Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alegere router: D-LINK sau TP-LINK ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Se dau urmatoarele routere:
1. D-LINK DIR-860L AC 1200 2.4Ghz / 5 Ghz - 2018 https://www.flanco.r...-dual-band.html
2. TP-LINK TL-WR1043N ver 5.0 2.4Ghz - 2018 https://www.emag.ro/...n/pd/D1M4JNBBM/
Ambele au pe LAN 10 / 100 / 1000 Mbs
Stiu ca teoretic D-LINKul e mai bun, insa am auzit pareri negative la adresa lui, acum nu stiu exact ce an sau ce revizie, eu nu  cred ca am probleme cu el.
TP-LINKul are raza de acoperire slaba chiar daca are 3 antene.
Am conexiuni la internet de 300Mbs si ambele scot aceleasi viteze de download si upload, 298 Mbs down si 150 Mbs up... pe cablu, la fel si pe wirles 60Mbs down si 45Mbs up...
Insa cu D-LINK pe cablu cand instalez O.S.uri si le fac updateuri sunt momente in care trebuie sa repet procedura pentru ca se blocheza, si aici nu stiu daca era problema serverelor Microsoft, sau routerul se blocheaza la pachete mari de fisiere, cu toate ca pe torrente cu filme trage tare si fara probleme.

Unul din P.C.uri il am la casa de vacanta, unde am si de la RDS un ZTE Wirles cu fibra, dar si ala are rata de acoperire mica.
Acolo as vrea sa duc TP-LINKul, insa sunt in dilema in al lasa la bloc pentru activitatile zilnice in locul D-LINKului, deoarece repet am avut probleme cu updateurile de pe serverele Microsoft.
Cu TP-LINKul nu am avut probleme, dar cred ca si Microsoft a rezolvat problema serverelor, cineva de la Altex spunea ca sunt probleme in curtea M$.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
TL-WR1043ND il am, e bun.

Edited by arg, 07 June 2018 - 22:38.


#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Cand ai instalat Windowsul ultima data si cum a stat cu updateurile de pe serverele Microsoft ?

Edited by notrust, 07 June 2018 - 22:49.


#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
D-Link, TP-Link, ambele modele sunt ok.

#5
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am vazut ca multi se plang de blocaje la D-LINK modelul meu.

#6
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Să falimenteze toti în afară de :MikrotiK,Ubiquiti,Netgear,CISCO

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
La ce preturi au falimentam noi.

#8
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu in afara de cateva updateuri la windows si niste downloaduri, doar navighez pe net, nu cred ca am nevoie de mai mult.
EU deja le am cumparat pe cele doua, si nu stiu8 pe care sa-l lasa la calculatorul principal, si pe care sa-l duc la casa de vacanta.
Chiar nu a citit nimeni ce am scris in prima postare ?

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am citit colegu,
1043-ul tine mai bine terfeleala,
cat despre putere vezi ca are 3 trepte, da-l pe max, schimba canalele sa nu interfereze cu rasnitele vecinilor, orieteaza-i antenele, cauta-i pozitia (pe dulap) in care are semnal maxim.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu as zice tot tplink. La o casa de vacanta nu ai neapărat nevoie de viteza foarte mare (5ghz AC), iar un router doar cu 2.4Ghz va avea o acoperire mai bună.

#11
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Le am deja pe amandoua, pe mine ma intereseaza care sa ramana principalul pentru uz zilnic...

#12
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Eu unu nu inteleg din moment ce le ai de ce nu le testezi si le pui dupa se potrivesc...

#13
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am spus ca pe D-LINK am avut blocaje doar cu updateurile de pe serverele Microsoft atat pe wirless cat si pe cablu.
Nu stiu exact de unde este problema, adica de la M$ sau de la router, cu TP-LINK nu am avut probleme dar de cand l-am instalat am schimbat si driverul LAN realtek de la 10.025 la 10.026...
Deci nu stiu pe care sa-l las la bloc unde lucrez des, unde am si TV SMART si alte PCuri, laptopuri... etc.

Edited by notrust, 08 June 2018 - 13:33.


#14
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postnotrust, on 08 iunie 2018 - 13:05, said:

Am spus ca pe D-LINK am avut blocaje doar cu updateurile de pe serverele Microsoft atat pe wirless cat si pe cablu.
Nu stiu exact de unde este problema, adica de la M$ sau de la router, cu TP-LINK nu am avut probleme dar de cand l-am instalat am schimbat si driverul LAN realtek de la 10.025 la 10.026...
Deci nu stiu pe care sa-l las la bloc unde lucrez des, unde am si TV SMART si alte PCuri, laptopuri... etc.
N-avem cu cine ne intelege! Dar te intreb si eu ca simplu cetatean, esti masochist cumva? Stii sa verifici si cu alt router? De la Microsoft... mai rar blocaje dar nu excluse.
Fa si tu probe cu ambele routere pe rand,vezi daca pe unul se blocheza si pe altul nu.
Nu suntem "Mafalda" sa ne dam seama care router sa-l duci la casa de vacanta.Ambele au performante identice,nu vad unul mai "breaz" ca altul. In locul tau, la faramam pe amndoua,ti-am mai spus... vezi si tu cu ce le-am asociat si eu!Am avut cumparate pe banii mei (luam 5 MikroTik-uri la cati bani am bagat in pocnitori in ultimii 4 ani) multe modele de TP-LINK-uri si D-Link-uri,doua exemplare de Tenda (faramate de mine cu ciocanul amandoua)... toate JEGURI,MIZERII DEJECTII IT! Si nu de prost spun asta... nu sunt om primitiv lucrez cu astfel de echipamente,am si service-at routere... ce s-a mai putut repara la ele.DA,toate "dau net" dar puse la lucruri serioase si conexiuni multiple,sarcini multiple... pocnitorile cedeaza!
In fine,nu-ti mai fac capul mare... am scris mai sus ce aveam de scris,cu exprimare si exemple concrete!
Din partea mea faci ce vrei cu lucrurile tale! Ai doua pocnitori pocnitoarea nr.1 si pocnitoarea nr.2. Alege intre ele ca tot aia este!

Edited by Tehnicianul1970, 08 June 2018 - 14:14.


#15
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostTehnicianul1970, on 08 iunie 2018 - 14:11, said:

L-ai speriat, cred ca nu mai intra in topic.

#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am si rezolvat.
Mi-am mai luat un TP-LINK Archer C5 Dual Band, am stricat prin update de firmware D-LINKul, dupaia l-am dus la garantie, mi-a venit altul nou, pe care l-am vandut unui var caruia ii placea forma.
Iar acum am doua TP-LINK, de 1000 Mbs.
Cel single band e la casa de vacanta, dual bandul e in locul unde se lucreaza cu internetul mai intens.

Mai multe detalii aici:
https://forum.softpe.../#entry23047591

#17
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Sa iei un router pt ca iti place forma... Posted Image

#18
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pai cei de la magazin mi-au zis sa aleg dintre Tenda, Asus, si D-LINKul meu, l-am chemat pe var in magazin si i-am zis, vrei Tenda sau Asus, dar mai dai 50 lei in plus, sau iei D-LINKul asta si nu mai dai nimic magazinului, si imi dai mie cei 200 lei.
Replica lui a fost asta: mi-a placut de cand l-am vazut la tine, asa rotund si fara antene, pe asta il vreau, imi place forma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate