Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Vacanta in Tirol

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006
A fost cineva cu copii in regiunea Tirol? Ma intereseaza trasee de drumetii accesibile si pentru copii. Informatii despre locuri de cazare in apropierea traseelor precum si alte informatii utile . Multumesc.

#74
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Ce varsta au copiii?
Toate vaile din Tirol au trasee pt copii. Cel mai bine te hotarasti pt o vale, apoi studiezi ce trasee vrei sa faci. Gasesti toate informatiile pe site-ul vaii: cazari, telecabine (pret si orar), trasee turistice (pe grad de dificiltate si timp estimat), evenimente,transport, etc.
Cazarea ti-o alegi dupa preferinta, nu e musai sa fie langa. Puteti folosi transportul in comun care e f ok sau masina (exista parcari).

#75
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

View Postdariuscha, on 12 iunie 2023 - 10:39, said:

Ce varsta au copiii?
Toate vaile din Tirol au trasee pt copii. Cel mai bine te hotarasti pt o vale, apoi studiezi ce trasee vrei sa faci. Gasesti toate informatiile pe site-ul vaii: cazari, telecabine (pret si orar), trasee turistice (pe grad de dificiltate si timp estimat), evenimente,transport, etc.
Cazarea ti-o alegi dupa preferinta, nu e musai sa fie langa. Puteti folosi transportul in comun care e f ok sau masina (exista parcari).


Buna!.
Copii au 9 respectiv 12 ani. Am gasit doua variante pana acum , una ar fi Stubai Valley, cealalta ar fi Zugspitz Arena. M-as duce cu masina si acolo as circula tot cu masina si ocazional cu mijloacele de transport in comun.
https://fullsuitcase...mmer-with-kids/
https://fullsuitcase...valley-austria/

Edited by parmaboy77, 12 June 2023 - 10:47.


#76
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
O, ai muuult mai multe variante! Astea sunt doar 2 dintre ele. Oricare merita!
M-am uitat (deocamdata) acum (pe fuga) pe link-ul cu Stubaistal. Tot ce e scris acolo poate fi facut cu copiii. As adauga neaparat traseul de la Bruggeralm la Vergor, care e super pt copii. Mie mi s-a parut extrem de frumos, nu l-as rata.
Iar de la Koppeneck la Maria Waldrast puteti merge (ca sa castigati timp si forte) cu un trenulet si sa va intoarceti pe jos (noi am facut dus-intors per pedes). Iar traseul Koppeneck- Ochsenhutte e simplu si frumos! Noi ne-am intors si am continuat spre Maria W, dar se poate continua si direct, insa e mai solicitant.
Noi ne-am cazat in Medras si am folosit numai transportul in comun. 2 seri am fost in Innsbruck. Pina in Fulpmes ne-am plimbat zilnic pe jos, e o alee pietonala de-a lungul raului.Attached File  2165A54C-7F6F-472E-9BED-51B68752B528.jpeg   1.04MB   19 downloadsAttached File  45D5E39E-6743-4AF2-90B2-B92E98FA58C9.jpeg   531.26K   18 downloadsAttached File  826720AA-5F1F-4981-9FE5-954CA2E3157A.jpeg   951.92K   18 downloads
Fotografiile atasate sunt de pe traseul spre Vergor.

Edited by dariuscha, 12 June 2023 - 15:29.


#77
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

View Postparmaboy77, on 12 iunie 2023 - 10:45, said:

... cealalta ar fi Zugspitz Arena.
In caz ca decizi sa mergi pe varianta Zugspitz Arena, câteva lucruri care merita făcute/vizitate în zona (aprox. o raza de ca. 30km)
- Reutte, Highline179 + ruinele castelului de langa https://www.highline179.tirol
- Oberammergau, Alpine Coaster Kolbensattel  https://www.kolbensa.../alpine-coaster
- Kletterwald Garmisch, unul dintre cele mai mari din Bavaria.  https://kletterwald-gap.de
- tot in Garmisch, Sommerrodelbahn... dar nu se compara cu coasterul de mai sus, 850m vs 2600m lungime.  https://www.sommerrodelbahn-gap.de
- tot pe langa Reutte, Plansee. Un pic de caribbean feeling in Tirol

Attached Files



#78
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

View Postparmaboy77, on 12 iunie 2023 - 09:09, said:

A fost cineva cu copii in regiunea Tirol? Ma intereseaza trasee de drumetii accesibile si pentru copii.

Da, dar înainte de boicot. După votul în consiliu am ales N Italiei, tot un fel de Austria însă cu mâncare mai buna și mai ieftina :D

Trasee erau pentru toată lumea, de la familii cu copii la cele pentru muntomani înrăiți.

#79
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Pe varianta Zugspitz Arena e de luat in calcul si zona germana care are destule de oferit.

#80
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostPassenger001, on 12 iunie 2023 - 18:10, said:

In caz ca decizi sa mergi pe varianta Zugspitz Arena, câteva lucruri care merita făcute/vizitate în zona (aprox. o raza de ca. 30km)
- tot in Garmisch, Sommerrodelbahn... dar nu se compara cu coasterul de mai sus, 850m vs 2600m lungime.  https://www.sommerrodelbahn-gap.de

Daca ajunge la Garmisch, eu recomand si cheile (Parthanch Gorge/Klamm), unele din cele mai spectaculoase vazute de mine, iar la final, cand iesi din ele, sunt 2 trasee de hicking care te aduc inapoi in Gamisch; unul prin stanga si unul in dreapta (pe acesta am fost eu si a fost destul de frumos)
De asemenea, daca ajunge in Garmisch, eu zic ca e de neratat urcarea pe Zugspitze (eu am urcat cu telecabina - urcare impresionanta cu doar 2 stalpi de sustinere a cablului pe o urcare abrupta de mai mult de 1000 m -  si am coborat cu trenuletul prin tunele) - cred ca va fi f interesant pt copii, mai ales daca prinde o zi senina

#81
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
As adauga si zona Ischgl-Kappl, am probat-o cativa ani la rand. Ce s-a schimbat in rau e faptul ca nu mai e gratuitatea cu silvretta card, in sensul ca l-au mascat in cazare sau il vand separat, la 6 euro de pers pe zi.
F misto zona, am si recomandare de cazare excelenta in Kappl.

View PostKiloW, on 12 iunie 2023 - 18:13, said:

Da, dar înainte de boicot. După votul în consiliu am ales N Italiei, tot un fel de Austria însă cu mâncare mai buna și mai ieftina Posted Image

Trasee erau pentru toată lumea, de la familii cu copii la cele pentru muntomani înrăiți.

Ti-am mai zis, tot e bine ca macar boicotezi sudul Italiei, care gazduieste toti infractorii romani…

https://www.paznaun-.../silvretta-card

#82
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Toate zonele merita (parerea mea!). Luate la rand, caci fiecare are ce oferi. Acum 2 ani am fost in Otztal: ghetar, cascada, lac, stranduri, trasee de tot felul. Exista si aici card, cazarile partenere il ofera gratuit.

#83
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
Insist sa verificati conditiile la sommercard-uri, poate se platesc si altele decat silvretta, cu care ani de-a randul ne-am obisnuit sa fie gratuite.

#84
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Verificari trebuiesc musai facute. Pot diferi orarele, instalatii sau portiuni unde nu functioneaza, etc. Conditiile se mai schimba de la un an la altul!
La fel, cazarile care ofera cardul.

#85
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Attached File  20230702_165427.jpg   687.07K   18 downloadsAttached File  20230702_144925.jpg   258.63K   18 downloadsAttached File  20230702_172521.jpg   834.46K   18 downloads

E misto valea de la Stubei. E de mers si de stat o saptamana. Am plecat intr-o duminca si ne-am intors in aceeasi zi. Am urcat cu telecabina pana la 3210 m, am stat o ora, apoi am coborat la statia intermediara unde s-au jucat copii. Eu am reusit sa adorm pe unul din scaunele de afara. Recomand.

#86
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostBursul, on 09 iulie 2023 - 19:33, said:

Attachment 20230702_165427.jpgAttachment 20230702_144925.jpgAttachment 20230702_172521.jpg

Am urcat cu telecabina pana la 3210 m, am stat o ora, apoi am coborat la statia intermediara unde s-au jucat copii. Eu am reusit sa adorm pe unul din scaunele de afara. Recomand.

Nu imi e clar ce recomanzi : telecabina sau somnul pe unul din scaune? :)

#87
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu cred ca ambele :)))

#88
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.11.2022
Daca ajungeti prin Solden,recomand pensiunea Alpenghasthof Gaislach Alm.
Este o afacere de familie,situata la 2040m.
Se urca vreo 4km din Solden.
Privelistea este minunata,pensiunea super curata,mancare foarte buna.
Drumul este mai mult pietris,asa ca in special iarna 4x4 este recomandat.
Au si doua microbuze care au program regulat spre Solden.
Pentru cei care vin cu masina dar nu pot urca,au parcare in Solden si vine microbuzul si duce sus.
Duminica dimineata muzica traditionala,canta nu stiu cine,iar marti seara zi de gratar.
Foarte organizati oamenii,foarte politicosi.
App,nu exista televizoare in camere -)).

Attached Files


Edited by Bebestrumf9, 16 August 2023 - 17:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate