Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intretinere apa piscina

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Salut.

Am si eu o piscina gonflabila de 2,44m si am o problema/nedumerire.

O alimentez cu apa din foraj iar tratarea apei am inteles ca va consta in 3 etape:
- dezinfectarea
- reglarea PH-ului
- tratament algicid

Anul trecut am folosit clor pentru dezinfectare iar apa a devenit maronie in decurs de o ora. Un prieten mi-a spus ca s-a facut asa din cauza reactiei fierului din apa la clor si sa folosesc pe viitor Oxigen Activ granulat.
Anul acesta am folosit Oxigen Activ + activator de oxigen (pe care am dat cat am dat si pe piscina) iar apa s-a facut la fel de maronie.

A mai patit cineva asa si a gasit o rezolvare? Am inteles ca filtrul ar limpezi apa dar dureaza mai mult decat daca golesc piscina si o umplu la loc.
Mersi anticipat,

Bupitz

Edited by Bupitz, 12 June 2018 - 16:05.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Bupitz, on 12 iunie 2018 - 16:04, said:

apa a devenit maronie
N-ai gasit si ceva plutind pe acolo ?

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Bupitz, on 12 iunie 2018 - 16:04, said:

Anul trecut am folosit clor pentru dezinfectare iar apa a devenit maronie in decurs de o ora. Un prieten mi-a spus ca s-a facut asa din cauza reactiei fierului din apa la clor
Clorura ferica. Buna in electronica :)

 Bupitz, on 12 iunie 2018 - 16:04, said:

Anul acesta am folosit Oxigen Activ + activator de oxigen (pe care am dat cat am dat si pe piscina) iar apa s-a facut la fel de maronie.
Oxid de fier, adica rugina.

 Bupitz, on 12 iunie 2018 - 16:04, said:

Am inteles ca filtrul ar limpezi apa
Auzi, dar fierul ala unde crezi ca va ramane? Ma indoiesc ca un filtru ar rezista prea mult. Tu ai o problema cu prea mult fier in apa, trebuie sa scapi de el in vreun fel inainte sa ajunga in pisccina, clorul si oxigenul vor face apa maro, iar un filtru o sa coste cam mult. Daca esti baiat destept, incearca cu un magnet sa vezi daca atrage fierul din apa, scapi usor cu un filtru handmade.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Apa din piscina trebuie sa fie in primul rand filtrata deci foarte curata - fara impuritati.
Piscina se curata foarte bine cu un detergent special si se filtreaza apa din piscina iar cand temperaturile sunt mai mici de 30oC, filtrarea trebuie realizata de 3~4 ori pe zi.
Din cate inteleg folosesti apa din foraj - deci nefiltrata (sau filtrata partial deci necorespunzator) - iar filtru in piscina gonflabila nu cred ca ai.
In aceste conditii tot ce poti face este sa folosesti apa de la robinet care clar este mai filtrata decat aia din foraj.
Oricum, fara filtrarea zilnica (macar de 2 ori/zi) a apei din piscina, ma indoiesc ca se va sesiza o diferenta notabila.

#5
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013
Am avut si eu acum cativa ani una de 19mc supraterana. Am incercat cu apa de foraj si la fel s-a facut, nici o solutie nu a rezolvat problema. Dupa bagam doar de la reteaua de apa. A fost singura varianta sa ramana curata.

#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Trebuie sa o curete filtrul, sunt utilizatori care baga apa direct din balta,apoi  o curata pompa plus clor sau ce-i mai trebuie.

Eu bag direct din put forat, nu am filtru, e mai murdara in primele zile, in cateva e lacrima. Cred ca si in cazul tau , tot pompa ar trebui s-o curete.

Edited by ionutz_joe2009, 12 June 2018 - 17:30.


#7
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Uita-te pe youtube dupa un filtru cu nisip e singurl filtru care te poate ajuta, pretul lor fiind cam mare in Romania, daca nu ai 2 maini stangi ti-l faci singur rabdare sa ai dupa ce il pui la treba. Sand filter, swiming poll   cauta si vei gasi.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca nu o tratezi ( in dozaj corect ) cu tablete de clor , in 2 zile ai mazga pe fundul piscinei si apa se inverzeste si capata miros de hazna .
Oricum dupa max o saptamana e bine s-o schimbi .

Edited by Baxon, 12 June 2018 - 17:37.


#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 Baxon, on 12 iunie 2018 - 17:35, said:

Daca nu o tratezi ( in dozaj corect ) cu tablete de clor , in 2 zile ai mazga pe fundul piscinei si apa se inverzeste si capata miros de hazna .
Oricum dupa max o saptamana e bine s-o schimbi .
Cu apa de la retea si cu solutii de tratare puse corect in apa, mie imi tinea cam doua luni fara probleme. Cristalina apa. Dar pompa mergea cam 15-16 ore zilnic.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 jm2010, on 12 iunie 2018 - 17:38, said:

Cu apa de la retea si cu solutii de tratare puse corect in apa, mie imi tinea cam doua luni fara probleme. Cristalina apa. Dar pompa mergea cam 15-16 ore zilnic.
La " piscina " aia ce pompa sa puna ? Ca pompa din dotarea piscinei e o porcarie de plastic care nu face nimic .

#11
Bupitz

Bupitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.04.2008
Mersi de raspunsuri. Nu o sa mai bag apa din foraj ci de la retea. Speram sa pot folosi forajul + combinatiile de substante ca sa fie limpede dar se pare ca nu e cazul.

#12
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
La gonflabila aia se pune apa zilnic.
Aia nu e făcută sa tii apa in ea o luna.
Pui seara si pana a doua zi după amiaza se încălzește pentru bălăceală.
După , o arunci.

#13
coressy

coressy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2017

 Bupitz, on 12 iunie 2018 - 16:04, said:

Salut.

Am si eu o piscina gonflabila de 2,44m si am o problema/nedumerire.
Salut!
Ai găsit vreo rezolvare?
Sunt disperat...am umplut piscina din put..nu am apa de la apaserv,am pus doar floculan de la dedeman,a functionatb10 zile .apa era cristalină dar după un timp ă făcut depuneri albicioase pe fund,am golit piscina si am pus tablete multifuncționale celor,apa ă devenit maro ,am golit iar piscina si am pus oxigen activ plus granule,apa ă devenit aproape neagră wtf! Ce am.gresit?,Sa merg din nou doar pe floculan? Astept un raspuns ,am piscina cadru metalic de 3.66

O alimentez cu apa din foraj iar tratarea apei am inteles ca va consta in 3 etape:
- dezinfectarea
- reglarea PH-ului
- tratament algicid

Anul trecut am folosit clor pentru dezinfectare iar apa a devenit maronie in decurs de o ora. Un prieten mi-a spus ca s-a facut asa din cauza reactiei fierului din apa la clor si sa folosesc pe viitor Oxigen Activ granulat.
Anul acesta am folosit Oxigen Activ + activator de oxigen (pe care am dat cat am dat si pe piscina) iar apa s-a facut la fel de maronie.

A mai patit cineva asa si a gasit o rezolvare? Am inteles ca filtrul ar limpezi apa dar dureaza mai mult decat daca golesc piscina si o umplu la loc.
Mersi anticipat,

Bupitz


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate