Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Smartphone best buy buget 1500 lei +/- 100

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Când aud că unii au pretenții de procesoare smechere la telefoane de 1500 de lei, mă apucă râsul. E ca și cum i-ai reprosa unui Logan că nu are 200 CP.
On topic : poate un S7 nou de pe olx sau un Nokia 7 plus din magazin. Am auzit lucruri bune și despre XA2. As pune  printre ultimele opțiuni P20 Lite. Acum am P10 Lite. E ok in mare. Dar are și ceva slăbiciuni. Cel puțin al meu.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tatalor51, on 22 iunie 2018 - 18:17, said:

Procesor Snapdragon 630 net inferior lui 821 de pe HTC U Ultra, ca sa nu mai zic de 835 de pe Nokia 8, ecran mai mic si 32Gb memorie fata de 64. Si costa la fel ca HTC-ul.
Asta cu telefoane superdotate la acelasi pret este cam ca la masini: vrei marci mai bune (spre gama premium), dar cu dotari mai putine sau mai ieftine si cu multe dotari, pe care nu ti le permiti in cazul celorlalte?
Mie nu-mi place HTC, dupa cum nu-mi place nici actualul Nokia, poate sa aiba si mama procesorului in carcasa, ca tot nu le-as cumpara. Depinde si de nevoile fiecaruia.
Recomand initiatorului sa puna mana pe un XA2, mai ales ca are un nou design, sa testeze softul si daca ii place sa-l aiba in vedere. Arata a telefon premium, desi din punct de vedere hardware nu este.

Edited by MembruAnonim, 22 June 2018 - 21:47.


#39
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 G-Ionel, on 22 iunie 2018 - 21:46, said:


Asta cu telefoane superdotate la acelasi pret este cam ca la masini: vrei marci mai bune (spre gama premium), dar cu dotari mai putine sau mai ieftine si cu multe dotari, pe care nu ti le permiti in cazul celorlalte?
Mie nu-mi place HTC, dupa cum nu-mi place nici actualul Nokia, poate sa aiba si mama procesorului in carcasa, ca tot nu le-as cumpara. Depinde si de nevoile fiecaruia.
Recomand initiatorului sa puna mana pe un XA2, mai ales ca are un nou design, sa testeze softul si daca ii place sa-l aiba in vedere. Arata a telefon premium, desi din punct de vedere hardware nu este.
Ai fi avut dreptate daca i-as fi recomandat o chinezarie no name. Dar nu e cazul. Sony nu e deloc o marca mai 'premium' decat HTC, sunt aproximativ la acelasi nivel si U Ultra a fost scos pe piata ca flagship, spre deosebire de XA2. U Ultra arata a telefon de top si are si o configuratie la fel. La fel si Nokia 8.

Ca nu iti place tie, e ceva subiectiv, de exemplu, mie nu-mi place Galaxy S8, desi e un telefon fantastic cam din toate punctele de vedere. Dar U Ultra a fost scos pe piata ca flagship de catre una dintre firmele importante. Arata a telefon premium si are si configuratie de telefon premium. XA2 este un telefon midrange din toate punctele de vedere.

Edited by tatalor51, 23 June 2018 - 06:27.


#40
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
E, bine, si XA2 are unele avantaje solide. U Ultra e un telefon superb la 1300 de lei cat e acum dar bateria e chiar dezamagitoare. Pentru mine ar fi inutilizabil, ce sa mai.
Plus update-uri, care pe HTC sunt la pamant. Pe un amarat de Sony mid-range primesti update-uri de 10 ori mai des ca pe un flagship HTC. Eu pe HTC U11 (atentie, o clasa peste U Ultra) sunt pe patch-ul de securitate de NOIEMBRIE. Taica-miu pe un Sony de 2 ani e pe patch-ul de, ce sa vezi, IUNIE. E inadmisibil asa ceva.
Si ecranul nu mi se pare chiar asa stralucit (haha, pun intended) pe U Ultra. E foarte mare si de rezolutie mare, dar culorile / contrastul, luminozitatea, unghiurile de vizualizare, white balance-ul nu sunt cu nimic mai bune ca pe un Sony de 1200 de lei (de exemplu).

Unde castiga HTC U Ultra detasat e procesorul si camera. Daca alea sunt importante, HTC U Ultra e o alegere buna, daca nu, se gasesc variante mai "echilibrate".

Edited by AstroNut98, 23 June 2018 - 11:46.


#41
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
U Ultra la pretul la care a aparut nu merita in niciun fel. Dar la 1300 cat e acum, in ciuda celor descrise mai sus (care sunt corecte, poate mai putin partea cu ecranul, mie imi pare bun) e un best buy cam fara contracandidati.

#42
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Acum am vazut topicul.buna idee.rogu va : din toate astea pe care l recomandati cu mentiunea ca trebuie sa aiba baterie removabila si port ir(sa nu fie de unica folosinta adica).
Multumesc frumos!

#43
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 foxbat, on 23 iunie 2018 - 12:28, said:

Acum am vazut topicul.buna idee.rogu va : din toate astea pe care l recomandati cu mentiunea ca trebuie sa aiba baterie removabila si port ir(sa nu fie de unica folosinta adica).
Multumesc frumos!

Nu prea mai sunt cu baterie removabila... LG V20 ar fi ok, desi e vechi de 2 ani, are si IR Port dar nu prea se mai gaseste din cate vad si, probabil, chiar daca il gasesti pe undeva, ar costa cat nu face.

Intre baterie removabila si IR blaster (nici asta nu e prea popular in ultimii ani) iti limitezi enorm optiunile, dupa parerea mea.

#44
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
Ce sa mai zic de Galaxy Note 4 pe care il am. Are tot ce vrei tu dar e si mai vechi si nici asta nu prea se mai gaseste.
La mine inca functioneaza ok si nu gasesc inlocuitor,telefoanele mai noi,pana in 1500 lei,care sa aiba camera buna si sa filmeze ok.Htc Ultra ala ar fi o varianta daca ar avea baterie mai buna.
Dar cu baterie detasabila si irda nu gasesti ceva mai bun,sa nu mai vorbesc de Spen.

Edited by farockhcm, 23 June 2018 - 13:42.


#45
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
MultAm.n4 am.lg e sub.deci..ce am eu nevoie nu mai exista.scuze pt off.

#46
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
LG V20 e mult peste Samsung Note 4. Are Snapdragon 820, acelasi procesor ca Samsung Note 7 si foarte apropiat ca performante de Snapdragon 821, care e pus pe HTC U Ultra si LG G6.

Problema e ca nu se prea mai gaseste, dar daca dai de el pe undeva, ar fi ce iti trebuie.

#47
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Multam.pen vad ca n are.
In mare speram ca au aparut si aparate noi cu aceste specificatii.

#48
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 foxbat, on 24 iunie 2018 - 08:21, said:

Multam.pen vad ca n are.
In mare speram ca au aparut si aparate noi cu aceste specificatii.
Nu din cele de top. Chiar si midrange, telefoanele cu baterie removabia sunt rare.

#49
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Nu inteleg de ce nu mai fac astia telefoane cu baterie care poate fi inlocuita cu usurinta. Da-l dracului de look, importanta e practicabilitatea!

In rest eu as merge pe Xiaomi Mi Note 3 in loc de HTC U Ultra, eu nu prea mai am incredere in HTC sincer, dupa cum nu am nici in LG. Nokia 7 Plus si 8 ii dau insa ceva concurenta...

#50
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 TrafalgarLaw, on 24 iunie 2018 - 12:45, said:

Nu inteleg de ce nu mai fac astia telefoane cu baterie care poate fi inlocuita cu usurinta. Da-l dracului de look, importanta e practicabilitatea!

In rest eu as merge pe Xiaomi Mi Note 3 in loc de HTC U Ultra, eu nu prea mai am incredere in HTC sincer, dupa cum nu am nici in LG. Nokia 7 Plus si 8 ii dau insa ceva concurenta...

Simplu.consumerism.aparate de unica folosinta..

#51
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

 TrafalgarLaw, on 24 iunie 2018 - 12:45, said:

Nu inteleg de ce nu mai fac astia telefoane cu baterie care poate fi inlocuita cu usurinta. Da-l dracului de look, importanta e practicabilitatea!

In rest eu as merge pe Xiaomi Mi Note 3 in loc de HTC U Ultra, eu nu prea mai am incredere in HTC sincer, dupa cum nu am nici in LG. Nokia 7 Plus si 8 ii dau insa ceva concurenta...

Adica ai incredere in ce vand aia din PRC (China zisa comunista) si nu ai incredere in cei din ROC (Taiwan si restul insulitelor)?
Care e motivul (fara sa mai socotim ca si procesoarele sunt facute (la majoritatea produselor PRC) in Taiwan, adica MediaTek (unul de-al lor cu 10 nuclee e mai putin rapid ca unul SN cu 4 (chestie de tehnologie))?

Edited by breitner, 24 June 2018 - 14:58.


#52
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014

 TrafalgarLaw, on 24 iunie 2018 - 12:45, said:

Nu inteleg de ce nu mai fac astia telefoane cu baterie care poate fi inlocuita cu usurinta. Da-l dracului de look, importanta e practicabilitatea!

In rest eu as merge pe Xiaomi Mi Note 3 in loc de HTC U Ultra, eu nu prea mai am incredere in HTC sincer, dupa cum nu am nici in LG. Nokia 7 Plus si 8 ii dau insa ceva concurenta...

Xiomi Mi Note 3 are procesor mai slab, ecran inferior si cu rezolutie mai mica, camera inferioara, sunet inferior si este produs de o firma chinezeasca mult mai slab cotata decat HTC in privinta telefoanelor. Si ca sa puna capac, e si mai scump decat HTC U Ultra. Are bateria putin mai mare, dar cam atat.

Obiectiv, nu exista niciun motiv pentru care sa cumperi o chinezarie midrange inferioara din toate punctele de vedere comparat cu un HTC care a fost scos pe piata ca flagship. Si care e si mai ieftin.

#53
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Xiaomi nu este mai slab cotată decât HTC, asta daca ne raportam la statistici.

#54
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Nici hyundai nu este mai prost cotata (la statistici) ca vw.
Fiecare isi alege produsul dupa cum il taie capul (daca nu tine cont de pareri)!

Edited by breitner, 24 June 2018 - 16:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate