Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Cum punem capăt obligației de a munci ?

* * * - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3347 replies to this topic

#127
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View PostMohombi, on 13 iunie 2018 - 20:44, said:

Nu cred ca ai inteles ideea/discutia pentru ca ce adaugi pare sa aiba legatura dar, de fapt, nu are.
O sa incerc sa explic cat pot de simplu:
Ideea de bază este:
Prin munca prestată pentru angajatorul tău, tu îi aduci un beneficiu mult mai mare decât îți aduce el ție.

Asta spune criztu prin munca instrăinată: tu ai impresia că ești plătit pentru tot efortul depus la job-ul tău dar de fapt nu este așa, o parte din munca(de fapt aproape toată) o dai liber(pe moca).

Asta era ideea cand am spus ca nu stii cat valoreaza munca ta. Nu ai de unde si cum sa afli asta.

1. Ce ai adaugat tu, ca alti oameni castiga alte sume, nu are legatura. Ceilalti sunt in aceeasi situatie, tot sclaveți ca și tine sunt și ei, faptul că te compari cu alt sclavete, nu te ajută prea mult.
2. Cel care te plateste e posibil sa nu faca nici un efort, asta era toata ideea, schimbul ban - munca nu este unul deloc echitabil. Nu e vorba daca-ti convine sau nu, te duci in alta parte, e la fel.
Vezi tu, in afara de tine, nimanui nu ii pasa. E greu pentru tine pe lumea asta, nu-i asa? Ai multe frustrari.

#128
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostMohombi, on 13 iunie 2018 - 20:44, said:

2. Cel care te plateste e posibil sa nu faca nici un efort, asta era toata ideea, schimbul ban - munca nu este unul deloc echitabil. Nu e vorba daca-ti convine sau nu, te duci in alta parte, e la fel.

Da, deci la un capat, Muxurel Igzarexu face din pix cifra $100 pe o hartie, si la celalalt capat eu fac efortul sa ii sap gradina, ca Muxurel Igzarexu sa-mi dea acea hartie.
Nu pot sa zic "nu-mi convine, nu iti sap gradina", pt ca Muxurel Igzarexu e asociat cu alti baetzi, care se asigura ca imi impiedica accesul la cele necesare traiului.
de ex. imi impiedica accesul la apa potabila. De ex. in Bucuresti, daca nu ai bani sa platesti pt apa, nu ai de unde sa bei apa. Riul Dambovita, nu e potabil. Bei, si te imbolnavesti urgent. La fel, iti impiedica accesul la mancare, accesul la adapost, etc. etc.
N-ai voie sa vanezi in padure, fara hartie de la baetzii, asociatii lu Muxurel Igzarexu.
N-ai voie sa te duci pe un camp in baragan, sa semeni grau pe el, sa-l culegi sa-l faci faina, si faina s-o faci paine, daca nu ai hartie de la baetzii
N-ai voie sa tai un copac sau sa iei o piatra, fara hartie de la asociatii lu Muxurel.
N-ai voie sa faci nimic nimic nimic, fara permisiunea acestor baetzi asociati. Daca o faci, daca te duci pe camp in baragan unde nu-i tzipenie de picior de om, si-ti semeni tu acolo cu efort niste grau, vin niste baetzi cu stelutze, si te baga la puscarie, ca esti criminal.

Sa contemplam aceasta realizare: daca plantezi grau in baragan fara permisiunea la baetzii, in ochii lor albastri, ai comis o crima.

In esenta, acesti baetzi iti interzic sa traiesti, daca nu muncesti pt ei. Acest adevar este atat de obscen, ca pt majoritatea sclavilor, este insuportabil. Constientizarea adevarului ca sunt sclavi, ii destabilizeaza, le produce o durere si o tristete devastatoare. Oameni se sinucid din cauza unor adevaruri insuportabile, deci treaba e serioasa.
Este deci periculos sa expui un sclav la adevar prea dur, pt ca produci un shoc emotional si cognitiv caruia nu multi ii pot rezista. Majoritatea sclavilor sunt imaturi emotional si cognitiv.
Cel mai uman gest pe care il poti face, e sa nu fortzezi un sclav sa priveasca adevarul. Ori il iei foaaaaaarte pe de departe, super tangential, diafan, ori lasa-l in pace. Ai mila.

Eu am facut greseala asta cu prieteni de-ai mei. M-au urat ani de zile, m-au evitat, n-au mai vrut sa stie de mine. Unii din ei au revenit, dupa ani de zile in care au reusit sa proceseze adevarul la care eu i-am expus brusc si obscen. Am invatat pe pielea mea, ca omul e o chestie delicata, nu POC ii dai cu adevarul, ii spargi capu, il asasinezi..

Edited by criztu, 13 June 2018 - 21:41.


#129
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcriztu, on 13 iunie 2018 - 09:02, said:

Banii se "devalorizeaza". Iei frumos graficele cu devalorizarea dolarului de ex. si o sa observi ca pe parcursul unei vieti de om, 1 dolar isi pierde 100% din "valoare".
Pe parcursul unei vieti de om, valoarea muncii cuantificata in bani, e anihilata. Adica, la capatul "duratei de viata" a unui 1 dolar, munca cuantificata de acel 1 dolar, e anihilata.
Aceasta este de facto, instrainarea efortului.
Attachment Purchasing Power of U.S. Dollar.jpg
Nu mai abera. Ce conteaza daca se devalorizeaza? Tu primesti banii pentru munca ta la momentul t, banii aia poti sa-i schimbi in ceva ce nu se devalorizeaza, dimpotriva. Faptul ca esti poate dobitoc si stai cu banii la saltea nu schimba cu nimic faptul ca primesti ceva cit se poate de valabil pentru munca la momentul prestarii muncii si nu instrainezi nici un efort, doar transformi efortul in haleala, masina, casa si alte chestii care n-ar exista daca ai sta cu puibipla-n sus toata ziua...


View PostMohombi, on 13 iunie 2018 - 20:44, said:

Nu cred ca ai inteles ideea/discutia pentru ca ce adaugi pare sa aiba legatura dar, de fapt, nu are.
O sa incerc sa explic cat pot de simplu:
Ideea de bază este:
Prin munca prestată pentru angajatorul tău, tu îi aduci un beneficiu mult mai mare decât îți aduce el ție.
Asta spune criztu prin munca instrăinată: tu ai impresia că ești plătit pentru tot efortul depus la job-ul tău dar de fapt nu este așa, o parte din munca(de fapt aproape toată) o dai liber(pe moca).
Asta era ideea cand am spus ca nu stii cat valoreaza munca ta. Nu ai de unde si cum sa afli asta.

Nu dai nimic moca, munca ta valoreaza fix atita cit esti tu capabil sa primesti pe ea. Daca poti sa prestezi o munca pe care o mai pot presta alti 7 miliarde de oameni, de exemplu sa dai cu un mop, nu te astepta sa te umpli de bani. Daca esti autoritate mondiala in proiectarea rachetelor spatiale si nimeni nu are macar idee ce dracu iti umbla prin minte, atunci evident ca o sa cistigi mult mai multi bani decit mopistul.

Este absolut normal ca munca ta sa aduca mai mult angajatorului decit esti tu platit, tre sa fii sub influenta unor ciuperci foarte puternice sa pretinzi altfel. Angajatorul ala trebuie din munca ta sa plateasca taxe si impozite, sa plateasca personalul care nu aduce nici un venit, sa plateasca costurile cu cladirea, mobilierul, consumabilele, electricitate, apa etc etc. Intr-un final ajunge sa aibe poate 10% profit net.

Si o mai mare dobitocenie decit "cine te plateste nu trebuie sa faca nici un efort" rar mai poti intilni. De unde dracu credeti ca vin banii cu care te plateste? Din curu lu cristos? Pica din ceriuri? De fapt majoritatea patronilor fac UN FENOMENAL DE MARE EFORT sa-si tina firmele pe linia de plutire. Iar la firmele alea mari oare e vreun timpit sa creada ca un CEO sau un manager lucreaza 8 ore pe zi? Sigur ca este, pentru ca timpitii cred ca a fi CEO inseamna a lua milioane de dolari degeaba in timp ce te plimbi cu avionu ca jmecheru.

Edited by Mosotti, 13 June 2018 - 23:15.


#130
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMohombi, on 13 iunie 2018 - 20:44, said:

Nu cred ca ai inteles ideea/discutia pentru ca ce adaugi pare sa aiba legatura dar, de fapt, nu are.
O sa incerc sa explic cat pot de simplu:
Ideea de bază este:
Prin munca prestată pentru angajatorul tău, tu îi aduci un beneficiu mult mai mare decât îți aduce el ție.


Da-ti demisia, fa-te tu patron.

View Postcriztu, on 13 iunie 2018 - 21:11, said:



In esenta, acesti baetzi iti interzic sa traiesti, daca nu muncesti pt ei.

Nu te obliga nimeni sa muncesti.
Sunt destui care traiesc fara sa miste un deget.
Fa ca ei.

#131
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postmarius.bunu, on 14 iunie 2018 - 09:22, said:

Nu te obliga nimeni sa muncesti.
Sunt destui care traiesc fara sa miste un deget.
Fa ca ei.

Invata-ma, senpai. Cum fac cei care traiesc fara sa miste un deget? Care deget trebuie sa nu-l misc?

#132
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcriztu, on 14 iunie 2018 - 09:38, said:

Invata-ma, senpai. Cum fac cei care traiesc fara sa miste un deget? Care deget trebuie sa nu-l misc?

Vezi cersetorii, aurolacii, aia din satele de asistati.
Intinzi mana si astepti.

Edited by marius.bunu, 14 June 2018 - 09:56.


#133
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postmarius.bunu, on 14 iunie 2018 - 09:22, said:

Da-ti demisia, fa-te tu patron.



Nu te obliga nimeni sa muncesti.
Sunt destui care traiesc fara sa miste un deget.
Fa ca ei.
Ca sa completez un alt user: nu te obliga nimeni nici sa traiesti nici sa muncesti. Totul este la alegerea ta. Este democratie.

#134
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postjm2010, on 14 iunie 2018 - 09:58, said:

Ca sa completez un alt user: nu te obliga nimeni nici sa traiesti nici sa muncesti. Totul este la alegerea ta. Este democratie.

Exact.
Nici o lege din Romania nu iti impune munca.
Pe timpul lui Ceasca era altceva.
Acum, nu.

Edited by marius.bunu, 14 June 2018 - 10:03.


#135
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postjm2010, on 14 iunie 2018 - 09:58, said:

Ca sa completez un alt user: nu te obliga nimeni nici sa traiesti nici sa muncesti. Totul este la alegerea ta. Este democratie.

Hai cu mine prin Bucuresti, si arata-mi cum pot sa beau apa, fara sa o platesc sau sa o fur sau sa o cersesc. Hai, vrei?

Edited by criztu, 14 June 2018 - 10:21.


#136
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcriztu, on 14 iunie 2018 - 10:14, said:

Hai cu mine prin Bucuresti, si arata-mi cum pot sa beau apa, fara sa o platesc sau sa o fur sau sa o cersesc. Hai, vrei?

Te duci la un WC public si bei apa de unde se spala aia pe maini.
Mergi sus la magazinul Unirea, la orice magazin care are WC(toate adica).
Deci, poti trai fara sa muncesti.


Bucureştiul are în prezent 42 de cişmele şi ţâşnitori publice care deservesc cu apă potabilă peste 1,88 milioane de locuitori.


http://www.gandul.in...uitori-14664784

Edited by marius.bunu, 14 June 2018 - 10:36.


#137
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postmarius.bunu, on 14 iunie 2018 - 10:29, said:

Te duci la un WC public si bei apa de unde se spala aia pe maini.
Mergi sus la magazinul Unirea, la orice magazin care are WC(toate adica).
Deci, poti trai fara sa muncesti.

Bine mariuse, ai invins, de data asta. Dar razboiul nu s-a terminat. Mai ne intalnim noi, prin vreun veceu public..

#138
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcriztu, on 14 iunie 2018 - 10:40, said:

Bine mariuse, ai invins, de data asta. Dar razboiul nu s-a terminat. Mai ne intalnim noi, prin vreun veceu public..


Ma indoiesc :)
Te-ai convins ca poti sa vietuiesti fara sa muncesti?

#139
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Am mai spus: asistat social intr-o tara din Europa de Vest sau Nord.

#140
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostKarhu, on 14 iunie 2018 - 13:09, said:

Am mai spus: asistat social intr-o tara din Europa de Vest sau Nord.

Exact.
Merge si in Romania, sunt pline satele de asistati.
Satul Glod, din Dambovita, de exemplu.

Edited by marius.bunu, 14 June 2018 - 13:16.


#141
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018
În loc să muncești pt. alții, de preferat să muncești pentru tine. Fără muncă nu se poate; fie ea și minimă.

#142
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmarius.bunu, on 14 iunie 2018 - 13:15, said:

Merge si in Romania, sunt pline satele de asistati.
Hmm, cam slabut acolo, ca nu vine euroiul gros, sa-l simti la mana...

#143
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostKarhu, on 14 iunie 2018 - 13:19, said:

Hmm, cam slabut acolo, ca nu vine euroiul gros, sa-l simti la mana...

Nu le poti avea pe toate, si frecat menta si trai bun Posted Image
Nu in Romanika, mai exact.
Trebuie sa-ti mai ajustezi din asteptari ;)

Edited by marius.bunu, 14 June 2018 - 14:16.


#144
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmarius.bunu, on 14 iunie 2018 - 10:29, said:

Te duci la un WC public si bei apa de unde se spala aia pe maini.
Mergi sus la magazinul Unirea, la orice magazin care are WC(toate adica).
Deci, poti trai fara sa muncesti.


Bucureştiul are în prezent 42 de cişmele şi ţâşnitori publice care deservesc cu apă potabilă peste 1,88 milioane de locuitori.


http://www.gandul.in...uitori-14664784  
Bataie de joc in Romania, atat in capitala, cat si in marile orase ale Romaniei.

"La Roma, în Italia, spre comparaţie, cei peste 2,92 milioane de locuitori au posibilitatea să-şi potolească setea de la cele 2.500 de cişmele existente, potrivit TERRA Mileniul III, care desfăşoară, alături de mai multe organizaţii non-guvernamentale, campania 'Cişmele pentru Bucureşti'."

42 la 1,88 milioane locuitori (Bucuresti)
2.500 la 2,89 milioane locuitori si multi turisti (Roma)

Edited by poadol, 14 June 2018 - 14:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate