Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Cum sa transformi un divx in dvd cu subtitrare.

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
DustFeather

DustFeather

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 14.02.2006
mai baieti, voi va chinuiti degeaba ,.... asa se intampla mereu cu cei care nu stiu sa fol codecurile pe care le au in dotare ... nu stiu cat de bine ati citit voi instructiunile winavi dar ma rog, no comment ... ideea e ca daca ai quick time player, real player si klite codec pack (NU ACEMEGA ! ! !) ... nu-ti mai trebe nici un utilitar idiot pt subtitrare ... trebe sa mai ai doar filmul si subtitrarea langa el si aia e ... o insereaza automat pt ca klite codec pack are vobsub.dll care se ocupa de asta si e mai bun decat ffdshow sau cine stie ce alte porcarii luate dupa "bunul" obicei al AceMega
incercata deja metoda si merge perfect, numai sa citesti putin.

bafta.

#20
calabrese

calabrese

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2005

View PostRiven, on Mar 13 2006, 21:52, said:

DE UNDE IAU FONT ARIAL ROM ca nu are programul ala VSo ConvertXtoDVD  ??????????

Poti folosii si arial doar ca trebuie sa shimbi la font si sa dai central europeanca in foto.Attached File  untitled.JPG   39.7K   289 downloads



View Postvidi, on Mar 13 2006, 23:14, said:

Salut ! Am o problema ! la AVI SUBTITLER dupa ce incarc filmu si subu si setez fontu si salvez imi apare ceva care nu e la locul lui : "NO VIDEO STREAM IN IMPUT AVI" . Stie cineva ce este si ce pot sa fac ca sa nu mai apara? :worthy:


Uita de varianta cu avi subtitler si incearca a doua varianta pusa pe topic cea cu vso divxtodvd.Este mult mai buna.  :coolspeak:

Edited by calabrese, 14 March 2006 - 21:54.


#21
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Lenea de a citi este mare inclusiv pentru unii de pe aici. A fost prezentat cum se face un dvd cu winavi de catre mine. mai mult decat atat metoda pe care am scris-o este mult mai buna pentru ca introduce subtitrarea chiar cand face dvd-ul. Ceea ce aveti nevoie este winavi si directvobsub. Faceti setarile de font in directvobsub apoi facetidvd-ul cu winavi. Aveti grija ca numele fisierului avi sa fie acelasi cu al subtitrarii. In momentul cand se apuca de emcodat veti vedea iconita de la vobsub jos in dreapta. Avantajul este ca nu mai stai si reencodezi filmul inca o data ca sa-i introduci subtitrarea si apoi inca o data ca sa-l faci dvd. Conversia unui divx tot in divx dar cu subtitrarea pe el este o mare tampenie.
Vorbeati de search? se vede cat l-ati folosit si voi.

#22
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Muuult mai simplu, cu DVD Santa. Ii dai filmul, subtitrarea si el iti face DVD-ul. Verificat !

#23
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

View Postsorin61, on Mar 16 2006, 17:24, said:

Muuult mai simplu, cu DVD Santa. Ii dai filmul, subtitrarea si el iti face DVD-ul. Verificat !

Si ca ne dam si mai mari...TheFilmMachine...rulz.(na c-am scris-o si p-asta) :D

#24
morosanuciprian

morosanuciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 21.06.2004

View Postdaddy, on Mar 15 2006, 09:05, said:

Lenea de a citi este mare inclusiv pentru unii de pe aici. A fost prezentat cum se face un dvd cu winavi de catre mine. mai mult decat atat metoda pe care am scris-o este mult mai buna pentru ca introduce subtitrarea chiar cand face dvd-ul. Ceea ce aveti nevoie este winavi si directvobsub. Faceti setarile de font in directvobsub apoi facetidvd-ul cu winavi. Aveti grija ca numele fisierului avi sa fie acelasi cu al subtitrarii. In momentul cand se apuca de emcodat veti vedea iconita de la vobsub jos in dreapta. Avantajul este ca nu mai stai si reencodezi filmul inca o data ca sa-i introduci subtitrarea si apoi inca o data ca sa-l faci dvd. Conversia unui divx tot in divx dar cu subtitrarea pe el este o mare tampenie.
Vorbeati de search? se vede cat l-ati folosit si voi.
Ai dreptate ce spui. Pacat ca s-a tot spus de atatea ori ca lenea si nesimtirea nu sunt "bine primite" aici pe forum...dar ce sa-i faci...daca unii sunt  :ciocan: si tot nu vor sa inteleaga.

Edited by morosanuciprian, 17 March 2006 - 17:08.


#25
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Dar WinAvi pune subtitrarea lipita de film.

enjoy,
Mtz

#26
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai si Avisubtitler nu tot pe film o pune? Ideea era ca decat sa folosesti Avisubtitler si din divx sa faci tot divx cu subtitrarea lipita si apoi sa faci dvd-ul cu Winavi mai bine il faci cu Winavi si directvobsub ca sa nu mai pierzi timpul cu encodarea din divx tot in divx al aceluiasi film.
Asta ca sa faci repede si cu subtitrarea lipita de film.
Dar, acolo unde scriam de Winavi am scris ca e de preferat sa faci astfel (asa fac eu dvd-urile cu episoadele din serialele preferate):
Cu winavi faci dvd-ul. fara subtitrare. Dureaza putin, cca 40 min la un film de 2 ore. Apoi iei voburile si le bagi intr-un progra de authoring ca sa faci si meniu si subtitrare separata. Asta mai dureaza inca cca 15 min. depinde cat de complex vrei meniul. Apoi compilezi proiectul si gata. Ai dvd-ul.
P.S. Vedeti ca era si topic de Winavi. Si la asta (pe langa altele) ma refeream cand vorbeam de lene. N-re nimeni pretentia sa citesti 70 de pagini. dar macar titlurile subiectelor din primele 10 pagini trebuie citite. ganditi-va ca softpedia este cel mai vizitat site (si implicit forum) iar informatia se scrie in cantitati destul de mari. deci un subiect de pagina a 10-a nu va fi chiar atat de vechi cum ar crede unii.

#27
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postdaddy, on Mar 17 2006, 21:38, said:

Cu winavi faci dvd-ul. fara subtitrare. Dureaza putin, cca 40 min la un film de 2 ore.
1. Mda... si eu cand ma gandesc ca mi-am recodat un DVD 9 in DVD5 in 16 ore...
Spart in 52 de parti si fiecare parte recodata cu CCE in 10 pass. Si nu am un pentium 2, ca daca aveam stateam 2 saptamani la codare.
2. De ce faci DVD (vob-uri - care trebuiesc demuxate) cand ai putea sa faci mpeg2 la standard DVD, subtitrarea in format sup cu Subtitle Creator si authoring simplu cu Muxman?

Pentru incepatori sta treaba cam asa:
- pentru cei care vor repede, nu conteaza calitatea: VSO............ sau.............. WinAvi.
- pentru ceilalti, The Film Machine cu CCE sau DVD2SVCD tot cu CCE.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 18 March 2006 - 10:01.


#28
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pai si eu tot celor care se grabesc am recomandat metoda aceasta. Pentru calitate si eu tot CCE folosesc. mai ales ca mai fac si filmari si a citit lumea pe aici ca imi ia cca 10 ore la 1,5 ore de filmare pana la dvd-ul final.
Cat priveste voburile, daca le schimb extensia in *.mpg nu mai trebuie sa le demuxez. Encore dvd le vede bine si treaba merge super OK.

#29
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Uite ca mi-am mai adus aminte ceva... VSO DivXtoDVD. Nu ai altceva de facut decit sa dai filmul (filmele) programului si face el restul. Ia inclusiv subtitrarile, si le pune ca stream separat, nu direct pe film. Si stie inclusiv asf.

#30
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Am mai cautat putin si am gasit versiunea cea mai noua de la DivXtoDVD. Se cheama acum ConvertXtoDVD, si are in plus fata de cea dinainte si posibilitatea de a adauga un meniu. Ce mai vreti mai mult ?

#31
calabrese

calabrese

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2005

View Postsorin61, on Mar 18 2006, 21:06, said:

Am mai cautat putin si am gasit versiunea cea mai noua de la DivXtoDVD. Se cheama acum ConvertXtoDVD, si are in plus fata de cea dinainte si posibilitatea de a adauga un meniu. Ce mai vreti mai mult ?

Ai facut meniu cu aceasta versiune?
Cam lesinat ....

#32
claudiunet

claudiunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.08.2003

View Postsorin61, on Mar 18 2006, 20:06, said:

Am mai cautat putin si am gasit versiunea cea mai noua de la DivXtoDVD. Se cheama acum ConvertXtoDVD, si are in plus fata de cea dinainte si posibilitatea de a adauga un meniu. Ce mai vreti mai mult ?


unde ai gasit frate varianta asta ca am cautat.....de....

#33
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
cine cauta gaseste. Si intr-adevar, e cam lesinat meniul, dar e.

Edited by Mtz, 23 March 2006 - 19:57.


#34
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Eu am alta metoda, mai migaloasa dar rezultatul este comparabil cu un dvd original. Chiar in momentul asta lucrez la un astfel de DVD.
1. Transform cu Virtual Dub materialul in AVI DV (codec MainConcept DV).
2. Aviul respectiv il encodez in mpg 2 cu CCE in 10 pasi (Ce zici Mtz e bine?) :P
3. Audio il transform cu Audition din Stereo in AC3 5.1
4. Subtitrarea o convertesc cu Subtitle Workshop in formatul pt. Encore DVD.
5. Authoringul il fac cu Encore DVD.
Hai ca v-am spart  :w00t:

Rezultatul.... Mai bine de atat nu se poate.  :lol:

Edited by Night Elf, 23 March 2006 - 20:55.


#35
claudiunet

claudiunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.08.2003

View Postsorin61, on Mar 23 2006, 17:30, said:

cine cauta gaseste. Si intr-adevar, e cam lesinat meniul, dar e.


da-mi linkul :peacefingers:

#36
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostNight Elf, on Mar 23 2006, 20:47, said:

2. Aviul respectiv il encodez in mpg 2 cu CCE in 10 pasi (Ce zici Mtz e bine?) :P
Nici nu stii ce bine e cand afli ca nu esti singurul nebun.

Din ceea ce zici tu, eu o singura chestie nu inteleg: de ce mai treci prin mainconcept DV codec?

enjoy,
Mtz

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate