Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Așa-numiții Creștini după Evanghelie

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 16:07, said:

O aveau mica, poate nici nu dadeau bine, stii cum zic? Daca se iau asa orbeste au toate sansele sa nu fie compatibili, mi se pare cea mai mare prostie.

Situații de acest gen pot avea loc în cadrul oricărui cult religios.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postun-simplu-om, on 01 iunie 2018 - 15:21, said:



Am cunoscut si eu pe cineva. Oamenii sunt fix asa cum i-ai descris.

#21
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
chiar daca este ideal ce spui, omul trebuie sa faca roade, nu cred ca e bine sa traiesti inchis intr-o secta, desi totul este superb

#22
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postlegit10, on 01 iunie 2018 - 17:02, said:

chiar daca este ideal ce spui, omul trebuie sa faca roade, nu cred ca e bine sa traiesti inchis intr-o secta, desi totul este superb
Ce numesti tu, din afara, secta, pentru ei este adunare. Doar n-or sta toata ziua acolo?

#23
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
intre o femeie si un barbat nu poate fi o prietenie...eu cred ca familia largita este secta ta, daca predici, esti tare, poti sa vezi si alti oameni

#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlegit10, on 01 iunie 2018 - 17:02, said:

chiar daca este ideal ce spui, omul trebuie sa faca roade, nu cred ca e bine sa traiesti inchis intr-o secta, desi totul este superb
Roadele sunt in propria constinta. Banuiesc ca stii despre ce fel de roade e vorba.
Apropo, un crestin e acela care pazeste poruncile lui dumnezeu (adica de la Tatal ceresc) , si credinta lui Hristos.

#25
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu...vorbesti de Isus si Dumnezeu te va confirma, cu ceva..lumea trebuie sa il vada pe Dumnezeu ca sa se pocaiasca...asta pentru crestini...pentru oameni fiecare trebuie sa produca, sa munceasca pentru comunitate

Edited by legit10, 01 June 2018 - 17:35.


#26
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostNaijax, on 01 iunie 2018 - 15:50, said:

Fara suparare dar eu cred ca titlul topicului este gresit si ar fi nevoie de cateva clarificari.
Nu sunt "așa-numiți Creștini" - CHIAR SUNT CRESTINI
Pocăiții NU sunt o religie.
Poti fi pocait si daca esti ortodox

nu sunt crestini ci eretici, nu au botezul valid,numai cel botezat in Biserica ortodoxa,in credinta adevarata este in Biserica si poate fii numit crestin

#27
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
hopa,iaca aparu si primu habotnic
catolicii sunt crestini,ca nu sunt din biserica amintita de tine?
evreii sunt cresiti?
una mai usoara,ce inseamna crestin?

Edited by ceanu1980, 01 June 2018 - 17:47.


#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcristirg, on 01 iunie 2018 - 17:40, said:


nu sunt crestini ci eretici, nu au botezul valid,numai cel botezat in Biserica ortodoxa,in credinta adevarata este in Biserica si poate fii numit crestin

Papa a spus că botezul în numele Sfintei Treimi este valabil oriunde, în orice cult creștin recunoscut.

#29
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Oameni spalati pe creier.

#30
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostNaijax, on 01 iunie 2018 - 15:35, said:

Am eu un vecin Adventist.
Are 7 copii si este un om foarte la locul lui.
Este comunicativ cu toata lumea - chiar bem si o bere din cand in cand dar foarte rar si el bea numai una.
Deci relatii cu persoane in afara cultului nu reprezinta o problema pentru ei.
poate martor.
adventistii nu beu alcohol nici picurati cu ceara.
daca aude pastorul, s-au ras. :)

View Postcristirg, on 01 iunie 2018 - 17:40, said:


nu sunt crestini ci eretici, nu au botezul valid,numai cel botezat in Biserica ortodoxa,in credinta adevarata este in Biserica si poate fii numit crestin
botezul ortodox = mascarada spirituala= invalid dpdv al credintei crestine. :)

#31
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ce sunt Aldulescu astia?

View PostAldulescu, on 01 iunie 2018 - 18:30, said:

Oameni spalati pe creier.



View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 16:07, said:

O aveau mica
Antichitate, asta era slujba ta cand erai mic, umblai cu un metru dupa tine?

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 16:07, said:

Daca se iau asa orbeste au toate sansele sa nu fie compatibili, mi se pare cea mai mare prostie.
Dar nu ti se pare, chiar ai spus cea mai mare prostie.

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 15:45, said:

Asta ca sa nu mai spun ca sunt unii care nu doar ca nu fac sex inainte de casatorie dar nici nu se tin de mana, nu se saruta, nici o atingere. Am vazut atatea femei pocaite frustrate pentru ca erau nefericite.
Dupa casatorie fac sex? Sau barbatii nici macar nu le ating dar totusi ele au devenit femei? Frustrate.
E vreo legatura de cauzalitate intre propozitii sau ce taine spui tu aici colegu?

Edited by penticostalul, 01 June 2018 - 18:50.


#32
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Wow, m-ai distrus, ce sa zic.
Eu am expus ce am observat eu in 18 ani in biserica penticostala iar tu ai venit te-ai atacat dovedind ca am dreptate, multumesc :)
Nu mai raspund pe topicul asta asa ca nu te obosi, nu am nevoie de convingere sau versete.

#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 18:55, said:

Wow, m-ai distrus, ce sa zic.
Eu am expus ce am observat eu in 18 ani in biserica penticostala iar tu ai venit te-ai atacat dovedind ca am dreptate, multumesc Posted Image
Nu mai raspund pe topicul asta asa ca nu te obosi, nu am nevoie de convingere sau versete.
ai fost coleg cu cantareatza aia penticostala care acum se da in stamba in curu gol pe scena, spre rusinea si disperarea lui tat-su, pastor penticostal onest, si mai ales batran? Posted Image

penticostalii sunt intr-adevar foarte lumesti.
e suficient sa vezi cum se imbraca fiicle Bisericii, si-ti dai seama la ce se gandesc toata ziua. :)

dar pe langa adventiste, martoritzele sunt pistol cu apa. :D
si totusi, crestinii dupe Evanghelie sunt exact asa cum i-a descris initiatorul.

Edited by Dude_2nd, 01 June 2018 - 19:00.


#34
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View Postun-simplu-om, on 01 iunie 2018 - 15:21, said:

Salutare !

Am întâlnit și cunoscut în viața asta persoane din diferite culte printre care și Creștinii după Evanghelie sau Pocăiții. Am văzut o familie aparținând cultului mai devreme menționat și mi s-a părut că țin foarte mult la obiceiurile lor.

1. În general, nu urmăresc programe de televiziune
2. Sunt educați, respectuoși
2. Sunt foarte gospodari
3. Țin cu sfințenie la îmbrăcăminte (fetele poartă batic, bentiță și fustă), iar bărbații, evident, pantaloni; Vezi : Deutoronom. 22:5
4. Țin mult la familie și au mulți copii
5. Nu își fac prieteni sau relații cu persoane din alt cult sau din altă religie, își caută persoane cu care pot avea o relați de lungă durată.
6. Nu dansează și nu merg la petreceri, banchete sau chefuri
7. Nu au tradiții și sărbători așa cum au creștinii-ortodocși
8. Nu cred în Maica Domnului, nu se închină icoanelor și nu serbează zilele Sfinților

Ați cunoscut persoane de acest fel ? Sau poate cineva de pe-aici îmi poate explica mai bine cum stau lucrurile cu ei ? Poate cineva să-mi confirme sau să-mi infirme punctele mai sus menționate ?


Cunosc foarte bine o famile care-s botezati la aceasta biserica. Ne intelegem foarte bine, chiar daca io-s ateu. Nu discutam religie, nu m-or invitat niciodata la biserica lor.......si-l urasc de moarte pe dragnea si psd-ul. Asta nu-i offtopic si nici vreo incercare de flame, jur !!

#35
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postsarac.lipit, on 01 iunie 2018 - 16:24, said:

Spoiler

Într-adevăr, țin cu sfințenie la Biblie și în general la anumit versete considerate esențiale de către ei (să le spunem sectanți). Și, nu, nu e un păcat să construiești Biserici și să săruți mâna unui preot. În ceea ce privește porunca mai sus menționată ei i-au oferit întotdeauna o altă conotație.

View PostMembruAnonim, on 01 iunie 2018 - 16:46, said:

Spoiler

Sunt la fel, probabil cu mici diferențe. Depinde și de familie.

View Postantiqque, on 01 iunie 2018 - 15:45, said:

Spoiler

Referindu-mă la punctul 2, ce e de spus aici ? E foarte adevărat ce spui. Sunt foarte respectuoși față în față, dar pe la spate (în urma lor) se aud numai bârfe. Sunt 100% pățiț (trecut prin așa ceva).
Cu punctul 4 sunt perfect de acord, am aflat asta ulterior de la o persoană total necunoscută.
5 : nu te salvează absolut deloc. Vor fi date cărțile pe față la Judecată, Sfânta Scriptură spune foarte clar lucrurile astea.

Majoritatea comentariilor sunt în plus. Mă opresc aici și nu doresc să comentez mai departe.

#36
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postun-simplu-om, on 01 iunie 2018 - 15:21, said:

Salutare !

Am întâlnit și cunoscut în viața asta persoane din diferite culte printre care și Creștinii după Evanghelie sau Pocăiții. Am văzut o familie aparținând cultului mai devreme menționat și mi s-a părut că țin foarte mult la obiceiurile lor.

1. În general, nu urmăresc programe de televiziune
2. Sunt educați, respectuoși
2. Sunt foarte gospodari
3. Țin cu sfințenie la îmbrăcăminte (fetele poartă batic, bentiță și fustă), iar bărbații, evident, pantaloni; Vezi : Deutoronom. 22:5
4. Țin mult la familie și au mulți copii
5. Nu își fac prieteni sau relații cu persoane din alt cult sau din altă religie, își caută persoane cu care pot avea o relați de lungă durată.
6. Nu dansează și nu merg la petreceri, banchete sau chefuri
7. Nu au tradiții și sărbători așa cum au creștinii-ortodocși
8. Nu cred în Maica Domnului, nu se închină icoanelor și nu serbează zilele Sfinților

Ați cunoscut persoane de acest fel ? Sau poate cineva de pe-aici îmi poate explica mai bine cum stau lucrurile cu ei ? Poate cineva să-mi confirme sau să-mi infirme punctele mai sus menționate ?
Mare e grădina și mulți proști i-au trecut gardul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate