale condusul cat si intre ale masinilor dpdv mecanic.

Sunt aici ca sa invat de la cei mai buni :)

#2
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Alegi o masina care sa iti placa. La bugetul acela, poti sa mergi pe un Porsche Cayenne sau Audi s6 din 2001-2005, oricum la masinile acestea o sa te coaste si impozitul cel putin 7000 pe an.  Mai pui un pic si iti iei un Logan nou, poate nu esti adeptul daciei, dar o masina noua, e masina noua, cel putin 5 ani ai pace si nu o sa bagi alti bani in ea.

Edited by logy, 19 June 2018 - 04:38.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postpuradino, on 19 iunie 2018 - 03:59, said:

Dar as vrea sa plec si pe la mare, vine vara si ar fi dragut. Mereu au fost discutii in grupul nostru de prieteni ca vai ce bine ar fi o masina, sa nu ne mai chinuim cu CFR-ul , etc
+
Eu avand 20 de ani, nu am 5 copii si o nevasta care-si cara casa cu ea cand iesim in oras.
=love. Ia si te gandeste nitel la aceste doua afirmatii, mai ales la partile ingrosate.

Pe de alta parte, vezi daca vrei sa-ti asumi viata celor pe care ii transporti. Your choice, cum s-ar zice in franceza.

Edited by dexterash, 19 June 2018 - 05:11.


#4
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Nu bagi bani in mașina noua ? Pe cuvânt ?

#5
puradino

puradino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2018
?!?!... e vorba de un SH.. nu masina noua, irulan

Dexterash, esti offtopic rau de tot... am vrut niste pareri, nu arogante. Wtf, poate am scris prea mult si te-a deranjat sa citesti atat. Sorry for trying to be friendly, cum se zice in portugheza.

Iogy, nu stiu daca esti ironic :))



#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca tie ti s-a parut arogant faptul ca ti-am subliniat ca ai prieteni care vor sa mearga cu tine la mare (munte etc) in timp ce tu excluzi orice automobil care ar putea plimba inclusiv o familie intreaga... atunci, sa ma scuzi. Ignora ce am scris.

Ma-sa, cat de detaliat tre' sa scriu? Pe litere si cu explicatii la fiecare litera?

Edited by dexterash, 19 June 2018 - 05:27.


#7
puradino

puradino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2018
Ideea este ca prietenii pot fi azi, dar maine nu. O masina mare, este altceva cand esti tanar si altceva cand esti stabilit deja...

Chiar de indepartam de subiect... ai fi putut adauga o explicatie in plus mesajului tau ca sa nu ajungem aici, eu unul nu m am prins din prima, my bad.

Pe langa asta, se intinde topicul unde nj-si are rostul. Daca vrei sa-mi dai un sfat, il ascult cu cea mai mare placere. Un sfat constructiv si pe subiect..

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
masina este cea ptr tuns iarba ! ...
tu, banuiesc ca vrei sa-ti cumperi un autoturism, camion, tractor, etc !

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Puradino, tu creezi confuzie cand zici "nu am 5 copii si o nevasta care-si cara casa cu ea" si in acelasi timp, "grupul nostru de prieteni ca vai ce bine ar fi o masina, sa nu ne mai chinuim cu CFR-ul , etc".

Asta ti-a subliiniat Dexteras.

Trebuie sa te hotarasti daca esti doar tu si femeia ta ( ai 20 de ani ), poti lua un golf, sau ai si 3 - 4 - 5 prieteni cu tine, atunci mai bine iti iei un furgon ca amerecanii.

Dupa parerea mea tu ai hotarat deja ca vrei Golf. Eu personal ca prima masina, ti-as recomanda ceva micut pe benzina cu GPL. Am avut diesel si la cat de murdare sunt ( in sensul ca poluante ), nu as mai lua asa ceva.
Masina trebuie sa te coste cat mai putin mai ales la uz si intretinere.
Depinde si daca o iei pentru uz sau pentru status.

#10
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Bai oameni iar o luati pe ulei. Daca omu cere o opinie chiar nu se poate sa-i spuneti civilizat ce aveti in cap? Musai sa epatati si sa va apucati sa-i corectati fiecare cuvant?
On topic. La 20 de ani eu as fi vrut ceva care pe langa consum sa arate...mai tinereste. Asta in primul rand. In al doilea rand daca zici ca iesi cu prietenii nu o sa iti fie de ajuns portbagajul unui Golf. Mai la o mare, mai la un munte, mai un cort etc.etc. si o sa te trezesti ca ori nu ai loc de bagaje ori trebuie sa lasi pe dinafara vreun amic. Si cand o fi sa vrei sa mergi numai cu prietena pe undeva ... ori o iei pe ea, ori bagajele Posted Image . Ti-as recomanda un break sau si mai bine o berlina daca vrei sa aiba si oleaca de aspect. Iar la capitolul aspect la VW nu ai ce vedea. Pana la 5k euro gasesti o Mazda 3 berlina.

#11
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018
Un Smart micut, motor de 600-800 cm, consum 4%, impozit insignifiant. Asta pana iti formezi stilul si capeti experienta, ca dupa, o sa-ti fuga ochii dupa vreun bemeveu!Posted Image

#12
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Eu iti recomand asta.Lasa Golf-urile ca sunt destul de vechi si vei baga o gramada de bani in el.Cauta ceva asemanator,cat mai nou,km cat mai putini,si pentru inceput benzinara(nu cred ca faci mai mult de 10-12-15k km pe an).
https://www.autovit....html#2bd424144f

#13
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cursuri de Karate ai facut? O sa iti trebuiasca pentru locul de parcare.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
un Ford Fiesta, cu motorul de 1.4 (diesel). incap 5 tineri in ea (in drum spre mare), consuma putin, e relativ mica si n-ar trebui sa ai probleme cu parcarea.

#15
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postarsmundis, on 19 iunie 2018 - 06:51, said:

Bai oameni iar o luati pe ulei. Daca omu cere o opinie chiar nu se poate sa-i spuneti civilizat ce aveti in cap? Musai sa epatati si sa va apucati sa-i corectati fiecare cuvant?
Tu pricepi ce zici acolo ? Citeste cu atentie ce s-a scris. Nu a corectat nimeni nimic.

#16
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Am citit. Dexteras l-a intrebat daca isi asuma vietile celor cu care merge. Irulan l-a ironizat ca nu isi ia masina noua. Realduc l-a corectat, nu se spune masina ci autoturism. Tu ai explicat ce o fi vrut sa spuna dexteras dupa care i-ai recomandat o masina/autoturism pe GPL.

Edited by arsmundis, 19 June 2018 - 07:19.


#17
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Post_Smiley_, on 19 iunie 2018 - 07:07, said:

e relativ mica si n-ar trebui sa ai probleme cu parcarea.

De ce, Fiesta leviteaza? Sau nu se mai enerveaza co-locatarul caruia "i-ai luat locul" daca il vede ocupat de Fiesta?

Edited by izometric, 19 June 2018 - 07:21.


#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Student , 20 ani, incepator - ia ceva de care sa nu-ti para rau vreo 2 ani pana prinzi cu ce se mananca . gandeste-te ca vei freca acea masina de jar mananca de : borduri, stalpi de delimitare pe care nu-i aproximezi la datul cu spatele , lovit oglinda de stalpii din parcarile subterane de la mol-uri , condus pilit la 2 noaptea cu a 3 a si 120 km/ora de sar pistoanele, schimbat uleiul la 3 ani si alte stresuri .Trebuie sa cauti o masina cu putina electronica, simpla , tapiseriea dupa 3 luni va fi numai gauri de la jar de tigara , mocheta plina de anestec de votka, cognac, bere, cafea etc.
Motorizarea sa nu depaseasca 1,6 iar motorul maxim 100cp , tractiune fata , recomand benzina , e mai simpla si oricum bani de acumulatoare la diesel nu vei avea , permanent vei umbla cu perfuzia in portbagaj cu "da-mi curent" ca mai bine faci un chef de acei bani decat sa-i dai pe acumulatori .
Cauta ceva sub 5k euro, ma refer l;a o masina pe care dupa 3 ani sa nu-ti para rau ca o arunci la remat .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate