Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat player nou mp3 pt masina? - Opel Astra G

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
V3lCr0

V3lCr0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.08.2011
Buna ziua,ce imi recomandați si mie ca si player usb pana in 300 lei?Am upgradat la astra g de la boxele stock la niste focaluri cu tweetere si simt ca radioul cdul aftermarket din 2008 panasonic nu prea face fata,am tot citit aici pe forum ca eu inițial voiam un sony dsx 210 parca,dar spuneau unii ca sunt cam varză,ce am inteles ca pioneer si cu kenwood sunt bune,dar la kenwood ar trebui statie ca sa se audă bine,într-un final pioneer este mai bun?Si daca da ce model imi recomandați in aceasta gama de pret 200-300.Multumesc.

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Ne dai si noua datele de la "focaluri",putere,impedanta sa vadem daca nu sunt chiar ele de vina? Ce impedanta de iesire, specifica producatorul la Panasonic? NU marca va "mana" mai bine difuzoarele ci puterea de iesire si impedanta.Daca tu ai pus de exemplu boxe de 8 Ohmi pe iesire de 4 Ohmi,ai ceva scaderi de putere.
Sau "focalurile" alea sunt instalate d'ampwlea si n-au rezonanta.Poti in cazul asta sa pui si mama lu' Kenwood,Pioneer,Alpine... ca tot ca o "zdranga" se vor auzi! NU orice "ciumpalac" de "montangiu" de difuzoare pe masina stie sa aleaga si difuzorul potrivit si mai ales sa-l faca sa sune corect pe montura masinii! Daca doar ai bagat niste suruburi acolo si nu ai tinut cont si de montura vechilor difizoare care erau originalele (baniuesc) si modul cum rezoneaza cu habitaclul masinii... mai rau ai downgradat-o la sunet!
La masina este mai greu de facut un ansamblu de difuzoare sa "cante". La bloc este ceva mai simplu,incinte din lemn si o capitonare a camerei si cam gata sunetul.La auto... daca nu stii cum sa faci difuzorul sa rezoneze corect,vei avea sunet de cratita,fara basi, fara vlaga.Verifica la un centru specializat de tuning auto,corectitudinea montarii difuzoarelor!
L.E. - Retine o vorba de la unu' ca mine care ma bat cu sunetul de vreo 30 de ani incoace: Acustica este grea,mai grea de cat pare la prima vedere!
Cel mai putin dezvoltat din lantul electroacustic,este insasi difuzorul!

Edited by Tehnicianul1970, 06 June 2018 - 19:18.


#3
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
uite acia, ai si blushtutz ca sa pui si muzica de pe spotify si sa vorbesti si la telefon in siguranta.

#4
V3lCr0

V3lCr0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.08.2011
Scuze ca nu am postat mai detaliat dar sunt obisnuit cu "maimutzoi" care arunca un radio la plezneala si eu ma chinui degeaba sa scriu detaliile,ca si model sunt rse 165,multumesc danX dar as prefera ceva dintre aceste doua firme  (pioneer si kenwood) nu prea m-as arunca la jucatorii mai mici si multumesc de sfat tehnicianul dar nu am vrun seria 5 si daca era vorba sa montez ceva profesional fii sigur ca nu mai intrebam pe forum si ma duceam in bucuresti la cel mai bun tunning,si nu stiu cum ai putea altfel sa montezi difuzoarele atata timp cat au gauri si in suport si in usa identice.
Observ ca radioul actual panasonic cqc1325n are :
Power supply DC 12 V (11 – 16 V), test voltage 14.4 V, negative ground
Current consumption Less than 2.2 A (CD mode; 0.5 W x 4 channels)
Tone adjustment range Bass: ±12 dB at 100 Hz, Treble: ±12 dB at 10 kHz
Dimensions (W x H x D) 178 x 50 x 155 mm
Weight 1.3 kg
Maximum power output 45 W x 4 channels (at 1 kHz), volume control maximum
Power output 20 W x 4 (DIN 45 324, at 4 Ω)
Speaker impedance 4 – 8 Ω

Iar boxele :
Diameter: 61/2" (165mm)
Voice coil diameter: 1" (25mm)
Inverted dome tweeter
Pre-wired crossover: 12dB/oct
Max. power: 120W
Nom. power: 60W RMS
Sensitivity (2.83V/1m): 91.5dB
Frequency response: 60Hz - 21kHz
Pe 4 OHM.

Am mai gasit doua ok din punctul meu de vedere KMM-361SD sau pioneer DEH 1900UB care mi le-ati recomanda?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
La suma asta alegi la plezneală bro.

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
JVC si Kenwood - same shit. Sunt aceeasi firma.

#7
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
tot cam pe acolo scot real. maxim 30 w. trebuie o amplificare ca sa dea difuzorul tot.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate