Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Case cuplate P+1 Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Intrebare: daca am o problema cu o grinda de peste parter (am dat deja comanda pentru fier pt fundatie/placa peste fundatie, pt placa peste parter inca nu) si inginera nu-i da de cap, e exagerat din partea mea daca-l implic si pe diriginte in discutie si-l rog sa ne vedem cu inginera si sa gasim o solutie? ca l-am intrebat si-l vad ca se eschiveaza grav.

Grinda e cea incercuita si vine peste a 3a treapta cum urci, adica imi raman 2,06m sub grinda (2,95 inaltimea parterului, placa de 13cm) - fiind pe a 3a treapta a scarii, ceea ce-i f putin. Daca mut grinda mai spre exterior, trebuie sa las spatiu si pentru cosul de fum si o bag prea in casa, fix pe lungimea holului, ceea ce nu prea imi place, mai ales c-o sa vina paralel si grinda de langa ea la nici 2m si ambele pe lungimea holului.

Sa fac golul pt cosul de fum mai mic (25-30cm?) si sa mut grinda dupa golul pentru cos spre interiorul casei, undeva deasupra primei trepte/fix in coltul baii? Cosul nu stiu inca din ce-o sa fie, daca metalic sau din caramida pt cos de fum.

Mi-a zis cineva sa incercam sa incastram grinda in placa, dar inginera zice ca nu-i deloc asa usor de executat pe santier, ca implica mult mai mult fier, etc. Cica mai subtire de 30cm nu poate face grinda.

Attached Files


Edited by Tuliman, 31 May 2018 - 11:29.


#20
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
De unde cumpar un furtun bun si ieftin?

#21
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Leroy

#22
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Multumesc. Eram f pe fuga, m-am dus dupa Gardena - asa mi-a recomandat constructorul, n-am gasit nici in Brico, nici in Dedeman, am luat pana la urma un furtun oarecare, 360 de lei / 50m; macar 2 veri sa ma tina.

The good:
- am rezolvat in sfarsit cu curentul, dupa ce mi-am hartuit in ultimele doua saptamani toti vecinii, constructorii vecinilor, p-aia de la firmele de bransamente sa-mi grabeasca bransamentul... si la randul lui constructorul m-a frecat aproape zilnic sa o rezolvam, ca sa nu fie nevoit sa apeleze la generator
- am pus la punct ultimele modificari ale proiectului de structura care trenau de-o groaza de timp

The bad:
- m-a lasat balta dirigintele, am gasit altul, ieri, iar noi azi terminam sapatura :) f deschis si disponibil omul, luni ar trebui sa ne vedem pe santier deja
- ala de mi-a facut studiul geo nu o sa-mi semneze procesul verbal pentru natura terenului de fundare, pt ca-n proiect n-am respectat adancimea data de el :) asta dupa ce-a trecut studiul ala geo prin arhitecta si doi structuristi. Mi-a dat in studiul geo o adancime de 1,1 sau 1,2 iar noi am sapat in fata la 0.75 cred si-o sa venim cu umplutura, iar in spate la mai bine de 1m (terenul e putin in panta) dar in fata nu respect adancimea
- ala de mi-a pietruit drumul, mi-a lasat prea multa piatra pe prima portiune a drumului si ma afund in ea, trebuie condus cu muuulta grija. O sa mai luam din ea
- cheltuieli neprevazute si azi (furtun si cablu pt curent de 100m, cablu de putere care nu era prevazut sa-l iau de-acum si mai ales nu de cupru, ci unul de aluminiu, de 3 ori mai ieftin)

#23
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Încearcă sa te obișnuiești cu expresia "cheltuieli neprevazute si azi" :)
Spor.

#24
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Sapam cu spor. E decopertat, dar nu la sange.

Attached Files


Edited by Tuliman, 02 June 2018 - 15:20.


#25
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Ideal era sa decopertezi vegetalul.
Fundația a fost săpată cu buldo? O sa între mai mult beton.
Nu uita de impamantare la faza asta.

#26
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am dat jos 10-15 cm sa zic, din stratul vegetal, a zis constructorul ca-i ok. Sa vad ce zice si dirigintele. Pe drum am decopertat serios, spre 30cm. Ca intra mai mult beton, e pb constructorului, sper sa nu se suceasca, ne-am inteles la o suma totala fixa, materiale si manopera. A tinut sa lucram cu betonul si fierul lui - scumpicele, daca era dupa mine, gasisem mai ieftin (si la carpat cement si la holcim).
Da, cu buldo. De impamantare da... o sa vb cu constructorul. El o bagase separat in oferta lui, la finisaje in cazul in care le fac cu el. O sa cumpar eu materialele si-l rog s-o facem de-acum, desi nu a adus aparat de sudura. Sunt ok materialele din Doraly? Tarusii si platbanda zic.

Edited by Tuliman, 02 June 2018 - 17:51.


#27
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 Tuliman, on 31 mai 2018 - 11:01, said:

Grinda e cea incercuita .................

 Tuliman, on 02 iunie 2018 - 14:10, said:

- ala de mi-a facut studiul geo nu o sa-mi semneze procesul verbal pentru natura terenului de fundare, pt ca-n proiect n-am respectat adancimea data de el :) asta dupa ce-a trecut studiul ala geo prin arhitecta si doi structuristi.........
Dpmdv grinda acea nu este absolut necesara, se poate face o centura comuna pentru podestele celor doua scari care va tine scara fara a fi nevoie de acea grinda acolo si atunci e suficient doar o bordare a golului...dar de unde sa vada asta proiectantii dumitale daca nu au fost in stare sa citeasca un studiu geotehnic.
Vina dpmdv este exclusiv a dumitale pentru ca ai cautat sa fie proiectul cat mai ieftin si acum ai ce baga bani ca ....... in executie. Dar noroc ca mai suntem noi pe aici sa corectam derapajele pseudo-echipei tale de amatori.

#28
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Multumesc de sfat, o sa discut cu structurista. De unde stii cat m-a costat proiectul de structura?  :) Aveam cel putin vreo 2 variante mai ieftine. La fel si-n cazul dirigintelui care m-a lasat balta inainte de sapatura, am mers pe recomandare (om serios, experimentat, etc) si s-a dovedit ca nu-i cea mai buna alegere, dar defilam cu ce avem.

#29
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Spor la construit! Greutatile abia acum incep! Si eu am cumparat din Doraly diverse materiale. Dar si acolo sunt unele Ok si  altele....

#30
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Ne-am vazut azi la santier cu dirigintele, imi place de el. A verificat trasarea, sapatura si retragerile, am semnat contractul (si nu, nu-i cel mai ieftin diriginte Posted Image). Retragerile le-a dat arhitecta la rosu inteleg, acum lumea le interpreteaza ca fiind la finit si de-aici cateva discutii pe tema celor 10-15 cm in plus/minus.
Un ax e deplasat cu vreo 5cm, dar inteleg ca se poate regla din armaturi/zidarie (or sa iasa mustati din fundatie).
Alta duda acum: am platit taxa la ISC pt prima autorizatie de construire, pe care ulterior am modificat-o si ni s-a eliberat oa doua AC. Acum zice dirigintele ca e posibil ca la ISC sa trebuiasca sa platim a doua oara taxa. WTF?! Sper sa nu fie asa, ca-i aiurea rau.
Ala cu studiu geo nu vrea sa vina nici macar sa certifice natura terenului de fundare, cica nimeni nu i-a cerut procesul verbal in localitate, cum ca s-a respectat studiul geo si cumva subtil imi zicea sa-i dau bataie fara el. Asa ca-mi trebuie acum alt geotehnician care sa-mi confirme ca-i ok natura terenului de fundare.

Constructorul evident trage spre sa lasam sapatura asa, sa nu complicam nimic, cum ii e lui mai usor, asta dupa ce-am ridicat putin casa; terenul fiind in panta in partea din spate placa venea practic pe sol, asa c-am ridicat-o cu 15cm (casa cu totul) si cota 0 vine acum la +30cm fata de cel mai inalt punct al terenului, iar in fata o sa am vreo 4 trepte cred.

Alta neprevazuta: am tot discutat si negociat, pana la urma luam fierul de unde vrea constructorul si la ce pret vrea el (pret de fier fasonat - 2,86 fara TVA sau 3,4 cu TVA, desi nu-i fasonat tot fierul si desi se gaseste fier mai ieftin, dar cica mergem pe calitate), a tot mizat ca-i fier romanesc garantat, acum sa-mi zica ca nu are furnizorul PC si OB, asa c-o sa folosim BST. Dirigintele si inginera zic ca-i ok, ramane insa micul semn de intrebare legat de onestitatea constructorului privind originea si pretul fierului. Daca-mi vinde fier bulgaresc la pret de romanesc, fac ca trenu.

Edited by Tuliman, 04 June 2018 - 12:20.


#31
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Tuliman, on 04 iunie 2018 - 12:11, said:

Retragerile le-a dat arhitecta la rosu inteleg,
Asta cu retragerile la rosu e noua .... Posted Image
Retragerile se dau a.i. casa (finalizata evident)  sa respecte cele precizate in CU.
Pe planurile din dosarul de AC, vizate spre neschimbare, distantele pana lalimita de proprietate nu tin cont si de izolatie ?

#32
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
M-am uitat acum iar pe acte si nu-mi dau seama, pe cuvant. O sa incerc sa ma lamuresc cu dirigintele; cu arhitecta mai greu, nefiind din Bucuresti.
Unele cote/dimensiuni sunt date inter-ax, altele ca si cote exterioare; pe unele planuri apar cele exterioare, pe alte planuri apar cele inter-ax.
Banuiesc ca exista o marja de eroare, o toleranta nu, cand facem receptia casei?

Edited by Tuliman, 04 June 2018 - 13:36.


#33
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
1) Nu cred ca se cramponeaza nimeni de cei 10 cm la receptia casei dar dupa cum vezi de la an la an regulile sunt din ce in ce mai stricte
2) Nu conteaza daca sunt date distante interax, facand calculul (scazi 1/2 din grosimea stalpului si izolatia) distanta pana la limita de proprietate trebuie sa fie min. retragerea specificata in CU
3) Odata ce respecti AC nu prea mai este problema ta daca aceasta a fost emisa pe baza unui plan eronat

#34
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Azi am turnat egalizarea, o sa revin si cu poze.
Deja am doua mari semne de intrebare cu constructorul: am discutat/negociat/a insistat pentru furnizorii lui de fier si de beton, ca-s cei mai buni, ca fier romanesc, ca betonul cel mai bun (si cel mai scump as adauga eu). Desi i-am gasit eu oferte mai bune la ambele, am convenit sa mergem pe furnizorii lui, ca se stie cu ei, bla bla bla

Ca sa aflu ca de fapt fierul de 8 e turcesc, ala de 16 cica e romanesc si ca n-au PC si OB ca-n proiect, asa ca folosim de sus pana jos BST - si-au dat ok-ul inginera si dirigintele, cat timp nu amestecam BST cu altceva. Apoi sa aflu ca o parte din fier n-o sa fie fasonat, fiind bare intregi de 12m, asta in timp ce i-am platit tot fierul la pret de fier romanesc fasonat. Ma indoiesc sincer ca nu stia din start ca aia de-l fasoneaza iti trimit fix ce au pe masina de fasonat si nu-ti schimba tie rola. Asta o stiam pana si eu de cand am cerut oferte de fier, cu siguranta o stia si constructorul.

La betoane, dupa primele 2-3 cife vroiam sa plec, la a 4a cifa prind din zbor o frantura de discutie: punem apa? da. De aici a inceput balamucul, mi i-am urcat pe toti in cap, de la Dorel la Hasan de la firma care livreaza betonul si ne-a dat si pompa - am vb chiar si cu el la telefon. A aparut la un mom dat si constructorul (el vine pe santier la 2-3 zile si nu sta toata ziua, are om de incredere pe santier) si da-i discutii cu el, cu pompagiul, cu soferii de pe cifa, cu Dorel sef, cu inginera, cu dirigintele si in final am convenit ca punem doar atata apa cat sa fie turnabil betonul.

Pana s-a infundat pompa. Moment in care pompagiul a pus bot si a inceput sa ameninte ca pleaca, soferul insista sa turnam din cifa direct, Doreii mei si-au pus mainile fix in san si s-au asezat si eu pe telefoane - de cacat atitudinea Doreilor. De pompagiu nu mai zic, ca el isi ia jucariile si pleaca, ca lui nu-i spune nimeni ce sa faca/toarne, ca el daca nu vrea, nu vrea si gata. Fix atitudine de: noi dictam, voi nu aveti decat sa faceti ca noi, ca nu mai pupati beton, ceva de genul. Inclusiv Hasan, ca daca stia ca n-o sa fim de acord cu pus apa, el nu mai primea comanda.

Dupa ce-a bibilit vreo 2 ore la pompa aia, a desfundat-o cica si a turnat ce i-a mai ramas. La ce cacat mai vin cifele astea sigilate, te mai si pun de show sa rupi tu sigiliul, daca astia pot turna apa direct in cifa? Ce plm de prostie e asta? Nu mai zic cum se contraziceau intre ei, unul ca da am pus apa, altul ca nu, altul ca maxim 50L, altul ca 150-200L....

Inteleg ca-i impamantenita treaba si ca cica toata lumea o face, ca daca nu, cica crapa, apar segregari, etc

Revin si cu poze. De bine de rau, mi-a zis dirigintele ca-i place cum lucreaza, cum au facut stalpii si fierul. Reversul e ca cica fierarii n-au mai aparut, asa c-a legat stalpii Dorel sef (ala care-i mana dreapta a constructorului) care e si dulgher si fierar si sef de santier si toarna si betoane. Ca sa vezi ce om bun la toate am (sunt ironic, n-am incredere in oamenii ca le stiu/fac pe toate).

Edited by Tuliman, 09 June 2018 - 17:26.


#35
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,903
  • Înscris: 27.02.2008
Ii bine ca ai turnat si ai terminat macar...La situatii de astea...sa te tot astepti..ne e in fire sa zicem una..si sa facem/iasa alta....Si cu fierul..si cu betonul..

Cred ca sigiliile alea si pus sa te asigure ca au acolo cubajul cu care au plecat din statie..nu ca ar mai adauga ei apa..Cam peste tot se 'picura' un pic de apa in cife..mai ales daca a durat mult transportul pe drum..sau daca se mai intarzie pe santier..

Is curios daca mai vin aia si a doua oara..

#36
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Da, m-am gandit si eu la asta, daca mai vin aia la turnari. Sa-i f_t. Atatea figuri n-am mai pomenit; se vede ca au comenzi si-si permit basini. Nu mai zic c-am decopertat si pietruit 70m de drum fix degeaba, azi dimineata sa ma roage la telefon constructorul, sa vorbesc eu cu vecinul, sa urce cifele pe la el, pe pamant usor decopertat (doar ca-i panta putin mai lina), ca pe drumul meu pietruit (doar piatra a fost 3000 de lei) derapeaza; si-am facut drumul de gura constructorului, ca nu intra cifele daca ploua si e mai sigur cu drum facut, bla bla bla.

Si astia cu cifele si-au spalat cifele fix pe terenul meu, si-au golit pompa fix in mijlocul terenului si-am ramas acolo cu un soclu numai bun de statuia lui Halep, a desfundat ala pompa fix peste etrierii mei aruncati strategic fix aiurea si ei, neprotejati de ploaie in vreun fel. Cand i-am spus unui Dorel daca nu trebuie protejati aia de ploaie, sa-mi zica ca "i-om proteja". Sa mori tu! In timp ce o parte din viitoarele cofraje stateau frumos sub o prelata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate