Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

constructii fara autorizatie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Buna ziua.
Situatie rezolvata.  Am fost la alta sucursala a impozitelor din oras, am avut nevoie doar de ultimul extras de carte funciara ( unde terenul era gol ) si de vechea schita a terenului unde era specificat ca cele 3 constructii nu aveau autorizatie de construire.  
Concluzia e, ca toate proastele sunt angajate pe pile. O sa ma duc cu un buchet mare de flori, la cea care mi-a cerut autorizatii de demolare .
Romania!!

#38
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018
Iar la celeilate care ti-a spus ca ai nevoie de autorizatie pentru demolare du-i o vaza cu flori si arunca-i-o in cap!

#39
sdraudeg

sdraudeg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.03.2017
Această discuție mi-a atras atenția asupra unei probleme pe care o am și eu. Sunt pe care de a cumpăra la Fundata (BV), la 2160 m altitudine, cu deschidere la DN73, un teren de 2134 m2, din care 1000 m2 intravilan, restul extravilan. Vecinii sunt la S DN73, la N o pădurice pe versantul opus (după coama dealului), la W o pensiune nelocuită, la E teren viran. Terenul conține:
- Casă lemn parter 69 m2, neîntabulată, prezentă pe extrasul C.F., înregistrată la fisc, construită prin '70 fără A.C., deteriorată, nelocuită de mulți ani, pe care doresc să o demolez peste câțiva ani după ce o utilizez ca magazie/atelier ptr. șantier, este racordată la electricitate monofazată, a avut și trifazat (tăiat de la stâlp)
- Anexă 32 m2, neîntabulată, prezentă pe extrasul C.F., înregistrată la fisc, inexistentă de mai mulți ani (autodistrusă)
- Anexă 9 m2, neîntabulată, prezentă pe extrasul C.F., înregistrată la fisc, inexistentă de mai mulți ani (autodistrusă),
Doresc să construiesc pe alte poziții, în zona dezmembrată ca intravilan:
- Garaj 30 m2, asamblat cu șuruburi din țeavă și tablă, pozat pe o placă din beton sau pe pavele
- Cabană lemn tip Lego 60 m2 (demontabilă și remontabilă) pozată pe blocuri de beton, de care să lipesc o magazie de 20 m2 din lemn + tablă cutată.
Vă rog să-mi dați sugestii:
- Să cer vânzătorului să radieze cele 2 anexe neîntabulate din C.F. și apoi de la fisc?
- Sau ar merge să echivalez la fisc impozitul pe noul garaj cu cel al anexei mari inexistente, eventual o documentație de "renovare" cu relocare?
- Garajul și cabana fiind demontabile și fără fundație vreau să evit proiect, autorizație construire, etc. . Este fezabil?
- Cum mut (prin Enel) branșamentul de pe casa demolabilă pe cabana nouă acre nu are A.C.?
Am indicat locația și împrejurimile pentru cazul în care cineva cunoaște situația particulară.
Mulțumesc anticipat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate