Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Așa-numiții Creștini după Evanghelie

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#1
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Salutare !

Am întâlnit și cunoscut în viața asta persoane din diferite culte printre care și Creștinii după Evanghelie sau Pocăiții. Am văzut o familie aparținând cultului mai devreme menționat și mi s-a părut că țin foarte mult la obiceiurile lor.

1. În general, nu urmăresc programe de televiziune
2. Sunt educați, respectuoși
2. Sunt foarte gospodari
3. Țin cu sfințenie la îmbrăcăminte (fetele poartă batic, bentiță și fustă), iar bărbații, evident, pantaloni; Vezi : Deutoronom. 22:5
4. Țin mult la familie și au mulți copii
5. Nu își fac prieteni sau relații cu persoane din alt cult sau din altă religie, își caută persoane cu care pot avea o relați de lungă durată.
6. Nu dansează și nu merg la petreceri, banchete sau chefuri
7. Nu au tradiții și sărbători așa cum au creștinii-ortodocși
8. Nu cred în Maica Domnului, nu se închină icoanelor și nu serbează zilele Sfinților

Ați cunoscut persoane de acest fel ? Sau poate cineva de pe-aici îmi poate explica mai bine cum stau lucrurile cu ei ? Poate cineva să-mi confirme sau să-mi infirme punctele mai sus menționate ?

#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,444
  • Înscris: 16.03.2004
Cred că-i confunzi cu penticostalii... :lol:

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postun-simplu-om, on 01 iunie 2018 - 15:21, said:

Salutare !

Am întâlnit și cunoscut în viața asta persoane din diferite culte printre care și Creștinii după Evanghelie sau Pocăiții. Am văzut o familie aparținând cultului mai devreme menționat și mi s-a părut că țin foarte mult la obiceiurile lor.

1. În general, nu urmăresc programe de televiziune
2. Sunt educați, respectuoși
2. Sunt foarte gospodari

3. Țin cu sfințenie la îmbrăcăminte (fetele poartă batic, bentiță și fustă), iar bărbații, evident, pantaloni; Vezi : Deutoronom. 22:5
4. Țin mult la familie și au mulți copii
5. Nu își fac prieteni sau relații cu persoane din alt cult sau din altă religie, își caută persoane cu care pot avea o relați de lungă durată.
6. Nu dansează și nu merg la petreceri, banchete sau chefuri
7. Nu au tradiții și sărbători așa cum au creștinii-ortodocși
8. Nu cred în Maica Domnului, nu se închină icoanelor și nu serbează zilele Sfinților

Ați cunoscut persoane de acest fel ? Sau poate cineva de pe-aici îmi poate explica mai bine cum stau lucrurile cu ei ? Poate cineva să-mi confirme sau să-mi infirme punctele mai sus menționate ?
Daca chiar aplica regulile astea e foarte bine...regulile astea nu ar trebui sa le aplice doar ei ci toate religiile

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Am eu un vecin Adventist.
Are 7 copii si este un om foarte la locul lui.
Este comunicativ cu toata lumea - chiar bem si o bere din cand in cand dar foarte rar si el bea numai una.
Deci relatii cu persoane in afara cultului nu reprezinta o problema pentru ei.

#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,444
  • Înscris: 16.03.2004
Adventiștii nu beau alcool deloc.

în schimb, creștinii după evanghelie, da!

#6
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postdark, on 01 iunie 2018 - 15:39, said:

Spoiler

Am uitat de alcool, țigări și de alte substanțe. Într-adevăr, ei nu le consumă. Mulțumesc pentru completare !

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdark, on 01 iunie 2018 - 15:39, said:

Adventiștii nu beau alcool deloc.

Gresit
Accepta un paharel dar doar atat
Sigur, sunt si care refuza vehement dar asta nu inseamna ca toti refuza sa consume alcool

#8
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postun-simplu-om, on 01 iunie 2018 - 15:21, said:

Salutare !

Am întâlnit și cunoscut în viața asta persoane din diferite culte printre care și Creștinii după Evanghelie sau Pocăiții. Am văzut o familie aparținând cultului mai devreme menționat și mi s-a părut că țin foarte mult la obiceiurile lor.

1. În general, nu urmăresc programe de televiziune
2. Sunt educați, respectuoși
2. Sunt foarte gospodari
3. Țin cu sfințenie la îmbrăcăminte (fetele poartă batic, bentiță și fustă), iar bărbații, evident, pantaloni; Vezi : Deutoronom. 22:5
4. Țin mult la familie și au mulți copii
5. Nu își fac prieteni sau relații cu persoane din alt cult sau din altă religie, își caută persoane cu care pot avea o relați de lungă durată.
6. Nu dansează și nu merg la petreceri, banchete sau chefuri
7. Nu au tradiții și sărbători așa cum au creștinii-ortodocși
8. Nu cred în Maica Domnului, nu se închină icoanelor și nu serbează zilele Sfinților

Ați cunoscut persoane de acest fel ? Sau poate cineva de pe-aici îmi poate explica mai bine cum stau lucrurile cu ei ? Poate cineva să-mi confirme sau să-mi infirme punctele mai sus menționate ?

Am crescut in familie de "pocaiti", in casa bunicilor mei era biserca pe vremea comunistilor si se tineau mari sfinti dar sunt doar aparente.
Am sa raspund doar la punctele unde nu sunt complet de-acord.

1. Depinde foarte mult de nivelul de habotnicie, pentru unii e satana iar altii se uita linistiti la tv ca tot omul.
2. Doar in public. Pocaitii tin foarte mult la imaginea lor fata de cei din jur dar sa te fereasca sfantul sa auzi ce spun pe la spate. Nu spun doar de familia mea, am crescut in biserica penticostala si asa erau cam toti. Am o sumedenie de povesti dar nu o sa va plictisesc cu ele.
3. Da, au reguli foarte stricte cel putin in biserica, fusta sa fie mai jos de genunchi, capul acoperit, etc. In viata de zi cu zi nu se prea tine cont, doar cei mai habotnici poarta batic sau costum tot timpul.
4. Au copii multi pentru ca ghici ce? E "pacat" sa folosesti prezervative sau orice metoda de contraceptie. Asta ca sa nu mai spun ca sunt unii care nu doar ca nu fac sex inainte de casatorie dar nici nu se tin de mana, nu se saruta, nici o atingere. Am vazut atatea femei pocaite frustrate pentru ca erau nefericite iar divortul e impotriva religiei lor deci sunt condamnate la o viata de rahat.
5. Aici e cam gresit. Ei se imprietenesc cu cei "din lume", unele biserici chiar promoveaza convertirea aproapelui, vor neaparat sa te salveze. Cand vine vorba de relatii depinde de cat e de habotnic fiecare, unii intr-adevar nici nu se uita la muritorii de rand pe cand altii sunt mai realisti si nu se poticnesc in detalii de-astea.
7. Au traditii, au sarbatori. Spala si ei picioare in joia mare, au craciun, paste, toate cele in afara de sarbatorile sfintilor.

Edited by antiqque, 01 June 2018 - 15:47.


#9
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postun-simplu-om, on 01 iunie 2018 - 15:41, said:


Am uitat de alcool, țigări și de alte substanțe. Într-adevăr, ei nu le consumă. Mulțumesc pentru completare !

Cred ca depinde de regiune. Eu cunosc CDE care beau.

Ma rog, in occident toti protestantii mai baga un pahar, doua.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Fara suparare dar eu cred ca titlul topicului este gresit si ar fi nevoie de cateva clarificari.
Nu sunt "așa-numiți Creștini" - CHIAR SUNT CRESTINI
Pocăiții NU sunt o religie.
Poti fi pocait si daca esti ortodox

#11
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,444
  • Înscris: 16.03.2004

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 15:45, said:

Am vazut atatea femei pocaite frustrate pentru ca erau nefericite iar divortul e impotriva religiei lor deci sunt condamnate la o viata de rahat.

Erau nefericite fiindcă soțul aducea banii toți acasă, nu se îmbăta,  nu bătea consoarta, nu o înșela.

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 15:45, said:

7. Au traditii, au sarbatori. Spala si ei picioare in joia mare, au craciun, paste, toate cele in afara de sarbatorile sfintilor.

Tu te referi la penticostali, există topic despre penticostali. Creștinii după evanghelie nu sunt penticostali, atenție, au reguli diferite. Nu au atâtea sărbători ca penticostalii (aceștia sunt mai lumești, țin Crăciunul, Rusaliile și alte sărbători păgâne)

Edited by dark, 01 June 2018 - 15:55.


#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostI2O, on 01 iunie 2018 - 15:32, said:

Daca chiar aplica regulile astea e foarte bine...regulile astea nu ar trebui sa le aplice doar ei ci toate religiile
greşit!
nu pot fi controlaţi
popii au şi ei ordinele lor în diferite orînduiri....oricum stau în dreapta conducătorilor. ghici de ce.

şi nu mai confundaţi pocăiţii cu alte culte....gen adventişti, penticostali, pe vechi...etc... ei sunt unici!

Edited by sarac.lipit, 01 June 2018 - 15:59.


#13
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
Niște necreștini/''nastratini'' de prin Dobrogea au apreciat în mod anticipat că acest topic va ajunge de tot ''zarzavat-ul'' și ''șocolat-a'', nimic nou pentru zeflemitori habarniști și ignoranții imberbi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y3gKLYVULzU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 15:45, said:

vor neaparat sa te salveze
Din calea PSD-istilor? Posted Image

Edited by YourFan, 01 June 2018 - 16:26.


#15
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View Postdark, on 01 iunie 2018 - 15:54, said:

Erau nefericite fiindcă soțul aducea banii toți acasă, nu se îmbăta,  nu bătea consoarta, nu o înșela.

O aveau mica, poate nici nu dadeau bine, stii cum zic? Daca se iau asa orbeste au toate sansele sa nu fie compatibili, mi se pare cea mai mare prostie.
Si sa stai tu linistit ca sunt foarte multi si din cultele astea care isi bat nevestele, beau, inseala.

View Postdark, on 01 iunie 2018 - 15:54, said:

Tu te referi la penticostali, există topic despre penticostali. Creștinii după evanghelie nu sunt penticostali, atenție, au reguli diferite. Nu au atâtea sărbători ca penticostalii (aceștia sunt mai lumești, țin Crăciunul, Rusaliile și alte sărbători păgâne)

Ia mai citeste odata prima fraza din topic, el a intrebat in general despre cultele astea iar eu i-am raspuns despre penticostali.

#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,444
  • Înscris: 16.03.2004

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 16:07, said:


Ia mai citeste odata prima fraza din topic, el a intrebat in general despre cultele astea iar eu i-am raspuns despre penticostali.

Am recitit și nu, întrebarea era strict despre cde. Aceștia sunt un fel de baptiști dar nu au pastori plătiți.

#17
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postun-simplu-om, on 01 iunie 2018 - 15:21, said:

Salutare !

Am întâlnit și cunoscut în viața asta persoane din diferite culte printre care și Creștinii după Evanghelie sau Pocăiții. Am văzut o familie aparținând cultului mai devreme menționat și mi s-a părut că țin foarte mult la obiceiurile lor.


Sunt ok obiceiurile lor din punctul tau de vedere? Se bazeaza pe Biblie?

#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Post-Daniel, on 01 iunie 2018 - 16:13, said:

Sunt ok obiceiurile lor din punctul tau de vedere? Se bazeaza pe Biblie?
doar pe biblie
doar că....n-au găsit citatul cu construirea bisericilor şi pupatul mîinii popilor...au rămas la faza ''să nu te închini la chip cioplit''
ghinion.
în rest, fac exact ce scrie acolo. ei nu s-au întrebat ce lumina înaintea facerii soarelui şi a lunii, doar au crezut ce scrie acolo. vorbesc de bunicii mei...am dat şpagă unui popă să-i putem înmormînta în cimitirul satului... cu toate că erau mai credincioşi ca pramatia aia...ce închidea porţile casei în post şi băga grătare de ceafă...

Edited by sarac.lipit, 01 June 2018 - 16:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate