Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Lycamobile Germania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Toti is idioti, stai linistit.
Acolo unde stai, coboara in strada si vezi numarul. Si baga adresa aia. Baga orice adresa gasesti pe net.

#20
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Trebuie să te înregistrezi cu adresa unde stai apoi ti se va face o programare pentru apel video și vei primii link-ul pentru acest apel prin e-mail , iar acolo îţi va cere, cum mi-a cerut mie anul trecut, pașaportul (precizez că i-am arătat buletinul dar nu mi-a fost acceptat). La anumite retele merge activarea cartelei la poșta germană! Dar la lyca și dacă nu mă înșel și la congstar merge doar prin apel video

#21
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 khristian78, on 11 iunie 2018 - 00:18, said:

@dygey Ce ti se pare anormal ca vor adresa? In italia iti trebuie act trimis... in uk la three nu poti fol un prepaid daca nu-l incarci cu card de anglia, deci vor adresa in final... si prin suedia e treaba cu Personnumber daca vrei sa activezi cartela, etc...
cumetre, total de acord cu tine, nimic mai adevarat. dar daca n-am, ce faci? imi ingradesti dreptul la comunicare?
pai nu e bine, ca sunt cetatean european si am drepturi. uite ca n-am, ca poate sunt doar in trecere si de unde
pana mea card de UK sau adresa de Uganda? n-am. daca n-am ce sa fac...da' iti dau de care am, adresa de la
romanica, de la ungarica, de la ce vrei tu. iti dau chiar si copie de buletin/pasaport. numai lasa-ma sa folosesc ce
servicii prepay vreau, ca altfel te iau si te bag, cat o-i fi tu de tara. poate-s cretinopat si nu vreau sa-mi folosesc
whatever abonament sau cartela o-i avea de la mine din tara, ca poate sunt mai panicat din fire legat de costuri.
iti dau si CNP, iti dau si Personnumber, iti dau si-un pupic, daca vrei si amprente na-ti-le si p-alea, iti arat chiar si
p*la daca tu ca tara si sistem asta vrei ca sa ma lasi sa folosesc o cartela de-a ta, dar scuteste-ma de aberatii, nu?

#22
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012

 dygey, on 11 iunie 2018 - 09:45, said:


cumetre, total de acord cu tine, nimic mai adevarat. dar daca n-am, ce faci? imi ingradesti dreptul la comunicare?
pai nu e bine, ca sunt cetatean european si am drepturi. uite ca n-am, ca poate sunt doar in trecere si de unde
pana mea card de UK sau adresa de Uganda? n-am. daca n-am ce sa fac...da' iti dau de care am, adresa de la
romanica, de la ungarica, de la ce vrei tu. iti dau chiar si copie de buletin/pasaport. numai lasa-ma sa folosesc ce
servicii prepay vreau, ca altfel te iau si te bag, cat o-i fi tu de tara. poate-s cretinopat si nu vreau sa-mi folosesc
whatever abonament sau cartela o-i avea de la mine din tara, ca poate sunt mai panicat din fire legat de costuri.
iti dau si CNP, iti dau si Personnumber, iti dau si-un pupic, daca vrei si amprente na-ti-le si p-alea, iti arat chiar si
p*la daca tu ca tara si sistem asta vrei ca sa ma lasi sa folosesc o cartela de-a ta, dar scuteste-ma de aberatii, nu?
Cum am scris mai sus, înainte era mai simplu cu adresa, băgai ceva la întâmplare. Dar acum trebuie și apel video stabilită la o anumita ora, și în acel apel ţi se cer datele tale ce le-ai completat în formularul online apoi buletinul sau pașaportul. Văd că de ceva timp au se poate și cu buletinul (anul trecut mie nu au vrut să-mi activeze deoarece nu am avut pașaport )

#23
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
apel video zici, nu? unde, pe skype, ca un fel de intreviu d-ala de se poarta acum?
ca pe telefon, din moment ce nu-l pot folosi pana la activarea cartelei...nu prea am
avea cum. si mai e de luat in calcul si faptul ca poate nu am telefon cu functia asta.

deci, skype sau ceva gen. foarte inteligent din partea lor. hai sa va arat ce chiloti am
si sa va scot un pasaport la imprimanta sa vi-l plimb prin fata camerei...foarte, foaaarte
inteligent din partea cui a gandit-o p-asta. in fine...

#24
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Nu pe Skype, de fapt principiul e același, ţi se trimite un link pe adresa de mail și acolo îţi arată și ora când să deschizi respectivul link.
Într-adevăr e de rahat, eu am apelat anul trecut și mi-a cerut pașaportul, bineînțeles că nu l-am avut, și am arătat buletinul la cameră.
Când a văzut, mi-a spus că dacă nu am pașaport nu poate activă, și mi-a închis în nas ca la fraier.  Și 20 euro pierduti

Sistemul ăsta de rahat a fost introdus din iunie 2017.
Și dovada sa nu credeți că bat câmpii

Attached Files



#25
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 mircea_kevin, on 11 iunie 2018 - 12:30, said:

Și 20 euro pierduti
nu se pune problema ca nu te crede cineva, doar spuneam ca mi se pare o tampenie
demna de cartea recordurilor. cat despre cei 20 de euro...al dracului sa fiu daca-i lasam
in pace pana nu mi-i returnau. stiu, ca e bataie de cap, dar merita.

#26
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
M-am iertat eu.
Chiar acum caut și eu  un operator ,ca din ce am observat lyca are ca partener operatorul Vodafone De și în zona unde locuiesc eu doar la telekom am semnal 3G și 4G

#27
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Lyca nu are acces la 4G

#28
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Știu, lyca preia semnalul Vodafone

#29
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
AI d...u si ăștia de la lebara ,dacă nu activezi cartela comandată gratuit prin apel video nu beneficiezi de oferta lor on-line care oferă 3 euro bonus

#30
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Dacă mai cunoasteti rețele de tip MVNO din Germania care folosesc rețeaua 4G a Telekom, vă rog frumos sa scrieti aici

#31
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 04.10.2005

 dygey, on 11 iunie 2018 - 09:45, said:


cumetre, total de acord cu tine, nimic mai adevarat. dar daca n-am, ce faci? imi ingradesti dreptul la comunicare?
pai nu e bine, ca sunt cetatean european si am drepturi. uite ca n-am, ca poate sunt doar in trecere si de unde
pana mea card de UK sau adresa de Uganda? n-am. daca n-am ce sa fac...da' iti dau de care am, adresa de la
romanica, de la ungarica, de la ce vrei tu. iti dau chiar si copie de buletin/pasaport. numai lasa-ma sa folosesc ce
servicii prepay vreau, ca altfel te iau si te bag, cat o-i fi tu de tara. poate-s cretinopat si nu vreau sa-mi folosesc
whatever abonament sau cartela o-i avea de la mine din tara, ca poate sunt mai panicat din fire legat de costuri.
iti dau si CNP, iti dau si Personnumber, iti dau si-un pupic, daca vrei si amprente na-ti-le si p-alea, iti arat chiar si
p*la daca tu ca tara si sistem asta vrei ca sa ma lasi sa folosesc o cartela de-a ta, dar scuteste-ma de aberatii, nu?
Dragule, pare ca esti recent iesit din Romania, dar adresa ta de Romania nu conteaza... e egal cu zero...nu ai adresa din tara respectiva, nu existi dpldv...
Oamenii vor sa te identifice sa stie cine suna la 112 sau ameninta cu bomba...
Metodele de KYC si le seteaza fiecare companie dupa cum doreste, evident indeplinind minimul legal, iar restul pot sa-ti ceara si marimea la chiloti, daca ei considera ca e nevoie... in caz ca faci prostii ei sa fie acoperiti in fata legii...
La cati colorati se plimba hai-hui prin europa eu ii inteleg...
Pana una-alta ei nu-s obligati sa-ti vanda tie cartele... iar cu cetatenia europeana poti s-o fluturi prin Romania...
Bafta in cea ce faci...

 mircea_kevin, on 11 iunie 2018 - 15:46, said:

Dacă mai cunoasteti rețele de tip MVNO din Germania care folosesc rețeaua 4G a Telekom, vă rog frumos sa scrieti aici
Uite-le pe toate... cauta si tu ce-ri trebuie...

Aldi Talk -> o2
ay yildiz -> o2
Blau -> o2
blauworld -> o2
congstar -> Telekom
EDEKA mobil -> Vodafone
EDEKA Smart -> Telekom
e-plus -> o2
Fonic -> o2
Fonic mobile (ex Lidl) -> o2
fyve -> Vodafone
ja!mobil -> Telekom
K-Classic mobil -> o2
Lebara mobile -> Telekom
Lidl Connect -> Vodafone
Lifecell -> Telekom
Loop -> o2
Lycamobile -> Vodafone
MediaMarkt - > o2
NettoKOM -> o2
Netzclub -> o2
Norma mobil -> o2
ortel mobile -> o2
otelo -> Vodafone
Penny mobil -> Telekom
Rossmann mobil -> Vodafone
Saturn -> o2
Tchibo mobil -> o2
WhatsApp SIM -> o2
yourfone -> o2



Eu la sf de 2016 am activat o cartela de aldi talk fara probleme... chiar a fost interesanta... am folosit-o in anglia pt internet nelimitat...

Edited by khristian78, 12 June 2018 - 22:20.


#32
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Doar Edeka Smart are acces la 4G. Este practic o clonă a Telekom prepay din Germania. Tarifele sunt cele mai mari de pe piață. Dar calitatea se plătește.

#33
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 khristian78, on 12 iunie 2018 - 22:17, said:

Dragule, pare ca esti recent iesit din Romania, dar adresa ta de Romania nu conteaza... e egal cu zero...nu ai adresa din tara respectiva, nu existi dpldv...
Oamenii vor sa te identifice sa stie cine suna la 112 sau ameninta cu bomba...
Metodele de KYC si le seteaza fiecare companie dupa cum doreste, evident indeplinind minimul legal, iar restul pot sa-ti ceara si marimea la chiloti, daca ei considera ca e nevoie... in caz ca faci prostii ei sa fie acoperiti in fata legii...
La cati colorati se plimba hai-hui prin europa eu ii inteleg...
Pana una-alta ei nu-s obligati sa-ti vanda tie cartele... iar cu cetatenia europeana poti s-o fluturi prin Romania...
Bafta in cea ce faci...
scumpule, pare ca ti se pare prost. daca ti-as arata pasaportul, dupa 3 ani de utilizare, ai zice probabil ca iar
ti se pare. il includ si p-ala temporar daca vrei, stii tu...faza cu state aflate in conflict. dar hai s-o lasam asa, ca
nu e topic despre care o are mai mare. eu combateam idei si discutam treburi, pe cand tu...then again, hai sa
o lasam asa.

e chiar mai interesant cand nu ai adresa in tara respectiva, ai fi uimit sa vezi ca imediat dupa ce le treci frontiera
existi chiar mai mult decat cetatenii lor, din multe puncte de vedere. nu-si au rostul aici.

"sa te identifice" si sa "bombardea". bun. destul de util sa ai o adresa d-acolo la treburi d-astea, dar irelevant.
poti sa ai o adresa la oha si tu sa stai la mama dracu'. crezi ca la aia "identificare" inseamna ca vin la amarata
aia a ta de adresa si stau frumos acolo pana apare domnia ta? sau ca-i intereseaza prea mult pe numele carui
boschetar de-al lor e luat un amarat de SIM? mai e inca vreunul care sa respire si sa puna botu' la tampeniile
astea, cu asa zisa identificare a baietilor rai in felul asta??? nope, trust me. poza, numele, tara de origine, date
de identificare personala, cercuri in care te invarti, etc. si abia apoi, la coada cozilor, adresa ta.

legat de companii...visezi frumos. nimeni in lumea asta nu face tot ce doreste, te asigur. aaa, ca vor unii sa fie
nitel mai catolici decat Papa, aia e alta mancare de peste. dar totul cu masura, ca altfel ori si-o fura direct de la
client (daca ala n-are chef de ei si ii trimite direct la dracu'), ori si-o fura "de mai sus" (daca ala se considera in
vreu fel si incepe sa faca tam-tam. au fost cazuri destule, sper ca nu ai nevoie de desen). legat si de colorati, la
fel...nu-i vina mea ca umbla prin europa, ca nu i-am adus eu in carca. asa ca nu, nu inteleg pe nimeni. daca tot
ragaie ca liberte, fraternite, egalite, oralite si ca cetatenii europei este ei egali care este pe persoana fizica, pai
hai sa fie egali, ca asa zicea candva madam Viviane Reding, care fix comisar european pentru telecomunicatii
fu candva. daca ei o flutura pe la Bruxelles, eu de as scutura-o numai prin Romania?

ca aia din germania s-au fript cu ciorba si acum poate fac (doar un pic) de exces de zel din cauza sceleratei de
Merkel...csf, ncsf. te frigi cu ciorba, sufli si-n cirese. despre refuzul vanzarii, ingradirea in mod absurd a accesului,
libertatea de expresie si de comunicare...n-am sa aprofundez, ca e grele ca carnea de porc.

succesuri si las-o mai moale cu apelativele, ca e interpretabil.

Edited by dygey, 13 June 2018 - 10:20.


#34
valory1968

valory1968

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.09.2007
august 2020 Activare cu o aplicatie pe android My webid unde trebuie sa intelegi un operator care vorbeste germana si sa ai un pasaport valid. Nu incercati pe laptop daca nu aveti camera performanta. Oricum, nu recomand Lyca, total idiot sistemul, de fapt si ilegal, ar trebui sa spuna de la inceput ca trebuie sa ai pasaport si sa vorbesti germana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate