Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Case cuplate P+1 Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Topicul e o continuare a discutiei (moarte) de-aici - https://forum.softpe...plate-p1-ilfov/

Se da un duplex, o zona f frumoasa, un proiect nu foarte bine inchegat si multa alergatura :)

Am demarat in cele din urma. Deocamdata am decopertat, pietruit drumul, trasat (balize + axele); azi urmeaza putzul si cred ca trasarea cu var + instalat baraca muncitorilor.

Cadastristul si-a trimis "un coleg" mai tanar si mai bezmetic, pana la urma sper c-a masurat cum trebuie. Initial pusese casa invers si luase ca reper retragerea cu imprejmuirea pentru amplasarea casei. O nimica toata, 4,3m in loc de 9 fata de limita de proprietate :D Nu mai zic c-a venit singur, in conditiile in care e munca de minim 2 oameni.

Astia cu piatra de drum, mi-au adus piatra de rau partial sparta, partial rotunjita, nu e chiar ce vroiam, dar cred ca merge. Constructorul vroia sa bagam 3-4 masini, am bagat 2 si mi se pare multa piatra. Ori n-a inteles ca-i vb de 2 masini de 27mc, ori nu stiu la ce se gandea.

Attached Files



#2
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018
Spor la treaba! Arata frumos zona catre padure, pe unde-i locatia?

#3
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
Stai linistit ca mai bagi substantial mai multa piatra decat ai adus. La prima ploaie dupa ce a trecut betoniera peste piatra ta e ca si dusa. Frumoasa casa din ultima poza a topicului vechi, bafta multa.

#4
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Multumesc, sa fie :)
E decopertat bine drumul, vreo 20-30cm sa zic, e f tare pamantul sub iar stratul de piatra are 10-15cm cred.. Sper sa nu se afunde prea mult piatra si mai ales sper sa urce cifele, ca e destul de in panta si piatra nu-i compactata (nu era prevazut costul asta).

#5
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Gata si putul. 25m, teava albastra. Foarte nisipos pamantul, nisip de-a dreptul.
Nu era alb margaritarul?
N-am reusit sa urc cu masina pe drum, derapeaza :)

Attached Files


Edited by Tuliman, 30 May 2018 - 19:45.


#6
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am ajuns dupa ce deja terminase putul, mi-a trimis astea doua poze cu tevile sa ma conving ca baga ce trebuie.
Eu nu vad fantele in pozele astea, alea de care am tot auzit povesti ca le mai taie unii cu flexu.
Mi-a zis ca pe fund, cativa metri e filtrul, deci daca ma apuc sa masor putul, n-o sa-mi dea 25 de metri, ci mai putin.

Attached Files



#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,699
  • Înscris: 11.03.2006
L-ai testat, merge?Probabil au facut ei fantele cu flexul.
Se coboara in foraj intai o teava plina - decantorul -, apoi teava cu fante - filtrul- apoi restul tevilor. Apa intra in put prin teava aia cu fante. Cum vrei sa masori putul?

#8
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai fix asta i-am zis aluia sa nu faca si a avut o reactie f vehementa, ca nu intelege cum ar putea face cineva asa ceva - fantele cu flexu. Acum naiba stie ce-o fi facut el acolo.
Cand am ajuns, ei stransesera tot, cica e totul ok, coloana de apa de 9 metri, apa ok... de vazut n-am vazut nimic pompat; omul mi-a zis, verbal ce-i drept, ca-mi garanteaza, ca orice pb as avea, sa-l sun. E recomandat de constructor, macar cu atat ma consolez si eu. Si daca e ceva, constructorul o sa behaie primul dupa apa si mi-a garantat ca e de incredere asta cu putul. Daca-i de incredere, n-o sa-l aud ca nu are apa :)
De masurat, vreau sa cobor o sfoara in el si sa vad cat coboara.

#9
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
nu stiu cum face lumea puturi fara sa stea calare pe ei...toata ziua..Aia trebuiau sa scoata apa din put de nu stiu cate ori..si continuu ..pana se curata si limpezea..Sper sa nu fie probleme..Baga pompa in el..si forjeaza-l la greu..

#10
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Initial zicea ca vine marti si-mi luasem liber. Pana la urma a venit ieri si totusi, nu pot si nici nu vreau sa las asta sa-mi acapareze complet viata, deja e un stres cam mare. Adevarul e ca nici nu am curent si a sapat cu generatorul cica. Am discutat de pompat si el cica nu trebuie, oricum o sa-l tot pompam noi.... nu stiu pe cine sa mai cred.

#11
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Tuliman, on 31 mai 2018 - 08:02, said:

Initial zicea ca vine marti si-mi luasem liber. Pana la urma a venit ieri si totusi, nu pot si nici nu vreau sa las asta sa-mi acapareze complet viata, deja e un stres cam mare. Adevarul e ca nici nu am curent si a sapat cu generatorul cica. Am discutat de pompat si el cica nu trebuie, oricum o sa-l tot pompam noi.... nu stiu pe cine sa mai cred.
Mai bine o lasi balta de acum, daca nici nu ai inceput bine si ti se pare coplesitor stai sa ajungi la interioare .... Timpul pe care nu il poti aloca acum sau pe parcurs se va transforma in cheltuieli de remedieri si compromisuri.... Putul e f important cand il faci, sa te uiti daca ii pune filtrele in capat, daca iti izoleaza panzele, daca se duce pana la adancimea pe care ai stabilit-o... Daca ii lasi ca pe ei patesti ca mine si mai faci un put....

#12
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,699
  • Înscris: 11.03.2006
La mine a fost socant faptul ca am vorbit cu un putar recomandat, care mi s-a parut extrem de serios si la lucrare a aparut altul, care nu stia nimic.
Mai mult ca sigur ca au facut forajul cu o freza manuala, pentru care nu trebuie curent. Dar e OK (mai putin faptul ca te-a mintit), nu conteaza cum foreaza ci cum pun tuburile.
Vezi la ce adancime ai apa in put, baga o pompa in el si asta este.

Edited by cumparator, 31 May 2018 - 08:48.


#13
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Oricat as vrea eu, nu-mi pot lua liber 4 luni de la munca, nici macar 2 luni.
Deja mi-am petrecut pe-acolo cateva zile bune, cu indreptat terenul, decopertat, pietruit, trasat, etc. Toate astea n-au intrat in contractul cu constructorul, am gasit eu oameni si eu i-am platit, drept urmare constructorul s-a implicat mai putin, la trasare chiar s-a implicat destul de mult. De-acum intra el in paine si sper sa preia mare parte din chestiile astea si eu sa-l vizitez la 2-3 zile si-n weekend.

De putar, pot sa intreb muncitorii constructorului daca a sapat cu generator sau manual. A sapat 25m (sa zicem) in mai putin de 12 ore. Putarul mi-a cerut dupa bani in plus pt benzina, ceea ce a fost cam de kkt si ne-am contrat putin pe tema asta. Cand am vorbit initial cu el, n-a vrut sa mai lase la pret, ca oricum e jos pretul, ca trebuie sa sape cu generatorul lui si-l costa benzina, etc etc pentru ca aseara sa-mi ceara inca 80 de lei pentru benzina, pe langa pretul discutat.

#14
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
eu nu i-as mai da bani..pana cand nu testez putul macar.sa vad cata apa are...cat de repede isi revine..ce debit..Toti suntem patiti cu puturile..fantanile..

#15
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Noi  nu te certam, doar iti impartasim ce am patit noi. Eu te inteleg foarte bine, sunt sigura ca si restul care au inceput si inca mai lucreaza, daca nu esti ancorat in realitate si buget te poate destabiliza complet. Daca nu ai bani pt neprevazute, familie care sa te sprijine, colegi de munca care sa te inteleaga nu stiu cum o scoti la capat. Eu dupa 6 luni de alergat si nopti nedormite mi-am zis ca nu recomand nimanui sa intre in asta fara sa stie cat de complicat e: oameni neseriosi, materiale proaste, etc..... Certuri si discutii in contradictoriu cu cei angajati, cu sotul, probleme de tot felul, am stricat o masina, am pierdut multi bani din cauza intarzierilor.....

#16
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,699
  • Înscris: 11.03.2006
La mine au facut putul intr-o zi, sapat la 25 m (apa e la 23 m) asa cum se vede in poze. Tot timpul a plouat torential, asa ca au facut si o pauza de vreo 2 ore. S-au bagat in cusca pentru maidanezi facuta de vecini pe camp, au facut focul si au scos fumul printr-un tub din ala portocaliu. Posted Image
https://forum.softpe...0#entry15148108

E o problema daca nu poti supraveghea. Cel putin la faza la rosu te ajuta daca pui o camera (sau doua) la inaltime. Vecinii mei asa au construit casele, e destul de eficient.

Edited by cumparator, 31 May 2018 - 09:16.


#17
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Da, asta cu oameni neseriosi e groasa. Am vorbit cu un cadastrist si-n loc sa vina el, si-a trimis un "coleg", f tanar si singur cuc; noroc ca era constructorul acolo si l-a ajutat ca singur nu o rezolva si mai si punea casa invers.

De astia cu piatra/buldo/etc nu mai zic. Te tin o zi intreaga pe ace pana sa apara, asta daca apar. La bani la fel, discuti la telefon o chestie, la fata locului se schimba chestia :D

Asta cu putul zicea c-a dat de apa pe la 17m si l-a sapat pana la 25 si cica am o coloana de apa de 9m - cica e una medie, nici parea mare, nici prea mica. Nu ma prind cum se calculeaza exact, dar nah. O sa-l masor cu prima ocazie si-n curand o sa explodez in capul cuiva, la prima faza cu sucit cu banii, ca m-au capiat :D

#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,699
  • Înscris: 11.03.2006
Nu prea are sens ce zice omul, adica apa e la 17 m si el a sapat pana la 25 m. Atunci cum a tubat, a pus tevi pline pana la nivelul apei, -17m si acolo a pus o teava cu fante? Teava cu fante are rolul de a lasa apa din panza freatica sa intre in tubulatura. Se pune numai in calea panzei, in rest se tubeaza cu tevi pline.
Inaltimea coloanei de apa este asa cum suna, inaltimea la care urca apa prin tevile alea albastre. Tu poti sa iti dai seama de nivelul apei fata de sol daca o sa cobori in tub un fir si vezi unde se uda. De exemplu, la mine apa e foarte sus, urca in tubulatura pana la 1,5 m sub nivelul solului. Cand iti iei pompa conteaza sa stii de la ce adancime aduci apa.
E cam consumat faptul, dar pana la urma conteaza sa ai apa. Pana nu bagi pompa in put, nu poti sa stii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate