Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

problema audio / sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Zombalau

Zombalau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.05.2014
Salut! Dupa cel mai recent update al windowsului (10) nu mai pot folosi simultan castile si boxele. Am 3 mufe pe unitate (ca in poza), in cea albastra erau boxele, in cea verde si rosie, castile si, respectiv, microfonul. Acum, doar cea verde mai merge...

Am dezinstalat / instalat toate driverele de sunet, le-am updatat la cea mai recenta versiunea (pe toate), dar... niciun efect...

E un pc vechi, cu un procesor intel din generatia a 2a si o placa de baza h61, gigabyte, parca.

M-am gandit ca poate s-a stricat acea mufa, dar... ciudat, cu o zi inainte n-avea probleme.

Sper ca am postat unde trebuie. O zi buna.

Edited by Zombalau, 11 June 2018 - 14:20.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Attached File  s1.jpg   24.4K   1 downloads

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Ai facut configuratia mufelor,cum arata acolo?Click stanga pe iconita cu difuzorul,stanga jos.

Dupa cate stiu,mufa albastra nu este pentru iesire boxe.Dar poate ca ma insel.

#4
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 14.09.2006
Eu, dupa ultimul update nu am mai putut regla luminozitatea.Am instalat un driver video mai vechi, si acum e ok.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ce codec de sunet are placa de baza ? Un Realtek cumva ?
Mai apare in Task bar si in Control Panel acel soft de control de la el ? Ca de-acolo se puteau selecta iesisrile, iar din cate stiu din primavara lui 2017 driverele ptr 10 nu mai instaleaza acel utilitar.

#6
Zombalau

Zombalau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.05.2014

 eiffel, on 11 iunie 2018 - 15:22, said:

Ce codec de sunet are placa de baza ? Un Realtek cumva ?
Mai apare in Task bar si in Control Panel acel soft de control de la el ? Ca de-acolo se puteau selecta iesisrile, iar din cate stiu din primavara lui 2017 driverele ptr 10 nu mai instaleaza acel utilitar.

nu, nu mai apare, si nici nu cred ca se mai poate accesa

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Zombalau, on 11 iunie 2018 - 15:27, said:

nu, nu mai apare, si nici nu cred ca se mai poate accesa
Pana la urma ce placa audio ai? (ca nici acum nu ai spus). Eu acum cateva zile am reinstalat driverele audio pe un Win 10 la cineva care a ramas fara sunet. Dupa ce am reinstalat, am gasit Realtek HD Audio Manager in Control Panel si am configurat ce trebuie de acolo.

Edited by stlk, 11 June 2018 - 16:29.


#8
Zombalau

Zombalau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.05.2014

 stlk, on 11 iunie 2018 - 16:28, said:

Pana la urma ce placa audio ai? (ca nici acum nu ai spus). Eu acum cateva zile am reinstalat driverele audio pe un Win 10 la cineva care a ramas fara sunet. Dupa ce am reinstalat, am gasit Realtek HD Audio Manager in Control Panel si am configurat ce trebuie de acolo.

realtek, am incercat sa-l caut si sa-l accesez, am umblat prin setari, dar nimic...

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu mai este - a fost scos ptr Windows 10 din driverele mai noi - exista dar nu se instaleaza complet.
Au considerat ca Windows 10 are setarile necesare si e inutil. Nu insa ptr cine vrea 2 stream-uri audio diferite.
La updatarea sistemului e posibil ca Windows 10 sa fi instalat un driver nou.

Solutia ar fi instalarea unui driver mai vechi - de prin 2016. A mai fost un topic pe subiect - era trecuta acolo versiunea ultima ce permite instalarea - parca ianuarie 2017.

Cred ca R272 sau R279 e ultima cu el activ - dupa instalare trebuei sa apara in control panel ca HD Audio Manager.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu vrei stream diferit ?

Attached File  placa-de-sunet-creative-creative-play-3-usb-soundcard-410695.jpeg   12.63K   0 downloads

https://www.pcone.ro...-usb-soundcard/

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cu driverul vechi trebuie sa mearga, eu l-am pus mai demult:
Attached File  Untitled-2.jpg   87.64K   2 downloads

#12
Zombalau

Zombalau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.05.2014

 eiffel, on 12 iunie 2018 - 09:22, said:

Pai nu mai este - a fost scos ptr Windows 10 din driverele mai noi - exista dar nu se instaleaza complet.
Au considerat ca Windows 10 are setarile necesare si e inutil. Nu insa ptr cine vrea 2 stream-uri audio diferite.
La updatarea sistemului e posibil ca Windows 10 sa fi instalat un driver nou.

Solutia ar fi instalarea unui driver mai vechi - de prin 2016. A mai fost un topic pe subiect - era trecuta acolo versiunea ultima ce permite instalarea - parca ianuarie 2017.

Cred ca R272 sau R279 e ultima cu el activ - dupa instalare trebuei sa apara in control panel ca HD Audio Manager.

Multumesc, am rezolvat cu un splitter jack.

 exceswater, on 12 iunie 2018 - 09:25, said:


Nu vreau stream diferit, vreau acelasi sunet si pe boxe si pe casti (simultan).


Multumesc, am rezolvat, cum am spus, cu un splitter jack, am dat 6 lei pe el, sper sa reziste.

Edited by Zombalau, 12 June 2018 - 11:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate