Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum sa transformi un divx in dvd cu subtitrare.

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
@seerkan - pentru VirtualDub gasesti un plugin care stie sa faca ce vrei tu, apoi reencodezi avi.
Sau cu orice alt soft de encodare folosind VobSub-ul care incarca automat subtitrarea pe video.

Bafta.

Iulian

#56
PIGULIGU

PIGULIGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003

 lucaiuli, on May 13 2006, 19:50, said:

@seerkan - pentru VirtualDub gasesti un plugin care stie sa faca ce vrei tu, apoi reencodezi avi.
Sau cu orice alt soft de encodare folosind VobSub-ul care incarca automat subtitrarea pe video.

Bafta.

Iulian


   Nu orice soft de encodare merge cu DirectVobSub ci numai cele care lucreaza (si) in DirectShow deoarece DirectVobSub-ul (ca si ffdshow-ul) sant filtre de DirectShow .
La unele encodere (cum ar fi TMPEGEnc. sau Mainconcept) trebuie setat modulul de import DirectShow cu prioritatea cea mai mare ca sa mearga cu VobSub - ul.
Printre Encoderele MPEG (1 si 2) care merg cu DirectVobsub :
TMPGEnc.
Mainconcept
Canopus Procoder
WinAviVideoconverter
Un encoder care nu lucreaza in DirectShow : CCE .

#57
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006

 Night Elf, on Mar 23 2006, 21:47, said:

Eu am alta metoda, mai migaloasa dar rezultatul este comparabil cu un dvd original. Chiar in momentul asta lucrez la un astfel de DVD.
1. Transform cu Virtual Dub materialul in AVI DV (codec MainConcept DV).
2. Aviul respectiv il encodez in mpg 2 cu CCE in 10 pasi (Ce zici Mtz e bine?) :P
3. Audio il transform cu Audition din Stereo in AC3 5.1
4. Subtitrarea o convertesc cu Subtitle Workshop in formatul pt. Encore DVD.
5. Authoringul il fac cu Encore DVD.
Hai ca v-am spart  :w00t:

Rezultatul.... Mai bine de atat nu se poate.  :lol:


nu am mai lucrat cu VirtualDub..vreau si eu sa incerc metoda ta, partial pt ca nu pot folosi Encore DVD . am procesor athlon 2400+ si nu stie SSE2.Am instalat MainConcept DV Codec, am downloadat VirtualDub dar nu inteleg cum transformi tu materialul in avi dv ? File Save As AVI.. ?
Ce as putea sa folosesc in loc de Encore DVD si sa obtin calitatea care ai obtinut-o tu ?  :rolleyes:

#58
lucaiuli

lucaiuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 01.02.2006
@PIGULIGU - scriptul pentru VirtualDub nu foloseste DirectSHow ci AviSynth cu subtitrarea in format SSA, dar si tu ai dreptate pentru celelalte encodere.
Alt encoder care nu lucreaza cu DirectSHow - FFMPEG, Mencoder

Bafta.

Iulian

#59
linootzoo

linootzoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2006
Salutare! Incerc sa transform un avi in format DVD si singura problema e ca mie nu-mi apare la font, Arial ROM si Central European. Oare de ce? Ca si codecuri folosesc klite codec pack. Nu am Real Player sau Quick Time, doar Media Player. Doar o lamurire Multumesc!

#60
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 05.01.2004

 linootzoo, on Jan 14 2007, 22:58, said:

Salutare! Incerc sa transform un avi in format DVD si singura problema e ca mie nu-mi apare la font, Arial ROM si Central European. Oare de ce? Ca si codecuri folosesc klite codec pack. Nu am Real Player sau Quick Time, doar Media Player. Doar o lamurire Multumesc!
Probabil ca incerci sa il transformi cu Winamp. Poate Urania o ghici cu ce lucrezi tu, dar in topicul asta s-a discutat de o multime de programe. Vino cu precizari.

#61
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
De fontul Arial ROM nu am auzit si probabil nici nu exista, asa ca nu iti poate aparea asa ceva.
In cazul in care te-ai referit la Arial Narrow, acesta va trebui sa il cauti si sa ti-l instalezi. Vezi poate il are vreun prieten si ti-l imprumuta si tie.

enjoy,
Mtz

#62
linootzoo

linootzoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2006

 sorin61, on Jan 14 2007, 23:42, said:

Probabil ca incerci sa il transformi cu Winamp. Poate Urania o ghici cu ce lucrezi tu, dar in topicul asta s-a discutat de o multime de programe. Vino cu precizari.
Da asa e. Nu mi-am dat seama de informatia incompleta pe care am postat-o. Folosesc ConvertXtoDVD de la VSO Software.

#63
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 05.01.2004
In ConvertXtoDVD intri pe subtitrarea filmului (daca nu a luat-o singur, o incluzi tu) si setezi la Codepage ANSI-Central Europe iar la font Arial Narrow cu character set EASTEUROPE_CHARSET. Asta e tot.

#64
linootzoo

linootzoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2006
Mersi mult pentru rabdare si atitudine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate