Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

A murit Dumitru Grumazescu - cel mai cunoscut anticar din Iasi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Astăzi Iașul este în doliu. Cel mai cunoscut anticar din oraș, Dumitru Grumăzescu, s-a stins la primele ore ale dimineții.
El fusese internat câteva zile în spital.

Grumăzescu deținea cea mai importantă colecție dedicată lui Mihai Eminescu. Anticariatul său de pe strada Lăpușneanu era unul dintre cele mai cunoscute și mai vizitate locuri din oraș.

Pe pagina lui de Facebook au început să curgă mesajele de condoleanțe.

Grumăzescu s-a născut pe data de 22 octombrie 1945 la Piatra Neamț.

Cum și-a dezvoltat pasiunea pentru obiectele de valoare Dumitru Grumăzescu:

"În această lume a obiectelor de valoare eu am intrat în calitate de colecționar. În copilărie, pe la 13-14 ani, am avut un accident și o perioadă nu am putut vedea. (Acum văd cu ochiul stâng, iar dreptul așa și-așa, suficient cât să mă feresc de proști!) Ei bine, în spital, când începeam din nou să văd, mi-a căzut în mâini o carte de versuri (mai bine zis, un ciot de carte, pentru că nu avea nici copertă, nici cuprins) din care citeam pe ascuns, cu lupa, pentru că medicii nu-mi permiteau să fac eforturi oculare. În 1960, în octombrie, am mers acasă, la Târgu Neamț. Intrând în librăria orașului, mi-a picat în mână o carte în care am descoperit poeziile pe care le citisem în spital. Am dat la pagina de titlu. Pe coperta unu, fața doi, era imprimată prima poză a lui Eminescu, ca student la Viena. Privind-o, mi-am spus: "Doam­ne, acesta este EMINESCU! Tot ce a scris acest Om și s-a scris despre el, voi strânge". Nu știam de ce mi-am făcut acest jurământ, și nici că el avea să-mi influențeze cursul vieții. Mergând pe urmele lui Eminescu, am reușit să intru în posesia multor obiecte vechi, a început să mă pasioneze trecutul, în toate aspectele lui (cărți, apoi tablouri, icoane, bron­zuri, argin­tă­rie, porțelanuri, cristaluri, bancnote, monede, tim­bre și tot așa). Am fost omul care am strâns orice, de la cutii de chibrituri până la șervețele, iar când am găsit la cineva un obiect care mă interesa, dacă acel cineva co­lecționa șervețele, îi dădeam șervețele, iar eu primeam o­biectul care mă interesa. Așa­dar, am început ca și co­lec­ționar și, după Marea În­gră­mădeală (eu nu am s-o nu­mesc niciodată Revo­luție, pen­tru că nu a fost), m-am gândit ce aș putea face, ce mi-ar fi plăcut să fac. Și atunci m-am făcut anticar", povestea el pentru formula-as.ro în 2015.

Ce zicea despre strada Lăpușneanu:

"Atmosfera de epoca va ramane in amintire mereu pe Lapusneanu. Strada ramane artera de spirit si de istorie a Iasului, aici s-a scris foarte mult, pe aici si-au purtat pasii Cuza, Eminescu, Kogalniceanu, Creanga, Pogor. Acest loc este emblematic pentru viata spirituala a Iasului si a Romaniei chiar daca acum au disparut multe dintre cladirile cu doua nivele, cu balcoane de fier forjat si cu usi de sticla comandate din tari straine de pe Lapusneanu", spunea el pentru altiasi.ro în 2008.
Vom reveni cu informații.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

suficient cât să mă feresc de proşti!

Simpatic om.

RIP

#3
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
@miki07

D-l Grumazescu s-a nascut la Tg Neamt, nu la Piatra Neamt.


https://www.novaapol...l-unui-anticar/

Edited by emanu900, 08 June 2018 - 12:43.


#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
RI P

Edited by YourFan, 08 June 2018 - 12:48.


#5
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
În viața aceata cu toții suntem musafiri. Ce să spun ? Dumnezeu să-l odihnească.

#6
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
RIP
Sper ca motanul si anticariatul sa ramana pe maini bune.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Cred ca l-am cunoscut si eu o data, singura data cand am fost in Iasi. Asta era "obsedat" de Eminescu?
Bine 3/4 din cati am intalnit atunci in Iasi erau "obsedati" de Eminescu.

#8
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 28.12.2005
Peste o suta de ani o sa mai avem un topic la fel. De data asta despre colectionarul djl,..
Vestit prin colectia de cataloage QUELLE si mandru pastrator al Anuntului Telefonic, editie princeps din '91 pana in 2001. Colectia lui de Laser-Discuri (L.D) a fost inclusa pe lista obiectivelor UNESCO si acum face parte, prin act de donatie, din expozitia permanenta a lui Neaceasca85, cel ce pastreaza traditia vie.

Nascut cu o infirmitate permanenta (transpiratie la efort si dureri de spate cronice), djl a reusit sa isi infranga limitele si sa ajunga la performanta de uptime 99.999% la prezenta pe forumul sofpedia.
Numarul de subiecte deschide de djl pe softpedia s-a pierdut in neantul istoriei dar s-au mai pastrat mailuri in care administratia forumului recomanda patronilor sa mai cumpere spatiu de stocare pe server - cativa terabiti.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eh, eu colecţionez şi chestii mai rare. "Quelle" mai găseşti în Germania, reviste Româneşti de modă din anii '60-'80 mai greu. Să vedem cine ştie diferenţa dintre revistele capitaliste de modă şi cele Româneşti   :)
Nu aş colecţiona chiar aşa de multe, dar biblotecile au prostul obicei de a nu te lăsa să scanezi, uneori de a pune taxe mari pe pozat şi dacă vreau informaţia la imagine cu calitate bună singura soluţie să am publicaţiile în format fizic - formatul fizic nu se pierde.
Găsiţi şi imagini vechi (uneori necunoscute), reviste de arhitectură, reviste şi cărţi tehnice în colecţia mea.  Posted Image   Modă, arhitectură, tehnică, şi astea pot conţine uneori imagini (foarte) greu de găsit sau care nu au fost publicate pe internet până acuma.

Edited by djl, 03 July 2018 - 12:57.


#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 djl, on 03 iulie 2018 - 12:55, said:

Eh, eu colecţionez şi chestii mai rare. "Quelle" mai găseşti în Germania, reviste Româneşti de modă din anii '60-'80 mai greu. Să vedem cine ştie diferenţa dintre revistele capitaliste de modă şi cele Româneşti   Posted Image
Nu aş colecţiona chiar aşa de multe, dar biblotecile au prostul obicei de a nu te lăsa să scanezi, uneori de a pune taxe mari pe pozat şi dacă vreau informaţia la imagine cu calitate bună singura soluţie să am publicaţiile în format fizic - formatul fizic nu se pierde.
Găsiţi şi imagini vechi (uneori necunoscute), reviste de arhitectură, reviste şi cărţi tehnice în colecţia mea.  Posted Image   Modă, arhitectură, tehnică, şi astea pot conţine uneori imagini (foarte) greu de găsit sau care nu au fost publicate pe internet până acuma.


Nokia, tu esti frate ?  :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate