Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Windows 10 x64- instalare ca la carte

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Văd că știi. Nu mai poț.
L-ai folosit de l-ai stricat.

Zi te rog eu că faci mișto.
Și că de fapt e chestie simplă instalarea unui SO.

#38
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdygey, on 15 iunie 2018 - 10:31, said:

din faptul ca fix mama lu' windows te lasa 30 de zile sa te joci daca nu introduci o cheie si nu-ti taie macaroana din prima.
hai s-o mai dam dram dracului de corectitudine politica si sa nu fim mai catolici decat Papa...asa am obosit cu chestia asta,
ei sa ti-o traga prin toate gaurile, ba chiar sa-ti mai faca unele noi, iar noi EULA, Terms and Conditions and sh*t.

stiu si eu faza cu evaluarea lu' Enterprise pentru 90 de zile, chiar mai mult decat la Home sau la Pro, da' io poate vreau sa
evaluez altceva. iar daca microsoft a lasat portita asta, de ce nu? in fine, o dam in offtopic si nu e bine.
Windows nu a lasat nici o portita, doar incearca sa dea si gratis Windows 10, pt ca are in el bagat fortat magazin si unelte de monitorizare si spyware

La sistemele de operare mai bune, cum ar fi Windows 7, nu exista aceasta portita, trebuie sa bagi serial number INAINTE de download, deci nu poti evalua 30 de zile

https://www.microsof...nload/windows7?

#39
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgumball3000, on 15 iunie 2018 - 11:14, said:

Da, GPT are niste chestii in plus (storage spaces samd) si are si un backup pt tabela de partitii
pe langa asta booteaza mult mai rapid decat MBR
nu are nimic in plus, din contra, e o porcarie mai mult... avantajele sint doar pt microsoft ca poate sa iti impuna mai multe restrictii

#40
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ok, cum zici tu, n-am sa stau sa ma contrazic pe o tema pt care e plin internetul

Tu pune MBR daca asa te-a invatat baietasul de la altex, dar lasa-i pe altii macar sa faca o alegere documentata.

E bine de stiut totusi ca standardul GPT a fost inventat de Microsoft, mi-am notat aici la carnet, sa nu uit data viitoare cand ma mai intreaba cineva sa nu mai spun ca prostul ca a plecat de fapt de la Intel.

Am impresia ca unii confunda sistemul de fisiere (NTFS) cu tabela de partitii (GPT).

Edited by gumball3000, 15 June 2018 - 13:14.


#41
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postgumball3000, on 15 iunie 2018 - 11:03, said:

GPT, lasi si in bios UEFI
N-ai facut asa, ai facut stickul terci cu MBR for BIOS or UEFI, iar in BIOS nu ai mutat pe UEFI, din cauza asta nu ti-a functionat.

#42
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postgumball3000, on 15 iunie 2018 - 13:16, said:

N-ai facut asa, ai facut stickul terci cu MBR for BIOS or UEFI, iar in BIOS nu ai mutat pe UEFI, din cauza asta nu ti-a functionat.

eu doar MBR am schimbat...da  cu Bios or Uefi...dar a mers :P

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postjimi91, on 15 iunie 2018 - 11:03, said:

Cu Rufus ce optiuni sa aleg ? MBR sau GPT?
MBR

#44
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postjimi91, on 15 iunie 2018 - 13:26, said:


eu doar MBR am schimbat...da  cu Bios or Uefi...dar a mers Posted Image
Si o Dacie merge dupa ce o repari cu sarma si patentul, dar nu are nimic de a face cu sintagma "ca la carte".

#45
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postgumball3000, on 15 iunie 2018 - 13:29, said:

Si o Dacie merge dupa ce o repari cu sarma si patentul, dar nu are nimic de a face cu sintagma "ca la carte".

eu sunt cam tolomac cand vine vorba windows:))...as prefera sa nu intru in Bios:) sa schimb ceva acolo...asa, vad ca a mers:P

#46
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cine mai sare calul si-o ia (odata cu stergerea/ editarea postului).

#47
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
o recomandare pentru dirvere? eu foloseam driverbooster, dar sunt usor dezamagit de el...ceva mai bun stiti?

#48
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Alea de pe siteul lenovo nu-ti plac ?

#49
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postjimi91, on 15 iunie 2018 - 10:56, said:

nu se poate sa dezactivez update-urile? am mai folosit win 10, dar mai mult win 7..acolo n-am avut probleme cu asa ceva:|..si isi face update-uri cand vrea el?
windows 10 e mai... special. El ia controlul de la utilizator si face ce doreste. Ba mai da si restart la pc fara stirea utilizatorului.
Windows 7 era altceva... de aia sint atatia care injura win10 si recomanda ramanea la win7 cat mai mult timp

la win 10 sint ceva tutoriale pe net cu dezactivarea update-urilor dar nu prea merg, oricat am incercat, la un monent dat tot gaseste el o metoda sa isi faca updateuri automate. La win7 nu era nici o problema dezactivarea. La Win10 nu mai exista o optiune pt asa ceva!

Edited by unbrutus, 15 June 2018 - 13:51.


#50
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPaz, on 15 iunie 2018 - 13:44, said:

Alea de pe siteul lenovo nu-ti plac ?

nu prea:|...nici nu stiu ce dowloadez...mai intai descarc ce am nevoie, pe urma ma uit sa vad daca imi lipseste ceva;)...

#51
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Atunci baga porcariile alea gen drivebooster, ca or sa te faca fericit. Posted Image

#52
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 17.01.2018

View Postjimi91, on 15 iunie 2018 - 10:26, said:


pentru net, am de la Akta...nu merge netul decat pe acel ip




La akta de fapt iti trebuie acelasi mac cred

#53
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPaz, on 15 iunie 2018 - 14:27, said:

Atunci baga porcariile alea gen drivebooster, ca or sa te faca fericit. Posted Image

eu folosesc 3dp si le bag manual..la nvidia merg pe site-ul lor...dar la restul, habar n-am...lenovo support bridge e cam de balci sa fiu sincer:|...si nu vreau sa instalez soft si sa nu stiu ce e.
pe urma folosesc un program pentru update la drivere unde selectez ce cred cam nevoie:P

View Postandreimazz23, on 15 iunie 2018 - 14:42, said:

La akta de fapt iti trebuie acelasi mac cred

vad ca a mers direct, fara sa schimb nimic:P..sunt putin surprins:), dar daca a mers, e ok

Edited by jimi91, 15 June 2018 - 15:02.


#54
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
n-am ce zice, e super, am stat cu el toata ziua deschis, e rece, fara cooler:)...are si luminitye misto:))))..mouse-ul e superb, se misca excelent si se simte bine in mana...singura parte proasta e ca, dureaza ceva sa se deschida:|, in rest, n-am ce sa reprosez

n-am inteles cum sa controlez venitilatoarele, din cate am citit ar fi posibil asa ceva, sau poate ma insel

Edit. mai are cineva probleme cu site-ul de la nvidia? sa nu-ti scaneze laptopul? am instalat java, dar degeaba, am fost nevoit sa instalez nvidia geforce pentru a-mi lua ultimul update

Edit2. un program pentru ochi exista? adica, sa nu-mi oboseasca ochii, sa fie culorile mai potrivite pentru mine....

Edited by jimi91, 15 June 2018 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate