Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Așa-numiții Creștini după Evanghelie

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#37
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 18:55, said:

Wow, m-ai distrus, ce sa zic.
Eu am expus ce am observat eu in 18 ani in biserica penticostala iar tu ai venit te-ai atacat dovedind ca am dreptate, multumesc Posted Image
Nu mai raspund pe topicul asta asa ca nu te obosi, nu am nevoie de convingere sau versete.
Eu cred ca alta e problema: esti un pocait, fiu de pocaiti! Pocaitule! Posted Image

#38
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015

View PostDaculScoril0, on 01 iunie 2018 - 20:01, said:

Mare e grădina și mulți proști i-au trecut gardul.
poti sa spui si altceva decat prosti ? evolutia nu e dovedita, esti in pom

#39
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 01 iunie 2018 - 20:01, said:

Eu cred ca alta e problema: esti un pocait, fiu de pocaiti! Pocaitule! Posted Image
nu ar trebui sa se jeneze de acest fapt.
oricum, pocainta nu este transferabila genetic.Posted Image

#40
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDude_2nd, on 01 iunie 2018 - 20:32, said:

oricum, pocainta nu este transferabila genetic.Posted Image
Pai exista doar copii ai lui Dumnezeu.
Nepoti, ioc!

Edited by Dany_Darke, 03 June 2018 - 07:29.


#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,553
  • Înscris: 16.03.2004
Există cultul religios, puțin numeros, Creștinii după evanghelie și cultul și mai puțin numeros, identic cu cde, respectiv Biserica evanghelică română. Mi se pare că cele două culte s-au unit.

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postun-simplu-om, on 01 iunie 2018 - 15:21, said:

Salutare !

Am întâlnit și cunoscut în viața asta persoane din diferite culte printre care și Creștinii după Evanghelie sau Pocăiții. Am văzut o familie aparținând cultului mai devreme menționat și mi s-a părut că țin foarte mult la obiceiurile lor.

1. În general, nu urmăresc programe de televiziune
2. Sunt educați, respectuoși
2. Sunt foarte gospodari
3. Țin cu sfințenie la îmbrăcăminte (fetele poartă batic, bentiță și fustă), iar bărbații, evident, pantaloni; Vezi : Deutoronom. 22:5
4. Țin mult la familie și au mulți copii
5. Nu își fac prieteni sau relații cu persoane din alt cult sau din altă religie, își caută persoane cu care pot avea o relați de lungă durată.
6. Nu dansează și nu merg la petreceri, banchete sau chefuri
7. Nu au tradiții și sărbători așa cum au creștinii-ortodocși
8. Nu cred în Maica Domnului, nu se închină icoanelor și nu serbează zilele Sfinților

Ați cunoscut persoane de acest fel ? Sau poate cineva de pe-aici îmi poate explica mai bine cum stau lucrurile cu ei ? Poate cineva să-mi confirme sau să-mi infirme punctele mai sus menționate ?
Obiceiurile te intereseaza sau doctrina? Posted Image Posted Image Obiceiurile nu conteaza. Poate e o evolutie doctrinara fata de ortodocsi, dar daca e cu liber arbitru tot boschet este.

Edited by zexelica, 02 June 2018 - 19:02.


#43
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsarac.lipit, on 01 iunie 2018 - 16:24, said:

doar pe biblie
doar că....
...nu au înțeles mesajul hristic. În rest, precum majoritatea neo-protestanților și a ereticilor, se cred puritani.

Edited by mario_bril, 02 June 2018 - 21:42.


#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postmario_bril, on 02 iunie 2018 - 21:41, said:

...nu au înțeles mesajul hristic. În rest, precum majoritatea neo-protestanților și a ereticilor, se cred puritani.
ereticii despre care vorbesti fiind aia care care considera ca inchinarea inaintea icoanelor ortodoxe este idolatrie, incalcarea poruncii a 2-a?Posted Image

#45
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postzexelica, on 02 iunie 2018 - 19:02, said:

Obiceiurile te intereseaza sau doctrina? Posted Image Posted Image Obiceiurile nu conteaza. Poate e o evolutie doctrinara fata de ortodocsi, dar daca e cu liber arbitru tot boschet este.

Doctrina e cea care-i obligă să aibă obiceiurile (rutina, practica) pe care le au. E literă de lege pentru ei, sunt foarte stricți.

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,553
  • Înscris: 16.03.2004
un-simplu-om, te bate gândul să treci și tu la cde ? :huh: Văd că ai numai cuvinte de laudă la adresa lor.

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDude_2nd, on 03 iunie 2018 - 07:43, said:

ereticii despre care vorbesti fiind aia care care considera ca inchinarea inaintea icoanelor ortodoxe este idolatrie, incalcarea poruncii a 2-a?Posted Image
Precum și ăia care cred în doi dumnezei, cei care-l consideră pe Iisus Hristos ca fiind o creatură, cei care consideră că Biblia a fost inspirată de diavol, cei care se consideră predestinați și mântuiți și câte și mai câte... În viața mea nu am întâlnit atâtea erezii ca aici, pe forumul ăsta, unde se pare că s-au adunat capii ereticilor.

#48
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postmario_bril, on 03 iunie 2018 - 08:34, said:

Precum și ăia care cred în doi dumnezei, cei care-l consideră pe Iisus Hristos ca fiind o creatură, cei care consideră că Biblia a fost inspirată de diavol, cei care se consideră predestinați și mântuiți și câte și mai câte... În viața mea nu am întâlnit atâtea erezii ca aici, pe forumul ăsta, unde se pare că s-au adunat capii ereticilor.

E normal, dacă nu ai avut de-a face cu ei în viață, se putea să nu dai de ei, aici, în ditamai comunitatea ? Sunt ca ciupercile după ploaie.

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,553
  • Înscris: 16.03.2004

View Postun-simplu-om, on 03 iunie 2018 - 08:39, said:


E normal, dacă nu ai avut de-a face cu ei în viață, se putea să nu dai de ei, aici, în ditamai comunitatea ? Sunt ca ciupercile după ploaie.

Păi nu tu ai zis că ăștia, cde, au înalte standarde morale? Nu preferi un partener de afaceri onest, decât un ortodox pungaș?

#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postun-simplu-om, on 03 iunie 2018 - 08:31, said:


Doctrina e cea care-i obligă să aibă obiceiurile (rutina, practica) pe care le au. E literă de lege pentru ei, sunt foarte stricți.
Este irelevant ca au obiceiuri si sunt stricti. In lumea seculara gasim o groaza de exemple de grupuri de acest fel care insa nu au vreo treaba cu crestinismul. Iar strictetea o verifici imediat daca are vreo treaba cu Scriptura. Pun pariu ca sustin liber arbitru si ignora intelesul duhovnicesc al Scripturii.

#51
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postzexelica, on 03 iunie 2018 - 12:34, said:

Este irelevant ca au obiceiuri si sunt stricti. In lumea seculara gasim o groaza de exemple de grupuri de acest fel care insa nu au vreo treaba cu crestinismul. Iar strictetea o verifici imediat daca are vreo treaba cu Scriptura. Pun pariu ca sustin liber arbitru si ignora intelesul duhovnicesc al Scripturii.

Pentru ei biblia (se înțelege de ce e cu "b" mic) e un ghid de învățătură și cam atât. Ei cred ce se spune în ea dar ignoră, așa cum ai spus și tu, înțelesul duhovnicesc. Totul e de fațadă.

#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postun-simplu-om, on 03 iunie 2018 - 12:48, said:


Pentru ei biblia (se înțelege de ce e cu "b" mic) e un ghid de învățătură și cam atât. Ei cred ce se spune în ea dar ignoră, așa cum ai spus și tu, înțelesul duhovnicesc. Totul e de fațadă.
Pai atunci mai bine s-ar duce la Ibiza la distractie si ar citi in timpul liber si Biblia, ca macar nu s-ar gasi lucratori impotriva Cuvantului lui Dumnezeu.

#53
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postzexelica, on 03 iunie 2018 - 13:06, said:

Pai atunci mai bine s-ar duce la Ibiza la distractie si ar citi in timpul liber si Biblia, ca macar nu s-ar gasi lucratori impotriva Cuvantului lui Dumnezeu.

Poporul Meu va pieri, pentru că nu mai cunoaşte pe Domnul. Şi pentru că tu ai trecut cu vederea cunoaşterea Domnului, Eu te voi da la o parte din preoţia Mea. Şi fiindcă tu ai uitat de legea Domnului, şi Eu voi uita pe fiii tăi. (Osea. 4:6)
Dar faceţi-vă împlinitori ai cuvântului, nu numai ascultători ai lui, amăgindu-vă pe voi înşivă. (Iacov. 1:22)

#54
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,553
  • Înscris: 16.03.2004

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 15:45, said:

4. Au copii multi pentru ca ghici ce? E "pacat" sa folosesti prezervative sau orice metoda de contraceptie. Asta ca sa nu mai spun ca sunt unii care nu doar ca nu fac sex inainte de casatorie dar nici nu se tin de mana, nu se saruta, nici o atingere. Am vazut atatea femei pocaite frustrate pentru ca erau nefericite iar divortul e impotriva religiei lor deci sunt condamnate la o viata de rahat.

Regulile acestea pe care le-ai enumerat aici, fără sex înainte de căsătorie, fără prezervativ după căsătorie, fără divorț (doar în caz de adulter dovedit), sunt și la voi, la ortodocși, nu doar la pocăiți, penticostali sau cde. Numai că voi nu doar că nu țineți aceste reguli, dar nici măcar nu le cunoașteți deși sunt prinse în canoanele bisericești.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate