Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intretinerea la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
calinviziru

calinviziru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2018
Nu stiu daca am ales bine categoria...

La toamna incep facultatea si o sa ma mut in Bucuresti (o sa stau singur) iar pentru ca pana acum am stat la casa, nu inteleg care-i treaba cu intretinerea.

Unde se plateste asta si cum aflu cat am de platit? Imi aduce cineva un plic la usa sau cum?
La intretinere intra si electricitatea si net-ul?
Cam cat credeti ca o sa ma coste intretinerea in fiecare luna?

#2
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 calinviziru, on 17 iunie 2018 - 02:05, said:

Nu stiu daca am ales bine categoria...
La toamna incep facultatea si o sa ma mut in Bucuresti (o sa stau singur) iar pentru ca pana acum am stat la casa, nu inteleg care-i treaba cu intretinerea.
Unde se plateste asta si cum aflu cat am de platit? Imi aduce cineva un plic la usa sau cum?
La intretinere intra si electricitatea si net-ul?
Cam cat credeti ca o sa ma coste intretinerea in fiecare luna?
Electricitatea si netul le platesti tu separat! Ce ai de platit la intretinere o sa-ti spuna seful/administrator de scara/bloc sau administratorii Asociatiei de Propietari din care face parte blocul respectiv. Uite aici ca sa iti faci o idee cam ce platesti .
Dar difera de la un bloc la altul! Unele nu au  contracte trecute pe numele propietarilor (individual) la  gaze/apa etc ci trebuie sa le platesti tot la Asociatie.

Edited by stlk, 17 June 2018 - 02:32.


#3
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 calinviziru, on 17 iunie 2018 - 02:05, said:

Nu stiu daca am ales bine categoria...

La toamna incep facultatea si o sa ma mut in Bucuresti (o sa stau singur) iar pentru ca pana acum am stat la casa, nu inteleg care-i treaba cu intretinerea.

Unde se plateste asta si cum aflu cat am de platit? Imi aduce cineva un plic la usa sau cum?
La intretinere intra si electricitatea si net-ul?
Cam cat credeti ca o sa ma coste intretinerea in fiecare luna?
Daca ti-ai facut cont aici ca sa pui astfel de intrebari inteligente, ar fi mai bine sa ramai acasa.

#4
calinviziru

calinviziru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.06.2018

 Onan_Barbaru, on 17 iunie 2018 - 05:57, said:

Daca ti-ai facut cont aici ca sa pui astfel de intrebari inteligente, ar fi mai bine sa ramai acasa.
Daca ti-ai facut cont aici ca sa dai astfel de raspunsuri de cretine, ar fi mai bine ramai in pestera.

Nu am stat niciodata la bloc, nu stiu cum merg lucrurile acolo. Asta nu are legatura cu inteligenta.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Majoritatea blocurilor au un avizier unde se afișează informații de interes comun printre care și tabelul cu sumele și termenele de plată. Tot ce ai de făcut e să fii atent. Dacă au repartitoare și/sau apometre te interesezi dacă sînt cu citire automată sau trebuie să dai tu citirile lunar.
Sumele de plată diferă de la bloc la bloc.
Energia electrică, telefon, tv, net sînt doar ale tale și plătești direct furnizorului la fel ca la casă.
Cînd ajungi acolo ar fi util să afli numele și telefoanele administratorului și ale președintelui asociației. Îți vor trebui.
Dacă încă nu ai ales apartamentul cînd pleci în căutări te uiți și la cum arată scara, ghenele, împrejurimile, cifrele afișate la întreținere, cîți restanțieri și cu ce sume.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

 calinviziru, on 17 iunie 2018 - 02:05, said:

Cam cat credeti ca o sa ma coste intretinerea in fiecare luna?
La o garsoniera pune 100lei pe timp de vara si 200 lei pe timp de iarna. Se afiseaza la avizierul blocului, o platesti la asociatia de proprietari. Contine mai multe chestii.
Cablu+internet platesti separat.. cam 50lei/luna ambele.
Curent electric separat, cam 50-100 lei, functie de ce chestii ai.
Mai platesti si gunoiul, tot separat, nu-i mult, cam 10lei, dar e enervant.
Daca proprietarul are contract separat pentru gaze, atunci vei plati separat. Altfel intra in intretinere, contractul fiind pe asociatia de proprietari(consumul se imparte la toti locatarii) Daca ai centrala, atunci vei avea si contract separat la gaze.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 calinviziru, on 17 iunie 2018 - 02:05, said:

Nu stiu daca am ales bine categoria...

La toamna incep facultatea si o sa ma mut in Bucuresti (o sa stau singur) iar pentru ca pana acum am stat la casa, nu inteleg care-i treaba cu intretinerea.

Unde se plateste asta si cum aflu cat am de platit? Imi aduce cineva un plic la usa sau cum?
La intretinere intra si electricitatea si net-ul?
Cam cat credeti ca o sa ma coste intretinerea in fiecare luna?

Treaba cu intretinerea este ca trebuie sa pui deoparte lunar o suma importanta pentru locuitul la bloc. Daca, la casa apa, gunoiul, le platesti separat... la bloc le platesti incluse la gramada cu alte cateva chestii si te ajunge cel putin dublu. Se afiseaza la parter o lista de cheltuieli pe care le are de achitat fiecare.
Intretinerea costa minim 120 lei pe luna...vara si cca. 300 lei pe luna iarna cand sunt incluse si cheltuielile de incalzire.

#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 calinviziru, on 17 iunie 2018 - 02:05, said:

Cam cat credeti ca o sa ma coste intretinerea in fiecare luna?
Io zic in primul rand sa-ti cauti un apartament/garsoniera cu centrala proprie. De anul asta "PA!" subventie la incalzire pentru tot poporul, asa ca o sa te coste "randamentul" si pierderile RADET-ului.

#9
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 calinviziru, on 17 iunie 2018 - 07:35, said:

Nu am stat niciodata la bloc, nu stiu cum merg lucrurile acolo. Asta nu are legatura cu inteligenta.
Ba cam are. Nu trebuie sa stai la bloc ca sa stii "cum merg treburile acolo". Asta in cazul in care nu ai trait pana acum in padure sau... in pestera.

#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 calinviziru, on 17 iunie 2018 - 02:05, said:

Nu stiu daca am ales bine categoria...

La toamna incep facultatea si o sa ma mut in Bucuresti (o sa stau singur) iar pentru ca pana acum am stat la casa, nu inteleg care-i treaba cu intretinerea.

Unde se plateste asta si cum aflu cat am de platit? Imi aduce cineva un plic la usa sau cum?
La intretinere intra si electricitatea si net-ul?
Cam cat credeti ca o sa ma coste intretinerea in fiecare luna?
Întreținerea o afli de la avizier. Se afișează luna de luna cu programul de încasare sau mai nou contul unde poți plăti online. Păstrează chitanțele sau salvează în computer confirmarea de plata
Electricitatea și netul sunt contracte separate. Dacă închiriezi vorbește cu proprietarul ca să stabiliți o modalitate de plata. La ambele poți sa îți faci conturi online. La net cel puțin e mai bine sa îți iei contractul pe numele tău.
Dacă ai devenit proprietar pe acea garsoniera atunci presupunând ca ai toate actele făcute schimba aceste contracte pe numele tău. Le poți face online.
Le. Uitasem de gaz dacă apartamentul are centrala. Din nou se plătește separat și tot online.

Edited by Kokoshmare, 17 June 2018 - 08:47.


#11
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Inteleg ca ai trait la casa. La bloc cel putin pana acuma intretinerea era si e afisata la avizier. Cu numele, numarul apartamentului, consumul de apa, gaz etc. Cu schimbarile astea aduse de legea datelor personale inca se discuta de forma in care va fi afisata intretinerea. Posibil ca pe viitor sa fie bagata in posta.
Nu de stresa daca cineva iti zice ca e o intrebare prosteasca. Sunt oameni care au trait toata viata la bloc nu concep ca exista oameni care traiesc la tara sau la casa.
LE De ce nu stai la camin? Pierzi toata atmosfera.

Edited by greenlife, 17 June 2018 - 09:01.


#12
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 rosix, on 17 iunie 2018 - 07:58, said:

Intretinerea costa minim 120 lei pe luna...vara si cca. 300 lei pe luna iarna cand sunt incluse si cheltuielile de incalzire.
Suma aia, imensa fata de ce platesc eu, include apa calda/incalzirea, corect ?
La noi tot orasul este debransat de ani de zile, deci intretinerea este 10-30 de lei/luna.
Diferenta, insa, se regaseste la gaze: 10-30 lei/luna vara, 60-300-500 lei/luna iarna (in functie de apartament si nevoi incalzire).

 gabyxm, on 17 iunie 2018 - 08:07, said:

o sa te coste "randamentul" si pierderile RADET-ului.
Poate omul nu vine in Bucuresti ?!
Alte orase, cu facultati, au, in continuare, furnizare centralizata agent termic ?

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Un mic tutorial:

1. La inchiriiere notezi pe contract indexul de la curentul electric, gaze si apa
2. Contactezi administratorul si daca e cazul, ii transmiti indexul de apa.
3. La majoritatea blocurilor, intretinerea contine consumul de apa (masurat sau pausal) si gaze (daca nu ai contorizare proprie)

Intretinerea se afiseaza la loc vizibil, la intrarea in bloc.
Se plateste in majoritatea cazurilor numerar si primesti o chitanta, pe care te sfatuiesc sa o pozezi cu telefonul, pt "arhivare".

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sigur incepi facultatea , ca pui niste intrebari ....

#15
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 calinviziru, on 17 iunie 2018 - 02:05, said:

Nu stiu daca am ales bine categoria...

La toamna incep facultatea si o sa ma mut in Bucuresti (o sa stau singur) iar pentru ca pana acum am stat la casa, nu inteleg care-i treaba cu intretinerea.

Unde se plateste asta si cum aflu cat am de platit? Imi aduce cineva un plic la usa sau cum?
La intretinere intra si electricitatea si net-ul?
Cam cat credeti ca o sa ma coste intretinerea in fiecare luna?
te cauta camatarii la usa sa platesti intretinerea ai grija !, de unde drac ai iesit cumetre...:))

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Pentru cei mirați de întrebare - mai ușor cu săritul la gîtul omului că locuitul la bloc nu e parte din cultura generală.

#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 radunic, on 17 iunie 2018 - 10:34, said:

Pentru cei mirați de întrebare - mai ușor cu săritul la gîtul omului că locuitul la bloc nu e parte din cultura generală.
Nu este ?Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate