Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Spike uri, da au ba?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
https://www.dynaudio...r-your-speakers
Poate va e de folos opinia din clip...

#20
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,818
  • Înscris: 04.10.2014
Adică, prin absurd, dacă am suspenda boxa de un fir, ea nu s-ar mișca? Ba membrana aia în vibrație parțial va mișca niște aer (mai puțin decât dacă e fixă boxa), parțial va mișca chiar boxa cu totul și am obține un minunat pendul. Cine are posibilități și nu crede, să încerce.

#21
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Concluzia ta fiind???

#22
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,818
  • Înscris: 04.10.2014
Concluzia mea fiind că recomandarea de a folosi chestii din alea se bazează pe niște premise false.

#23
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Nu le mai spune ca de obicei pe jumatate. Vrei sa spui ca incinta aia (oricare neam ar fi ea) o sa vibreze numai pe orizontala? Ca asta eu nu pot sa o cred...

Edited by userincognito, 14 September 2020 - 18:06.


#24
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,818
  • Înscris: 04.10.2014
Tocmai, că n-am afirmat așa ceva, vibrează pe toate direcțiile, mișcarea bobinei în magnet nu e perfectă, inclusiv sus-jos. Vreau să spun că faptul că o lași să culiseze în plan orizontal nu ajută la cam nimic. În orice caz nu la sunetul perceput. Poate va vibra mai puțin fotoliul sau canapeaua, de parca asta e o problemă capitală.

Edited by Jean-Luc_Picard, 14 September 2020 - 18:19.


#25
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Vibreaza si cutia aia destul ca nu e nici una perfect inerta..in unele cazuri chiar bine de tot...
Si atunci cu ce strica sa impiedici vibratia aia sa ajunga si la...pe ce o sta ea, podea (nu vreau sa mai zic de un parchet care flambeaza...), mobila, ce-o fi? Nu e de ajuns ca vibreaza boxa, mai trebuie sa uruie si mobila? Si asta cu mobila o cam auzi, nu poti sa o ignori...
De acord ca in ansamblu e doar o parte a problemei, mai mica, dar este...
Tu, cand ai experimentat, nu ai observat nici o schimbare?

#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015
Cert e ca boxa trebuie sa fie cat mai fixa posibil si cat mai rigida. Cand membrana difuzorului se misca inainte si boxa fuge in spate se pierde o parte din sunet. Adica in loc sa miste membrana aerul din fata ei, se misca boxa in spate.

#27
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,818
  • Înscris: 04.10.2014

 userincognito, on 14 septembrie 2020 - 18:32, said:

Tu, cand ai experimentat, nu ai observat nici o schimbare?
I-am lăsat pe alții să experimenteze și n-am observat nimic favorabil acustic, urmează să mai fac niște observații în viitorul apropiat.
Singurul experiment făcut a avut scopul ca boxa să stea cât mai fixă, nu cât mai „jucăușă”, scopul fiind de mai scădea din energia mecanică consumată pentru a mișca incinta și lucrurile cu care vine în contact.

#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
La mine, daca nu pun spike-uri , placa de marmora sau macar discuri izolatoare din alea Isoacustic , zornaie rau si se aud diverse sunete total nelalocul lor. Experimentat de multi ani in diverse locatii.

#29
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,818
  • Înscris: 04.10.2014
Marmura e altă poveste, aia e masivă, grea și necesită mai multă energie să fie mișcată din loc. Pe placa de marmură presupun că așezi boxa pe picioarele originale de cauciuc, care nu alunecă, nu?

Edited by Jean-Luc_Picard, 15 September 2020 - 16:30.


#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Da. Plus spike-uri. Cam pshyco.
In alta ordne de idei ,am fost la o auditie intr-o camera absolut dezastruoasa. Rigips pe tavan ,geam in spatele boxelor , boxele puse pe standuri nesimetric .Intr-o parte un dulap , in cealalta haul de la scari. Am uitat , o usa de termopan pe directia de auditie ,putin lateral. Horror!
Noroc ca boxele si tot setup-ul era extrem de bun. Boxele astea arau atat de faine incat cam le durea in pix de nenorocirea de acolo. Eu mi-am facut repede idee. In mod normal intr-o astfel de camera nu intelegi mai nimic. Am bagat si niste ladoaie , stil vintage  ,un fel de Harbeth-ul saracului. Dezastru!

#31
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

 edigee, on 15 septembrie 2020 - 16:51, said:

Da. Plus spike-uri. Cam pshyco.
Poti sa lipesti o bucatica de pasla pe marmura ca sa nu alunece "tepele"

 edigee, on 15 septembrie 2020 - 15:46, said:

La mine, daca nu pun spike-uri , placa de marmora sau macar discuri izolatoare din alea Isoacustic , zornaie rau si se aud diverse sunete total nelalocul lor.
Idem. Dar s-a rezolvat intr-o buna masura prin ingreunarea suportilor (niste quartz pentru acvariu) si granit sub ei...

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015
...

Edited by vinciun, 15 September 2020 - 21:54.


#33
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

 edigee, on 15 septembrie 2020 - 15:46, said:

La mine, daca nu pun spike-uri , placa de marmora sau macar discuri izolatoare din alea Isoacustic , zornaie rau si se aud diverse sunete total nelalocul lor. Experimentat de multi ani in diverse locatii.

Exact, este o problema de rezonanta.

Energia adica vibratia in acest caz se transmite de la boxa la suprafetele pe care sta si acestea oscileaza, oscilatia amplificandu-se inspre frecventa lor proprie, modul 1 de vibratie, poate si 2. Si de aici bazait, zornait etc. Iar daca pui o placa de marmura/piatra/sticla/metal gros dedesubt si cuplezi boxa la ea prin spikeuri, va vibra si placa de la baza insa avand rigiditate foarte mare va vibra preponderent la o frecventa foarte inalta, inaudibila, pentru ca acolo are modul 1 de vibratie. Si pentru ca nu rezoneaza nimic in spectrul audibil, boxa (si mai ales vecinatatile de fapt) vor "suna" bine.

#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,678
  • Înscris: 24.10.2015
Nu cred. Diferite mobiliere care stau pe alaturi, usi si ferestre, pereti din rigips vor vibra de la undele sonore produse de difuzoare. La mine vibreaza si patul cand dau tare.

#35
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,818
  • Înscris: 04.10.2014

 Tzur, on 15 septembrie 2020 - 23:03, said:

modul 1 de vibratie, poate si 2.
Modurile astea (cele care contează) într-o cameră nu au legătură cu mobilierul.
Pentru mobilier fixați ușile cum trebuie sau puneți-le niște amortizoare. La fel cu vitrine, bibelouri, eventuale guri de aerisire și alte chestii care joacă din cauza fixării sau așezării improprii. Vibrația nu este provocată doar de oscilațiile mecanice transmise prin podea și pereți, ci și direct de undele acustice emise de difuzor.

#36
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 03.12.2007
In loc de spyke-uri:
https://tehnicavizua...x&cPath=242_391
Par eficiente...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate