Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

VPN și cum îmi măresc securitatea browser-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
gabrielflorentin

gabrielflorentin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2018
Salutări!

De unde iau un VPN bun și cum îmi măresc confidențialitatea browser-ului(mozilla, chrome)?

Mulțumesc!

#2
prorepublica

prorepublica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.06.2018
Nu exista vpn bun!

Toate  sunt tepe, si daca iei de la cine nu trebuie, practic platesti sa fii hackuit prioritar si tot nu iesi din vizorul serviciilor, ba chiar VPN-ul te face sa apari in evidenta celor care monitorizeaza activitatea de pe net.
La fel si TOR, o alta teapa.  
Tu crezi ca daca exista o metoda de a deveni invizibil pe net,  s-ar posta pe internet?  LOL
Iar daca vrei sa-ti ascunzi IP-ul, cred ca trebuie facut   mai mult   decat sa descarci un program sau sa-ti iei VPN, nu crezi?  



Vrei confidentialitate?
Renunta la internet! Simplu!

Edited by prorepublica, 09 June 2018 - 13:46.


#3
gabrielflorentin

gabrielflorentin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2018

View Postprorepublica, on 09 iunie 2018 - 13:36, said:

Nu exista vpn bun!

Toate  sunt tepe, si daca iei de la cine nu trebuie, practic platesti sa fii hackuit prioritar si tot nu iesi din vizorul serviciilor, ba chiar VPN-ul te face sa apari in evidenta celor care monitorizeaza activitatea de pe net.
La fel si TOR, o alta teapa.  
Tu crezi ca daca exista o metoda de a deveni invizibil pe net,  s-ar posta pe internet?  LOL
Iar daca vrei sa-ti ascunzi IP-ul, cred ca trebuie facut   mai mult   decat sa descarci un program sau sa-ti iei VPN, nu crezi?  



Vrei confidentialitate?
Renunta la internet! Simplu!
Gen antivirusul spune că ar trebui să am vpn...

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
VPN, in sensul intalnit aici, inseamna un intermediar. Ca si cum ai evita sa suni direct pe cineva, ci rogi un prieten sa transmita ce ai de spus.

E asta mai sigur? Nu neaparat. In cine ai mai multa/putina incredere? Ca esti tu ascultat, ca e prietenul ascultat, ca iti da prietenul teapa, etc.

Edited by dani.user, 09 June 2018 - 13:59.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgabrielflorentin, on 09 iunie 2018 - 13:25, said:

Salutări!

De unde iau un VPN bun și cum îmi măresc confidențialitatea browser-ului(mozilla, chrome)?

Mulțumesc!
pai nu maresc confidentialiatate browser-ului
sunt sisteme care functioneaza pe staturi diferite, vezi OSI model
tot ce face VPN este sa mute increderea de la un provider la altul

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdani.user, on 09 iunie 2018 - 13:59, said:

E asta mai sigur? Nu neaparat. In cine ai mai multa/putina incredere? Ca esti tu ascultat, ca e prietenul ascultat, ca iti da prietenul teapa, etc.

Nu toti "prietenii" sunt ascultati, sunt tari care li se "rupe" de UE si politicile europene.  O sesizare in atentia  departamentului de criminalitate informatica  referitor la un atac provenit de pe serverele din China/Japonia s-a incheiat cu "nu se poate rezolva" ....

Edited by bumpocbum, 09 June 2018 - 14:17.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
problema este ca organele nu au putere in statul respectiv, deci daca "prietenul te asculta" nu poti face nimic

Edited by MarianG, 09 June 2018 - 14:19.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
VPN-ul e bun cand ai nevoie sa faci o comunicare securizata punct la punct - intre doua servere sa zicem - care iti apartin si vrei sa le integrezi in aceeasi retea dar in locatii diferite, sau daca vrei sa ai acces la site-uri din alte tari care blocheaza accesul celor din afara tarii respective - gen sa te uiti la un serial din US, sau eventual vrei sa faci o conexiune mai sigura pe Wi-Fi - adica sa fi sigur ca nu-ti sunt intereptate datele prin acea conexiune.

Ca sa-ti securizezi browserul, soluitia este sa fii cu update-urile la zi, atat la SO cat si la browser si sa ai un antivirus si un firewall bun. O securizare suplimentara poate fi utilizrea de containere diferite ptr pagini diferite sau modul InPrivate.

O problema poate fi c VPN inseamna si o viteza mai mica de transer.

O solutie destul de ok imi pare cea de la Bitdefender. O folosesc ocazional cand sunt in concediu si ma conectez de la hotel pe wi-fi.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Ca tot vorbim de securitate eu nu cred ca exista "un serviciu care nu tine istoric",
Cand apare o problema, si probleme apar tot timpul, prima reactie este verificarea istoricului.

Edited by MarianG, 09 June 2018 - 14:22.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgabrielflorentin, on 09 iunie 2018 - 13:25, said:

Salutări!

De unde iau un VPN bun și cum îmi măresc confidențialitatea browser-ului(mozilla, chrome)?

Mulțumesc!

Renunta la idei din astea daca ai windows 10. Chiar nu are sens !

#11
prorepublica

prorepublica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 07.06.2018
Spuneti-le asta si alora care cred ca daca cumpara VPN-uri,  pot descarca in voie de pe torrente si trackere fara sa fie detectati.

Edited by prorepublica, 09 June 2018 - 14:35.


#12
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
https://brave.com/

incearca acest browser, vezi ce poate face

#13
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu mai dezinformati lumea. Mai bine dati un search pe google si vedeti ce inseamna VPN si dupa sa veniti sa dati comentarii obosite... daca tu n-ai bani sa-ti cumperi un VPN nu inseamna ca nu-si face datoria VPN-ul. Stii vorba aia? Pana nu ajungi la struguri spui ca sunt acri, asa si cu VPN-ul.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Ce datorie isi face VPN-ul mai exact in ce priveste "confidențialitatea browser-ului" (ce-o mai inseamna si asta) ceruta de initiator?

Cand vorbesti de securitate trebuie sa-ti fie clar in primul rand ce vrei sa securizezi, "impotriva cui te lupti". De exemplu "n-am incredere in reteaua asta publica moca de wifi pentru a citi emailul de la lucru, hai sa folosesc un VPN gazduit in reteaua de la lucru".

#15
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Ce datorie isi face VPN-ul mai exact in ce priveste "confidențialitatea browser-ului" (ce-o mai inseamna si asta) ceruta de initiator?
Cand vorbesti de securitate trebuie sa-ti fie clar in primul rand ce vrei sa securizezi, "impotriva cui te lupti". De exemplu "n-am incredere in reteaua asta publica moca de wifi pentru a citi emailul de la lucru, hai sa folosesc un VPN gazduit in reteaua de la lucru".

La mine la Chrome intra in modul Incognito cu VPN-ul meu. Se presupune ca nu retine date despre tine, istoric, chestii din astea. Daca intri cu TOR si cu un VPN cred ca va fi si mai dificil atunci pentru cineva sa afle informatii despre tine..

Site-urile pe care le accesezi văd doar IP-ul VPN-urilor iar orice intermediar de pe traseu, poftit sau nepoftit, vede cel mult un flux de date criptate. Aproape același rezultat îl obții dacă te conectezi la site-uri care pun la dispoziție o conexiune SSL (domeniul are https:// în față în loc de http://)., pentru a accesa intr-un mod securizat si anonim Internetul.

Acuma normal ca nu este 100% sigur, dar tot este ceva.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postprorepublica, on 09 iunie 2018 - 13:36, said:

Nu exista vpn bun!

Toate  sunt tepe, si daca iei de la cine nu trebuie, practic platesti sa fii hackuit prioritar si tot nu iesi din vizorul serviciilor, ba chiar VPN-ul te face sa apari in evidenta celor care monitorizeaza activitatea de pe net.
La fel si TOR, o alta teapa.  
Tu crezi ca daca exista o metoda de a deveni invizibil pe net,  s-ar posta pe internet?  LOL
Iar daca vrei sa-ti ascunzi IP-ul, cred ca trebuie facut   mai mult   decat sa descarci un program sau sa-ti iei VPN, nu crezi?  



Vrei confidentialitate?
Renunta la internet! Simplu!
Apare in evidenta celor de la NSA ca avand transmisiune criptata, nu si cu IP-ul real. Ceea ce e ce conteaza cel mai mult. Evident aia de la NSA s-ar putea duce la respectivul router si cere logul cu IP-urile care au trecut pe acolo. De aia pentru anonimitate se face rutarea pe mai multe continente in diferite tari. Numai ca e un clenci aici. Din ce in ce mai multe tari au acorduri cu NSA pentru a obliga routerele sa aiba loguri cu cei ce au transmis pe acolo. Asa ca singura sansa e un sistem gen tor.

View Postbumpocbum, on 09 iunie 2018 - 14:15, said:

Nu toti "prietenii" sunt ascultati, sunt tari care li se "rupe" de UE si politicile europene.  O sesizare in atentia  departamentului de criminalitate informatica  referitor la un atac provenit de pe serverele din China/Japonia s-a incheiat cu "nu se poate rezolva" ....
Problema fiind ca chinezii si altii dau aprobare numai la ce vor ei si le trebuie. Spre exemplu au nevoie sa mai bage niste hackeri la puscarie pac , lasa loc anchetelor. Au nevoie sa mai permita agentiilor americane sa mai aresteze vre-un hacker american care e  prea bun si i-a deranjat , pac permit ancheta. Cam asa se intampla chestia

View Postprorepublica, on 09 iunie 2018 - 14:30, said:

Spuneti-le asta si alora care cred ca daca cumpara VPN-uri,  pot descarca in voie de pe torrente si trackere fara sa fie detectati.
Aia sa o crezi tu....pentru aia exista retele peer2peer anonime...
baga un ochi aici ca sa te lamuresti mai exact ce se foloseste
te uiti la coloana "network" si coloana "anonymous p2p"
https://en.wikipedia...ng_applications
De acolo iti dai seama cam ce folsoeste lumea...
Chiar si-asa pana si astea au vulnerabilitati , multe din torentele alea nu sunt de fapt decat momeli servite de servicii. Fii sigur ca multi utilizatori sunt in baza de date a serviciilor. Sper ca te-am lamurit.
A si tine minte un lucru foarte important: cel mai sigur soft facut vreodata e ala facut DE TINE, in care numai tu si un grup de cunostiinte stiti secventa de criptare si decriptare a transmisiunii.

View Posthwplanet, on 14 iulie 2018 - 14:19, said:

Nu mai dezinformati lumea. Mai bine dati un search pe google si vedeti ce inseamna VPN si dupa sa veniti sa dati comentarii obosite... daca tu n-ai bani sa-ti cumperi un VPN nu inseamna ca nu-si face datoria VPN-ul. Stii vorba aia? Pana nu ajungi la struguri spui ca sunt acri, asa si cu VPN-ul.
Adica encapsulare pe scurt....

View Posthwplanet, on 14 iulie 2018 - 16:48, said:

La mine la Chrome intra in modul Incognito cu VPN-ul meu. Se presupune ca nu retine date despre tine, istoric, chestii din astea. Daca intri cu Tor si cu un VPN cred ca va fi si mai dificil atunci pentru cineva sa afle informatii despre tine..

Site-urile pe care le accesezi văd doar IP-ul VPN-urilor iar orice intermediar de pe traseu, poftit sau nepoftit, vede cel mult un flux de date criptate. Aproape același rezultat îl obții dacă te conectezi la site-uri care pun la dispoziție o conexiune SSL (domeniul are https:// în față în loc de http://)., pentru a accesa intr-un mod securizat si anonim Internetul.

Acuma normal ca nu este 100% sigur, dar tot este ceva.
S-ar putea sa am o solutie pentru ultimul din lantul de useri ai unei retele tor. Dar no spun tocmai pentru ca urasc dark web-ul si tot ce inseamna el.

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkarax, on 14 iulie 2018 - 17:36, said:

A si tine minte un lucru foarte important: cel mai sigur soft facut vreodata e ala facut DE TINE, in care numai tu si un grup de cunostiinte stiti secventa de criptare si decriptare a transmisiunii.

Povesti... Roaga pe unii (de pe aici) sa decripteze ceva text criptat cu un soft scris integral de tine si vei vedea ca nu dureaza mult.

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Depinde de algoritmul de criptare....astea se invata. Insa ideea e ca softurile luate de la firme  fie au implantate  buguri de securitate la cererea NSA tocmai pentru ca ei sa poata decripta fie cei care fac softul chiar sunt fosti membrii NSA/CIA.... de aia cel  mai bun  soft e ala facut de tine pentru ca nu contine erori intentionate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate