Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inlocuire baterie bios laptop Sony Vaio

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Salut.
Am primit cadou un laptop Sony Vaio pe care fusese varsat din greseala o solutie acida....
Laptopul nu are hdd.
Intru in bios si totul e ok. Am un CD cu fara-piraterie's BootCD 15.2 si am bootat de pe cd si se incarca SO.
Singura problema pe care am remarcat-o la prima vedere a fost data afisata cu anul 2010. Deci clar bateria e dusa si trebuie inlocuita.
Asa arata bateria: http://iimgur.com/o5wrn7w
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z2_hYC3M568?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E vreo problema daca pun o baterie de placa de baza de PC?
Am gasit acest tutorial: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5DdAZrTZjEM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din pacate nu am banda adeziva din cupru. Exclus sa folosesc pistolul de lipit pt ca exlodeaza bateria....
Cum naiba sa fixez cele 2 fire pe baterie?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Merge, eu am pus intr-un desktop vechi din 2003 o baterie recuperata dintr-un laptop ars din 2008.

#3
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View PostNeaceasca85, on 04 iunie 2018 - 14:17, said:

Merge, eu am pus intr-un desktop vechi din 2003 o baterie recuperata dintr-un laptop ars din 2008.
La mine e invers.
Dar o baterie CR 2032 are 3 V.
Pe bateria de laptop scrie 2.4 V, 15 mAh..

#4
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Nu cred ca ar fi indicat sa faci asta. CR2032 e li-ion si are tensiune mai mare decat cea din poza.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Aia de 3V e o baterie CR2032 cu litiu.
Aia de 2.4 sint 2 elementi NiMh/NiCd (acumulatori) in serie. Suna mega-barbar dar daca ai loc prin laptop poti pune 2NiMh AAA si trage fire. Altminteri comanda la chinezi, sigur se gaseste ceva mic si deja cu conector.

#6
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Adevarul e ca in tutorial tipul resp tine in mana o baterie de 3 v cu litiu. Cel mai probabil CR2032 sau alt model. El si spune ca daca avem o baterie asemanatoare cu ce tine el in mana....

#7
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmariusixy, on 04 iunie 2018 - 14:00, said:

Din pacate nu am banda adeziva din cupru.
Cum naiba sa fixez cele 2 fire pe baterie?
Poti folosi banda adeziva din aluminiu.
Asa ceva.

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Nu pune baterie în locul unor acumulatori. Laptopul trimite către acumulatorii din poză ( primul tutorial) un curent de încărcare . În timp bateria poate exploda.
În tutorialul al doilea  omul vorbeste de inlocuirea unei baterii de laptop cu o altă baterie.

Edited by orlandobarbulescu, 04 June 2018 - 15:04.


#9
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Astia sunt nebuni pe ebay!!!!!!!
Am gasit exact pt modelul meu de laptop VAIO VGN-FZ18E:
https://www.ebay.co....675.c100623.m-1

chilipir la 26 euro !!!!!

#10
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postmariusixy, on 04 iunie 2018 - 14:00, said:

E vreo problema daca pun o baterie de placa de baza de PC?

Pe placa de baza ai un acumulator NiMh format din 2 celule serie care are si un circuit de incarcare. Daca vrei sa-l inlocuiesti cu o baterie pe litiu, ii foarte important ca bateria sa nu fie "incarcata" de circuitul de incarcare ca o face varza mult mai repede decat ar fi perioada ei de utilizare. Trebuie sa inseriezi cu bateria cu litiu o dioda (1N4148 de exemplu) si ca efect benefic ar fi scaderea tensiunii la vreo 2.5...2.8V.

Edited by gabyxm, 04 June 2018 - 15:07.


#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
+5Euro transport !

#12
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
M-a lasat Knockout bateria de la sony vaio !!!!!!
Trebuiau ei sa fie mai speciali !!!!!!

#13
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008

View Postf300, on 04 iunie 2018 - 14:31, said:

Aia de 3V e o baterie CR2032 cu litiu.
Aia de 2.4 sint 2 elementi NiMh/NiCd (acumulatori) in serie. Suna mega-barbar dar daca ai loc prin laptop poti pune 2NiMh AAA si trage fire. Altminteri comanda la chinezi, sigur se gaseste ceva mic si deja cu conector.
Am cautat pe AliExpress dar nu am gasit.
Imi poti da niste site-uri unde sa caut?

#14
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Aici e mai ieftin, cca 6-7$,

https://www.ebay.com...YMAAOSwt4RZdt2d

https://www.ebay.com...ZMAAOSwceNZPpYo

Edited by bitiro, 04 June 2018 - 17:52.


#15
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
E incredibil ce minuni poate sa faca alcoolul izopropilic.

Cel care mi-a dat latopul mi-a spus ca niste solutie a ajuns si pe pantaloni si ca a avut arsuri din cauza solutiei...
Jumatate din taste erau ok, hdd-ul plin de baduri si ceasul ramanea la ora din fabrica.
Am tinut in alcool placa de baza aprox 1 ora si tastatura doar a fost stersa cu o pensula inmuitata bine in alcool si rezultatul:
tastatura functionala 100%, ceasul nu ramane in urma.
Mi-a dat cineva cateva hdd-uri din care sa aleg unul bun. Dupa ce am scanat cu hdd generator un hdd de 320 Gb, proces care a durat 1 ora si 25 min, partea din spate a laptopului era foarte incinsa.
https://www.laptopsd...cek/version.asp
Laptopul are procesor Intel Core 2 Duo T7100 / 1.8 GHz ( Dual-Core ) si Graphics Controller NVIDIA GeForce 8400M GT.
E normal sa se incinga atat de mult laptopul dupa 1 ora si jumate de functionare?
Vad ca procesorul e construit pe tehnologie de 65 nm.

https://ark.intel.co...GHz-800-MHz-FSB
Ma gandeam sa instalez windows 7 pe 32 bit si apoi sa instalez o aplicatie care sa reduca frecventa de lucru pt procesor.

#16
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Se incinge daca nu a fost niciodata curatat de praf la radiator si inlocuita pasta termica. Curata-l si inlocuieste-i pasta termica si pad-urile termice.Daca nu stii,mergi la cineva mai priceput!
Vad ca ti l-ai desfacut singur... fa ceea ce ti-am spus.

#17
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
In loc sa caut o baterie noua, cu sume cat nu face, in locul tau as proceda asa:

As scoate bateria din laptop si as masura cu un voltmetru cati volti mai are in gol. Probabil, as gasi cel mult 1 V, adica jumatate de volt pentru un element din pachet - foarte putin, periculos de putin, probabil consecinta ca laptopul a stat mult timp neincarcat, nefolosit.

Asa sunt acumulatorii NiMh, se autodescarca,  trebuie completat la o luna-doua, chiar nefolosit.

In continuare, l-as pune la incarcat, in serie cu un miliampermetru, sa treaca prin pachet 1/10 din 15 mA, adica un curent cu intensitatea 1,5 mA, timp de 12 ore, de la doua baterii alcaline in serie, 3V, in serie cu un rezistor ajustabil (reostat) -  si reglat fin in primele doua ore de supraveghere (dupa aceea curentul nu se mai modifica prea mult, acumulatorii intra pe palier).

Vei constata ca nu trebuie sa cumperi nimic nou.

#18
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Dată fiind vârsta laptop-ului, un cooling pad ar fi util. La fel ca și o curățare de pasta veche de pe chipset-uri și înlocuirea ei cu una nouă, bună. Nici evaluarea stării radiatorului și a ventilatorului nu e de neglijat. Fără praf sau pâslă din praf!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate