Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Complex de vitamine "B""?(B Complex)?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
E bun B Complex?(complexul de vitamine B)? A luat cineva? Ajuta pentru creier? Memorie,concentrare,depresie, anxietate?(astea am eu)Pot sa iau fara sa imi zica neaparat medicul? Excesul am inteles ca se elimina prin urina?

#2
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Am inteles ca nu ai mai iesit afara si nu te-ai apucat de sport. Si te joci gta 5 cu cutia de inghetata langa tine si postezi pe softpedia cacaturi care nu o sa te ajute, si dupa iar intri in depresie ca suntem rai cu tine. De ce nu incetezi depresivule, cunosc eu ceva care te scoate din depresie te ajuta si sa slabesti se numeste sex. Iesi pe afara fa-ti o prietena si lasa grijile deoparte.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
E bun si indicat.
Pentru probleme la cartilagii/coloana, medicul mi-a indicat 10xB1 dimineata pe stomacul gol. Chiar m-a pus pe picioare.
B6 da, ajuta la neuro.
Spor.

Sa stii ca mai mult ajuta sa iesi seara la un baschet sau un minifotbal in Vitan.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai daca te-ai autovindecat mai inainte, la ce-ti mai trebuie complexe?

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
corpul uman este atat de perfect incat "stie" ca vitaminele din pastile sunt sintetice ! ...
nu le asimileaza ! ... nici macar intravenos ! ...

Edited by realduc, 05 June 2018 - 16:57.


#6
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Am luat 2 flacoane de B-uri. Nu m-au ajutat. Mi le-a, luat din farmacie, se dau fara reteta oricui.

#7
Indominus

Indominus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.06.2018
Vitamina B1, sau tiamina, este implicata, alaturi de alte vitamine din complexul B, in metabolizarea carbohidratilor, grasimilor si proteinelor si transformarea acestora in energie pentru organism. Vitamina B1 contribuie si la functionarea normala a inimii, a sistemului digestiv, a sistemului nervos, precum si a celui muscular. Aceasta ajuta la formarea normala a celulelor sangvine, la reglarea productiei de acid clorhidric pentru protejarea stomacului, la transmiterea anumitor semnale de la nervi (si mentinerea sanatatii acestora) catre creier pana la maduva spinarii. Vitamina B1 este recomandata de asemenea pentru sprijinirea capacitatii de invatare si pentru protejarea organismului impotriva efectelor degenerative ale radicalilor liberi.
Vitamina B2, denumita si riboflavina, este esentiala pentru metabolizarea carbohidratilor, asemenei vitaminei B1. B2 este de asemenea necesara pentru cresterea si dezvoltarea normala a tesuturilor, in special pentru piele si par. Si sistemul imunitar utilizeaza vitamina B2, in productia de anticorpi. In anumite circumstante, aceasta vitamina poate avea si rol antioxidant.
Vitamina B3, sau niacina, este implicata in minimum 50 de procese metabolice extrem de importante pentru transformarea carbohidratilor in energie. Necesara si pentru metabolizarea grasimilor si proteinelor, B3 este utilizata de organism pentru mentinerea integritatii si sanatatii celulelor si tesuturilor, precum si pentru functionarea optima a sistemului digestiv. Asemeni celorlalte doua vitamine, niacina are proprietati antioxidante, dar contribuie si la secretia hormonilor si la procesul de detoxifiere.
Vitamina B5, sau acidul pantotenic, lucreaza alaturi de celelalte vitamine din complexul B pentru metabolizarea grasimilor si pentru producerea de energie. Pe langa aceste functii, acidul pantotenic joaca un rol important in producerea hormonilor antistres si in mentinerea sanatatii tegumentelor si a parului. Asemeni altor vitamine cu care este asociat in grupul B, acidul pantotenic sustine buna functionare a sistemului nervos, precum si imunitar.
Vitamina B6, sau piridoxina, ia parte de asemenea la metabolizarea carbohidratilor si a proteinelor. Vitamina B6 este de asemenea necesara pentru producerea de insulina, precum si de celule sangvine rosii si albe. Piridoxina este vitala pentru mentinerea sanatatii celulelor nervoase si musculare. Un alt rol al acesteia este contributia la crearea ADN-ului si ARN-ului.
Vitamina B7, sau biotina, are ca principala functie sa ajute la metabolizarea carbohidratilor, grasimilor si proteinelor. Biotina este esentiala pentru o serie de enzime implicate in producerea de energie. De asemenea, biotina este o componenta necesara in formarea si reglarea nivelului de glucoza, precum si anumiti aminoacizi.
Vitamina B9, sau acidul folic, are un rol extrem de important in procesele care controleaza cresterea si dezvoltarea organismului, in special in ceea ce priveste diviziunea celulelor si producerea de ADN. De altfel, acidul folic este solicitat in toate procesele care presupun diviziunea celulelor si este esential in toate etapele de viata in care are loc o crestere semnificativa, cum ar fi perioada de sarcina sau primele stadii ale dezvoltarii.
Vitamina B12, sau cobalamina, contribuie in principal la producerea celulelor rosii sangvine si la mentinerea sanatatii sistemului nervos central. Asemeni vitaminei B9, aceasta este o componenta importanta in formarea ADN-ului si ARN-ului.

Cam la asta ajuta B Complex.

#8
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

 castoras, on 29 iunie 2018 - 15:28, said:

Am luat 2 flacoane de B-uri. Nu m-au ajutat. Mi le-a, luat din farmacie, se dau fara reteta oricui.
Cel mai probabil in farmaciile de la noi se gaseste doar complex B cu acid folic si cianocobalamina. Cu așa ceva iti dai singur foc la valiza, folatul  si metil-B12 e cu totul altceva.

Edited by NelsonMandela, 30 June 2018 - 03:58.


#9
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 NelsonMandela, on 30 iunie 2018 - 03:56, said:

Cel mai probabil in farmaciile de la noi se gaseste doar complex B cu acid folic si cianocobalamina. Cu așa ceva iti dai singur foc la valiza, folatul  si metil-B12 e cu totul altceva.

Explici un pic diferenta? Era de la Solgar, dar parca cianocobalamina....

#10
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
cianocobalamina este o formă mai puțin eficientă de B12, iar cianura fie și în cantitate mică, trebuie detoxifiată. Mai recomandat e Metil-B12, eventual spray.
Dacă cineva are deficit din cauza malabsorbției, nu-l ajută comprimatele de B12.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate