Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

constructii fara autorizatie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Tare de tot situatia :)...Romania!
Le-am dat rapid jos ca sa nu iau amenda, niciodata nu stii cum e un vecin mai binevoitor :)
E jale daca o sa trebuiasca sa scot autorizatie de constructie..si cum sa scot daca practic ele nu mai sunt ( in ultimul extras de carte funciara, terenul e gol)....
@ I2O Erau  si case de locuit, dar pe mine nu m-a interesat sa scot bani, vreau sa-mi fac casa iar sandramalele ma incurcau .
O sa ma duc la notar, el zicea la inceput ca nu e nicio problema , le daram si sanatate :).....insa la finante a inceput show-ul.
Dupa ce am demolat am facut o noua schita de amplasament, acte depuse la inspectoratul de constructii, dupa primarie, 2 luni am asteptat pentru a elimina toate constructiile ce apareau in extrasul de carte funciara ..si la ce folos ca au inceput astia de la impozite sa comenteze..

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Despre ce suprafata construita e vorba referitor la cele neintabulate ?
Fa-ti casa fara autorizatie pe aceeasi suprafata desfasurata cu alea 3 pe care le-ai demolat si plateste impozit in continuare pe aceeasi suprafata Posted Image

#21
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Daca erau la impozit cum te-ai gandit tu ca o sa le scoti asa din vorbe?

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Baxon, on 03 iunie 2018 - 22:38, said:

Despre ce suprafata construita e vorba referitor la cele neintabulate ?
Fa-ti casa fara autorizatie pe aceeasi suprafata desfasurata cu alea 3 pe care le-ai demolat si plateste impozit in continuare pe aceeasi suprafata Posted Image
Exact asta vroiam sa-i sugerez si eu....si daca suprafata e mai mica nu cred ca se prinde nimeni daca se mai labarteaza cativa metrii

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 slai, on 03 iunie 2018 - 21:51, said:

nu'i asa ca'i fain in romanica?

 wiz4rd_24, on 03 iunie 2018 - 22:23, said:

Tare de tot situatia Posted Image...Romania!

exact. doar in Romania cumperi imobile fara autorizatii de constructie, dupa care incepi sa te plangi ca ai probleme cu actele :).

#24
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
si daca pretinzi ca au cazut singure?

#25
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 alexpet, on 04 iunie 2018 - 06:45, said:

si daca pretinzi ca au cazut singure?
Acum nu mai poate sa zica asta ca deja sa dat pe goarna ca le-a daramat el..

#26
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Mergi la un avocat specializat in astfel de lucruri si te lamureste.Aici, doar ne dam cu parerea.

#27
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 I2O, on 04 iunie 2018 - 06:56, said:

dat pe goarna
asta nu este o dovada, poate era beat....
dar ca tot veni vorba, daca vine un cutremur si ne rascheteaza pe toti, cine scapa trebuie sa-si scoata autorizatie de demolare? sau nu?

#28
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu, dar sa vezi ce hartogarie si termene o sa aiba sa recupereze banii de la asigurari.
Mai repede vor primi despagubirile cei fara asigurari, la ei e mai simplu, doar intind mana la stat si le da, ca au nevoie de voturi.

#29
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Rezolvarea era simpla de la inceput. Cumparai de la vanzator numai terenul si declara el ca cele 5 constuctii sunt depreciate de vreme si prezinta pericol si practic sunt cazute. In baza la acest contract de vanzare, te duceai la OCCPI si solicitai sa le radieze.

Acum poti face la fel, declari la notar ca sunt depreciate de vreme si stau sa cada. Le vor radia fara sa stea pe ganduri. Nu isi permite nimeni sa astepte sa cada constructiile . Poti proba pe teren, banuiesc ca se vad resturi de fundatie.

Chestia asta fac dezoltatorii cand cumpara o constructie clasata la Miniisterul Culturii. Lasa constructia neprotejata, vin anumite persoane si fura tot , nclusiv acoperisul, dupa 2 ani cade singura.

Edited by autom2, 04 June 2018 - 11:50.


#30
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 wiz4rd_24, on 03 iunie 2018 - 21:06, said:

Pai si cum sa scoti autorizatie de demolare daca ele nu aveau de construire si nu erau intabulate ?
Nu aveau AC si nu erau intabulate, dar erau declarate la rolul fiscal. ;)

 wiz4rd_24, on 03 iunie 2018 - 21:17, said:

Ce e de facut in cazul asta?
E mare impozitul pe ele ?
Lasa-le asa, astepti ceva modificari legislative asupra rolurilor fiscale si il refaci doar cu ce scrie in cartea funciara.

 wiz4rd_24, on 03 iunie 2018 - 21:40, said:

Pai oricum trebuiau scoase de la impozit...
Eu nu inteleg cum cei de la care am cumparat au stat cu ele fara autorizatie atatia ani, si nu inteleg cum de erau trecute la impozit dar in schimb nu aveau autorizatie de constructie...
Foarte simplu.
Inainte de '90 si in perioada 90-2000 s-o mai construit fara autorizatie, si intrarea in legalitate era declararea la rol, pe proprie raspundere.

 MarianG, on 03 iunie 2018 - 21:44, said:

Deci daca iti construiesti o casa fara autorizatie nu-ti-o poate demola ?
Numai prin hotarare judecatoreasca.

#31
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 wiz4rd_24, on 03 iunie 2018 - 21:44, said:

Si atunci ce vor astia de la finante?
Sa raman cu ele pe viata ? Posted Image
Ia partea frumoasa din chestia asta.
Poti sa-ti mai construiesti cate ceva prin curte, si nu poate nimeni sa zica ceva, fiindca erau deja construite de atatia ani... :)

#32
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
@ baxon : 70 mp este suprafata celor neintabulate. Nu ma risc sa construiesc casa fara autorizatie de constructie, vreau sa construiesc cu firma si totul sa fie legal.
@ lexis : E primul teren cumparat, nici nu am stiut ca sunt trecute la impozit..
             M-am bazat pe vorbele notarului : le demolezi mai repede si nu ai probleme, mi-a specificat clar : daca nu vrei sa le tii nu e nicio problema.
@alexpet : nu am ce sa mai pretind acum, sunt demolate cu totul.
@autom2 : cat de simpla era rezolvarea daca o  stiam asta de la inceput...
                 Nu stiu ce as putea sa mai declar acum la notar, constructiile sunt demolate complet, resturi de fundatie nu mai exista.
@Hunor_66 : Una dintre cele 3 constructii neintabulate a fost construita dupa 2005 -2006, e culmea cum de nu i-a trebuit  autorizatie de constructie.
                      De construit ceva prin curte nici nu se pune problema, terenul nu e asa de mare , numai amprenta casei o sa fie de aproximativ 130 mp plus ca vreau sa am si gradina , cat de cat.

#33
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
In fisa fiscala cum apar constructiile ? daca erau mai vechi de anii 2000 declarate  puteau fi sterse din start (asta trebuia sa iti zica  arhitectul), Acum cum apare C.F.-ul ? cum apare planul vizat de la cadastru ?
Cei de la finante au o procedura in care iese ceva comisie si constata veridicitatea faptelor (depinde de cat de mare e departamentul respectiv).. Incurcata situatia, poti incerca sa discuti si cu alt angajat de acolo de la impozite .
Mai este o treaba dar ar trebui sa ai ceva cunostinte. In ce baza era impozitata constructia fara A.C. fiind o constructie relativ noua (aparent lipsesc niste acte pe care baieti de  acolo trebuia sa le aiba pentru a incasa impozitul. Pe urma mai  e situatia in care politia comunitare te poate amenda pentru constructiile respective pentru a fi legala demolarea . Este cam complicat sa demolezi acum ceva ce nu mai exista si probabil ai facut si ceva taraboi pe acolo.
In mod normal notarul trebuia sa remarce  problemele astea , dar si aia sunt curiosi doar sa i-a bani si sa  termine .

#34
wiz4rd_24

wiz4rd_24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 26.02.2008
Salut.
In ultimul extras de carte funciara ( scos saptamana trecuta ) apare terenul gol - golut :).
Extrasul de carte funciara l-am predat pentru obtinerea certificatului  de urbanism, dar o sa scot altul si ma duc din nou la finante.

#35
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Cu extrasul din cartea funciara, te duci si scoti constructiile de pe rol!  Zambesti candid si spui ca nu stii cum au disparut, chiar te declari stupefiat si rogi la primarie sa intareasca efectivele Politiei Comunitare din zona respectiva.

E de neconceput sa dispara ceva ( o constructie) si Politistii comunitari sa nu vada. De ce mai sunt platiti? Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#36
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Acum vreo 8 ani aveam si eu pe teren o constructie din beton, trecuta in cadastru si la fisc. Constructia era de fapt o cocina (da cocina pt porci) cu parter si etaj, vreo 15mp.
Am "gasit" pe cineva de la urbanism, care m-a sfatuit sa dau o declaratie la notar precum ca acea constructie s-a autodemolat din cauza vremii. Ulterior cu declaratia, s-a intocmit o nota
de constatare cum ca nu mai exista acea contructie pe teren. Cu toate astea, am scos si din cadastru si de la impozit. Acum terenul e curat! Probabil procedura difera de la oras la oras, de la
urbanist la urbanist.

LE: mai am o constructie de 10mp care inca exista si vreau sa o elimin si pe asta. In continuare merge varianta de mai sus, cu diferenta ca acum "costa" ceva.

Edited by Meister, 07 June 2018 - 12:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate